2024 birželio 8

2024 birželio 9

Ar kada matėte bitininkus? Ne medų kopinėjančius žmones, bet ryškiaspalvius pietinių kraštų paukščius, kurie dėl klimato kaitos – šiltėjimo – jau  daugiau nei dešimtmetį nedidelėmis kolonijomis peri ir Lietuvoje, Panemunių regioniniame parke ir jo apylinkėse?
 
Šis turas – išskirtinė galimybė iš arčiau susipažinti su šiais akį traukiančiais žalvarninių būrio sparnuočiais, pasigrožėti jų akrobatiniais skrydžiais ir išgirsti apie juos įdomių istorijų, o kartu – pakeliauti po abipus Nemuno plytintį regioninį parką, kuris garsėja slėniais, natūraliomis pievomis, piliakalniais ir pilimis. Žydintis, kvepiantis, dūzgiantis ir čiulbantis birželis – tikras medaus mėnuo – šiai kelionei yra idealus laikas.

1

Bitininkas (Roberto Patronaičio nuotrauka)

Ankstų rytą pajudėję iš Vilniaus ir trumpam užsukę į Kauną, skubėsime į pirmąjį stebėjimo tašką – Novaraisčio ornitologinį draustinį. Ilgą laiką Novaraisčio durpynas buvo eksploatuojamas, tačiau nutraukus durpių gavybą ir dalyje durpyno atkūrus hidrologinį režimą, prasidėjo antriniai pelkėjimo procesai ir ši vieta vėl tapo oaze perintiems ir migruojantiems paukščiams. Neabejojame, jog esate girdėję apie tūkstančius gervių, kurios rudenį leidžiasi į Novaraistį nakvoti, o įspūdingas reginys kasmet sutraukia būrius smalsuolių gamtos entuziastų. Tačiau ne ką mažiau ši vieta įstabi ir vasarą.
 
Atvykę pasivaikščiosime Novaraistį supančiame miške, kur stebėsime ir klausysimės smulkiųjų giesmininkų, iš kurių dalis – tikri slapukai. Pavyzdžiui, mažoji musinukė, mėgstanti drėgnus ir šlapius ūksmingus miškus. Ją pamatyti sudėtinga, tačiau išgirsti trumpą, bet ganą garsią giesmelę – kur kas lengviau. Miške pasiklausysime ir mokinsimės atpažinti strazdus – juoduosius, giesmininkus ir amalinius, taip pat pečialindų ir net kelių rūšių devynbalsių – juodagalvių, sodinių, rudųjų, raibųjų – giesmes.

IMG_9557_1_1

Novaraisčio apžvalgos bokštelis (Roberto Patronaičio nuotrauka)

Po trumpo žygio keliausime apžiūrėti ir pasiklausyti Novaraisčio nendrynų ir vandens paukščių. Iš viso Novaraistyje paskutiniais metais registruota net 100 perinčių ar su šia teritorija perėjimo metu susijusių paukščių rūšių. Ši vieta ypač svarbi upinių žuvėdrų ir pilkųjų gervių populiacijai, čia galima sutikti baltaskruostes žuvėdras, juodakaklius kragus, didžiuosius baublius, žaliakojus tulikus, nendrines višteles, įvairių rūšių ančių.
 
Visas šias rūšis geriau apžiūrėsime ir nuo specialiai stebėtojams įrengto apžvalgos bokštelio. Įdienojus virš durpyno medžioti išskrenda retieji vapsvaėdžiai, ratus danguje suka mažieji ereliai rėksniai, sklando didingi jūriniai ereliai ir skėtes medžioja skėtsakaliai.

Skėtsakalis

Skėtsakalis

Vienoje iš Jurbarko kavinių pasistiprinę ir kiek pailsėję, keliausime į susitikimą su šio turo įžymybėmis – bitininkais, kurie dar visai neseniai tik užklysdavo į mūsų kraštą, o dabar jau ir peri. Šiems paukščiams retas kuris Lietuvos sparnuotis gali prilygti spalvomis ir akrobatiniais sugebėjimais medžiojant. Stebėti, kaip šie sodriomis geltonos, žydros, žalios ir raudonos spalvos plunksnomis pasidabinę vikrūs paukščiai gaudo ore grobį – tikras malonumas. O kas jų taikiniai? Dažniausiai – bitės, vapsvos ir širšės. Iš čia ir jų pavadinimas.

IMG_8752_2

Bitininkai (Roberto Patronaičio nuotrauka)

Pasigrožėję bitininkų skrydžiais, patrauksime į žiedais nusėtas pievas šalia Nemuno. Čia jūsų lauks pažintis su atviros kraštovaizdžio paukščiais – ant stiebų tupinčiomis ir čeksinčiomis kiauliukėmis, be perstojo griežiančiais upiniais ir nendriniais žiogeliais (taip, paukščiais!), plėšriomis pievinėmis ir nendrinėmis lingėmis bei griežlėmis, kurios Lietuvoje, deja, sparčiai nyksta.

IMG_4133

Nemuno pievos (Roberto Patronaičio nuotrauka)

O vakarop, prisiklausę giesmių, susipažinę su bitininkais ir prikopinėję medaus pievose, užsuksime prie XVI a. pabaigą menančios Raudonės pilies. Greta pilies yra parkas su jaukiomis mažalapių liepų ir eglių alėjomis. Netoliese auga net 200 metų amžiaus siekiantys kaštonai bei gamtos paminklas – Gedimino ąžuolas, seniausias ąžuolas pilies komplekso parke. Ramiai vaikščiodami parko takeliais, stebėsime ir klausysimės čia perinčių sparnuočių.

IMG_9259_1

Raudonės pilis (Roberto Patronaičio nuotrauka)

PROGRAMA:
 
06:00 – išvykimas iš Vilniaus, užsukame į Kauną;
8:00-10:00 – miško paukščių stebėjimas ir klausymasis šalia Novaraisčio ornitologinio draustinio;
10:00-12:00 – pažintis su paežerių, nendrynų ir vandens paukščiais, žvalgytuvės nuo bokštelio.
12:30:13:30 – pietūs Jurbarke (į sąskaitą neįtraukta);
14:00-15:00 – popietė su bitininkais;
15:30-16:30 – pažintis su pievų paukščiais prie Nemuno;
17:00-18:00 – Raudonės pilies ir parko lankymas;
18:00 - 20:00 – grįžimas į Vilnių per Kauną.

Turas skirtas ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. 14-17 m. amžiaus dalyviai gali keliauti tik su pilnamečio palyda arba pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni.

KAINA:

 • vienam asmeniui vykstant savo transportu – 120 Eur
 • vykstant mūsų transportu (8 vietų mikroautobusas) + 20 Eur

Į turo kainą įskaičiuota:

Pasirūpinti patiems:
 • Žiūronais (galite užsisakyti rezervuodami turą);
 • Tinkama apranga;
 • Žygio batais (per dieną nueisime apie 10 km įvairiais paviršiais);
 • Pietų pikniku, papildomais užkandžiais ir gėrimais;
 • Klausimais gidui ir gera nuotaika bet kokiomis oro sąlygomis.

 Turas gali būti atšauktas, jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 7 žmonės.

 

Registracija į turą

 

Atsiliepimai apie turą

D.U.K.

Mūsų turai skirti ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. O 14-17 m. dalyvius privalo lydėti suaugęs žmogus (šeimos narys ar kitas dalyvio artimasis) arba jie gali dalyvauti pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni. Tai vienintelis amžiaus apribojimas.

Visas keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Mūsų turai skirti dalyviams nuo 14 metų amžiaus. O 14-17 metų dalyvius turuose privalo lydėti suaugęs žmogus.  

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Tokiais atvejais taikome šias sąlygas:

 • Atšaukus dalyvavimą likus daugiau nei savaitei iki turo, grąžiname 90 proc. sumos arba 100 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

 • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 4-7 dienos iki turo, grąžiname 70 proc. sumos arba 90 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą. 

 • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 1-3 dienos iki turo, grąžiname 50 proc. sumos arba 70 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

 • Atšaukus dalyvavimą likus mažiau nei 24 val iki turo, pinigų negrąžiname.

Trukmė: 1 diena

Lygis: Norintiems atrasti

Fizinis sunkumas: Vidutinis

Kaina: 120 Eur

Artimiausias turas:

2024-06-08

2024-06-09

Išvykimo vieta: Vilnius