Turo data: 2022 gegužės 6-7

Gegužės pabaiga yra tikrosios vasaros pradžia – medžiai pasidabinę šviežiausiais lapeliais, vešliai sužaliavusios ir pirmaisiais žiedais pasipuošusios pievos, visos pakrūmės skamba nuo sugrįžusių giesmininkų paukščių, jei norite įsimylėti gyvenimą ar bent jau gamtą iš naujo – tai laikas kada reikia keliauti! O kur geriau keliauti, jei ne į svetingą, visada laukiančią ir kiekvieną sveikinančią Dzūkiją!

Dzūkų pirkiaDzūkiška pirkia - Mariaus Karlono nuotrauka

Dzūkija – tai vienas iš 5 Lietuvos etnokultūrinių regionų, apimantis didžiąją dalį Pietų Lietuvos. Neretai šis kraštas minimas ir Dainavos terminu, kuris nuo žilos senovės buvo siejamas su jotvingių  ir senovės lietuvių gyventomis žemėmis.

IMG_0950Dzūkijos pušynas - Mariaus Karlono nuotrauka

Dar viduramžiais dabartinės Dzūkijos teritorijoje plytėjo lig horizonto besidriekiančios sengirės, tik kur ne kur prakiurdytos dūmojančių šilinių dzūkų kaimų, skaidriavandenių upių slėnių ir rūko marškom užklotų pelkynų. Miškai vietiniams gyventojams per amžius teikė prieglobstį sunkiausiais etapais: badmečiu – pamaitindavo, ištroškusį – pagirdydavo,  speige – sušildydavo, perkaitusį – atvėsindavo, puolant priešui – juos paklaidindavo. Todėl miškas senovės lietuvių gyvenime visuomet užėmė garbingą vietą, buvo globojamas ir saugomas.

IMG_7247Rytas prie Merkio ir Nemuno - Mariaus Karlono nuotrauka

Dzūkijos nacionalinis parkas didžiausias iš šio tipo saugomų teritorijų Lietuvoje apima net 58519 ha plotą. Dainavos girios pušynai padengę žemynines kopas ir upių slėnius - kiekvieną žmogaus neįdirbtą žemės lopinėlį - galėtum pagalvoti, kad ši monotoniška šilų skraistė niekuo neypatinga, bet iš tiesų po ja slypi labai savitas ir turtingas gamtos pasaulis. Kartu su įsiterpusiomis užliejamomis ir žemyninėmis pievomis, aukštapelkėmis ir žemapelkėmis, smėlio kopomis ir srauniomis upėmis tai daugelio retų augalų bei gyvūnų buveinės. Taip pat ši teritorija yra viena iš nedaugelio Europoje su dar gyvu tradiciniu etnokultūriniu kraštovaizdžiu. Miškų glūdumoje pasislėpusius kaimelius supa nedidelių laukų ir pievų bei ganyklų mozaika. Ganomi slėnių šlaitai, įvairaus drėgnumo paupių pievos bei žemapelkės, dėl žmogaus veiklos atsivėrę smėlynai yra labai svarbūs atvirų buveinių augalų ir gyvūnų rūšims, per šimtmečius prisitaikiusioms prie ekstensyvios ūkinės veiklos. Šio turo metu atskleisime visas Dzūkijos vertybes.

IMG_7272Geltonskruostis žaltys - Mariaus Karlono nuotrauka

Nacionaliniame parke stebėta 200 sparnuočių rūšių, iš jų 39 retos, įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą. Didžioji nacionaliniame parke sutinkamų paukščių rūšių dalis, net 142, peri, o 51-a užklysta pavasarinių ar rudeninių migracijų metu. Žinoma, Dzūkija labiausiai traukia savo egzotinės išvaizdos sparnuočiais, tokiomis, kaip žalvarniai ar kukučiai. Dideliuose pušynų plotuose gausūs žvirbliniai paukščiai: kikiliai, margasparnės musinukės, kuoduotosios zylės, juodieji, amaliniai ir giesmininkai strazdai. Kirtavietėse, retmėse ir laukymėse sutinkami miškiniai kalviukai, lygutės, lėliai, tetervinai. Taip pat miškuose gausu genių, kurių dažniausi pilkosios, žaliosios ir juodosios meletos bei didieji margieji geniai. Senesniuose ir nuošaliau augančiuose medynuose gyvena juodieji gandrai, mažieji ereliai rėksniai, juodieji pesliai, vapsvaėdžiai, jūriniai ereliai, kurtiniai. Danguje kartais pasiseka pamatyti net retojo gyvatėdžio sparnų mostus.

LSEMažasis erelis rėksnys - Mariaus Karlono nuotrauka

Kadangi gegužės dienos jau ilgos, šį kartą kviečiame ilgesnei išvykai. Saulė kyla anksti, o su ja bunda ir paukščiai, todėl ir mums reiks skubėti prie jų prisijungti. Į Dzūkiją vyksime iš vakaro ir nakvosime palapinėse prie Kastinio ežero, galbūt kai kam tai bus ir stovyklavimo sezono pradžia. Prieš saulei leidžiantis dar aplankysime vieną iš trijų Lietuvos rezervatų – paslaptingą Čepkelių pelkę, ten lydimi parko gido praeisime pažintiniu taku ir susipažinsime su šia unikalia aukštapelke.

Machaonas fb Machaonas - - Mariaus Karlono nuotrauka

Rytą pradėsime anksti, 5:30 jau išjudėsime iš Marcinkonių ir važiuosime į dainomis ir legendomis apipintą Raigardo slėnį (būtina su savimi turėti asmens tapatybės kortelę ar pasą). Raigardo slėnyje plėtojama tradicinė žemdirbystė, ganomos ar šienaujamos pievos. Rytinėje jo dalyje ošia Beržalapio miškas, kurio pašonėje įsikūręs Švendubrės gatvinis kaimas. Ypatingos vertės šiai teritorijai suteikia pievose slūgsančios eutrofinės Nemuno senvagės. Nors ši teritorija visiškai greta Druskininkų kurorto, tačiau dėl buveinių įvairovės šioje oazėje registruota apie 160 paukščių rūšių. Čia lankydamiesi stebėsime ir klausysimės tilvikinių,  atviro kraštovaizdžio, krūmynų bei miško paukščių, o pagrindiniu tikslu taps Dzūkijos smėlynų puošmena – kukutis, kuris savo kuodu puošia kone kiekvieną Dzūkijos kaimą.

Hoopoe - Eugenijus DrobelisKukutis - Eugenijaus Drobelio nuotrauka

Kadangi rytą pradėsime anksti, įdienojus sugriūsime Nemuno pakrantėje, ir čia pat, ans žolės susirengsime pietų pikniką.  Trumpos atokvėpio pertraukėlės metu viena akim snausdami virš galvų dairysimės šilto oro srovėse sklandančių paprastųjų suopių, vapsvaėdžių, peslių, sketsakalių, jūrinių erelių, nendrinių ir pievinių lingių bei paukštvanagių.

Pievinė lingė (Circus pygargus) Mariaus Karlonos nuotraukaPievinė lingė - Mariaus Karlono nuotrauka

Po žygio Raigardo slėnyje važiuosime link Musteikos kaimo, bet pakeliui dar sustosime Kabelių pievose. Miškų apsuptyje tekanti Grūda su aplink ją plytinčiomis pievomis ir laukais yra tarsi oazė čia gyvenantiems sparnuočiams. Šioje vietoje dairysimės medžiojančių mažųjų erelių rėksnių, vapsvaėdžių, nendrinių ir pievinių lingių, o ant apžvelgę elektros laidus ieškosime ant jų tupinčių plėšriųjų medšarkių.

Paprastoji medšarkė Paprastoji medšarkė - Mariaus Karlono nuotrauka

Iš Kabelių patrauksime gilyn į girias ir aplankysime etnografinį Musteikos kaimą, kuriame prieš šimtą metų mokytojavo Lietuvos gamtosaugos pradininkas - prof. Tadas Ivanauskas. Vaikščiodami smėlėtais keliukais išraižytu kaimu, grožėdamiesi dzūkiškomis pirkiomis, lėtu ir ramiu dzūko gyvenimu, ieškosime kaime aptinkamų raudonkojų tulikų, kukučių, volungių, svilikų, mažųjų ir margasparnių musinukių, žaliųjų meletų ir net baltnugarių genių. O gal net patį gyvatėdį čia pavyks išvysti!

Paprastoji gegutė (Cuculus canorus) M. Karlono nuotrauka.Gegutė - Mariaus Karlono nuotrauka

Pasisėmę istorinių Dzūkijos kerų keliausime į Zervynas. Aplink vieną iš srauniausių Dzūkijos upių - Ūlą - įsikūręs kaimas alsuoja dzūkišku tikrumu ir jaukumu. Grožėdamiesi Ūlos slėnyje rymančiomis medinėmis pirkelėmis, šimtamečiais ąžuolais, uosdami pušynų kvapą žvalgysimės čia sutinkamų tulžių, ilgauodegių zylių, kukučių, dagilių bei kitų sparnuočių.

Roller - Eugenijus DrobelisŽalvarnis - Eugenijaus Drobelio nuotrauka

Dzūkija visuomet nustebina, todėl net neabejojame, kad šiame ture patirsime ir tai, ko aprašyti neįmanoma - įkvėpsime pilnus plaučius ir sielą dzūkiško paprastumo sumišusiu su tyriausiu pušynų kvapu. Net jei Dzūkijoje keliavote ne kartą, garantuojame, kad paukščiai Jus privers pamatyti šį kraštą per dar neregėtą prizmę.

IMG_9601Žydinčios pievos - Mariaus Karlono nuotrauka

Programa:

Penktadienis

19:00 Išvykstame iš Vilniaus.

21:00 Vakarinis pasivaikščiojimas Čepkelių pažintiniame take.

22:30 Nakvynė prie Kastinio ežero.

Šeštadienis

5:00 Keliamės ir pusryčiaujam.

5:30 Išvykstame iš stovyklavietės.

6:00 Paukščių stebėjimas Raigardo slėnyje.

12:00 Pietų piknikas ir popietinis poilsis.

14:30 Paukščių stebėjimas Kabeliuose.

15:30 Paukščių stebėjimas etnografiniame Musteikos kaime.

18:00 Paukščių stebėjimas etnografiniame Zervynų kaime.

19:00 Išvykstame į Vilnių.

20:30 Vilnius

Galiojant karantino apribojimams, dalyvavimas ture tik su savo transportu.

Kaina - 120 eur. Vykstantiems mūsų transportu - 130 eur. Vykstant su mūsų transportu ir užsakant pusryčius ir pietų pikniką - 146 eur.

Vaikams iki 14 metų vykstantiems su tėvais asmeniniu transportu ir be pikniko, kaina - 30 eur  (nuo jų 10 eur keliaus gamtos apsaugai).

Į turo kainą įskaičiuota:

  • Para su gamtos gidu;
  • Lankytojų bilietai ir ekskursija Dzūkijos nacionaliniame parke;
  • Paukščių stebėjimo monokliai, per kuriuos stebėsime toliau esančius paukščius.

Pasirūpinti patiems:

  • Žiūronais (jei neturite, rezervuodami turą galėsite išsinuomoti);
  • Palapine, miegmaišiu ir stovyklavimo inventoriumi;
  • Žygio batais (per turą nueisime apie 15 km įvairiais paviršiais);
  • Papildomais užkandžiais ir gėrimais (jei neužsisakote piknikų, tuomet ir maistu);
  • Teigiamu nusiteikimu ir pasirengimu įvairioms oro sąlygoms;
  • Klausimais gidui ir gera nuotaika!

Turas gali būti atšauktas jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 7 žmonės.

 Nuo kiekvieno šio turo dalyvio ORNITOSTOGOS 12 eur skiria gamtos apsaugai. 

Registracija į turą

 

Atsiliepimai apie turą

Video

D.U.K.

Ne, keliauti gali tiek didelis, tiek mažas, tiek jaunas, tiek senas! Mūsų turuose laukiami visi! Keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Žinoma! Vaikai visada laukiami mūsų turuose, tik įvertinkite ar jie sugebės išlaikyti dėmesį visą dieną, būti ramūs ir tylūs teritorijose, kur stebėsime jautresnius paukščius, mėgautis ne visada iš taip arti matomais gyvūnais ir ar kelionės intensyvumas jiems nebus per didelis. Jei kyla abejonių, visuomet galite pasiteirauti ar Jūsų pasirinktas turas tinkamas vaikams. 

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Trukmė: 2 dienos

Lygis: Norintiems atrasti

Fizinis sunkumas: Lengvas

Kaina: 120 eur

Artimiausias turas: 2022-05-06

Galiojant karantino apribojimams, dalyvavimas ture tik su savo transportu.