2024 gegužės 4
Gegužę medžiai pasidabinę šviežiausiais lapeliais, pievos vešliai sužaliavusios ir pasipuošusios pirmaisiais žiedais, o visos pakrūmės skamba nuo sugrįžusių giesmininkų paukščių. Jei norite įsimylėti gyvenimą ar bent jau gamtą iš naujo – tai laikas, kada reikia keliauti. O kur geriau keliauti, jei ne į svetingą, visada laukiančią ir kiekvieną sveikinančią Dzūkiją!
Dzūkiška pirkia
Dzūkija – vienas iš 5 Lietuvos etnokultūrinių regionų, apimantis didžiąją dalį Pietų Lietuvos. Neretai šis kraštas vadinamasDainava, kuri nuo žilos senovės buvo siejama su jotvingių ir senovės lietuvių gyventomis žemėmis.
Dzūkijos pušynas
Dar viduramžiais dabartinės Dzūkijos teritorijoje plytėjo lig horizonto besidriekiančios sengirės, tik kur ne kur prakiurdytos dūmojančių šilinių dzūkų kaimų, skaidriavandenių upių slėnių ir rūko marškom užklotų pelkynų. Miškai vietiniams gyventojams per amžius teikė prieglobstį sunkiausiais etapais: badmečiu – pamaitindavo, ištroškusį – pagirdydavo, speige – sušildydavo, perkaitusį – atvėsindavo, puolant priešui – šiuos paklaidindavo. Todėl miškas dzūkų gyvenime visuomet užėmė garbingą vietą, buvo globojamas ir saugomas.
Rytas prie Merkio ir Nemuno
Dzūkijos nacionalinis parkas yra didžiausias iš šio tipo saugomų teritorijų Lietuvoje, užimantis net 58519 ha plotą. Dainavos girios pušynai yra padengę žemynines kopas ir upių slėnius. Galėtum pagalvoti, kad ši monotoniška šilų skraistė niekuo neypatinga, bet iš tiesų po ja slypi labai savitas ir turtingas gamtos pasaulis. Kartu su į pušynus įsiterpusiomis užliejamomis ir žemyninėmis pievomis, aukštapelkėmis ir žemapelkėmis, smėlio kopomis ir srauniomis upėmis tai daugelio retų augalų bei gyvūnų buveinės.
Ši teritorija yra ir viena iš nedaugelio Europoje su dar gyvu tradiciniu etnokultūriniu kraštovaizdžiu. Miškų glūdumoje pasislėpusius kaimelius supa nedidelių laukų ir pievų bei ganyklų mozaika. Ganomi slėnių šlaitai, įvairaus drėgnumo paupių pievos bei žemapelkės, dėl žmogaus veiklos atsivėrę smėlynai yra labai svarbūs atvirų buveinių augalų ir gyvūnų rūšims, per šimtmečius prisitaikiusioms prie ekstensyvios ūkinės veiklos.
Geltonskruostis žaltys
Dzūkijos nacionaliniame parke stebėta 200 sparnuočių rūšių, iš jų 39 yra retos, įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą. Didžioji nacionaliniame parke sutinkamų paukščių rūšių dalis, net 142, peri, o 51-a užklysta pavasarinių ar rudeninių migracijų metu. Žinoma, Dzūkija labiausiai traukia savo egzotinės išvaizdos sparnuočiais – žalvarniais ir kukučiais, tačiau dideliuose pušynų plotuose gausu ir žvirblinių paukščių: kikilių, margasparnių musinukių, kuoduotųjų zylių, juodųjų, amalinių ir giesmininkųstrazdų.
Kirtavietėse, retmėse ir laukymėse sutinkami miškiniai kalviukai, lygutės, lėliai, tetervinai. Taip pat miškuose gausu genių, kurių dažniausi yra pilkosios, žaliosios ir juodosios meletos bei didieji margieji geniai. Senesniuose ir nuošaliau augančiuose medynuose gyvena juodieji gandrai, mažieji ereliai rėksniai, juodieji pesliai, vapsvaėdžiai, jūriniai ereliai, kurtiniai. Danguje kartais pasiseka pamatyti net retojo gyvatėdžio sparnų mostus.
Mažasis erelis rėksnys
Šio turo metu atskleisime įdomiausias Dzūkijos gamtines vertybes. Saulė kyla anksti, o su ja bunda ir paukščiai, todėl į Dzūkiją vyksime anksti ryte. Išjudėję iš Vilniaus, keliausime tiesiai į dainomis ir legendomis apipintą Raigardo slėnį (būtina su savimi turėti asmens tapatybės kortelę ar pasą).
Machaonas
Raigardo slėnyje plėtojama tradicinė žemdirbystė, ganomos ar šienaujamos pievos. Rytinėje jo dalyje ošia Beržalapio miškas, kurio pašonėje įsikūręs Švendubrės gatvinis kaimas. Ypatingos vertės šiai teritorijai suteikia pievose slūgsančios eutrofinės Nemuno senvagės. Nors ši teritorija visiškai greta Druskininkų kurorto, tačiau dėl buveinių įvairovės šioje oazėje registruota apie 160 paukščių rūšių. Čia lankydamiesi stebėsime ir klausysimės tilvikinių, atviro kraštovaizdžio, krūmynų bei miško paukščių, o pagrindiniu tikslu taps Dzūkijos smėlynų puošmena – kukutis, kuris savo kuodu puošia kone kiekvieną Dzūkijos kaimą.
Kukutis (Eugenijaus Drobelio nuotrauka)
Jau įdienojus, sugriūsime Nemuno pakrantėje, ir čia pat, ant žolės, surengsime pietų pikniką. Trumpos atokvėpio pertraukėlės metu virš galvų dairysimės šilto oro srovėse sklandančių paprastųjų suopių, vapsvaėdžių, peslių, skėtsakalių, jūrinių erelių, nendrinių ir pievinių lingių bei paukštvanagių.
Pievinė lingė
Po žygio Raigardo slėnyje važiuosime link Musteikos kaimo, bet pakeliui dar sustosime Kabelių pievose. Miškų apsuptyje tekanti Grūda su aplink ją plytinčiomis Kabelių pievomis ir laukais yra tarsi oazė čia gyvenantiems sparnuočiams. Šioje vietoje dairysimės medžiojančių mažųjų erelių rėksnių, vapsvaėdžių, nendrinių ir pievinių lingių, o apžvelgę elektros laidus, ieškosime ant jų tupinčių plėšriųjų medšarkių.
Paprastoji medšarkė
Iš Kabelių patrauksime gilyn į girias ir aplankysime etnografinį Musteikos kaimą, kuriame prieš šimtą metų mokytojavo Lietuvos gamtosaugos pradininkas prof. Tadas Ivanauskas. Vaikščiodami smėlėtais keliukais išraižytu kaimu, grožėdamiesi dzūkiškomis pirkiomis, lėtu ir ramiu dzūko gyvenimu, ieškosime kaime aptinkamų raudonkojų tulikų, kukučių, volungių, svilikų, mažųjų ir margasparnių musinukių, žaliųjų meletų ir net baltnugarių genių. O gal net patį gyvatėdį čia pavyks išvysti!
Gegutė
Pasisėmę istorinių Dzūkijos kerų, keliausime į Zervynas. Aplink vieną iš srauniausių Dzūkijos upių – Ūlą – įsikūręs kaimas alsuoja dzūkišku tikrumu ir jaukumu. Grožėdamiesi Ūlos slėnyje rymančiomis medinėmis pirkelėmis, šimtamečiais ąžuolais, uosdami pušynų kvapą žvalgysimės čia sutinkamų tulžių, ilgauodegių zylių, kukučių, dagilių bei kitų sparnuočių.
Žalvarnis (Eugenijaus Drobelio nuotrauka)
Dzūkija visuomet nustebina, todėl net neabejojame, kad šiame ture patirsime ir tai, ko aprašyti neįmanoma – įkvėpsime pilnus plaučius ir sielą dzūkiško paprastumo, sumišusiu su tyriausiu pušynų kvapu. Net jei Dzūkijoje keliavote ne kartą, garantuojame, kad paukščiai privers pamatyti šį kraštą dar neregėtu kampu.
Žydinčios pievos
Programa:
04:30 Išvykstame iš Vilniaus.
6:00 Paukščių stebėjimas Raigardo slėnyje.
12:00 Pietų piknikas ir popietinis poilsis.
14:30 Paukščių stebėjimas Kabeliuose.
15:30 Paukščių stebėjimas etnografiniame Musteikos kaime.
18:00 Paukščių stebėjimas etnografiniame Zervynų kaime.
19:00 Išvykstame į Vilnių.
20:30 Vilnius
Turas skirtas ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. 14-17 m. amžiaus dalyviai gali keliauti tik su pilnamečio palyda arba pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni.
KAINA:
- vienam asmeniui vykstant savo transportu – 130 Eur
- vykstant mūsų transportu (8 vietų mikroautobusas) + 15 Eur
Į turo kainą įskaičiuota:
- Pilna diena su gamtos gidu;
- Saugomų teritorijų (nacionalinių, regioninių parkų, draustinių ir kt.) lankymo bilietai;
- Paukščių stebėjimo monoklis, per kurį stebėsime toliau esančius paukščius.
- 7 Eur nuo kiekvieno šio turo dalyvio ORNITOSTOGOS skiria gamtos apsaugai.
Pasirūpinti patiems:
- Žiūronais (jei neturite, rezervuodami turą galėsite išsinuomoti);
- Žygio batais (per turą nueisime apie 15 km įvairiais paviršiais);
- Pietų pikniku, papildomais užkandžiais ir gėrimais;
- Teigiamu nusiteikimu ir pasirengimu įvairioms oro sąlygoms;
- Klausimais gidui ir gera nuotaika!
Turas gali būti atšauktas, jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 7 žmonės.
Registracija į turą
Atsiliepimai apie turą
Video
D.U.K.
Mūsų turai skirti ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. O 14-17 m. dalyvius privalo lydėti suaugęs žmogus (šeimos narys ar kitas dalyvio artimasis) arba jie gali dalyvauti pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni. Tai vienintelis amžiaus apribojimas.
Visas keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas.
Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.
Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų.
Mūsų turai skirti dalyviams nuo 14 metų amžiaus. O 14-17 metų dalyvius turuose privalo lydėti suaugęs žmogus.
Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą.
Tokiais atvejais taikome šias sąlygas:
-
Atšaukus dalyvavimą likus daugiau nei savaitei iki turo, grąžiname 90 proc. sumos arba 100 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.
-
Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 4-7 dienos iki turo, grąžiname 70 proc. sumos arba 90 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.
-
Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 1-3 dienos iki turo, grąžiname 50 proc. sumos arba 70 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.
-
Atšaukus dalyvavimą likus mažiau nei 24 val iki turo, pinigų negrąžiname.
Eugenijus Drobelis
Trukmė: 1 diena
Lygis: Norintiems atrasti
Fizinis sunkumas: Lengvas
Kaina: 130 Eur
Artimiausias turas: 2024-05-04