2024 birželio 29 (liko vietų savo transportu)

Vidurvasaris yra puikus laikas pabraidyti žydinčiomis pievomis, pavaikščioti saulės išdegintomis sauspievėmis, apsilankyti ežerų bei pelkių prieigose ir atverti duris į paslapčių pilną gamtos pasaulį. Tai vienintelis mūsų turas, kurio metu artimiau susipažinsime ne tik su paukščiais, bet ir kitais sparnuočiais – margaspalviais drugeliais ir vikriais laumžirgiais.
 
Šis turas vyks vaizdingame Vištyčio regioniniame parke, garsėjančiame išraiškingomis kalvomis, žmogaus neliestais miškų masyvais, stepinėmis ir šienaujamomis pievomis, rieduliais, iš kurių didžiausias yra Vištyčio akmuo, dviejų valstybių krantus skalaujančiu Vištyčio ežeru ir nuo kalvų atsiverančiais mažesniais – Pakalnių, Grabausko, Baltežerio – ežerėliais.

Vi6tytis-1

Išraiškingos Vištyčio kalvos

Per vieną dieną spėsime aplankyti net kelias gamtiniu požiūriu svarbias šio regioninio parko vietas. Kelionė prasidės ryte Vištytgiryje, kur klausysimės rytinių paukščių giesmių. Dar tikrai čiulbės žalioji ir pilkoji pečialindos, melodingą giesmę trauks strazdas giesmininkas ir juodasis strazdas, tarškės karietaitė ir vingriai giedos liepsnelė, o aukštai eglėse nerimaus nykštukai ir zylės. Vaikščiodami miško takeliais jau dairysimės ir bundančių dieninių drugių. Pavyzdžiui, puošniųjų ir kilniųjų vaivų, kurios ypač mėgsta mišrių ir lapuočių miškų pakraščius.

Apatura iris_4

Kilniosios vaivos (Arūno Eismanto nuotrauka)

Išvažiavę iš Vištytgirio, patrauksime į aukščiausią Lietuvoje Suvalkų moreninės aukštumos dalį – Pavištyčio geomorfologinį draustinį ir Vartelių kalvotus laukus. Čia prasidės pažintis su pievų paukščiais ir dieniniais drugiais. Dairysimės ir klausysimės, kaip čepsi kiauliukės, giesmelę traukia geltonosios startos, čirena dirviniai vieversiai, ciksi pieviniai kalviukai ir čeksi paprastosios medšarkės. Užvertę galvas į dangų ieškosime sklandančių mažųjų erelių rėksnių, retųjų vapsvaėdžių ir jūrinių erelių.

Vapsvaėdis

Vapsvaėdis

Tuo pačiu gidas su specialiu tinkleliu gaudys drugelius, juos aprodys, išsamiau papasakos apie jų gyvenimo būdą, vystymosi stadijas, supažindins su rūšimis ir padės jas atskirti.
 
Jei oras bus itin palankus, pievose sutiksime net kelias storgalvių rūšis, pasigrožėsime tamsiaisiais ir ugniniais auksinukais, susipažinsime su gausia drugelių melsvių šeima ir puošniu satyrų bei satyriukų pošeimiu. Kartu dairysimės ir kelių naktinių drugių rūšių, kurios būna aktyvios ir dienos metu – marguolių ir sprindžių. Iš viso Lietuvoje skaičiuojama net apie 2500 skirtingų drugių rūšių.

Kauno turas2

Paprastoji kiauliukė

Popiet, smagiai papiknikavę pievose, aplankysime dar kelias ypatingas vietas – Drausgirio gamtinio rezervato, kuriam būdingi Sūduvos aukštumos gryni ir mišrūs ąžuolynai, pakraščius, Dabravolės kaimo apylinkes, Baltežerį ir, be abejo, apylinkes prie Vištyčio ežero.

Baltajuostis melsvys

Baltajuostis melsvys (Arūno Eismanto nuotrauka)

Kadangi vaikščiosime arti pelkių ir ežerų, ši turo dalis bus skirta šlapynių paukščiams ir laumžirgiams. Pasiklausysime, kaip nendrynuose triukšmauja didžiosios ir mažosios krakšlės, joms atitaria ežerinė nendrinukė, sirpia nendrinis žiogelis ir caksi nendrinės startos. Galbūt net išgirsime duslų didžiojo baublio dumsėjimą.

Vistycio__

Vištyčio ežeras (regioninio parko direkcijos nuotrauka)

Šiose vietose laiką skirsime ir laumžirgiams, kurių mūsų krašte aptikta 69 rūšys. Susipažinsime su imperatoriškuoju anaksu, pasagine strėliuke, didžiąja raudonake, paprastąja enalagma, keturdėme, tinkliškąja ir geltonąja skėtėmis ir pasidairysimeretesnių rūšių, kurių visada galima netikėtai aptikti. O ten, kur skraido laumžirgiai skėtės, tikrai turėtume išvysti ir juos medžiojantį plėšrūną – skėtsakalį.

Tinkliškoji skėtė

Tinkliškoji skėtė (Vytauto Jusio nuotrauka)

Ši vasariška išvyka bus įdomi tiems, kurie nori artimiau pažinti išskirtinį mūsų krašto gamtos kampelį, išgirsti daug įdomių ir negirdėtų faktų iš paukščius bei drugius puikiai pažįstančio gamtos gido, kurie prisimena vaikystę, kaip patys pievose gaudėdrugelius, bei tiems, kurie tiesiog nori atsipūsti laukinėje gamtoje, pamiršti kasdienius rūpesčius ir pasimėgauti skambančia, kvepiančia ir dūzgiančia liepa.  

27649715747

Karklinė nendrinukė

PROGRAMA:

5:00 – išvykstame iš Vilniaus, užsukame į Kauną;
8:00 – atvykstame į Vištyčio regioninį parką;
8:00-11:00 – miško paukščių stebėjimas Vištytgiryje;
11:00-13:00 – paukščių, drugių ir laumžirgių stebėjimas Pavištyčio ir Vartelių kalvotuose laukuose;
13:00-14:00 – piknikas;
14:00-18:00 – paukščių, drugių ir laumžirgių stebėjimas Drausgirio rezervato pakraščiuose, Dabravolės kaimo apylinkėse, Baltežerio, Vištyčio apylinkėse;
18:00-21:00 – grįžtame į Vilnių.

SVARBU: Turas įvyks tik esant palankioms oro sąlygoms – saulėtai, ne vėjuotai ir be lietaus dienai.

Turas skirtas ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. 14-17 m. amžiaus dalyviai gali keliauti tik su pilnamečio palyda arba pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni.

KAINA:

 • vienam asmeniui vykstant savo transportu – 120 Eur
 • vykstant mūsų transportu (8 vietų mikroautobusas) + 20 Eur

Į turo kainą įskaičiuota:

Pasirūpinti patiems:

 • Žiūronais (galite užsisakyti rezervuodami turą);
 • Tinkama apranga;
 • Žygio batais (per dieną nueisime apie 10 km įvairiais paviršiais);
 • Guminiais batais, nes ieškant laumžirgių pasitaikys šlapių vietų;
 • Pietų pikniku, papildomais užkandžiais ir gėrimais;
 • Klausimais gidui ir gera nuotaika bet kokiomis oro sąlygomis.

Turas gali būti atšauktas, jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 7 žmonės.

 

Registracija į turą

 

Turo apžvalgos

Atsiliepimai apie turą

D.U.K.

Mūsų turai skirti ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. O 14-17 m. dalyvius privalo lydėti suaugęs žmogus (šeimos narys ar kitas dalyvio artimasis) arba jie gali dalyvauti pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni. Tai vienintelis amžiaus apribojimas.

Visas keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Mūsų turai skirti dalyviams nuo 14 metų amžiaus. O 14-17 metų dalyvius turuose privalo lydėti suaugęs žmogus.  

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Tokiais atvejais taikome šias sąlygas:

 • Atšaukus dalyvavimą likus daugiau nei savaitei iki turo, grąžiname 90 proc. sumos arba 100 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

 • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 4-7 dienos iki turo, grąžiname 70 proc. sumos arba 90 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą. 

 • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 1-3 dienos iki turo, grąžiname 50 proc. sumos arba 70 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

 • Atšaukus dalyvavimą likus mažiau nei 24 val iki turo, pinigų negrąžiname.

Trukmė: 1 diena

Lygis: Norintiems atrasti

Fizinis sunkumas: Vidutinis

Kaina: 120 Eur

Artimiausias turas: 2024-06-29

Išvykimo vieta: Vilnius