2024 rugpjūčio 3

Kai ant pievų, miškų ir pelkių nusileidžia sutemos, kai nutyla paukščiai, o dieniniai drugeliai suglaudžia sparnus ir išsislapsto žolėse, pabunda paslaptingi naktiniai sutvėrimai – pelėdgalviai, pūkanugariai, sfinksai, dviuodegiai, verpikai, lenktasparniai. Skamba kaip pasakų būtybės? Jie taip ir atrodo.
 
Šis turas – paslaptingas naktinis nuotykis šalia Vilniaus, dedikuotas keistų formų, įmantrių raštų ir gražių spalvų naktiniams drugiams ir mikrodrugeliams, kurių Lietuvoje skaičiuojama apie 2500 rūšių.

Tuopinis sfinksas-Laothoe populi_1

Tuopinis sfinksas (Arūno Eismanto nuotrauka)

Vieta, kurioje visą naktį viliosime drugelius, juos stebėsime ir geriau pažinsime, iki pat turo pradžios liks paslaptyje. Tik išduosime, jog naktinis nuotykis vyks ne toliau nei 50 km nuo sostinės. Į vietą kviesime atvykti savo transportu.

Su įdomybių pilnu naktinių drugelių pasauliu supažindins profesionalus entomologas.

Berzinis dviuodegis-Furcula bicuspis_5

Beržinis dviuodegis (Arūno Eismanto nuotrauka)

Kaip atrodys turo programa? Dar visiškai nesutemus, susirinksime sutartoje vietoje ir leisimės į valandos pasivaikščiojimą po teritoriją. Gidas supažindins su gamtine buveine ir joje sutinkamais drugiais, pasiklausysime vakaro garsų, o jei pasiseks, spėsime pamatyti ir vieną kitą dieninį drugelį.
 
Gęstant paskutiniams saulėlydžio gaisams, grįžę iš pasivaikščiojimo pradėsime ruošti vietą naktinių drugių stebėjimui. Juos viliosime dviem metodais – šviesos šaltiniu ir specialiais vyno masalais.

Naktis su drugiais2 3

Naktinių drugių stebėjimas (Gedimino Kuktos nuotrauka)

Pirmajam būdui naudosime baltą medžiaginį ekraną, stiprią gyvsidabrio lempą, kurios skleidžiami ultravioletiniai spinduliai geriausiai privilioja drugelius, ir elektros generatorių. O antrajam – specialias virvutes, kurias išmirkysime vyno su cukrumi tirpale, iškabinsime tinkamoje vietoje ir pritvirtinsime prie jų atšvaitus, kad vėliau lengvai rastume.

Naktinia gaudymas (11)

Drugelių gaudymas (Giedriaus Švitros nuotrauka)

Paruošę stovyklavietę, susėsime lanku prie ekrano ir pradėsime laukti pirmųjų naktinių svečių. Kadangi vienos rūšies drugeliai skrenda į šviesą, o kiti labiau mėgsta vyno masalus, vakaronės metu, pasišviesdami prožektoriais, reguliariai keliausime patikrinti ir tolėliau iškabintų kvepiančių virvučių. 

Rastuotasis taskasprindis- A_Cyclophora annularia_1

Raštuotasis taškasprindis (Arūno Eismanto nuotrauka)

Jei oro sąlygos bus itin palankios, per kelias nakties valandas sulauksime apie 100 drugių ir mikrodrugių rūšių. Turėtų pasirodyti ir tokie, kurie sparnus išskleidžia būtent rugpjūčio mėnesį. Pavyzdžiui, peteliškių genčiai priklausančios ir savo dydžiu išsiskiriančios geltonsparnės, mėlynsparnės, ąžuolinės, pietinės ir mažosios peteliškės. Iš pažiūros – niekuo neypatingi pilki drugeliai, bet užtenka, kad pajudintų priekinius sparnus ir prieš akis atsiveria ryškios apatinių sparnų spalvos – ryškiai raudona, melsva, oranžinė. 

Melynsparne peteliske (Mariaus Karlono)

Mėlynsparnė peteliškė

Apie daugumą drugelių gids  papasakos plačiau, atskleis jų rūšinę įvairovę, pasidalins entomologijos mokslo paslaptimis ir specifika bei papasakos apie šių sparnuočių apsaugą, kadangi dalis jų, kaip ir paukščiai, dėl sparčiai mažėjančių natūralių buveinių nuolat susiduria su grėsme išnykti.
 
Jei nuovargis ir miegas nepakirs anksčiau laiko, su naktiniais drugeliais sulauksime pirmųjų saulės spindulių ir, virš pievų sklaidantis rūkui, pilni įspūdžių pajudėsime namo.

Pievinis-sfinksas-Deilephila elpeno

Pievinis sfinksas (Arūno Eismanto nuotrauka)

PROGRAMA:
 
20:00 – savarankiškai atvykstame į naktinių drugių stebėjimo vietą;
20:00-21:30 – išgeriame arbatos ir susipažįstame su vietovės gamtinėmis buveinėmis;
21:30 – stebime pasiruošimą ir klausomės sutemų garsų;
22:00 – uždegame „ekraną“, susėdame ir pradedame vilioti drugius;
22:00-2:00 – pažintis su naktiniais drugiais, gido pasakojimai, vakaronė;
2:30 – pajudame namo.

Kaina vienam asmeniui – 65 Eur.

Turas skirtas ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. 14-17 m. amžiaus dalyviai gali keliauti tik su pilnamečio palyda arba pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni.

Į turo kainą įskaičiuota:

  • Naktinis stebėjimas su entomologu;
  • Sulankstomos kėdutės atsisėsti.

Pasirūpinti patiems:

  • Tinkama apranga (rugpjūčio naktys būna vėsios);
  • Patogiais žygio batais;
  • Šiltais pledais apsigaubti;
  • Naktipiečiais, užkandžiais ir šiltais gėrimais;
  • Repelentais nuo uodų (rekomenduojame kuo natūralesnius).

Turas gali būti atšauktas, jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 7 žmonės.

Nuo kiekvieno šio turo dalyvio ORNITOSTOGOS 3 Eur gamtosaugai.

Registracija į turą

 

Atsiliepimai apie turą

D.U.K.

Mūsų turai skirti ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. O 14-17 m. dalyvius privalo lydėti suaugęs žmogus (šeimos narys ar kitas dalyvio artimasis) arba jie gali dalyvauti pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni. Tai vienintelis amžiaus apribojimas.

Visas keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Mūsų turai skirti dalyviams nuo 14 metų amžiaus. O 14-17 metų dalyvius turuose privalo lydėti suaugęs žmogus.  

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Tokiais atvejais taikome šias sąlygas:

  • Atšaukus dalyvavimą likus daugiau nei savaitei iki turo, grąžiname 90 proc. sumos arba 100 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

  • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 4-7 dienos iki turo, grąžiname 70 proc. sumos arba 90 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą. 

  • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 1-3 dienos iki turo, grąžiname 50 proc. sumos arba 70 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

  • Atšaukus dalyvavimą likus mažiau nei 24 val iki turo, pinigų negrąžiname.

Trukmė: 1 naktis

Lygis: Norintiems atrasti

Fizinis sunkumas: Lengvas

Kaina: 65 Eur

Artimiausias turas: 2024-08-03