2024 liepos 6 (liko 1 vieta savo transportu)

2024 liepos 7 (vietų yra)

Kai į žemę nusileidžia sutemos, vieniems paukščiams stoja ramybės metas, o kitiems, priešingai, prasideda aktyvusis laikas. Dalį vakarais ir naktį čiulbančių ar medžiojančių sparnuočių tikrai pažįstate – esate juos matę ar girdėję. Tai tamsoje ūbaujančios ir grobio tykančios pelėdos. Šiltomis vasaros naktimis po langais plyšaujanti lakštingala. Miglos gaubiamose pievose kreksinti griežlė ar ežerų nendrynuose dumsintis didysis baublys.

Saulėlydis Čepkeliuose int -2

Saulėlydis prie Čepkelių raisto (Mariaus Karlono nuotrauka)

Tačiau ar žinote tokius paukščius lėlius? Ar esate juos matę? O girdėję? Pasaulyje skaičiuojama 15 lėlinių šeimos paukščių genčių ir net 78 rūšys, tačiau Lietuvoje gyvena tik viena – europinis lėlys. Tai išskirtinai sutemų paukštis. Dienomis slapstosi ant žemės arba prigludęs prie medžių šakų, o maitintis pakyla tik temstant, dažniausiai pusvalandis po saulėlydžio. Būtent tada galima išgirsti jų paslaptingą kurkimą (taip, kurkimą!), o kol nestojo aklina tamsa – pamatyti jų įstabius tuoktuvinius skrydžius.

Lelys (Darius Babelis)

Europonis lėlys naktį (Dariaus Babelio nuotrauka)

Šis turas būtent ir dedikuotas šiems sutemų skrajūnams. Jų keliausime ieškoti į Dzūkijos nacionalinį parką. Čia praleisime visą popietę, lankydami ypatingus nacionalinio parko etnografinius kampelius ir grožėdamiesi unikalia gamta, o temstant pasieksime Čepkelių raistą supančius sausus pušynus, kuriuos ypač mėgsta lėliai. Čia prabūsime iki pat vidurnakčio.

Lelys 2 (Darius Babelis)

Slapukas lėlys (Dariaus Babelio nuotrauka)

Skirtinga nei kiti mūsų turai, šis prasidės popiet. Kol pasieksime Dzūkiją, dar aplankysime ypatingą gamtos kampelį netoli Vilniaus – Paluknio pievas. Šią vietą paukščių stebėtojai žino nuo seno, tačiau tik pernai Paluknio pievos buvo paskelbtos biosferos poligonu. Tai reiškia, kad nuo šiol šioje vietoje bus stebimi saugomų gamos vertybių (labiausiai paukščių) pokyčiai, kad laiku būtų galima įgyvendinti reikiamas apsaugos priemones.

Stirna (Albertas Skirpstas)

Stirna Paluknio pievose (Alberto Skirpsto nuotrauka)

Liepos mėnesį paukščiai gieda gerokai mažiau, todėl vidurdienį pievose daugiausiai dairysimės padangių plėšrūnų. Šios pievos yra derlinga ir maisto kupina oazė ne tik tūkstančiams virš Rytų ir Pietų Lietuvos migruojančių sparnuočių rudens metu, bet ir medžioklės plotai čia perintiems plėšrūnams. Pievose liepos mėnesį galima išvysti medžiojančias pievines linges, nendrines linges, pelėsakalius ir mažuosius erelius rėksnius, kurie veisiasi netoliese plytinčioje Rūdninkų girioje.

MER (Dalia Račkaskaitė)

Mažasis erelis rėksnys (Dalios Račkauskaitės nuotrauka)

Pasiekę Dzūkijos nacionalinį parką, aplankysime kelias gamtiškai ir kultūriškai įdomias regiono vietas.  Nukeliausime prie iš žemės trykštančio šaltinio, vadinamosios Ūlos akies, kuri paskelbta hidrogeologiniu gamtos paminklu. Šioje vietoje gyvena ir vienas ryškiausių Lietuvos paukščių – tulžys. Galbūt ir mums pasiseks pasigrožėti jo smaragdinėmis spalvomis.
 
Vėliau pasivaikščiosime po etnografinį Zervynų kaimą, apžiūrėsime senovines pirkias, gatves puošiančius kryžius ir paieškosime Dzūkijos simbolio kukučio. Saulei pamažu krypstant vakarop, užsuksime į Stėgalių stumbryną pasidairyti čia neseniai iš Vidurio Lietuvos atkeltų stumbrų ir papiknikauti.

Kukutis (Rackauskaites foto)

Dzūkijos simbolis kukutis (Dalios Račkauskaitės nuotrauka)

Likus kelioms valandoms iki vidurnakčio, pasieksime Čepkelių pelkės pakraštį ir apžiūrėsime naują lankytiną objektą – atvertas žemynines kopas. Istoriškai šiam regionui vėjo pustomos natūralios žemyninės kopos buvo įprastos, tačiau sovietmečiu dėl intensyvaus miško želdinimo jos buvo apsodintos medžiais.
 
Neseniai buvo pradėti kopų atvėrimo darbai, dėl kurių, tikimasi, sugrįš tik kopoms būdingos unikalios rūšys – įvairūs augalai, reti drugiai, nykstantys lygiažvyniai žalčiai, kelios driežų rūšys ir, žinoma, paukščiai, pavyzdžiui, dirvoninis kalviukas.

Vikrusis driežas (Račkauskaitė)

Vikrusis driežas (Dalios Račkauskaitės nuotrauka)

Šias kopas mėgsta ir lėliai. Čia ir pradėsime jų paieškas. Stebėsime jų tuoktuviniu skrydžius ir medžioklinius manevrus bei klausysimės išskirtinio kurkimo, kurį lengva supainioti su varlių ar kurklių skleidžiamais garsais.

Gidas plačiau papasakos apie lėlių biologiją ir ekologiją, jų elgesį ir jiems kylančias grėsmes. Sutemus lėtai riedėsime smėlėtais ir žvyruotais Dzūkijos šilų keliukais ir bandysime iš toli pastebėti ant kelio žaižaruojančią lėlio akį. Šie paukščiai labai mėgsta tupėti ant per dieną įkaitusių keliukų, todėl iš toli šviečianti akis juos pirmiausiai ir išduoda.

Nė neabejojame, tai bus nepamirštamas susitikimas su paslaptingais sutemų paukščiais viename gražiausių Lietuvos laukinės gamtos kampelių. 

Lėlys

Lėlys (Mariaus Karlono nuotrauka)

PROGRAMA:
 
13:00 – išvykstame iš Vilniaus;
14:00 – medžiojančių plėšriųjų paukščių stebėjimas Paluknio pievos;
16:00 – Ūlos akis ir tulžio paieškos;
17:00 – Zervynų kaimas;
18:30 – Stėgalių stumbrynas + piknikas;
20:00 – Marcinkonys (sustojimas parduotuvėje);
21:00 – pažintis su atviromis žemyninėmis kopomis ir tipinėmis jų rūšimis;
22:00 – susitikimas su lėliais – tuoktuviniai skrydžiai ir balsai; 
23:00 – kelionė žvyruotais miško keliukais per žemynines kopas;
24:00 – pajudame namo;
1:30 – pasiekiame Vilnių.

Turas skirtas ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. 14-17 m. amžiaus dalyviai gali keliauti tik su pilnamečio palyda arba pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni.

KAINA:

  • Vienam asmeniui vykstant savo transportu – 120 Eur
  • Vykstant mūsų transportu (8 vietų mikroautobusas) + 20 Eur

Į turo kainą įskaičiuota:

Pasirūpinti patiems:

  • Prognozuojamam orui tinkama apranga;
  • Žygio batais (nueisime apie 6 km įvairiais paviršiais);
  • Pietų pikniku, papildomais užkandžiais ir vandeniu;
  • Repelentais nuo uodų;
  • Klausimais gidui ir gera nuotaika bet kokiomis oro sąlygomis.

 Turas gali būti atšauktas, jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 9 žmonės.

Registracija į turą

 

Atsiliepimai apie turą

D.U.K.

Mūsų turai skirti ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. O 14-17 m. dalyvius privalo lydėti suaugęs žmogus (šeimos narys ar kitas dalyvio artimasis) arba jie gali dalyvauti pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni. Tai vienintelis amžiaus apribojimas.

Visas keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Mūsų turai skirti dalyviams nuo 14 metų amžiaus. O 14-17 metų dalyvius turuose privalo lydėti suaugęs žmogus.  

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Tokiais atvejais taikome šias sąlygas:

  • Atšaukus dalyvavimą likus daugiau nei savaitei iki turo, grąžiname 90 proc. sumos arba 100 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

  • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 4-7 dienos iki turo, grąžiname 70 proc. sumos arba 90 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą. 

  • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 1-3 dienos iki turo, grąžiname 50 proc. sumos arba 70 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

  • Atšaukus dalyvavimą likus mažiau nei 24 val iki turo, pinigų negrąžiname.

Trukmė: 1 diena

Lygis: Norintiems atrasti

Fizinis sunkumas: Vidutinis

Kaina: 120 Eur

Artimiausias turas: 2024-07-06 ir 07-07