2025 balandžio 25 – gegužės 4

Įsivaizduokite, kaip už kalnų leidžiasi saulė, nuo viršūnių atsirita lengvas rūkas, o jūs sėdite jaukioje slėptuvėje ir laukiate akimirkos, kai į sutemų gaubiamą miško aikštelę išeis rudasis lokys. Arba skrodžiate laivu upės deltą ir auksinėje kylančios saulės šviesoje stebite, kaip iš vandens kyla šimtai rožinių pelikanų, mažųjų kormoranų ir rudųjų ibių.

Rumunija (Calin Stan)

Pelikanai (Calin Stan nuotrauka)

Dešimties dienų maršrutas po Rumuniją, kuri laikoma viena iš TOP3 ornitologinio turizmo šalių Europoje, drieksis vaizdingais Karpatų kalnais ir vandens paukščių rojumi vadinama Dunojaus delta. Kelionėje lauks žygiai kalnų takeliais, lokių ir vilkų paieškos, pažintis su sparnuotais kalnų plėšrūnais, o nusileidus į lygumas – keturios magiškos naktys viešbutyje ant vandens, keliaujant po vieną įspūdingiausių deltų Europoje.

Plaukiant laivu-viešbučiu mėgausitės tikromis katino dienomis, kurių metu viskuo bus pasirūpinta, o jums beliks tik išeiti į denį ir grožėtis prieš akis atsiveriančiu reginiu – tūkstančiais paukščių, įspūdingais saulėtekiais bei saulėlydžiais ir neaprėpiamomis deltos platybėmis.

Dunojaus delta – Dragos Asaftei

Dunojaus delta (Dragos Asaftei nuotrauka)

Maršrutas:

1 diena: Vilnius – Bukareštas – Vulkanas
2 diena: Karpatų kalnai – Zerneščio tarpeklis
3 diena: Karpatų kalnai ir lokių stebėjimas
4 diena: Vulkanas – Dobrudža – Dunojaus delta
5–7 dienos: Kelionė laivu po Dunojaus deltą
8 diena: Dobrudžos regionas – Macino kalnų nacionalinis parkas
9 diena: Babadago miškas ir Razelm-Sinoe lagūna
10 diena: Tulča – Bukareštas

1 diena: Vilnius – Bukareštas – Vulkanas

Nusileidę į Rumunijos sostinę Bukareštą iškart pajudėsime į legendomis apipintą Transilvanijos kraštą. Kelionė privačiu autobusu truks apie 3 valandas. Pasiekę tikslą – Vulkano miestą – pavakrieniausime viešbutyje ir eisime ilsėtis, kad nuo ryto pradėtume nuotykių pilną kelionę.

2 diena: Karpatų kalnai – Zerneščio tarpeklis

Po pusryčių viešbutyje keliausime į mažą Karpatų kalnų kaimelį – Zernestį. Jis garsėja vaizdingomis kalnų viršūnėmis, kurios traukia alpinistus, ir žmogaus mažai paliestais miškais bei pievomis slėniuose, kuriuos mėgsta tyrinėti gamtos entuziastai.

Zernescio tarpeklis – Tomas Zavadil

Zerneščio tarpeklis (Tomas Zavadil nuotrauka)

Pirmiausiai aplankysime garsųjį Zernesčio tarpeklį, o vėliau leisimės į lengvą žygį piemenų takais. Juo eidami tyrinėsime žvėrių pėdsakus, grožėsimės brandžiais eglynais ir ąžuolynais, apžiūrėsime kaimelio žmonių auginamų avių tradicines pastoges ir stebėsime kalnų paukščius. Čia turėtume išvysti bukučių šeimai artimą lipiką (Tichodroma muraria) – jis dar vadinamas uolų kukučiu. Dėl savo pilkos ir juodos spalvų jis beveik nepastebimas – švyti tik kraujo raudonumo sparnai.

Lipikas – Lothar Lenz

Lipikas (Lothar Lenz nuotrauka)

Kelionėje po kalnus lydės baltapilviai alpiniai čiurliai (Apus melba), kurie savo dydžiu nenusileidžia skėtsakaliams, paprastosios uolinės kregždės (Ptyonoprogne rupestris), perinčios urvuose ir skardžių plyšiuose, svilikėliai, kryžiasnapiai, juodosios meletos, baltnugariai geniai, vapsvaėdžiai ir kiti sparnuočiai.
 
Vakarienei ir nakvynei grįšime į viešbutį Vulkano mieste.

3 diena: Karpatų kalnai ir lokių stebėjimas

Šią dieną lauks didysis Karpatų kalnų nuotykis – vakarinis rudųjų lokių (Ursus arctos) stebėjimas. Tačiau prieš tai visą dieną praleisime tyrinėdami kalnų apylinkes. Ryte lauks lengvas pasivaikščiojimas iki medinio senųjų ortodoksų vienuolyno – Coltul Chiliilor.

Šioje vietoje dar XV amžiuje buvo pastatytas vienuolynas, vėliau – XVIII amžiuje – Austrų imperijos laikais jis buvo sugriautas, o vėliau atstatytas. Netoli vienuolyno yra olos. Vienoje įrengta koplyčia, o kitoje, kylant mišku virš vienuolyno, įrengtas altorius Šv. Paraskevei. Vienuolyną supantys eglynai yra puiki vieta pasidairyti uralinių pelėdų, riešutinių, tripirščių genių ir įvairių rūšių žvirblinių paukščių. Šio žygio metu piknikausime gamtoje.

Saulei krypstant vakarop, keliausime į specialiai laukinių lokių stebėjimui įrengtas slėptuves, kur gaubiami sutemų lauksime pasirodant šių didingų žvėrių. Manoma, kad pasaulyje yra daugiau nei 200 000 rudųjų lokių, iš kurių 6000 (kitų šaltinių duomenimis – 4350) klajoja būtent Rumunijos Karpatų kalnuose. Tai didžiausia lokių populiacija Europoje – net 60 proc. visų žemyno lokių.
 
Vakarienė ir nakvynė lauks tame pačiame viešbutyje Vulkano mieste.

Rudasis lokys – Janek Egy

Rudasis lokys (Janek Egy nuotrauka)

4 diena: Vulkanas – Dobrudža – Dunojaus delta

Po pusryčių paliksime Karpatų kalnus ir leisimės į žemumas – tarp Dunojaus žemupio ir Juodosios jūros plytinčią istorinę pietryčių Europos sritį Dobrudžą. Keliaudami sustosime pasigrožėti laukiniais kraštovaizdžiais ir pasidairyti slėniuose medžiojančių paukščių ir klajojančių žvėrių. Nakvynei apsistosime plaukiojančiame keturių žvaigždučių viešbutyje Tulčos mieste, kuris vadinamas vartais į Dunojaus deltą.

5–7 dienos: Kelionė laivu po Dunojaus deltą

Šios dienos bus skirtos ekspedicijai po didžiausią ir labiausiai išsaugotą Europos deltą. Beveik 3500 kvadratinių kilometrų užimanti deltos teritorija yra įtraukta į UNESCO Pasaulinio paveldo sąrašą ir paskelbta biosferos rezervatu. Šias įspūdingas šlapynes saugo ir Ramsaro konvencija, kurios tikslas – išsaugoti svarbiausias Žemės šlapynes: pelkes, ežerus, upių slėnius, deltas, lagūnas.

O ten, kur vanduo, klesti gyvybės. Dunojaus delta pelnytai vadinama Europos vandens paukščių rojumi. Čia sutinkama daugiau nei 300 skirtingų vandens ir pelkių paukščių rūšių. Deltos vandenyse apstu žuvų – net  90 skirtingų rūšių, o deltos pakrantėse ir miškuose gyvena ūdros, audinės ir Lietuvoje nesutinkami vilpišiai, dar kitaip vadinami miško katėmis.

 porojnicu nuotrauka

Dunojaus deltos platybės (porojnicu nuotrauka)

Net tris dienas keliausime siaurais deltos kanalais ir tyrinėsime paukščius. Turėsite galimybę pamatyti retus garbanotuosius pelikanus (Pelecanus crispus), pasigrožėti rudaisiais ibiais (Plegadis falcinellus), išgirsti didžiuosius baublius, mažuosius baublius ir naktikovius, išvysti gausias kormoranų ir garnių kolonijas, pasidairyti puikių žvejų tulžių ir išvysti tilvikinių paukščių įvairovę.
 
Kelionėje lydės skardžiabalsiai nendrynų paukščiai – Lietuvoje neperinčios indinės nendrinukės (Acrocephalus agricola), laibasnapės nendrinukės (Acrocephalus melanopogon). Susipažinsite su raudonkojais sakalais, kurie mėgsta grupelėmis medžioti laumžirgius virš deltos, laivą lydės nendrinės lingės, deltos platybėse sukančios lizdus, ir jūriniai ereliai, kurie čia retkarčiais mėgsta užklysti.

Rudasis ibis – Petr Salinger

Rudasis ibis (Petr Salinger nuotrauka)

Vieną iš kelionės po deltą dienų išsilaipinsime tradiciniame deltos kaimelyje ir aplankysime unikalų Letea mišką. Šis miškas nėra paprastas lapuočių miškas. Tai subtropinis miškas – vienintelis toks Europoje. Didžiąją jo dalį sudaro ant smėlėtų pajūrio kopų augantys Balkaniniai ąžuolai. Čia ieškosime žvėrių, paukščių, driežų, pasigrožėsime apylinkėse gyvenančiais laukiniais žirgais, tyrinėsime miško floros pasaulį. Miške galima pamatyti daug endeminių – tik šioje teritorijoje augančių augalų ir gėlių – rūšių.
 
Keliaujant po deltą viskas bus lyg ant lėkštutės – nuo tūkstančių paukščių iki kerinčių gamtos vaizdų, nuo skanaus maisto iki gaivinančių gėrimų, nuo žvaigždėtų naktų ant denio iki kylančios saulės spektaklių.

Letea miskas – Dragos Asaftei

Letea miškas (Dragoș Asaftei nuotrauka)

8 diena: Dobrudžos regionas – Macino kalnų nacionalinis parkas

Ši diena bus skirta ekspedicijai po Dobrudžos regioną. Tik nebe vandeniu, o sausuma. Ryte paliksime Tulčos miestą ir po pusvalandžio pasieksime mažą Parkešo gyvenvietę, iš kurios atsiveria vaizdinga deltos panorama.
 
Jei bus tinkamos oro sąlygos, stebėsime plėšriųjų paukščių migraciją. Pagrindinis tikslas bus išvysti į Lietuvą labai retai užklystančius stepinius suopius (Buteo rufinus), taip pat mažuosius erelius rėksnius ir pievines linges.
 
Papiknikavę gamtoje aplankysime Macino kalnų nacionalinį parką. Tai seniausias kalnų masyvas Rumunijoje, kurį dėl istorinių reliktų mėgsta tyrinėti archeologai, o dėl išskirtinių gamtos turtų – geologai, zoologai ir botanikai. Kalnų papėdėse be stepinių suopių dairysimės ir smulkesnių paukščių – palšųjų kūltupių (Oenanthe isabellina), akmeninių strazdų (Monticola saxatilis), sodinių ir pilkųjų startų, kukučių.

Vakarienė ir nakvynė suplanuota viešbutyje.

Stepinis suopis – Damyan Petkov

Stepinis suopis (Damyan Petkov nuotrauka)

9 diena: Babadago miškas ir Razelm-Sinoe lagūna

Paskutinę ekspedicijos dieną leisimės tyrinėti pietinę deltos teritoriją. Po pusryčių viešbutyje patrauksime per mažus deltos kaimelius, kol pasieksime Babadago mišką. Tai vaizdingas lapuočių miškas, kuriame dominuoja skirtingos ąžuolų rūšys su klevų, liepų ir alksnių priemaišomis. Čia leisimės ieškoti labai retų karališkųjų erelių (Aquila heliaca). Šie didingi paukščiai mėgsta stepių ir aukštumų miškus bei atviras lygumas.
 
Kitas sustojimo taškas bus prie įspūdingos Razelm-Sinoe lagūnos – didžiausio vadinamojo limano Rumunijoje. Kas yra limanas? Tai pailga sekli jūros įlanka žemais krantais, kuri susidaro jūrai užliejus upės žiotis ar žemupio slėnio dalį. Limanai yra būdingi grimztančioms šiaurinėms Juodosios jūros pakrantėms. 

Histrija – porojnicu

Histrijos uosto griuvėsiai (porojnicu nuotrauka)

Pagrindinė sustojimo vieta bus istorinis Histrijos miestas. Šalia yra didelė druskinga pelkė su mažesniais vandens telkiniais, kur būna garbanotųjų pelikanų, garnių, įvairių ančių ir tilvikų, geltonųjų kielių, smulkiųjų nendrynų paukščių. Šiame mieste papietausime, o pasistiprinę pasivaikščiosime pelkės pakraščiais ir apžiūrėsime Antikos laikus menantį Histrijos uostą. Paskutinę kelionės dieną išvysime ir Juodąją jūrą.
 
Vakarienė ir nakvynė – viešbutyje.

10 diena: Tulča – Bukareštas

Ankstyvą rytą paliksime Tulčos miestą ir patrauksime į Bukareštą. Kelionė autobusu truks apie 4,5 valandos su trumpais sustojimais kavos. Vakare lauks skrydis į Vilnių.

VOLODYMYR KUCHERENKO

Dunojaus deltoje (Volodymyr Kucherenko nuotrauka)

Kaina: 2650 Eur asmeniui + skrydžių bilietai

Į turo kainą įskaičiuota:

  • lydintys gamtos gidai iš Lietuvos;
  • patyręs vietinis gamtos gidas, kalbantis anglų kalba;
  • transportas (privatus transportas ir laivas-viešbutis Dunojaus deltoje);
  • nakvynė ekonominės klasės viešbučiuose ir laive-viešbutyje (asmeniui dviviečiame kambaryje);
  • maitinimas visomis kelionės dienomis: pusryčiai, pietūs ir vakarienė (pirmąją dieną – tik vakarienė, paskutiniąją – pusryčiai ir pietų dėžutė);
  • bilietai į programoje suplanuotus nacionalinius parkus ir saugomas teritorijas;
  • leidimai iš slėptuvės stebėti ruduosius lokius;
  • paukščių sąrašas, kuriame žymėsime turo metu užfiksuotas rūšis.

Į turo kainą neįskaičiuota:

  • skrydžių bilietai: Vilnius – Bukareštas – Vilnius;
  • kelionės draudimas;
  • priemoka už vienvietį kambarį (405 EUR);
  • arbatpinigiai gidams, jei norėsite jiems atsidėkoti (rekomenduojama 20-30 EUR nuo žmogaus);
  • geriamas vanduo ir papildomi užkandžiai kelionės metu;
  • asmeninės išlaidos (maistui, gėrimams, suvenyrams, kt.);
  • optika, foto įranga, paukščių pažinimo vadovai.

Registracija, mokėjimo sąlygos ir skrydžių bilietai:

  • Norinčius užsiregistruoti į turą kviečiame užpildyti žemiau esančią registracijos formą.
  • Mokėjimo sąlygos:
     – registracijos mokestis: 200 EUR už asmenį (įskaičiuotas į turo kainą, negrąžinamas); užsiregistravę el. paštu gausite išankstinę sąskaitą, registracija bus patvirtinta tik sumokėjus registracijos mokestį;
     – avansinis mokėjimas: 50 proc. visos turo kainos sumokama iki 2024 m. lapkričio 30 d. (registracijos mokestis įskaičiuojamas į šį mokėjimą);
     – likusi suma: likę 50 proc. visos turo kainos sumokama iki 2025 m. vasario 28 d.
  • Skrydžių bilietai:
     – skrydžių bilietus pirksime tik tuomet, kai į kelionę užsiregistruos minimalus dalyvių skaičius ir išvykimas bus garantuotas;
     – skrydžių bilietus padėsime įsigyti, jums tereikės pateikti savo duomenis mūsų partneriams, kurie suras patrauklų skrydžių bilietų pasiūlymą, rezervuos bilietus ir išrašys sąskaitas visiems keliautojams.

Svarbu žinoti:

  • minimalus keliaujančiųjų skaičius – 12 asmenų;
  • turas gali būti atšauktas, jei iki 2024 m. lapkričio 30 d. užsiregistruos mažesnis nei minimalus keliaujančiųjų skaičius;
  • turas skirtas ne jaunesniems nei 16 metų amžiaus dalyviams. 16-18 metų amžiaus dalyviai gali keliauti tik su pilnamečio palyda;
  • programa gali būti keičiama dėl valdžios institucijų apribojimų, nepalankių oro sąlygų arba kitų nuo mūsų nepriklausančių aplinkybių;
  • būtinas vidutinis fizinis pasirengimas – planuojami pasivaikščiojimai pėsčiomis nuo 2 iki 4 val. per dieną, numatoma pora ilgesnių žygių Karpatų kalnuose nelygiu paviršiumi;
  • Rumunijos valiuta – RON (Rumunijos lėja), 1 EUR = ~5 RON.

Ką būtina turėti:

  • asmens dokumentą (pasą arba LR asmens tapatybės kortelę, kurie turi galioti ne trumpiau kaip 6 mėn. po turo);
  • skrydžių bilietus;
  • bent minimalų kelionės draudimą (nelaimingų atsitikimų draudimą);
  • patogius žygio batus;
  • aprangą (įskaitant galvos apdangalus) karštiems ir vėsesniems orams;
  • nedidelę kuprinę dienos žygiams;
  • žiūronus (jei neturite, galime išnuomoti);
  • būtinus medikamentus ir higienos reikmenis.

Ką rekomenduojame turėti:

  • fotoaparatą;
  • paukščių stebėjimo monoklį (jei neturite, galime išnuomoti);
  • gertuvę;
  • apsaugas nuo saulės (kremas, akiniai), vėjo ir lietaus;
  • priemones apsisaugoti nuo vabzdžių;
  • paukščių pažinimo vadovą „Europos paukščiai“ („Collins Bird Guide“).

Registracija į turą


Atsiliepimai apie turą

D.U.K.

Mūsų turai skirti ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. O 14-17 m. dalyvius privalo lydėti suaugęs žmogus (šeimos narys ar kitas dalyvio artimasis) arba jie gali dalyvauti pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni. Tai vienintelis amžiaus apribojimas.

Visas keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Mūsų turai skirti dalyviams nuo 14 metų amžiaus. O 14-17 metų dalyvius turuose privalo lydėti suaugęs žmogus.  

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Tokiais atvejais taikome šias sąlygas:

  • Atšaukus dalyvavimą likus daugiau nei savaitei iki turo, grąžiname 90 proc. sumos arba 100 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

  • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 4-7 dienos iki turo, grąžiname 70 proc. sumos arba 90 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą. 

  • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 1-3 dienos iki turo, grąžiname 50 proc. sumos arba 70 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

  • Atšaukus dalyvavimą likus mažiau nei 24 val iki turo, pinigų negrąžiname.

Trukmė: 10 dienų

Lygis: Norintiems atrasti: laukinė gamta (90 proc.), kultūra ir istorija (10 proc.)

Fizinis sunkumas: Vidutinis

Kaina: 2650 EUR + skrydžių bilietai