2024 spalio 12

Paukščių ežeru vadinamame Žuvinte – pirmoje Lietuvos saugomoje teritorijoje – gyvybės pilna visais metų laikais, tačiau rudenį jis tiesiog skamba nuo sparnuočių, traukiančių į pietus. Rugsėjo pradžioje čia stabteli šlapynes mėgstantys tilvikai, padangę skrodžia plėšrūnės lingės ir mažieji ereliai rėksniai, vėliau juos keičia trimituojantys pilkųjų gervių būriai, o spalį užplūsta skardžiabalsės gagentojos – žąsys.

16908152115_0088c057b8_o

Baltakaktės žąsys (Dalios Račkauskaitės nuotrauka)

Šis turas būtent ir dedikuotas paukščiams, kurie Žuvintą aplanko rudeninei migracijai pamažu rimstant, bet toli gražu nesibaigiant. Šiuo metu lankantis rezervato teritorijoje galima pamatyti, kaip iš šiaurės pro mūsų kraštą traukia tolimose Arkties salose perėjusios gražuolės tundrinės ir baltakaktės žąsys, baltaskruostės berniklės, pasigrožėti įvairių rūšių antimis, o pakėlus akis į dangų paieškoti Lietuvą tik migracijų metu aplankančių tūbuotųjų suopių.

Tūbuotasis suopis (Buteo lagopus) MK - Žuvintui

Tūbuotasis suopis (Mariaus Karlono nuotrauka)

Tačiau turą po paukščių numylėtą Žuvintą pradėsime ne prie ežero pakrančių, bet šalia jo augančiame nuostabaus grožio Buktos miške. Spalį miškas tylesnis, didžioji dalis paukščių jį jau paliko, bet gerai įsiklausę dar tikrai turėtume išgirsti, kaip cypsi būreliais traukiančios didžiosios, mėlynosios, pilkosios ir bene gražiausios ilgauodegės zylės, kaip caksi kikiliai, sirpia nykštukai, o krūmuose tarškia karietaitės ir liepsnelės.

17178726432_5edc571928_o

Ilgauodegė zylė (Dalios Račkauskaitės nuotrauka)

Visgi žygis daugiausiai bus skirtas susipažinti su pačiu mišku, pamatyti čia augančius pietų Europai būdingus skroblus, juos apraizgusias gebenes, susipažinti su šios buveinės išskirtine reikšme ir savo akimis įsitikinti, kiek daug gyvybės suteikia netvarkomas, o gamtos dėsniams paliktas miškas. O kur dar grybai, kurių rudenį miške sudygsta šimtai – įvairių dydžių, formų ir spalvų!

DSC3654

Buktos miško grybai (Alberto Skirpsto nuotrauka)

Kita turo stotelė bus ornitologiniu draustiniu paskelbtas Žaltyčio ežeras. Kaip ir Žuvintą, jį labai mėgsta migruojantys vandens paukščiai. Čia leidžiasi žąsys, ant bangų supasi laukiai ir gulbės, nardo ausuotieji kragai ir kormoranai, pakrantėse žuvelių tyko pilkieji ir didieji baltieji garniai, o virš nendrynų grobio dairosi nendrinės lingės.
 
Nepraleisime progos paieškoti ir plėšrūnų, kuriems patinka ieškoti laimikio virš ežerą supančių dirbamų laukų. Suopiai, pelėsakaliai, sakalai keleiviai, startsakaliai, javinės lingės, tūbuotieji suopiai – tai lenktanagiai, kuriuos dar įmanoma išvysti spalio viduryje.

18002218665_cc37d80986_o

Pelėsakalis (Dalios Račkauskaitės nuotrauka)

Keliaudami į pagrindinį mūsų tikslą – Žuvintą, dar užsuksime prie dzūkų jūra vadinamo Dusios ežero ir apžiūrėsime Simno žuvininkystės tvenkinius. Pastaruosius – jei tik juose nuleistas vanduo – ypač mėgsta šiaurėje perintys dirviniai sėjikai. Jų tvenkiniuose susirenka tūkstantiniai būriai! Draugiją sėjikams palaiko laukų skrajūnės pempės, gaidukai, juodkrūčiai bėgikai ir, žinoma, jūriniai ereliai. Šie tvenkiniuose randa žuvies, o neretai susimedžioja ir vieną kitą ligotą ar migruoti pavargusį stambesnį paukštį.

50245093518_24218dfd72_o

Jūrinis erelis (Dalios Račkauskaitės nuotrauka)

O Žuvintas mus pasitiks gagenimais. Spalį ežero vanduo būna net tirštas nuo žąsų ir ančių santalkų. Ežero ramybę vertina tundrinės, želmeninės, baltakaktės ir pilkosios žąsys, netrikdomos nei žvejų, nei medžiotojų čia ilsisi eurazinės cyplės, klykuolės, rudagalvės, pilkosios, kuoduotosios, šaukštasnapės ir smailiauodegės antys.

15636782962_4e3ac6e6e2_o

Pilkoji žąsis (Dalios Račkauskaitės nuotrauka)

Žuvinto paukščius apžiūrėsime iš apžvalgos bokštelio, kuris įrengtas neilgo pažintinio tako pabaigoje, ir nuo lankytojų centro stogo. Tuo pačiu apsilankysime centro ekspozicijoje, dar geriau susipažinsime su rezervato istorija ir buveinėmis, čia perinčiomis ir pro šią vietą kasmet traukiančiomis sparnuočių rūšimis.
 
Tai bus diena viename gražiausių Lietuvos laukinės gamtos kampelių, pilna paukščių ir istorijų apie gamtą. Grįšite sužinoję, pailsėję ir atgavę jėgas.

DSC_0263-DeNoiseAI-standard

Žuvinto apžvalgos bokštelis (Gedimino Kuktos nuotrauka)

Programa:

6:30 – išvykstame iš Vilniaus pro Kauną;
9:30 – žygis Buktos miško pažintiniame take;
10:30 – vandens paukščių stebėjimas Žaltyčio ežere;
12:30 – Dusios ežeras + pietų piknikas;
14:00 – sėjikų ir pempių stebėjimas Simno žuvininkystės tvenkiniuose;
16:00 – paukščių stebėjimas Žuvinto ežere;
18:30 – grįžimas į Vilnių

Turas skirtas ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. 14-17 m. amžiaus dalyviai gali keliauti tik su pilnamečio palyda arba pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni.

KAINA:

 • vienam asmeniui vykstant savo transportu – 115 Eur
 • vykstant mūsų transportu (8 vietų mikroautobusas) + 20 Eur

Į turo kainą įskaičiuota:

 Pasirūpinti patiems:

 • Žiūronais (galite užsisakyti registruodamiesi į turą);
 • Šiltais rūbais ir apsauga nuo lietaus ar vėjo;
 • Patogiais žygio batais (per dieną nueisime apie 10 km įvariais paviršiais);
 • Pietų pikniku, papildomais užkandžiais ir gėrimais;
 • Klausimais gidui ir gera nuotaika.

Rekomenduojame:

 • Turėti arba išsinuomoti iš mūsų stebėjimo monoklį (+ 30 Eur), nepaisant to, kad jį turės ir gidas. Papildomas monoklis palengvins paukščių stebėjimą ir suteiks dar daugiau įsimintinų akimirkų. 

Turas gali būti atšauktas, jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 9 žmonės.

 

Registracija į turą

 

Atsiliepimai apie turą

D.U.K.

Mūsų turai skirti ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. O 14-17 m. dalyvius privalo lydėti suaugęs žmogus (šeimos narys ar kitas dalyvio artimasis) arba jie gali dalyvauti pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni. Tai vienintelis amžiaus apribojimas.

Visas keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Mūsų turai skirti dalyviams nuo 14 metų amžiaus. O 14-17 metų dalyvius turuose privalo lydėti suaugęs žmogus.  

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Tokiais atvejais taikome šias sąlygas:

 • Atšaukus dalyvavimą likus daugiau nei savaitei iki turo, grąžiname 90 proc. sumos arba 100 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

 • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 4-7 dienos iki turo, grąžiname 70 proc. sumos arba 90 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą. 

 • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 1-3 dienos iki turo, grąžiname 50 proc. sumos arba 70 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

 • Atšaukus dalyvavimą likus mažiau nei 24 val iki turo, pinigų negrąžiname.

Trukmė: 1 diena

Lygis: Norintiems pažinti

Fizinis sunkumas: Vidutinis

Kaina: 115 Eur

Artimiausias turas: 2024-10-12

Išvykimo vieta: Vilnius