2023 rugsėjo 9

Šis turas – tai sparnuotas rudeninis nuotykis vaikams ir jų tėveliams, skirtas patirti vieną įspūdingiausių gamtos reiškinių – paukščių migraciją. Turo metu kartu su gide ornitologe aplankysite gražiausias paukščių ežeru vadinamo Žuvinto vietas, stebėsite šimtus į pietus traukiančių paukščių, mokinsitės juos atpažinti ir išgirsite įdomių istorijų apie gamtą. Tai lyg gamtos pažinimo pamoka jūsų vaikams, bet ne mokyklos suole, o laukinėje gamtoje. Ten, kur jai ir priklauso vykti.

DSC_0263-DeNoiseAI-standard

Žuvinto apžvalgos bokštelis (Gedimino Kuktos nuotrauka)

O pamatyti ir patirti tikrai bus ką. Žuvintas ne veltui vadinamas paukščių ežeru. Kai ateina ruduo, šią pirmąją Lietuvos saugomą teritoriją užplūsta sparnuočiai. Į ežerą supančias pelkes suskrenda gervės. Ramiose įlankose ir salelėse sparnus ilsina žąsys. Virš ežero ratus suka didžiausi Lietuvos plėšrieji paukščiai – jūriniai ereliai. Arimuose maitinasi pulkai pempių, dirviniai sėjikai ir triukšmadariai varnėnai. Laukuose ir pamiškėse nerimsta migruojantys dagiliai, alksninukai, žaliukės, geltonosios startos ir paprastieji kikiliai. O juos iš padangių akylai stebi suopiai ir lingės.

DSC2559

Varnėnai

Kelionę pradėsime prie Žuvinto biosferos rezervato lankytojų centro. Čia atidžiai apžiūrėsime ežerą ir paieškosime migruojančių vandens paukščių, kuriems ši vieta kasmet tampa saugia poilsio ir maisto stotele. Pro žiūronus, kuriuos bus galima išsinuomoti prieš turą, ir specialų stebėjimo monoklį turėtume išvysti pilkąsias ir baltakaktes žąsis, šaukštasnapes, kuoduotąsias ir pilkąsias antis, didžiuosius kormoranus ir baltuosius garnius, o pakėlę žiūronus į dangų – jūrinius erelius.

55DD7903-62E1-490E-A0B9-0660FB08B12D

Apžvalgos bokštelyje

Prie lankytojų centro papiknikausime, o pasistiprinę keliausime patyrinėti šalia Žuvinto plytinčio nuostabaus grožio Buktos miško. Pavasarį šio miško paklotė būna nusėta ankstyvaisiais žiedais, o rudenį čia karaliauja įvairių rūšių grybai. Žygiuodami pažintiniu taku, apžiūrėsime jų įvairovę, susipažinsime su čia augančiais skroblais, kurie kitose Lietuvos vietose vis dar retoki, ir laukinėmis gebenėmis bei, žinoma, dairysimės paukščių. Rudenį miškas ištuštėja, tačiau dar yra tikimybė išvysti lipučių, būrelius zylių, nykštukų, vieną kitą genį ar meletą.

DSC3654

Buktos miške

Pasigrožėję rudenėjančiu lapuočių mišku, trumpam užsuksime prie Žaltyčio ežero. Tai dar viena svarbi vieta migruojantiems paukščiams. Ežere netrikdomos plaukioja ir maitinasi gulbės giesmininkės ir gulbės nebylės, čia galima išvysti nemažas ančių ir laukių santalkas, pilkuosius ir didžiuosius baltuosius garnius bei didžiuosius kormoranus.

Pievinė lingė (Circus pygargus) Mariaus Karlonos nuotrauka

Pievinė lingė 

O vienas ryškiausių šio turo akcentų dalyvių lauks vakare. Sugrįžę prie lankytojų centro ir apžiūrėję jame esančią interaktyvią ekspoziciją, kurioje vaikai galės dar geriau susipažinti su Žuvinto flora ir fauna, vėliau užlipsime į apžvalgos aikštelę ant centro stogo ir stebėsime, kaip šimtai gervių grįžta nakvoti į Žuvinto pelkę. Reginys, kai nenutrūkstamos virtinės ilgakaklių skrodžia dangų, o jų trimitai užpildo erdvę rudeniška melancholija, nepalieka abejingų.

Pilkosios gervės (Grus grus) Dalio - Žuvintui

Pilkosios gervės (Dalios Račkauskaitės nuotrauka)

Programa:
 
10:00 Išvykstame iš Vilniaus pro Kauną
12:00 Žuvinto ežeras 
13:00 Pietų piknikas prie lankytojų centro
14:00 Žuvinto ir Amalvo apylinkių laukai
15:30 Buktos miško pažintinis takas 
17:30 Žaltyčio ežeras
18:30 Ekskursija lankytojų centre ir vakarienė
20:00 Nakvoti grįžtančių gervių stebėjimas
22:00 Grįžimas į Vilnių

Kaina – 75 Eur vienam asmeniui, vykstant savo transportu. Vykstant mūsų transportu – 95 Eur.
 
Turas skirtas vaikams iki 14 metų amžiaus.

Į turo kainą įskaičiuota:

  • Diena su gidu ornitologu
  • Lankytojų centro bilietai;
  • Paukščių stebėjimo monoklis, per kurį stebėsime toli esančius paukščius.

Pasirūpinti patiems:

  • Žiūronais (arba galima užsisakyti rezervuojant turą);
  • Šiltais rūbais ir apsauga nuo lietaus ar vėjo;
  • Patogiais žygio batais (per dieną nueisime apie 5-10 km įvariais paviršiais);
  • Pietų pikniku, papildomais užkandžiais ir gėrimais;
  • Klausimais gidui ir gera nuotaika.

Turas gali būti atšauktas, jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 9 žmonės.

Nuo kiekvieno šio turo dalyvio ORNITOSTOGOS 5 proc. skiria gamtos apsaugai 

 

Registracija į turą

 

Atsiliepimai apie turą

D.U.K.

Ne, keliauti gali tiek didelis, tiek mažas, tiek jaunas, tiek senas! Mūsų turuose laukiami visi! Keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Žinoma! Vaikai visada laukiami mūsų turuose, tik įvertinkite ar jie sugebės išlaikyti dėmesį visą dieną, būti ramūs ir tylūs teritorijose, kur stebėsime jautresnius paukščius, mėgautis ne visada iš taip arti matomais gyvūnais ir ar kelionės intensyvumas jiems nebus per didelis. Jei kyla abejonių, visuomet galite pasiteirauti ar Jūsų pasirinktas turas tinkamas vaikams. 

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Trukmė: 1 diena

Lygis: Norintiems pažinti

Fizinis sunkumas: Vidutinis. Per dieną nueisime 5-10 km.

Kaina: 75 Eur