2024 gegužės 4-5

Netoli Lietuvos sienos plytinti Biebža – lyg burtažodis kiekvienam gamtos mylėtojui. Jį ištarus prieš akis atsiveria į horizontą besidriekiantis Bebros upės slėnis, mozaikiškai išraižytas bebrų kanalais, įspūdingi šlapynių plotai, kuriuos supa drėgni juodalksnynai, užliejamos sodriai žalios pievos, žmogaus žingsnių nepatyrusios aukštapelkės ir sausi, bet gyvybės pilni pušynai.

BEBRA Drobelio

Bebros upės slėnis (Eugenijaus Drobelio nuotrauka)

Beveik 60  tūkst. hektarų užimantis parkas nuo seno buvo saugiu prieglobsčiu šimtams rūšių retų paukščių. Čia peri ir medžioja balinės pelėdos ir didieji ereliai rėksniai. Lizdus krauna juodieji gandrai. Pamiškėse tuoktuves kelia tetervinai. Šlapynėse namus randa retos kuolingos, gaidukai ir baltaskruostės žuvėdros. O pievose gieda meldinės nendrinukės – rečiausias Europos giesmininkas. Būtent Bebros upės užliejamose pievose gyvena didžiausia šios sparčiai nykstančios rūšies populiacijos dalis pasaulyje – net 25 proc.

D.Kuiolinga D.Ra—kauskait”s

Didžioji kuolinga (Dalios Račkauskaitės nuotrauka)

O kur dar po pelkes klajojantys briedžiai, kurie būtent Biebžos parke glaudėsi ir išliko per Antrąjį pasaulinį karą, gausios šernų šeimynos, slapukės lūšys ir vilkai. Šis dviejų dienų savaitgalio turas – išskirtinė galimybė iš arti patirti tai, ką geriausio, įdomiausio ir rečiausio gali pasiūlyti didžiausias kaimyninės šalies nacionalinis parkas.

7

Briedis (Kęstučio Čepėno nuotrauka)

Per dvi dienas aplankysime net kelias skirtingas parko teritorijas, kurios pasižymi didele buveinių įvairove. Vienas iš svarbiausių tikslų bus Bebros upės slėnis – unikalus laukinės gamtos tvarinys, neįtikėtinu būdu išlikęs iki mūsų dienų. Čia plytintis žemapelkių, aukštapelkių ir tarpinių pelkių kompleksas yra didžiausias Centrinėje ir Rytų Europoje. Jis užima daugiau nei 25 tūkst. hektarų plotą ir yra  įrašytas į tarptautinį Ramsaro konvencijos saugomų pelkių sąrašą.

BEBRA Drobelio 7

Biebžos gandrai (E. Drobelio nuotrauka)

Šios šlapynės yra tikras vandens ir pelkių paukščių rojus. Ypatingai pavasariais, kai šioje teritorijoje leidžiasi į šiaurę migruojantys paukščiai – įvairių rūšių žąsys, antys, tilvikai, iš kurių dalis lieka ir perėti. Nemažai jų – tikros retenybės, kokių Lietuvoje pamatysi labai retai.

BEBRA Drobelio 4

Juodalksnynas (E. Drobelio nuotrauka)

Ar kada matėte būrelius impozantiškų gaidukų – šio parko simbolių? Ar stebėjote, kaip tuoktuvių metu, pašiaušę sprando plunksnas, jie pešasi dėl patelių? Ar klausėtės, kaip apsemtoje pievoje savitai tiksi tikučiai? Ar stebėjote, kaip medžioja balinės pelėdos, savo lizdą slepiančios viksvynuose? Ar girdėjote, kaip pelkės pakraštyje augančio juodalksnyno glūdumoje ūbauja didysis apuokas? Ir kaip melodingai gieda ilgasnapės didžiosios kuolingos – Lietuvoje itin retas tilvikas?

Balin” pel”da D.Ra—kauskait”s

Balinė pelėda (D. Račkauskaitės nuotrauka)

Visas šias ir dar daugiau rūšių paukščių bandysime pamatyti ir su jomis artimiau susipažinti nuo specialiai tam įrengtų apžvalgos aikštelių ir patogių bokštelių. Kiekvienas iš dalyvių turės po žiūronus, o gidai – monoklius, skirtus pamatyti toliau esančius sparnuočius.

Gaidukai - M.Karlonas

Gaidukai – Biebžos parko simbolis

Mūsų maršrutas tęsis ne tik per pelkynus, bet ir juos supančius krūmynus, nendrynus ir užliejamas pievas. Čia pasiklausysime, kaip dumsi didieji baubliai, žvygauja slapukės ilgasnapės vištelės ir švygždos, čiulba mūsų krašte reta mėlyngurklė ir pasistiebusi ant viksvos viršūnės gieda retoji meldinė nendrinukė. Skaičiuojama, kad Biebžos parke kasmet gieda iki 4500 šių paukščių patinėlių.

Meldin” M.Karlonas

Meldinė nendrinukė – rečiausias Europos giesmininkas

Kitoje buveinėje – žmogaus sukultūrintose ganyklose – paieškosime geltonųjų ir geltongalvių kielių, medžiojančių pievinių ir nendrinių lingių, danguje ratus sukančių jūrinių erelių. Maršrutas užgriebs ir senųjų miškų prieigas, kur klausysimės genių, bei smėlėtus sausus viržynus su savita rūšine įvairove.

M”lyngurkl” D.Ra—kauskait”s

Mėlyngurklė (D. Račkauskaitės nuotrauka)

Gegužės pradžia šiai kelionei bus idealus metas. Anksti kylanti saulė padovanos nuostabių rytmečio akimirkų. O ilgas vakaras ir pirmosios sutemos apgaubs naktiniais garsais – griežlių, lėlių, perkūno oželių, tikučių, apuokų balsais.

BEBRA Drobelio 6

Vakaras Biebžoje (E. Drobelio nuotrauka)

PROGRAMA:
 
Pirmoji diena
 
5:30 – išvykimas iš Vilniaus (per Kauną ir Marijampolę);
10:00 – Osoveco pažintinis takas (mėlyngurklė, remeza ir kt. rūšys);
12:00 – kelionė vakariniu Bebros slėniu ir paukščių stebėjimas + žygis pelkių taku netoli Mšichų kaimo;
18:00 – vakarienė restorane prie Viznos kaimelio;
19:00 – vakarinis meldinių nendrinukių klausymasis Długa Luka pažintiniame take;
21:30 – kelionė į viešbutį + sustojimas pasiklausyti lėlių;
22:30 – nakvynė viešbutyje Bartlowizna.
 
Antroji diena
 
6:00 – trumpas rytinis pasivaikščiojimas Barviko kaimo apylinkėse;
8:30 – pusryčiai;
9:30 – žygis po Brzeziny Kapickie mišką + genių klausymasis;
11:30 – paukščių stebėjimas aplink Goniondzo miestą;
12:30 – piknikas stebint didžiuosius erelius rėksnius;
14:00 – paukščių stebėjimas prie Stare Dolistovo kaimo;
16:00 – didžiųjų kuolingų paieška aplink Suchovolos kaimą;
18:00-23:00 – grįžimas į Vilnių.

Kaina asmeniui vykstant savo transportu ir gyvenant vienviečiame kambaryje su pusryčiais – 295 Eur (dviviečiame kambaryje su pusryčiais – 275 Eur). Vykstant mūsų transportu +50 Eur. Užsisakant 2 pietų piknikus +20 Eur.
 
Turas skirtas ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. 14-17 m. amžiaus dalyviai gali keliauti tik su pilnamečio palyda arba pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni.

Į turo kainą įskaičiuota:

  • Dvi dienos su gamtos gidais;
  • Paukščių stebėjimo monoklis, per kurį stebėsime toliau esančius paukščius;
  • Nakvynė viešbutyje Bartlowizna;
  • Pusryčiai.

Pasirūpinti patiems:

  • Žiūronais (galite užsisakyti rezervuodami turą);
  • Tinkama apranga (neperšlampamais drabužiais, kepure nuo saulės, saulės akiniais);
  • Žygio ir guminiais batais (per dieną nueisime apie 10 km įvairiais paviršiais, gali tekti bristi per balas);
  • Papildomais užkandžiais ir maistu, jei neužsisakote piknikų;
  • Klausimais gidui ir gera nuotaika bet kokiomis oro sąlygomis.

Rekomenduojame:

  • Turėti arba išsinuomoti iš mūsų stebėjimo monoklį (+ 30 Eur), nepaisant to, kad jį turės ir gidas. Papildomas monoklis palengvins paukščių stebėjimą ir suteiks dar daugiau įsimintinų akimirkų. 

Turas gali būti atšauktas, jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 12 žmonių. 

Registracija į turą

 

Turo apžvalgos

Atsiliepimai apie turą

D.U.K.

Mūsų turai skirti ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. O 14-17 m. dalyvius privalo lydėti suaugęs žmogus (šeimos narys ar kitas dalyvio artimasis) arba jie gali dalyvauti pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni. Tai vienintelis amžiaus apribojimas.

Visas keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Mūsų turai skirti dalyviams nuo 14 metų amžiaus. O 14-17 metų dalyvius turuose privalo lydėti suaugęs žmogus.  

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Tokiais atvejais taikome šias sąlygas:

  • Atšaukus dalyvavimą likus daugiau nei savaitei iki turo, grąžiname 90 proc. sumos arba 100 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

  • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 4-7 dienos iki turo, grąžiname 70 proc. sumos arba 90 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą. 

  • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 1-3 dienos iki turo, grąžiname 50 proc. sumos arba 70 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

  • Atšaukus dalyvavimą likus mažiau nei 24 val iki turo, pinigų negrąžiname.

Trukmė: 2 dienos

Lygis: Norintiems atrasti

Fizinis sunkumas: Vidutinis

Kaina: 295 Eur