2024 lapkričio 23

Atrodytų, lapkritis ir paukščiai – nesuderinami dalykai. Ką gi įmanoma pamatyti, kai medžiai jau meta lapus, kai rytais paspaudžia šaltukas, o didžioji dalis paukščių, regis, seniausiai šildosi pietuose? Šio turo metu įsitikinsite, kad paukščių stebėjimas įdomus visais metų laikais, o būtent vėlyvą rudenį mus aplanko tokios šiaurinės sparnuočių rūšys, kurių nei vasarą, nei pavasarį tikrai nepamatysite.

IMG_20181104_081802

Dubravos rezervatinė apyrubė (Mariaus Karlono nuotrauka)

Kuo skiriasi mums įprastas paprastasis suopis nuo tūbuotojo, kuris į Lietuvą atskrenda iš tundros platybių? Kaip kikilių būryje pastebėti jų pusbrolius – šiaurinius kikilius? Kodėl antis nuodėgulė gavo tokį vardą ir kaip ją atskirti nuo kitos retenybės – juodosios anties? Kur lapkritį slapstosi mažieji miško sparnuočiai? Turas pažers negirdėtų faktų ir intriguojančių įdomybių apie paukščius, kurie neskuba išskristi arba pasirinko mūsų krašte žiemoti.

23407673239_7305d71256_o

Šiaurinis kikilis (Dalios Račkauskaitės nuotrauka)

Šio turo maršrutas drieksis vaizdingomis Kauno apylinkėmis. Per vieną dieną aplankysime net kelias skirtingas buveines – nuo miško iki aukštapelkės, nuo marių iki žuvininkystės tvenkinių, nuo pievų iki kadagių slėnio. Keliaudami ne tik stebėsime rudeninius paukščius, bet ir geriau supažindinsime su laukinės gamtos kampeliais visai šalia laikinosios sostinės, kuriuose galbūt nė karto iki tol nesilankėte.

AdobeStock_273236381

Dubravos aukštapelkė (Andriaus Merfeldo nuotrauka)

Pirmasis turo taškas bus Kauno pašonėje besidriekiantis penkiasdešimt metų žmogaus rankos nepaliestas miškas ir paslaptinga aukštapelkė – tai Dubravos rezervatinė apyrubė. Terminas „rezervatinė apyrubė“ apibrėžia mažą gamtinį arba kultūrinį rezervatą, kurio apsaugai nėra steigiama direkcija. Dubravos rezervatinė apyrubė – vienintelė tokia Lietuvoje.
 
Šis lankytojų dar mažai žinomas gamtinis kompleksas stebina laukiniu grožiu. Jį patirsime keliaudami pažintiniu taku. Jo pradžioje į dangų kyla beveik 200 metų senumo medžiai, ošia aukščiausia – net 38 metrų – pušis ir akį traukia sausuoliai bei virtuoliai, tapę namais tūkstančiams grybų, kerpių ir samanų.

37151088165_b260e68046_o

Eglinis kryžiasnapis (Dalios Račkauskaitės nuotrauka)

Keliaudami taku pasieksime aukštapelkę, susipažinsime su jos įspūdingu kraštovaizdžiu, čia gyvuojančia ekosistema, augančiomis ir gyvenančiomis rūšimis. Miške ir pelkėje klausysimės smulkiųjų sparnuočių, kurie artėjant žiemai laikosi kartu būreliais – tai net kelių rūšių zylės, bukučiai, nykštukai, lipučiai, alksninukai, geniai, meletos, kryžiasnapiai. Jei pasiseks, pašvilpaus ir žvirblinė pelėda. Net jeigu ir manėte, kad vėlų rudenį miškai visiškai nutyla, gerai pasiklausę tikrai išgirsime tylius sparnuočių pašnekesius ir iš arti apžiūrėsime ne vieną miško paukštį.

IMG_5725

Kauno marių platybės (Mariaus Karlono nuotrauka)

Vėliau trauksime prie didžiausio dirbtinio vandens telkinio Vidurio ir Pietų Lietuvoje – Kauno marių. Įspūdingas, per tūkstantmečius formavęsis Nemuno slėnis, pastačius Kauno hidroelektrinės užtvanką, buvo užlietas, tačiau ilgainiui gamta iš dalies sugebėjo prisitaikyti prie naujų sąlygų.
 
Iš pradžių aplankysime Kadagių slėnį ir pasigrožėsime nuo pažintinio tako atsiveriančia panorama. Suskaičiuosime virš marių medžiojančius jūrinius erelius ir pro monoklius pasidairysime į laukių, klykuolių, didžiųjų ir mažųjų dančiasnapių, juodųjų, kuoduotųjų ančių ir ančių nuodėgulių.

AdobeStock_296970637

Kadagių slėnis rudenį (Luko Jonaičio nuotrauka)

Iš slėnio patrauksime į marių pakrantę ties Arlaviškių ornitologiniu draustiniu, kuris apima paukščių salas Nemune. Šios salos, iškilusios po Nemuno patvenkimo, ilgą laiką buvo atviros (neapaugusios krūmais ir žoline augmenija), todėl idealios perėti kirų, žuvėdrų ir kitų vandens paukščių kolonijoms. Ilgainiui salos apaugo ir tapo ne tokios patrauklios sparnuočiams, tačiau pastaraisiais metais Kauno marių regioninis parkas vykdo gamtotvarkos darbus ir stengiasi palaikyti jose žemaūgę augmeniją, kad paukščiai galėtų ne tik sėkmingai veistis, bet ir ilsėtis migracijų metu.

45219544634_e0d4582218_o

Rudakaklis naras (Dalios Račkauskaitės nuotrauka)

Marių vandenis aplink „Paukščių salą“ ypač mėgsta migruojančios klykuolės, žilosios ir kuoduotosios antys, didieji kormoranai, o neretai pasiseka aptikti ir retenybių – rudakaklių narų, nuodėgulių ir juodųjų ančių, kurių dideli pulkai migracijų metų dažniau ilsisi jūroje, tačiau maži būreliai užsuka ir į vidinius vandenis.

32224139777_a4183c0a45_o

Tūbuotasis suopis (Dalios Račkauskaitės nuotrauka)

Popiet aplankysime dar dvi paukščiams svarbias buveines – atvirus laukus ir žuvininkystės tvenkinius. Netoli Margininkų kaimo esančiuose laukuose dairysimės tikro šiauriečio tūbuotojo suopio, kurapkų, pempių, gulbių giesmininkių, kurios mėgsta maitintis nukultuose kukurūzų laukuose, o taip pat žvirblinių sparnuočių – geltonųjų startų, šiaurinių kikilių, dagilių, čivylių, čimčiakų. Gal pasiseks išvysti pirmąsias sniegstartes ir svirbelius?

O nuleistuose žuvininkystės tvenkiniuose pro akis nepraslys aukso spalva pasidabinę šiauriečiai dirviniai sėjikai, baltieji ir pilkieji garniai, migruoti neskubantys varnėnų būriai, jūriniai ereliai ir tuntai ančių...

BOM GAR 3

Svirbelis (Mariaus Karlono nuotrauka)

PROGRAMA:

6:00 – išvykstame iš Vilniaus pro Kauną;
8:00 – paukščių stebėjimas Dubravos rezervatinėje apyrubėje;
10:00 – apsilankymas Kadagių slėnyje;
10:45 – paukščių stebėjimas Arlaviškėse ir žvalgytuvės prie Paukščių salos;
12:00­ – vandens paukščiai prie Kapitoniškių įlankos (Rumšiškės)
13:30 – pietūs kavinėje;
14:30 – atviro kraštovaizdžio paukščių stebėjimas ties Margininkais;
16:00 – Išlaužo žuvininkystės tvenkiniai;
17:00 – pajudame namo.

Turas skirtas ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. 14-17 m. amžiaus dalyviai gali keliauti tik su pilnamečio palyda arba pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni.

KAINA:

  • vienam asmeniui vykstant savo transportu – 125 Eur
  • vykstant mūsų transportu (8 vietų mikroautobusas) + 15 Eur

Į turo kainą įskaičiuota:

Pasirūpinti patiems:

  • Žiūronais (rezervuodami turą – galite užsisakyti);
  • Šiltais rūbais ir apsauga nuo lietaus ar vėjo;
  • Patogiais žygio batais (per dieną nueisime apie 10 km įvairiais paviršiais);
  • Papildomais užkandžiais, šiltais gėrimais ir vandeniu;
  • Klausimais gidui ir gera nuotaika.

Rekomenduojame:

  • Turėti arba išsinuomoti iš mūsų stebėjimo monoklį (+ 30 Eur), nepaisant to, kad jį turės ir gidas. Papildomas monoklis palengvins paukščių stebėjimą ir suteiks dar daugiau įsimintinų akimirkų. 

Turas gali būti atšauktas, jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 9 žmonės.

 

Registracija į turą

 

Atsiliepimai apie turą

D.U.K.

Mūsų turai skirti ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. O 14-17 m. dalyvius privalo lydėti suaugęs žmogus (šeimos narys ar kitas dalyvio artimasis) arba jie gali dalyvauti pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni. Tai vienintelis amžiaus apribojimas.

Visas keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Mūsų turai skirti dalyviams nuo 14 metų amžiaus. O 14-17 metų dalyvius turuose privalo lydėti suaugęs žmogus.  

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Tokiais atvejais taikome šias sąlygas:

  • Atšaukus dalyvavimą likus daugiau nei savaitei iki turo, grąžiname 90 proc. sumos arba 100 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

  • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 4-7 dienos iki turo, grąžiname 70 proc. sumos arba 90 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą. 

  • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 1-3 dienos iki turo, grąžiname 50 proc. sumos arba 70 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

  • Atšaukus dalyvavimą likus mažiau nei 24 val iki turo, pinigų negrąžiname.

Trukmė: 1 diena

Lygis: Norintiems pažinti

Fizinis sunkumas: Vidutinis

Kaina: 125 Eur

Artimiausias turas: 2024-11-23

Išvykimo vieta: Vilnius