Edukacijos data: 2022 balandžio 16

Žuvinto rezervatas – tai pirmoji Lietuvoje saugoma teritorija, įsteigta  1937 m. žymaus Lietuvos gamtininko prof. Tado Ivanausko. Ežero gamtinė svarba čia perintiems ir migracijų metu apsistojantiems sparnuočiams pastebėta dar prieš šimtą metų, tačiau ir šiomis dienomis ši teritorija vis dar stebina gamtininkus savo gamtine įvairove. Žuvinto ežeras žymus ir kaip pirmoji gulbių nebylių veisimosi vieta Lietuvoje, tik vėliau gulbės nebylės iš čia pradėjo plisti į kitus Lietuvos regionus. Ne veltui šios saugomos teritorijos simbolyje dar ir šiandien vaizduojami gulbių siluetai. Šiuo metu Žuvinto, Žaltyčio ir Amalvo ežerams su aplinkinėmis teritorijomis, apimantiems 14 199 ha plotą, suteiktas Žuvinto biosferos rezervato statusas.

Baltakaktės žąsys (Anser albifrons) Amalvo polderyje. Marius Karlonas

Baltakaktės žąsys - Mariaus Karlono nuotrauka

Žuvinto ežeras ir Amalvo ežero polderis – viena svarbiausių stotelių Baltijos šalyse pavasarį migruojantiems paukščiams. Pietų Lietuvoje tai vienintelė vieta, kur telkiasi tokie gausūs vandens ir tilvikinių paukščių būriai.

full LSE

Mažasis erelis rėksnys ir paprastasis kiras - Mariaus Karlono nuotrauka

Pavasarinės išvykos į Žuvinto biosferos rezervatą metu aplankysime pačias įdomiausias šios teritorijos vietas. Pradėję Vilniuje vyksime tiesiai į Žuvinto pelkės pakarštyje esantį Buktos mišką.

IMG_5183

Buktos miško gamtos takas - Mariaus Karlono nuotrauka

Pasigrožėję įstabiu skroblynu, pasiklausę pavasarinių miško paukščių giesmių, bukučių švilpavimų ir genių trelių vyksime prie Žaltyčio ežero. Iš apžvalgos bokštelio bandysime surasti ūsuotąsias zyles, didžiuosius baublius, nendrines linges, stebėsime vandens paukščius.

Nedrinė lingė

Nendrinės lingės patelė - Mariaus Karlono nuotrauka

Aplankę Buktos mišką ir Žaltytį važiuosime prie Žuvinto ežero. Žuvintų kaime įkurtame lankytojų centre apželgsime ekspoziciją, susirengsime pikniką, o pasistiprinę apžvelgsime ežerą. Iš paukščių stebėjimo bokštelių kaip ant delno atsidengia įstabi ežero panorama, todėl patogu stebėti vandenyje ir didžiojoje saloje besitelkiančius vandens paukščius. Čia visuomet gausu įvairių ančių: klykuolių, kuodudotųjų, rudagalvių, šaukšasnapių, pilkųjų, kryklių, dančiasnapių, Eurazinių cyplių ir kitų. Taip pat ežere telkiasi migruojančios žąsys: baltaskruostės berniklės, tundrinės, želmeninės, baltakaktės ir čia perinčios – pilkosios žąsys.

Žuvinto ežeras. Regimanto Vabuolo nuotrauka.

Žuvinto ežeras - Regimanto Vabuolo nuotrauka

Ne tik Žuvinto ežeras traukia migruojančius vandens ir tilvikinius paukščius, netoliese esantis Amalvo ežero polderis (užliejamos pievos) taip pat puiki, o neretai ir labiau netikėtais paukščiais nustebinanti teritorija. Pariedėję vos 30 minučių atsidursime plačiose, iš visų pusių kalvomis apsuptose pievose. Tiesa, šiuo metų laiku dažnai sunku suprasti, jog čia pievos, nes jos būna užlietos ir atodo kaip vienas didelis vandens telkinys.

Waterfowl

Ančių būriai - Mariaus Karlono nuotrauka

Šią teritoriją apžvelgsime iš specialiai tam pastatyto paukščių stebėjimo bokštelio. Be gausybės ančių (neretai čia galima stebėti iki 5 000 mišrius ančių būrius) ir žąsų (polderyje ir aplinkinėse pievose kartais susitelkia iki 20 000 žąsų), sekliose balose apstu nedidelių ilgakojų ir ilgasnapių paukščių, ornitologų tilvikiniais vaidinamų. Besigrožėdami aibe vandens paukščių stebėsime ir jau minėtus tilvikinius, iš kurių čia galima aptikti upinius kirlikus, brastinius tilvikus, tikučius, žaliakojus ir raudonkojus tulikus, perkūno oželius, juodkrūčius bėgikus, paprastuosius griciukus, didžiąsias kuolingas. Tačiau labiausiai dėmesį patraukia gaidukai. Kiekvienas gaiduko patinėlis turi unikalios spalvos ir raštų apykaklę, kurią pavasarį, vykstant tuotuvėms papučia ir maivydamasis prieš pateles bei kitus patinėlius išdidžiai vaikšto šlapynėse. Neretai galima stebėti ir šių paukščių peštynes, kai keli tokie pasipūtėliai neišsitenka teritorijoje ir susitelkę vienoje vietoje staiposi bei šokinėja vienas prieš kitą.

Gaidukai

Gaidukai - Mariaus Karlono nuotrauka

Aplankę įdomiausias teritorijas, saulei leidžianti grįžinėsime į Vilnių.

*Šalutinis išvykos poveikis – dar savaite galvoje girdėsite žąsų gagenimą, gervių trimitavimą ir pempių tuoktuvinius balsus.

Juodasis gandras

Juodasis gandras - Mariaus Karlono nuotrauka

Programa:

8:20 Ekipažai susitinka Želsvos kaime (Marijampolės sav.)

8:30 atvykstame į Buktos mišką.

10:30 Žaltyčio ežeras ir apylinkės.

12:30 Žuvinto ežeras ir piknikas.   

15:00 Liepakojų pelkė

16:00 Amalvo polderis ir apylinkės.

19:00 Atsisveikiname

 

Kaina - 80 eur vykstant asmeniniu transportu. Vykstantiems mūsų transportu - 90 eur. Su mūsų transportu bei užsakant pietų pikniką - 98 eur. (karantino metu vykimas Ornitostogų transportu negalimas)

Vaikams iki 14 metų vykstantiems su tėvais asmeniniu transportu ir be pikniko, kaina - 20 eur  (nuo jų 10 eur keliaus gamtos apsaugai).

Į turo kainą įskaičiuota:

  • Pilna diena su gamtos gidu;
  • Žuvinto biosferos rezervato lankytojų bilietai;
  • Paukščių stebėjimo monokliai, per kuriuos stebėsime toliau esančius paukščius.

Pasirūpinti patiems:

  • Žiūronais (galite užsisakyti rezervuodami turą);
  • Tinkama apranga;
  • Žygio batais (per dieną nueisime apie 6 km įvairiais paviršiais);
  • Papildomais užkandžiais (ir maistu, jei neužsisakote piknikų);
  • Klausimais gidui ir gera nuotaika bet kokiomis oro sąlygomis.

Išvyka gali būti atšaukta jei likus savaitei iki  pradžios susirinks mažiau nei 7 žmonės.

 Nuo kiekvieno šio turo dalyvio ORNITOSTOGOS 8 eur skiria gamtos apsaugai.

Registracija į turą

 

Atsiliepimai apie turą

D.U.K.

Ne, keliauti gali tiek didelis, tiek mažas, tiek jaunas, tiek senas! Mūsų turuose laukiami visi! Keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Žinoma! Vaikai visada laukiami mūsų turuose, tik įvertinkite ar jie sugebės išlaikyti dėmesį visą dieną, būti ramūs ir tylūs teritorijose, kur stebėsime jautresnius paukščius, mėgautis ne visada iš taip arti matomais gyvūnais ir ar kelionės intensyvumas jiems nebus per didelis. Jei kyla abejonių, visuomet galite pasiteirauti ar Jūsų pasirinktas turas tinkamas vaikams. 

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Trukmė: 1 diena

Lygis: Norintiems atrasti

Fizinis sunkumas: Vidutinis

Kaina: 80 eur

Artimiausias turas: 2022-04-16

Išvykimo vieta: Vilnius