Turo data: 2021-05-01

Nemuno delta – daugiausiai paukščių rūšių sauganti teritorija Lietuvoje, kuri svarbi net 21 perinčiai nykstančiai rūšiai, čia taip pat sutinkamos daugiau kaip 14 migruojančių paukščių rūšių santalkos svarbios tarptautiniu mastu.

ans alb2 – kopija

Žąsų būrys Nemuno deltoje - Mariaus Karlono nuotrauka

Išskirtinėse buveinėse peri globaliai nykstantys didieji ereliai rėksniai, stulgiai, paprastieji griciukai, didžiosios kuolingos, meldinės nendrinukės. O kur dar daugiau nei dvidešimt į Lietuvos raudonosios knygos sąrašus įrašytų perinčių sparnuočių rūšių ar šimtatūkstantiniai vandens ir pelkių paukščių – žąsų, gulbių, ančių, tilvikų – būriai pavasarinių potvynių metu!

Didžiosios kuolingos MK – kopija

Didžiosios kuolingos - Mariaus Karlono nuotrauka

Paukščių įvairovė, čia perinčios nykstančios paukščių rūšys bei rudeninių ir pavasarinių migracijų metu praskrendanti paukščių gausa nulėmė, jog net keletas Nemuno deltos regiono teritorijų paskelbtos saugomomis. Bene didžiausia jų yra Nemuno deltos regioninis parkas, užimantis net 29069 ha plotą. Išskirtinis šios teritorijos reiškinys – pavasariniai potvyniai, kurie užlieja kelių dešimčių tūkstančių hektarų plotą. Ne atsitiktinai net pagal septynis Tarptautinės pelkių apsauga besirūpinančios Ramsaro konvencijos kriterijus, 1993 metais Nemuno delta buvo įtraukta į tarptautinės reikšmės šlapynių sąrašą. Europoje tokios gamtinės svarbos šlapynių yra tik keletas – Dunojaus delta Rumunijoje bei Donjanos šlapžemių kompleksas Ispanijoje.  Dėl migruojančių paukščių gausos ir įvairovės bei retų perinčių rūšių, didžioji Nemuno deltos parko dalis 2004 metais buvo įtraukta į tarptautinį saugomų teritorijų tinklą Natura 2000.

Griciukas fb BL – kopija

Paprastasis griciukas - Mariaus Karlono nuotrauka

Didžiausią šios teritorijos vertę, be jokios abejonės, sudaro didžiulius plotus užimančios užliejamos pievos, besiribojančios su didžiausia Lietuvos upe – Nemunu, jos plačiai išsišakojusia delta bei seklia Baltijos lagūna – Kuršių mariomis. Šis išskirtinis gamtinis kompleksas įvairiais sezonais privilioja daugybę paukščių rūšių, kurios čia pasirodo su pirmomis ledo properšomis, ledų sangrūdų sukeltais potvyniais ir išbūna kol marios ir užlietos pievos nepasidengia ledu. Šiuo metu Nemuno deltoje ir jos apylinkėse aptikta 330 paukščių rūšių, t.y. daugiau nei 82 procentai šalyje užregistruotos sparnuočių įvairovės. Žinoma, čia sutinkamų paukščių gausą nulemia ir virš Nemuno deltos besidriekiantis bene didžiausias Vakarų Palearktikoje paukščių migracijų kelias. Rytine Baltijos jūros ir Kuršių marių pakrante atskiromis dienomis praskrenda virš milijono paukščių. Todėl nestebina, jog būtent Nemuno deltoje per paskutinį šimtmetį yra aptikta daugiausia šalyje naujų paukščių rūšių – 46.

Pilkosios žąsys (Anser anser) su jaunikliais. MK int

Pilkosios žąsys su žąsiukais - Mariaus Karlono nuotrauka

Šios išvykos metu net dvi dienas praleisime Nemuno deltos įdomiausiose teritorijose. Pasirinktas laikas – gegužės pirmasis savaitgalis – žinomas kaip vienas geriausių periodų aplankyti šį paukščių ir ornitologų rojų. Nors balandžio mėnesį potvynis būna stipresnis ir dėl to galima stebėti gerokai gausesnius žąsų ir ančių būrius, tačiau gegužės pradžia – pats geriausias metas pamatyti didžiausią rūšių įvairovę.

Geltongalvė kielė (Motacilla citreola) MK

Geltongalvė kielė - Mariaus Karlono nuotrauka

Gegužės pradžioje vis dar galima sutikti kone visas žąsų ir ančių rūšis ir tuo pačiu jau būna prasidėjęs tilvikinių paukščių pikas. Šiuo metų laiku šlapiose pievose būna gausu gaiduku, tikučių, griciukų, raudonkojų ir žaliakojų tulikų, tamsiųjų tilvikų ir kitų ilgakojų. Vakarais netyla perkūno oželių, švygždų, ilgasnapių vištelių choras, iš miško ataidi didžiojo apuoko balsas.

Šaukštasnapė antis (Spatula clypaeata) MK - Papiui

Šaukštasnapė antis - Mariaus Karlono nuotrauka

Dienomis pievose medžioja jau lizdus susisukę plėšrieji paukščiai: mažieji ir didieji ereliai rėksniai, pievinės lingės, rudieji ir juodieji pesliai, sketsakaliai ir žinoma, deltos karaliai – jūriniai ereliai.

MIL MIL juv int

Rudasis peslys - Mariaus Karlono nuotrauka

Išvardinti visus čia sutinkamus sparnuočius būtų sunku nes jų tik per vieną savaitgalį čia galima pamatyti iki 150 skirtingų rūšių. Todėl kviečiame prisijungti prie mūsų ir pajusti tikrąjį paukščių stebėjimą pačioje geriausioje teritorijoje Baltijos šalyse ir geriausiu metu!

Programa:

Pirma diena

6:00 išvykstame iš Vilniaus. (Kitus keleivius galime paimti pakeliui į pamarį, jei atvyksite sutartu laiku iki kelio Vilnius – Kaunas – Jurbarkas – Pagėgiai).

9:30 migruojančių paukščių stebėjimas Nemuno deltoje (Pagėgių apskrityje).  

12:00 Sausgalviai – piknikas.

14:00 Žalgirių miškas.

16:00 Rupkalvių ornitologinis draustinis ir Šyšos pievos.

17:30 Rusnės sala.

19:00 vakarienė restorane „Prie Peterso Tilto“ (neįtraukta į sąskaitą, renkamasi individualiai)

21:00 Vakarinių paukščių stebėjimas/klausymasis užliejamose pievose.

22:30 Nakvynė viešbutyje „Mėlynasis Karpis“

 

Antra diena

6:00 Rytinis stebėjimas Aukštumalos pelkės pažintiniame take (dalyvavimas nebūtinas)

7:30 Pusryčiai.

8:30 Kintų žuvininkystės tvenkiniai.

10:30 Krokų Lankos ežeras ir Mingės pievos.

12:00 Stankiškių pievos, Kniaupo įlanka ir piknikas.

15:00 Ventės rago ornitologinė stotis, ekskursija su Vytautu Jusiu.

17:00 Sakučių pievos.

18:00 Grįžinėjam link Vilniaus.

19:00 Sustosime kavinėje (neįtraukta į sąskaitą, renkamasi individualiai).

22:00 Vilnius.

Kaina - 170 eur (gyvenant vienam vienviečiam kambaryje). Vykstantiems mūsų transportu - 190 eur. Su mūsų transportu ir pietų piknikais - 206 eur. 
Vaikams iki 14 metų vykstantiems su tėvais asmeniniu transportu ir be piknikų, kaina - 50 eur (nuo jų 10 eur keliaus gamtos apsaugai).

Į turo kainą įskaičiuota:

 • Dvi dienos su gamtos gidu;
 • Nakvynė Mėlynojo Karpio viešbutyje;
 • Pusryčiai antrą rytą;
 • Lankytojų bilietai Ventės rago muziejuje;
 • Ventės rago ornitologinės stoties vedėjo Vytauto Jusio 30 min. ekskursija;
 • Paukščių stebėjimo monokliai, per kuriuos stebėsime toliau esančius paukščius.

Pasirūpinti patiems:

 • Žiūronais (galite užsisakyti rezervuodami turą);
 • Tinkama apranga (šilti, neperpučiami rūbai, sluoksnis apsaugantis nuo lietaus);
 • Žygio ir guminiais batais (per dieną nueisime apie 8 km įvairiais paviršiais, gali tekti bristi per balas);
 • Papildomais užkandžiais (ir maistu, jei neužsisakote piknikų);
 • Klausimais gidui ir gera nuotaika bet kokiomis oro sąlygomis.

Turas gali būti atšauktas jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 5 žmonės.

 Nuo kiekvieno šio turo dalyvio ORNITOSTOGOS 17 eur skiria gamtos apsaugai.

 

Registracija į turą

 

Turo apžvalgos

Atsiliepimai apie turą

D.U.K.

Ne, keliauti gali tiek didelis, tiek mažas, tiek jaunas, tiek senas! Mūsų turuose laukiami visi! Keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Žinoma! Vaikai visada laukiami mūsų turuose, tik įvertinkite ar jie sugebės išlaikyti dėmesį visą dieną, būti ramūs ir tylūs teritorijose, kur stebėsime jautresnius paukščius, mėgautis ne visada iš taip arti matomais gyvūnais ir ar kelionės intensyvumas jiems nebus per didelis. Jei kyla abejonių, visuomet galite pasiteirauti ar Jūsų pasirinktas turas tinkamas vaikams. 

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Trukmė: 2 dienos

Lygis: Norintiems pažinti

Fizinis sunkumas: Vidutinis

Kaina: 170 eur

Artimiausias turas: 2021-05-01

Išvykimo vieta: Vilnius