2024 rugsėjo 7

Kodėl paukščiai rudenį išskrenda? Kur žiemoja mūsų pempės, o kur – kregždės ir gandrai? Kokie sparnuočiai rudenį atskrenda į Lietuvą iš šiaurės? Kaip atskirti gulbę nebylę nuo gulbės giesmininkės? O suopį nuo lingės? Ir kodėl Žuvintas vadinamas paukščių ežeru?
 
Atsakymus į šiuos ir daugelį kitų klausimų sužinosite keliaudami su gidu ornitologu po vieną gražiausių Lietuvos gamtos kampelių – Žuvintą ir jo apylinkes. Šis turas – išskirtinis, kadangi jis specialiai skirtas vaikams ir jų tėveliams. Tai lyg gamtos pažinimo pamoka, bet ne mokyklos suole, o laukinėje gamtoje. Ten, kur jai ir priklauso vykti.

DSC_0263-DeNoiseAI-standard

Žuvinto apžvalgos bokštelis (Gedimino Kuktos nuotrauka)

O pamatyti ir patirti tikrai bus ką. Žuvintas ne veltui vadinamas paukščių ežeru. Kai ateina ruduo, šią pirmąją Lietuvos saugomą teritoriją užplūsta į pietus traukiantys sparnuočiai. Į ežerą supančias pelkes suskrenda gervės. Ramiose įlankose ir salelėse sparnus ilsina žąsys. Virš ežero ratus suka didžiausi Lietuvos plėšrieji paukščiai – jūriniai ereliai. Arimuose maitinasi pulkai pempių, dirviniai sėjikai ir triukšmadariai varnėnai. Laukuose ir pamiškėse nerimsta migruojantys dagiliai, alksninukai, žaliukės, geltonosios startos ir paprastieji kikiliai. O juos iš padangių akylai stebi suopiai ir lingės.

DSC2559

Varnėnai

Kelionę pradėsime prie netoli Žuvinto esančio Metelių apžvalgos bokšto.  Čia atidžiai apžiūrėsime ežerą ir paieškosime vandens paukščių, kuriems ši vieta kasmet tampa saugia poilsio ir maisto stotele. Pro žiūronus, kuriuos bus galima išsinuomoti prieš turą, ir specialų stebėjimo monoklį turėtume išvysti pilkąsias ir baltakaktes žąsis, šaukštasnapes, kuoduotąsias ir pilkąsias antis, didžiuosius kormoranus ir baltuosius garnius, o pakėlę žiūronus į dangų – jūrinius erelius.

55DD7903-62E1-490E-A0B9-0660FB08B12D

Apžvalgos bokštelyje

Vėliau patrauksime prie dzūkų jūra vadinamo Dusios ežero ir patyrinėsime jos plotus. Čia pamokysime atpažinti skirtingas ančių rūšis, pasidairysime ausuotųjų kragų ir didžiųjų dančiasnapių, paieškosime šį ežerą mėgstančių garnių, kirų ir gulbių, papasakosime apie didžiuosius kormoranus, kurių dalis žmonių nemėgsta – ir visai be reikalo!

IMG_2972

Žuvinto pažintinis takas (2022 m. turo vaikams akimirka)

Kitas turo taškas bus Prelomciškės piliakalnis, nuo kurio atsiveria vaizdinga Dusios ežero panorama. Nuo piliakalnio viršūnės ežere plaukiojantys paukščiai matosi lyg ant delno. Užvertę galvas pabandysime pamatyti ir į pietus traukiančius plėšriuosius paukščius – sakalus, linges, vapsvaėdžius, erelius žuvininkus.

Pievinė lingė (Circus pygargus) Mariaus Karlonos nuotrauka

Pievinė lingė 

Pasigrožėję panorama patrauksime prie jo didenybės Žuvinto. Per šimtus metų ši vieta per rudenines ir pavasarines migracijas paukščiams tapo saugiu ir ramiu prieglobsčiu. Čia jų niekas netrikdo, nemedžioja ir nebaido. Nebent tik jūriniai ereliai – didingi ežero sargai.

Jūrelis

Jūrinis erelis (Mariaus Karlono nuotrauka)

Žuvinto lankytojų centre apžiūrėsime interaktyvią ekspoziciją, kurioje vaikai galės dar geriau susipažinti su nuostabia Žuvinto flora ir fauna, vėliau lauks trumpas pažintinis filmas apie rezervatą, o saulei krypstant vakarop, lipsime į apžvalgos aikštelę ant centro stogo ir stebėsime, kaip į Žuvinto pelkę grįžta nakvoti šimtai gervių. Reginys, kai nenutrūkstamos virtinės ilgakaklių skrodžia dangų, o jų trimitai užpildo erdvę rudeniška melancholija, nepalieka abejingų.

Pilkosios gervės (Grus grus) Dalio - Žuvintui

Pilkosios gervės (Dalios Račkauskaitės nuotrauka)

Programa:
 
13:00 – susitikimas prie Metelių apžvalgos bokšto;
14:00 – vandens paukščių stebėjimas prie Metelių lankytojų centro;
16:00 – apsilankymas ant Prelomciškės piliakalnio ir Dusios ežero paukščių stebėjimas;
17:00 – ekskursija Žuvinto lankytojų centre + filmo apie rezervatą peržiūra
18:30 – grįžtančių gervių sutikimas;
20:00 – išvykimas į Vilnių.

Kaina – 65 Eur vienam asmeniui, vykstant savo transportu. Vykstant mūsų transportu – 85 Eur. Vaikams iki 4 metų amžiaus turas nemokamas.
 
Jaunesni nei 14 m. amžiaus dalyviai gali keliauti tik su pilnamečio palyda. 14-17 m. amžiaus dalyviai gali keliauti su pilnamečio palyda arba pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni.

Į turo kainą įskaičiuota:

 • Diena su gidu ornitologu
 • Lankytojų centro bilietai;
 • Paukščių stebėjimo monoklis, per kurį stebėsime toli esančius paukščius.

Pasirūpinti patiems:

 • Žiūronais (arba galima užsisakyti rezervuojant turą);
 • Šiltais rūbais ir apsauga nuo lietaus ar vėjo;
 • Patogiais žygio batais (per dieną nueisime apie 5-10 km įvariais paviršiais);
 • Pietų pikniku, papildomais užkandžiais ir gėrimais;
 • Klausimais gidui ir gera nuotaika.

Turas gali būti atšauktas, jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 9 žmonės.

Nuo kiekvieno šio turo dalyvio ORNITOSTOGOS 3 proc. skiria gamtos apsaugai 

 

Registracija į turą

 

Atsiliepimai apie turą

D.U.K.

Mūsų turai skirti ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. O 14-17 m. dalyvius privalo lydėti suaugęs žmogus (šeimos narys ar kitas dalyvio artimasis) arba jie gali dalyvauti pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni. Tai vienintelis amžiaus apribojimas.

Visas keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Mūsų turai skirti dalyviams nuo 14 metų amžiaus. O 14-17 metų dalyvius turuose privalo lydėti suaugęs žmogus.  

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Tokiais atvejais taikome šias sąlygas:

 • Atšaukus dalyvavimą likus daugiau nei savaitei iki turo, grąžiname 90 proc. sumos arba 100 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

 • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 4-7 dienos iki turo, grąžiname 70 proc. sumos arba 90 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą. 

 • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 1-3 dienos iki turo, grąžiname 50 proc. sumos arba 70 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

 • Atšaukus dalyvavimą likus mažiau nei 24 val iki turo, pinigų negrąžiname.

Trukmė: 1 diena

Lygis: Norintiems pažinti

Fizinis sunkumas: Lengvas

Kaina: 65 Eur