2024 liepos 13

2024 liepos 14

Šilta liepos diena. Aukštapelkės pakraštys. Saulės apšviestoje miško aikštelėje, samanose, šildosi rečiausia Lietuvos gyvatė – lygiažvynis žaltys. Tolėliau, kur drėgniau, ant žolių kupsto susirangęs varlės tyko jo pusbrolis geltonskruostis žaltys. Šalia tyliai sušnypščia ir urvelyje pasislepia angis – vienintelė nuodinga mūsų krašto gyvatė. O pamiškėje, ant įkaitinto akmens, vidudienio šiluma mėgaujasi vikrusis driežas.

Pušynas – Marius Karlonas

Vasara pušyne (Mariaus Karlono nuotrauka)

Visi šie gražuoliai – tik dalis Lietuvos gyvačių ir roplių, vadinamųjų žvynaroplių. Juos galima sutikti keliaujant po sausus pušynus, žygiuojant kalvotomis miškų aikštelėmis, aplankant kirtavietes ir tyrinėjant aukštapelkių pakraščius. Tačiau juos sutikti pavyksta tikrai ne kiekvienam. Norint pamatyti ir iš arčiau apžiūrėti gyvatę ar driežą, reikia specifinių žinių ir įgūdžių. Todėl šiame unikaliame ture lydės Džiunglių Žmogumi save vadinantis egzotinių gyvūnų specialistas ir gidas – Gerardas Paškevičius.

D. Rackauskaite

Geltonskruostis žaltys (Dalios Račkauskaitės nuotrauka)

Kartu su gidu aplankysite ne kiekvienam žmogui prieinamų vaizdingų gamtos kampelių, čia ieškosite gyvačių ir driežų, juos aptikę – su gido pagalba ir laikantis visų taisyklių – galėsite apžiūrėti iš arčiau. Gidas išsamiai apie kiekvieną papasakos, pateiks įdomių ir negirdėtų faktų apie jų biologiją ir ekologiją, kylančias grėsmes.

Gyvačių ir driežų stebėjimo ir pažinimo turas vyks vaizdingame Dzūkijos nacionaliniame parke. Per vieną dieną aplankysime net kelias skirtingas buveines, kurias yra pamėgę mūsų krašto žvynaropliai.

IMG_7257

Čepkelių raisto pakrašty (Mariaus Karlono nuotrauka)

Iš ryto, kai saulė jau pradeda šildyti žemę, aplankysime Marcinkonių apylinkes. Čia ieškosime gyvavedžių driežų, mėgstančių labai skirtingas buveines – aukštapelkes, žemapelkes, ežerų ir upių pakraščius, durpynus, viržynus ir net kopas. Kartu jie prisitaiko prie labai skirtingų gyvenimo sąlygų: temperatūrų, drėgmės, aukščio parametrų. Tai Lietuvos vieninteliai driežai, kurie gali jauniklius atsivesti tiek pilnai išsivysčiusius, tiek dėti kiaušinius ir leisti jiems vystytis savarankiškai.

Gyvavedys driezas (D. Rackauskaite)

Gyvavedis driežas (Dalios Račkauskaitės nuotrauka)

Pirmajame taške ieškosime ir gyvavedžio driežo giminaičio – vikriojo driežo. Tai tvirto, raumeningo kūno sudėjimo roplys. Dažniausiai jie būna pilkos arba smėlio rudumo spalvos, tačiaui poravimosi sezono metu patinų šonai tampa ryškiai žali.

Vikrusis driezas (D. Rackauskaite)

Vikrusis driežas (Dalios Račkauskaitės nuotrauka)

Kitas driežas, kurio ieškosime, visai nepanašus į driežą – tai trapusis gluodenas. Šis driežas yra bekojis, todėl žmonės jį dažnai painioja su gyvate. Senovės lietuviai dėl smulkiai žvynuotos ir blizgios vario spalvos odos gluodeną vadindavo geležine, varine arba auksine gyvate, o kartais – žėručiu. Gluodenas teikia pirmenybę drėgnoms, vėsioms vietoms, o palankiausios buveinės yra atviri miškai, pievos, smėlynai ir viržynai, todėl tikrai yra tikimybė jį pamatyti.

Gluodenas  – Rackauskaite

Trapusis gluodenas (Dalios Račkauskaitės nuotrauka)

Nepamiršime ir gyvačių. Žygiuodami akylai dairysimės geltonskruosčių žalčių. Tai vienas dažniausių Lietuvos žvynaroplių, žmonėms puikiai pažįstamas, tačiau sutikti šį senovės lietuvių pasakose, padavimuose ir dainose minimą roplį – visada netikėta ir džiuginanti patirtis.

zaltys (D. Rackauskaite)

Geltonskruostis žaltys (Dalios Račkauskaitės nuotrauka)

O štai antrajame turo taške – Čepkelių apylinkėse – leisimės į tikrą nuotykį. Čia pabandysime aptikti į Lietuvos raudonąją knygą įrašytą rečiausią gyvatę – lygiažvynį žaltį. Juos matė tik nedaugelis žmonių, nes tai labai paslaptingi ropliai, daug laiko leidžiantys pasislėpę po žeme urveliuose ar po įvairiomis kerpėmis. Kuo šie žalčiai išskirtiniai? Kodėl Lietuvoje jų tiek mažai? Kur jie gyvena ir kuo minta? Kas pagrindiniai jų priešai? Atskleisime visas jų paslaptis, o jei lydės sėkmė – juos ir pamatysime.

Lygiažvynis žaltys. Rečiausias roplys Lietuvoje II (G. Paskeviciaus nuotrauka)

Lygiažvynis žaltys – rečiausias Lietuvos roplys (Gerardo Paškevičiaus nuotrauka)

SVARBU: Kadangi gyvatės ir driežai yra šilumą mėgstantys gyvūnai, turas įvyks tik esant tinkamoms oro sąlygoms – saulėtai ir šiltai dienai. 

PROGRAMA:
 
7:00 –  išvykstame iš Vilniaus;
9:00 – gyvačių ir driežų paieška Marcinkonių apylinkėse;
11:00 – Kastinio ežero pakrantė, geltonskruosčių žalčių paieška;
13:00 – Pietų piknikas prie Kastinio ežero;
14:30 – lygiažvynio žalčio paieškos Čepkelių apylinkėse, pažintis su rezervatu;
18:00 – pajudame namų link;
20:00 – grįžtame į Vilnių.

Turas skirtas ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. 14-17 m. amžiaus dalyviai gali keliauti tik su pilnamečio palyda arba pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni.

KAINA:

  • Vienam asmeniui vykstant savo transportu – 125 Eur
  • Vykstant mūsų transportu (8 vietų mikroautobusas) + 15 Eur

Į turo kainą įskaičiuota:

Pasirūpinti patiems:

  • Prognozuojamam orui tinkama apranga;
  • Žygio batais (nueisime apie 6 km įvairiais paviršiais);
  • Pietų pikniku, papildomais užkandžiais ir vandeniu;
  • Repelentais nuo uodų;
  • Klausimais gidui ir gera nuotaika bet kokiomis oro sąlygomis.

 Turas gali būti atšauktas, jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 9 žmonės.

Registracija į turą

 

Atsiliepimai apie turą

D.U.K.

Mūsų turai skirti ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. O 14-17 m. dalyvius privalo lydėti suaugęs žmogus (šeimos narys ar kitas dalyvio artimasis) arba jie gali dalyvauti pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni. Tai vienintelis amžiaus apribojimas.

Visas keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Mūsų turai skirti dalyviams nuo 14 metų amžiaus. O 14-17 metų dalyvius turuose privalo lydėti suaugęs žmogus.  

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Tokiais atvejais taikome šias sąlygas:

  • Atšaukus dalyvavimą likus daugiau nei savaitei iki turo, grąžiname 90 proc. sumos arba 100 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

  • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 4-7 dienos iki turo, grąžiname 70 proc. sumos arba 90 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą. 

  • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 1-3 dienos iki turo, grąžiname 50 proc. sumos arba 70 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

  • Atšaukus dalyvavimą likus mažiau nei 24 val iki turo, pinigų negrąžiname.

Gerardas Paskevicius_vertikali

Gerardas Paškevičius

Trukmė: 1 diena

Lygis: Norintiems atrasti

Fizinis sunkumas: Vidutinis

Kaina: 125 Eur

Artimiausias turas: 2024-07-13