Turo data: 2021-05-14

Žemaitija – vienas iš penkių Lietuvos etnokultūrinių regionų. Šis kraštas visais laikais galėjo didžiuotis unikalia istorija. Jis ypatingas ir dabar, o norint pajusti tą išskirtinumą, pakanka pabendrauti su vietiniais žmonėmis ir išgirsti jų savitą tarmę.

Žemaitijos kalvos iš stebėjimo taško nr 3 MK

Žemaitijos kalvos ties Babrungėnais - Mariaus Karlono nuotrauka

Žemaitijos šiaurės rytinėje dalyje tyvuliuoja Platelių ežeras, aplink kurį 1991 m. įsteigtas Žemaitijos nacionalinis parkas. Parkas užima 21 754 ha ir plyti dviejų savivaldybių – Plungės ir Skuodo, teritorijoje. Visai šiai teritorijai būdingas kalvotas kraštovaizdis, susiformavęs praslinkus paskutiniajam ledynui. Kalvų daubose gausu šlapynių, pelkučių, kurias pamėgę bebrai, todėl visame parke nesunku aptikti šių stambiausių Europos graužikų suręstų ar renčiamų namų ir užtvankų.

Pietine Plateliu ezero dalis.G.Norvaiso n

Pietinė Platelių ežero dalis - Giedriaus Norvaišo nuotrauka

Kiek daugiau nei pusę (54 proc.) parko teritorijos užima miškai. Vyrauja unksmūs eglynai. Didžiausias miškų masyvas plyti nacionalinio parko centrinėje dalyje. Jį sudaro Plokštinės, Paplatelės, Miežlaukio, Liepkalnio, Paburgės miškai. Lapuočių daugiausia Liepijų miške: čia gausiai auga brandūs ąžuolai, tačiau nemažą dalį medyno sudaro ir skroblai bei liepos. Nedideliais ploteliais užsilikę brandūs medynai yra gausybės saugomų paukščių ir gyvūnų, grybų ir augalų rūšių namai.

IMG_20190511_171330

Sultekio tvenkinys - Mariaus Karlono nuotrauka

Bene visas gyvenimas Žemaitijos nacionaliniame parke sukasi aplink Platelių ežerą. Tai giliausias, didžiausias ir bene gražiausias ežeras Žemaitijoje su salomis, pusiasaliais, įlankomis, apjuostas kalvų virtinių, pasidabinęs miškais. Kartu tai ir vienas didžiausių (aštuntas pagal dydį) ežerų Lietuvoje, tyvuliuojantis 1 205 ha plote. Ežero vandenys skalauja septynias salas: Pilies, Veršių, Šončelio, Pliksalę, Briedsalę, Ubagsalę ir Gaidsalę. Visos ežero salos bei Kreiviškių ir Auksalės pusiasaliai yra valstybės saugomi gamtos paveldo objektai. Ežerą maitina net septyniolika mažų upeliukų, kurie it gyvybės gyslos papildo jį šviežia energija. O štai iš ežero išteka tik viena upė – Babrungas. Platelių ežerą suformavusį ledyną mena sykas, reliktinė gėlavandenė žuvis.

Burgio, Burgalio, Skyplaiciu ez. G.Norvaiso n

Burgio ir Burgalio ežerai - Giedriaus Norvaišo nuotrauka

Dėl kalvoto, duburiuoto, miškingo Žemaitijos nacionalinio parko reljefo čia susidarė daug įvairaus dydžio pelkių. Jos užima 9,7 proc. nacionalinio parko teritorijos. 

Žemaitijos nacionaliniame parke galima aptikti natūralių, pusiau natūralių ir kultūrinių pievų. Pastarosios vyrauja atvirame kraštovaizdyje. Natūralių pievų bendrijos biologinės įvairovės požiūriu pačios vertingiausios.

Žydi kiaulpienės. MK

Kiaulpienėm žydinčios Žemaitijos kalvos - Mariaus Karlono nuotrauka

Parko teritorijoje išskirti du gamtiniai rezervatai – Plokštinės ir Rukundžių. Žmonių nelankomuose rezervatuose ramybę randa lūšys ir vilkai, peri nemažai retų rūšių paukščių, tarp jų ir tikslinė saugoma rūšis, miškų vištelė – jerubė.

Uošnos upė. MK

Uošnos upė - Mariaus Karlono nuotrauka

Žemaitijos nacionalinio parko miškų ir atvirų erdvių mozaikoje, tarp telkšančių ežerų ir sruvenančių upelių, tarp kalvų ir pelkių duburių, tarp vienkiemių ir kaimų, galima aptikti pačių įvairiausių gyvūnų. Žinoma, kad jų šioje saugomoje teritorijoje gyvena apie pustrečio tūkstančio rūšių ir kasmet atrandama vis naujų. Iš jų net apie 130 yra saugomos. Didele retenybe buvusių pilkųjų gervių per pastaruosius keletą metų labai pagausėjo ir jų trimitavimas girdimas vos ne iš kiekvienos didesnės pelkės.

Pilkosios gervės (Grus grus) Dalio - Žuvintui

Pilkosios gervės - Dalios Račkauskaitės nuotrauka

Gūdžiuose, pelkėtuose miškuose prieglobstį randa net keliolika retesnių sparnuočių rūšių: juodasis gandras, jerubė, žuvininkas, vapsvaėdis, jūrinis erelis, mažasis erelis rėksnys, vištvanagis, sketsakalis, žvirblinė pelėda, lututė, pilkoji ir juodoji meletos, vidutinis margasis genys, baltnugaris genys, uldukas, paprastasis purplelis, mažoji musinukė, baltabruvis nykštukas. Pievose, šlapynėse ir vandens telkiniuose taip pat sutinkama ne viena reta paukščių rūšis: rudakaklis, raguotasis, mažasis kragai, didysis baublys, gulbė giesmininkė, pievinė lingė, švygžda, griežlė, ilgasnapė vištelė, lygutė, urvinė kregždė, ūsuotoji zylė ir kt.

purpleliai papr

Paprastieji purpleliai - Mariaus Karlono nuotrauka

Šio turo metu į Žemaitijos nacionalinį parką atvyksime šeštadienį vakare ir nieko nelaukdami pasileisime kalvom Paplatelės gamtos taku. Atsiklausę slankų, lėlių tuoktuvinių skrydžių, didžiųjų baublių dumsėjimo su palapinėmis įsikursime stovyklavietėje ant Platelių ežero kranto ir keliausime ilsėtis po žvaigždėtu dangumi. Gegužės rytai ankstyvi, taigi pakilę ir papusryčiavę pradėsime turą po Žemaitijos NP slapčiausias kerteles, aplink Platelių ežerą. Visų pirma aplankysime Liepijų miško ir Šeirės gamtos takus, kur ieškosime miško paukščių – genių, jerubių, smulkiųjų giesmininkų. Vėliau Babrungėnų laukuose susirengsime pikniką ir ištiesę kojas pienių jūroje ieškosime plėšrūnų – mažųjų erelių rėksnių, vapsvaėdžių. Čia didelė tikimybė išvysti ir juodąjį gandrą.

Vapsvaėdis (Pernis apivorus) Mariaus Karlono nuotrauka

Vapsvaėdis - Mariaus Karlono nuotrauka

Po pietų aplankysime Barstytalių pelkę – joje peri gulbės giesmininkė, brastiniai tilvikai, sketsakaliai, vapsvaėdžiai, gervės. Tuomet, pakeliui link Burgio ežero dar sustosime prie Pakastuvos beužankančio ežerėlio – jame galima sutikti rudakaklius ir mažuosius kragus, ilgasnapes višteles, pievines ir nendrines linges.

Grąžiagalvė int

Grąžiagalvė - Mariaus Karlono nuotrauka

Na ir paskutinis mūsų taškas prieš paliekant Žemaitiją – Burgio ežeras. Nuostabioj girių ir pelkynų apsupty tyvuliuojantis eutrofinis ežerėlis leis mums atsipūsti po ilgos dienos. Nuo kalvos pasigrožėję kraštovaizdžiu dar apžvelgsime ežerą, kuriame peri raguotieji kragai, švygždos, perkūno oželiai. Bet intensyviausiai čia dairysimės žuvininko, kuris į Burgio ežerą atskrenda pasigauti žvynuoto grobio.

Žuvininkas MK

Žuvininkas neria į ežerą - Mariaus Karlono nuotrauka

Saulei artėjant link horizonto kupini žemaitiškų įspūdžių patrauksime sostinės link.

Stebint jerubę Paplatelės take. MK

Stebint jerubę Žemaitijos giriose - - Mariaus Karlono nuotrauka

Programa:

Pirma diena

18:00 Išvykstame iš Vilniaus.

21:15 Paplatelės pažintinis takas.

22:30 Kuriamės nakvynei prie Platelių ežero.

Antra diena

5:45 Pusryčiai ir daiktų pakavimasis.

6:30 Rytinis stebėjimas Liepijų miško gamtos take.

9:00 Šeirės gamtos takas.

11:30 Plėšriųjų paukščių stebėjimas Babrungėnų kalvose ir piknikas.

14:30 Barstytalių pelkė

16:30 Pakastuvos ežerėlis.

17:30 Burgio ežeras.

19:00 Sustosime kavinėje (neįtraukta į sąskaitą, renkamasi individualiai)

22:00 Vilnius.

Kaina - 140 eur. Vykstantiems mūsų transportu - 150 eur. Vykstantiems mūsų transportu ir užsakant pusryčius ir pietų pikniką - 166 eur.

Vaikams iki 14 metų vykstantiems su tėvais asmeniniu transportu ir be pikniko, kaina - 30 eur  (nuo jų 10 eur keliaus gamtos apsaugai).

Į turo kainą įskaičiuota:

  • Para su gamtos gidu;
  • Paukščių stebėjimo gidas lankomai teritorijai;
  • Žemaitijos nacionalinio parko lankytojų bilietai;
  • Paukščių stebėjimo monokliai, per kuriuos stebėsime toliau esančius paukščius.

Pasirūpinti patiems:

  • Žiūronais (galite užsisakyti rezervuodami turą);
  • Palapinė, miegmaišis ir kilimėlis bei kitas stovyklavimo inventorius;
  • Tinkama apranga (šilti, neperpučiami rūbai);
  • Žygio batai (per dieną nueisime apie 10 km įvairiais paviršiais);
  • Papildomi užkandžiai (ir maistas, jei neužsisakote pusryčių ir pietų piknikų);
  • Klausimai gidui ir gera nuotaika bet kokiomis oro sąlygomis.

Turas gali būti atšauktas jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 5 žmonės.

 Nuo kiekvieno šio turo dalyvio ORNITOSTOGOS 14 eur skiria gamtos apsaugai. 

Registracija į turą

 

Turo apžvalgos

Atsiliepimai apie turą

D.U.K.

Ne, keliauti gali tiek didelis, tiek mažas, tiek jaunas, tiek senas! Mūsų turuose laukiami visi! Keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Žinoma! Vaikai visada laukiami mūsų turuose, tik įvertinkite ar jie sugebės išlaikyti dėmesį visą dieną, būti ramūs ir tylūs teritorijose, kur stebėsime jautresnius paukščius, mėgautis ne visada iš taip arti matomais gyvūnais ir ar kelionės intensyvumas jiems nebus per didelis. Jei kyla abejonių, visuomet galite pasiteirauti ar Jūsų pasirinktas turas tinkamas vaikams. 

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Trukmė: 2 dienos

Lygis: Norintiems atrasti

Fizinis sunkumas: Vidutinis

Kaina: 140 eur

Artimiausias turas: 2021-05-14

Išvykimo vieta: Vilnius