2024 gegužės 25-26

Žemaitija – vienas iš penkių Lietuvos etnokultūrinių regionų. Šis kraštas visais laikais galėjo didžiuotis unikalia istorija, ypatingas jis ir dabar. Norint pajusti Žemaitijos išskirtinumą, pakanka pabendrauti su vietiniais žmonėmis, išgirsti jų savitą tarmę ir pakeliauti aplink Žemaitijos nacionaliniame parke tyvuliuojantį Platelių ežerą, dar vadinamą Žemaitijos perlu.

Žemaitijos kalvos iš stebėjimo taško nr 3 MK

Žemaitijos kalvos ties Babrungėnais

Platelių ežeras yra giliausias, didžiausias ir bene gražiausias ežeras Žemaitijoje – su salomis, pusiasaliais, įlankomis, apjuostas kalvų virtinių, pasidabinęs miškais. Ežero vandenys skalauja net septynias salas – Pilies, Veršių, Šončelio, Pliksalę, Briedsalę, Ubagsalę ir Gaidsalę, kurios kartu su Kreiviškių ir Auksalės pusiasaliais yra valstybės saugomi gamtos paveldo objektai.

Pietine Plateliu ezero dalis.G.Norvaiso n

Pietinė Platelių ežero dalis (Giedriaus Norvaišo nuotrauka)

Ežerą maitina net septyniolika mažų upeliukų, kurie it gyvybės gyslos papildo jį šviežia energija, o iš ežero išteka tik viena upė – Babrungas. Platelių ežerą suformavusį ledyną mena sykas, reliktinė gėlavandenė žuvis.

52179448923_62fbcd964d_o

Vapsvaėdis (Dalios Račkauskaitės nuotrauka)

Be Platelių ežero daugiau nei pusę (54 proc.) Žemaitijos nacionalinio parko teritorijos užima miškai. Vyrauja ūksmingi eglynai. Didžiausias miškų masyvas plyti nacionalinio parko centrinėje dalyje. Jį sudaro Plokštinės, Paplatelės, Miežlaukio, Liepkalnio, Paburgės miškai. Lapuočių daugiausiai auga Liepijų miške. Čia galima pamatyti brandžių ąžuolų, tačiau nemažą dalį medyno sudaro ir skroblai bei liepos. Nedideliais ploteliais užsilikę brandūs medynai yra gausybės saugomų paukščių ir gyvūnų, grybų ir augalų rūšių namai.

Burgio, Burgalio, Skyplaiciu ez. G.Norvaiso n

Burgio ir Burgalio ežerai (Giedriaus Norvaišo nuotrauka)

Dėl kalvoto, duburiuoto, miškingo Žemaitijos nacionalinio parko reljefo čia susidarė daug įvairaus dydžio pelkių, kurios užima 9,7 proc. parko teritorijos. Čia galima aptikti ir natūralių, pusiau natūralių bei kultūrinių pievų. Natūralių pievų bendrijos biologinės įvairovės požiūriu pačios vertingiausios.

Žydi kiaulpienės. MK

Kiaulpienėm žydinčios Žemaitijos kalvos

Parko teritorijoje išskirti du gamtiniai rezervatai – Plokštinės ir Rukundžių. Žmonių nelankomuose rezervatuose ramybę randa lūšys ir vilkai, peri nemažai retų rūšių paukščių, tarp jų ir tikslinė saugoma rūšis, miškų vištelė – jerubė.

Uošnos upė. MK

Uošnos upė

Žemaitijos nacionalinio parko miškų ir atvirų erdvių mozaikoje, tarp telkšančių ežerų ir sruvenančių upelių, tarp kalvų ir pelkių duburių, tarp vienkiemių ir kaimų gyvena apie pustrečio tūkstančio rūšių ir kasmet atrandama vis naujų. Iš jų net apie 130 yra saugomos.

43463343885_a7a1368004_o

Ilgasnapė vištelė (Dalios Račkauskaitės nuotrauka)

Gūdžiuose, pelkėtuose miškuose prieglobstį randa retos paukščių rūšys – juodasis gandras, žuvininkas, vapsvaėdis, jūrinis erelis, mažasis erelis rėksnys, vištvanagis, skėtsakalis, žvirblinė pelėda, lututė, pilkoji ir juodoji meletos, vidutinis margasis genys, baltnugaris genys, uldukas, paprastasis purplelis, mažoji musinukė, baltabruvis nykštukas.

Pievose, šlapynėse ir vandens telkiniuose taip pat sutinkama ne viena reta paukščių rūšis – rudakaklis, raguotasis, mažasis kragai, didysis baublys, gulbė giesmininkė, pievinė lingė, švygžda, griežlė, ilgasnapė vištelė, lygutė, urvinė kregždė, ūsuotoji zylė ir kt.

purpleliai papr

Paprastieji purpleliai

Šio turo metu į Žemaitijos nacionalinį parką atvyksime šeštadienį vakare ir nieko nelaukdami pasileisime Paplatelės gamtos taku. Čia klausysimės slankų, didžiųjų baublių dumsėjimo, stebėsime paslaptingų nakties paukščių lėlių tuoktuvinius skrydžius. Po pasivaikščiojimo įskursime stovyklavietėje ant Platelių ežero kranto ir keliausime ilsėtis po žvaigždėtu dangumi.

Sketsakalisedit full

Skėtsakalis (Gedimino Kuktos nuotrauka)

Gegužės rytai ankstyvi, taigi pakilę ir papusryčiavę pradėsime turą po nacionalinio parko slapčiausias kerteles, aplink Platelių ežerą. Iš pradžių aplankysime Liepijų miško ir Šeirės gamtos takus, kur ieškosime miško paukščių – genių, jerubių, smulkiųjų giesmininkų. Vėliau Babrungėnų laukuose surengsime pikniką ir, ištiesę kojas pienių jūroje, ieškosime plėšrūnų – mažųjų erelių rėksnių, vapsvaėdžių. Čia didelė tikimybė išvysti ir juodąjį gandrą.

Grąžiagalvė int

Grąžiagalvė

Po pietų aplankysime Barstytalių pelkę – joje peri gulbės giesmininkė, brastiniai tilvikai, sketsakaliai, vapsvaėdžiai, gervės. Pakeliui link Burgio ežero dar sustosime prie Pakastuvos beužankančio ežerėlio, kur galima sutikti rudakaklius ir mažuosius kragus, ilgasnapes višteles, pievines ir nendrines linges.

Žuvininkas MK

Žuvininkas neria į ežerą

Paskutinis mūsų turo taškas prieš paliekant Žemaitiją bus Burgio ežeras. Nuostabioje girių ir pelkynų apsuptyje tyvuliuojantis eutrofinis ežerėlis leis mums atsipūsti po ilgos dienos. Nuo kalvos pasigrožėsime kraštovaizdžiu ir apžvelgsime ežerą, kuriame peri raguotieji kragai, švygždos, perkūno oželiai. O intensyviausiai čia dairysimės žuvininko, kuris į Burgio ežerą atskrenda pasigauti žvynuoto grobio.
 
Saulei artėjant link horizonto, kupini žemaitiškų įspūdžių patrauksime sostinės link.

Stebint jerubę Paplatelės take. MK

Stebint jerubę Žemaitijos giriose

Programa:

Pirma diena
 
15:00 Išvykstame iš Vilniaus
18:15 Paplatelės pažintinis takas
21:30 Kuriamės nakvynei prie Platelių ežero
 
Antra diena
 
5:45 Pusryčiai ir daiktų pakavimasis
6:30 Rytinis stebėjimas Liepijų miško gamtos take
9:00 Šeirės gamtos takas
11:30 Plėšriųjų paukščių stebėjimas Babrungėnų kalvose ir piknikas
14:30 Barstytalių pelkė
16:30 Pakastuvos ežerėlis
17:30 Burgio ežeras
19:00 Sustosime kavinėje (neįtraukta į sąskaitą, renkamasi individualiai)
22:00 Vilnius

Turas skirtas ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. 14-17 m. amžiaus dalyviai gali keliauti tik su pilnamečio palyda arba pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni.

KAINA:

 • vienam asmeniui vykstant savo transportu – 145 Eur
 • vykstant mūsų transportu (8 vietų mikroautobusas) + 35 Eur
 • užsisakant pusryčių pikniką + 10 Eur

Į turo kainą įskaičiuota:

Pasirūpinti patiems:

 • Žiūronais (galite užsisakyti rezervuodami turą);
 • Palapinė, miegmaišis ir kilimėlis bei kitas stovyklavimo inventorius;
 • Tinkama apranga (šilti, neperpučiami rūbai);
 • Žygio batai (per dieną nueisime apie 10 km įvairiais paviršiais);
 • Papildomi užkandžiai (ir maistas, jei neužsisakote pusryčių ir pietų piknikų);
 • Klausimai gidui ir gera nuotaika bet kokiomis oro sąlygomis.

Turas gali būti atšauktas jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 7 žmonės.

Registracija į turą

 

Atsiliepimai apie turą

D.U.K.

Mūsų turai skirti ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. O 14-17 m. dalyvius privalo lydėti suaugęs žmogus (šeimos narys ar kitas dalyvio artimasis) arba jie gali dalyvauti pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni. Tai vienintelis amžiaus apribojimas.

Visas keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Mūsų turai skirti dalyviams nuo 14 metų amžiaus. O 14-17 metų dalyvius turuose privalo lydėti suaugęs žmogus.  

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Tokiais atvejais taikome šias sąlygas:

 • Atšaukus dalyvavimą likus daugiau nei savaitei iki turo, grąžiname 90 proc. sumos arba 100 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

 • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 4-7 dienos iki turo, grąžiname 70 proc. sumos arba 90 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą. 

 • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 1-3 dienos iki turo, grąžiname 50 proc. sumos arba 70 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

 • Atšaukus dalyvavimą likus mažiau nei 24 val iki turo, pinigų negrąžiname.

Trukmė:

Lygis: Norintiems atrasti

Fizinis sunkumas: Vidutinis

Kaina: 145 Eur

Artimiausias turas: 2024-05-25

Išvykimo vieta: Vilnius