2022 liepos 9

Vidurvasaris, kai paukščių choras prityla, yra puikus laikas pabraidyti žydinčiomis pievomis, pavaikščioti saulės išdegintomis sauspievėmis, apsilankyti ežerų bei pelkių prieigose ir atverti duris į paslapčių ir įdomybių pilną kitų sparnuočių – drugių ir laumžirgių – pasaulį.
 
Ugninis auksinukas, imperatoriškasis anaksas, juodabuošis storgalvis, pievinis perlinukas, geltonoji skėtė, didžioji raudonakė, marguoliai, melsviai, sprindžiai – kiek iš šių drugelių ir laumžirgių pavadinimų esate girdėję? O kiek matę pačius skrajūnus? Šis turas – išskirtinė galimybė artimiau susipažinti su akį traukiančiais drugiais, kurių Lietuvoje skaičiuojama apie 2500 rūšių, ir vikriais šlapynių sparnuočiais laumžirgiais, kurių mūsų krašte jau aptiktos 69 rūšys.

Ugninis auksinukas(Lycaena virgaureae_1)

Ugninis auksinukas (Arūno Eismanto nuotrauka)

Ši vasariška išvyka bus įdomi ir tiems, kurie su nostalgija prisimena vaikystę, kai pievose gaudė ir kolekcionavo drugelius, ir tiems, kurie svajoja pirmą kartą leistis į „drugelių medžioklę“, ir savamoksliams entomologams, norintiems pagilinti žinias apie drugelių ir laumžirgių gyvenimą, jų vystymąsi ir įvairovę.

Pyrgus malvae_1_gamtoje

Mažoji hesperija (Arūno Eismanto nuotrauka)

Turas vyks Suvalkijoje, vaizdingame Vištyčio regioniniame parke, garsėjančiame išraiškingomis kalvomis, žmogaus neliestais miškų masyvais, stepinėmis ir šienaujamomis pievomis, rieduliais, iš kurių didžiausias yra Vištyčio akmuo, dviejų valstybių krantus skalaujančiu Vištyčio ežeru ir nuo kalvų atsiverančiais mažesniais – Pakalnių, Grabausko, Baltežerio – ežerėliais.
 
Per vieną dieną spėsime aplankyti net kelias gamtiniu požiūriu svarbias regioninio parko vietas. Kelionė prasidės ryte Vištytgiryje, kur pasiklausysime paukščių. Skambių giesmių, kokias galima išgirsti pavasariais, tikėtis nereikėtų, tačiau dar tikrai čiulbės pečialindos ir kikiliai, bus girdėti juodieji strazdai ir strazdai giesmininkai, karietaitės ir liepsnelės, nykštukai ir zylės. O vaikščiodami miško takeliais jau dairysimės ir bundančių dieninių drugių. Pavyzdžiui, puošniųjų ir kilniųjų vaivų, kurios mėgsta mišrių ir lapuočių miškų pakraščius.

Apatura iris_4

Kilniosios vaivos (Arūno Eismanto nuotrauka)

Išvažiavę iš Vištytgirio, patrauksime į aukščiausią Lietuvoje Suvalkų moreninės aukštumos dalį – Pavištyčio geomorfologinį draustinį ir Vartelių kalvotus laukus. Čia ir prasidės svarbiausia turo dalis – pažintis su drugeliais. Nieko nelaukę leisimės į žygį žydinčiomis pievomis. Turi gidas su specialiu tinkleliu gaudys drugelius, juos aprodys, išsamiau papasakos apie jų gyvenimo būdą ir vystymosi stadijas, supažindins su rūšimis ir padės jas atskirti.

Vi6tytis-1

Išraiškingos Vištyčio kalvos

Jei oras bus itin palankus, pievose sutiksime net kelias storgalvių rūšis, pasigrožėsime tamsiaisiais ir ugniniais auksinukais, susipažinsime su gausia drugelių melsvių šeima ir puošniu satyrų bei satyriukų pošeimiu. Kartu dairysimės ir kelių naktinių drugių rūšių, kurios būna aktyvios ir dienos metu – marguolių ir sprindžių.

Baltajuostis melsvys

Baltajuostis melsvys (Arūno Eismanto nuotrauka)

Popiet, smagiai papiknikavę pievose, aplankysime dar kelias ypatingas vietas – Drausgirio gamtinio rezervato, kuriam būdingi Sūduvos aukštumos gryni ir mišrūs ąžuolynai, pakraščius, Dabravolės kaimo apylinkes, Baltežerį ir, be abejo, apylinkes prie Vištyčio ežero.

Vistycio__

Vištyčio ežeras (regioninio parko direkcijos nuotrauka)

Kadangi vaikščiosime arti šlapynių, pelkių ir ežerų, ši turo dalis bus skirta ir vikriesiems laumžirgiams. Susipažinsime su pasagine strėliuke, didžiąja raudonake, paprastąja enalagma, keturdėme, tinkliškąja ir geltonąja skėtėmis ir dairysimės retesnių rūšių, kurių visada galima netikėtai aptikti.

Tinkliškoji skėtė

Tinkliškoji skėtė (Vytauto Jusio nuotrauka)

Keliaudami pievomis ir paežeriais, nepamiršime ir paukščių. Laukuose mus lydės čepsinčios kiauliukės, ciksės pieviniai kalviukai, čirens vieversiai, ant krūmų čeksės paprastosios medšarkės, danguje ratus suks suopiai ir mažieji ereliai rėksniai, virš nendrių linguos nendrinės lingės ir medžios jūriniai ereliai, galbūt išvysime retąjį vapsvaėdį, o ten, kur skraidys laumžirgiai skėtės, tikrai turėtume išvysti ir juos medžiojantį skėtsakalį. Visus stebėsime ir apie juos daugiau papasakosime.

Vapsvaėdis

Vapsvaėdis

PROGRAMA:

5:00 – išvykstame iš Vilniaus, užsukame į Kauną;
8:00 – atvykstame į Vištyčio regioninį parką;
8:00-11:00 – miško paukščių stebėjimas Vištytgiryje;
11:00-13:00 – drugių, laumžirgių ir paukščių stebėjimas Pavištyčio ir Vartelių kalvotuose laukuose;
13:00-14:00 – piknikas;
14:00-18:00 – drugių, laumžirgių ir paukščių stebėjimas Drausgirio rezervato pakraščiuose, Dabravolės kaimo apylinkėse, Baltežerio, Vištyčio apylinkėse;
18:00-21:00 – grįžtame į Vilnių.

Kaina vienam asmeniui – 85 Eur. Vykstantiems su mūsų transportu – 110 Eur.

SVARBU: Turas įvyks tik esant palankioms oro sąlygoms – saulėtai, ne vėjuotai ir be lietaus dienai.

Turas skirtas ne jaunesniems nei 14 metų amžiaus dalyviams.

Į turo kainą įskaičiuota:

  • Pilna diena su gamtos gidu;
  • Drugelių gaudymo tinklas ir kitos priemonės;
  • Stebėjimo monoklis, pro kurį stebėsime toliau esančius paukščius.

Pasirūpinti patiems:

  • Žiūronais (galite užsisakyti rezervuodami turą);
  • Tinkama apranga;
  • Žygio batais (per dieną nueisime apie 10 km įvairiais paviršiais);
  • Guminiais batais, nes ieškant laumžirgių pasitaikys šlapių vietų;
  • Pietų pikniku, papildomais užkandžiais ir gėrimais;
  • Klausimais gidui ir gera nuotaika bet kokiomis oro sąlygomis.

Turas gali būti atšauktas, jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 7 žmonės.

Nuo kiekvieno šio turo dalyvio ORNITOSTOGOS 4 Eur skiria gamtos apsaugai.

Registracija į turą

 

Turo apžvalgos

Atsiliepimai apie turą

D.U.K.

Ne, keliauti gali tiek didelis, tiek mažas, tiek jaunas, tiek senas! Mūsų turuose laukiami visi! Keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Žinoma! Vaikai visada laukiami mūsų turuose, tik įvertinkite ar jie sugebės išlaikyti dėmesį visą dieną, būti ramūs ir tylūs teritorijose, kur stebėsime jautresnius paukščius, mėgautis ne visada iš taip arti matomais gyvūnais ir ar kelionės intensyvumas jiems nebus per didelis. Jei kyla abejonių, visuomet galite pasiteirauti ar Jūsų pasirinktas turas tinkamas vaikams. 

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Trukmė: 1 diena

Lygis: Norintiems atrasti

Fizinis sunkumas: Vidutinis

Kaina: 85 Eur

Artimiausias turas: 2022-07-09

Išvykimo vieta: Vilnius