2024 balandžio 27–28 (gidas Marius, grupė pilna)

2024 balandžio 27-28 (vietų yra, gidas Antanas)

Daugiausiai paukščių rūšių saugančioje Lietuvos teritorijoje – Nemuno deltoje – kviečiame praleisti net dvi dienas! Po šią paukščių ir ornitologų rojumi vadinamą vietą keliausime ne tik sausuma, bet ir vandeniu. Antrąją turo diena jūsų lauks specialus pasiplaukiojimas laivu, kurio metu aplankysime atokiausias deltos vietas ir išvysime vandens paukščius jų slėpiningoje karalystėje. 

laivas mk

Stebint paukščius iš laivo

Nemuno delta svarbi net 21 perinčiai nykstančiai rūšiai, čia taip pat sutinkama daugiau kaip 14 migruojančių paukščių rūšių santalkų, svarbių tarptautiniu mastu. Paukščių įvairovė, čia perinčios nykstančios paukščių rūšys bei rudeninių ir pavasarinių migracijų metu praskrendanti paukščių gausa nulėmė, jog net keletas Nemuno deltos regiono teritorijų paskelbtos saugomomis. Bene didžiausia jų yra Nemuno deltos regioninis parkas, užimantis net 29069 ha plotą.

Didžiosios kuolingos MK – kopija

Didžiosios kuolingos

Išskirtinis šios teritorijos reiškinys – pavasariniai potvyniai, kurie užlieja kelių dešimčių tūkstančių hektarų plotą. Ne atsitiktinai net pagal septynis Tarptautinės pelkių apsauga besirūpinančios Ramsaro konvencijos kriterijus 1993 metais Nemuno delta buvo įtraukta į tarptautinės reikšmės šlapynių sąrašą. Europoje tokios gamtinės svarbos šlapynių yra tik keletas – Dunojaus delta Rumunijoje bei Donjanos šlapžemių kompleksas Ispanijoje. Dėl migruojančių paukščių gausos ir įvairovės bei retų perinčių rūšiųdidžioji Nemuno deltos parko dalis 2004 metais buvo įtraukta į tarptautinį saugomų teritorijų tinklą „Natura 2000“.

Griciukas fb BL – kopija

Paprastasis griciukas

Didžiausią šios vietos vertę, be jokios abejonės, sudaro didžiulius plotus užimančios užliejamos pievos, besiribojančios su didžiausia Lietuvos upe – Nemunu, jos plačiai išsišakojusia delta bei seklia Baltijos lagūna – Kuršių mariomis. Šis išskirtinis gamtinis kompleksas įvairiais sezonais privilioja daugybę paukščių rūšių, kurios čia pasirodo su pirmomis ledo properšomis, ledų sangrūdų sukeltais potvyniais ir išbūna, kol marios ir užlietos pievos nepasidengia ledu. Tačiau būtent pirmasis gegužės savaitgalis yra žinomas kaip vienas geriausių periodų aplankyti šį paukščių ir ornitologų rojų. Būtent šiuo metu čia galimapamatyti didžiausią rūšių įvairovę.

Pilkosios žąsys (Anser anser) su jaunikliais. MK int

Pilkosios žąsys su žąsiukais

Iš viso Nemuno deltoje ir jos apylinkėse aptikta 330 paukščių rūšių, t.y. daugiau nei 82 procentai šalyje užregistruotos sparnuočių įvairovės. Žinoma, čia sutinkamų paukščių gausą nulemia ir virš Nemuno deltos besidriekiantis bene didžiausias Vakarų Palearktikoje paukščių migracijų kelias. Rytine Baltijos jūros ir Kuršių marių pakrante atskiromis dienomis praskrenda virš milijono paukščių. Todėl nestebina, jog būtent Nemuno deltoje per paskutinį šimtmetį mokslininkai užfiksavo daugiausia šalyje naujų paukščių rūšių – net 46.

Geltongalvė kielė (Motacilla citreola) MK

Geltongalvė kielė

Išskirtinėse deltos buveinėse peri globaliai nykstantys didieji ereliai rėksniai, stulgiai, paprastieji griciukai, didžiosios kuolingos, meldinės nendrinukės. O kur dar daugiau nei dvidešimt į Lietuvos raudonosios knygos sąrašus įrašytų perinčių sparnuočių rūšių.
 
Gegužės pradžioje vis dar galima sutikti kone visas žąsų ir ančių rūšis ir tuo pačiu jau būna prasidėjęs tilvikinių paukščių pikas. Šiuo metų laiku šlapiose pievose būna gausu gaidukų, tikučių, griciukų, raudonkojų ir žaliakojų tulikų, tamsiųjų tilvikų ir kitų ilgakojų. Vakarais netyla perkūno oželių, švygždų, ilgasnapių vištelių choras, iš miško ataidi didžiojo apuoko balsas.

Šaukštasnapė antis (Spatula clypaeata) MK - Papiui

Šaukštasnapė antis

Dienomis pievose medžioja jau lizdus susisukę plėšrieji paukščiai: mažieji ir didieji ereliai rėksniai, pievinės lingės, rudieji ir juodieji pesliai, sketsakaliai ir žinoma, deltos karaliai – jūriniai ereliai.

MIL MIL juv int

Rudasis peslys

Kad apžvelgtume kuo didesnius deltos plotus ir pamatytumėme kuo daugiau net pačių rečiausių sparnuočių, antrąją turo dieną jūsų lauks išskirtinis 2,5 valandos pasiplaukiojimas po atokias deltos pakrantes ir įlankas. 
 
Kelionę pradėsime Uostadvaryje, plauksime Atmata iki Krokų lankos ežero, o tada pasuksime į Minijos upę. Pasiekę Mingės kaimą, toliau plauksime Upaičiu iki Kniaupo įlankos, kuri yra itin vertinga perinčioms ir migruojančioms pilkosioms žąsims, šaukšasnapėms, rudagalvėms ir pilkosioms antims, ausuotiesiems kragams, baltaskruostėms žuvėdroms. Įplaukę į Kuršių marias, grožėsimės atsiveriančia Ventės ornitologinės stoties panorama ir Kuršių nerijos kopomis, o pasukę į Atmatos žiotis, čia esančiose salose dairysimės dryžgalvių ir rudagalvių kryklių, jūršarkių, raudonkojų tulikų, perkūno oželių, mažųjų ir upinių žuvėdrų, geltongalvių kielių.

Nemuno delta

Baltakakčių žąsų būrys

Išvardinti visus čia sutinkamus sparnuočius būtų sunku nes jų tik per vieną savaitgalį čia galima pamatyti iki 150 skirtingų rūšių. Todėl kviečiame prisijungti prie mūsų ir pajusti tikrąjį paukščių stebėjimą pačioje geriausioje teritorijoje Baltijos šalyse ir geriausiu metu!

PROGRAMA:

Pirma diena
 
6:00 išvykstame iš Vilniaus. (Kitus keleivius galime paimti pakeliui į pamarį, jei atvyksite sutartu laiku iki kelio Vilnius – Kaunas – Jurbarkas – Pagėgiai)
9:30 migruojančių paukščių stebėjimas Nemuno deltoje (Pagėgių apskrityje)
12:00 Sausgalviai – piknikas
14:00 Žalgirių miškas
16:00 Rupkalvių ornitologinis draustinis ir Šyšos pievos
17:30 Rusnės sala
19:00 vakarienė restorane Prie Peterso Tilto (neįtraukta į sąskaitą, renkamasi individualiai)
21:00 Vakarinių paukščių stebėjimas/klausymasis užliejamose pievose
22:30 Nakvynė viešbutyje Mėlynasis Karpis
 
Antra diena
 
6:00 Rytinis stebėjimas Aukštumalos pelkės pažintiniame take (dalyvavimas nebūtinas)
7:30 Pusryčiai
8:30 Kintų žuvininkystės tvenkiniai
10:30 Krokų Lankos ežeras ir Mingės pievos
12:00 Stankiškių pievos, Kniaupo įlanka ir piknikas
15:00 Kelionė po deltą laivu (Uostadvaris, Atmata, Krokų lanka, Minija, Mingės kaimas, Upaitis, Kniaupo įlanka, Kuršių marios, Atmatos salos, Uostadvaris)
18:00 Grįžinėjam link Vilniaus
19:00 Sustosime kavinėje (neįtraukta į sąskaitą, renkamasi individualiai)
22:00 Vilnius

Turas skirtas ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. 14-17 m. amžiaus dalyviai gali keliauti tik su pilnamečio palyda arba pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni.

KAINA:

 • vienam asmeniui vykstant savo transportu ir gyvenant vienviečiame kambaryje – 240 Eur
  (dviviečiame kambaryje – 220 Eur)
 • vykstant mūsų transportu (8 vietų mikroautobusas) + 35 Eur
 • užsisakant pietus (2 dienas) +20 Eur

Į turo kainą įskaičiuota:

 • Dvi dienos su gamtos gidu;
 • Saugomų teritorijų (nacionalinių, regioninių parkų, draustinių ir kt.) lankymo bilietai;
 • Nakvynė Mėlynojo Karpio viešbutyje;
 • Pusryčiai antrąjį rytą;
 • Ekskursija laivu po Nemuno deltą.
 • Paukščių stebėjimo monoklis, per kurį stebėsime toliau esančius paukščius;
 • 12 Eur nuo kiekvieno šio turo dalyvio ORNITOSTOGOS skiria gamtos apsaugai.

Pasirūpinti patiems:

 • Žiūronais (galite užsisakyti rezervuodami turą);
 • Tinkama apranga (šilti, neperpučiami rūbai, sluoksnis apsaugantis nuo lietaus);
 • Žygio batais (per dieną nueisime apie 10 km įvairiais paviršiais);
 • Papildomais užkandžiais (ir maistu, jei neužsisakote piknikų);
 • Klausimais gidui ir gera nuotaika bet kokiomis oro sąlygomis.

Rekomenduojame:

 • Turėti arba išsinuomoti iš mūsų stebėjimo monoklį (+ 30 Eur), nepaisant to, kad jį turės ir gidas. Papildomas monoklis palengvins paukščių stebėjimą ir suteiks dar daugiau įsimintinų akimirkų. 

Turas gali būti atšauktas jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 7 žmonės.

 

Registracija į turą

 

Atsiliepimai apie turą

D.U.K.

Mūsų turai skirti ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. O 14-17 m. dalyvius privalo lydėti suaugęs žmogus (šeimos narys ar kitas dalyvio artimasis) arba jie gali dalyvauti pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni. Tai vienintelis amžiaus apribojimas.

Visas keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Mūsų turai skirti dalyviams nuo 14 metų amžiaus. O 14-17 metų dalyvius turuose privalo lydėti suaugęs žmogus.  

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Tokiais atvejais taikome šias sąlygas:

 • Atšaukus dalyvavimą likus daugiau nei savaitei iki turo, grąžiname 90 proc. sumos arba 100 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

 • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 4-7 dienos iki turo, grąžiname 70 proc. sumos arba 90 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą. 

 • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 1-3 dienos iki turo, grąžiname 50 proc. sumos arba 70 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

 • Atšaukus dalyvavimą likus mažiau nei 24 val iki turo, pinigų negrąžiname.

Trukmė: 2 dienos

Lygis: Norintiems pažinti

Fizinis sunkumas: Vidutinis

Kaina: 240 Eur

Artimiausias turas: 2024-04-27

Išvykimo vieta: Vilnius