2024 balandžio 6-7

Po ilgos ir tamsios žiemos tiek gamtai, tiek žmonėms norisi kuo greičiau pajusti pavasario dvelksmą ir gyvybę. Kol vieni paukščiai dar tik ruošiasi ilgai kelionei namo iš savo žiemaviečių, kiti jau skuba pakeliui, o treti, ištvėrę nelengvą žiemą Lietuvoje ir vos pajutę ilgėjančią dieną bei artėjančią šilumą, pradeda ieškoti sau porų, taisyti lizdus ir dėti kiaušinius. Vieni tokių – pelėdos ir geniai. Šių paukščių keliausime stebėti į pelėdingiausią ir geniškiausią Lietuvoje – Biržų – girią.

briedžiai MK

Briedžiai

Unikali mūsų šalyje ši giria plyti pačiame pasienyje su Latvija. Joje įsteigtuose botaniniame draustinyje ir kertinėse miško buveinėse apstu saugomų botaninių vertybių, o Biržų girios biosferos poligonas yra labai svarbi teritorija miško paukščiams. Biržų giria yra bene vienintelė vieta Lietuvoje, kur apsilankius sunku nesusitikti su pelėda. Čia gausiai peri naminės, uralinės, žvirblinės pelėdos, o jų ūbavimai pavasarį, tinkamu oru, girdisi visoje girioje.

Žvirblinė pelėda. Armando Naudžiaus Gallery

Žvirblinė pelėda (Armando Naudžiaus nuotrauka)

Daugeliui žmonių pelėdų gyvenimas atrodo paslaptingas. Toks jis ir yra. O norint pajusti šių paukščių gyvenimo peripetijas ir subtilybes, tenka girioje praleisti kelias valandas – saulei leidžiantis ir prieš saulėtekį. Užtikriname – girią skrodžiant pelėdų ūbavimams, oda pašiurps ne tik nuo šaltuko.

Naminė pelėda MK

Naminė pelėda

Į Biržių girią patrauksime iš Vilniaus vakarėjant. Ankstyvo pavasario dienos dar trumpos, todėl miške greit išnyksta visi kontūrai ir lieka tik garsai. Šis metų ir paros laikas idealus ieškoti didesnių pelėdų ir klausytis jų meilės dainų.
 
Saulei leidžiantis girioje pradeda švilpauti mažiausia iš Lietuvos pelėdų – žvirblinė. Ji yra gyvas įrodymas, kad svarbu ne ūgis, o smūgis. Mažieji miško paukščiai nemėgsta žvirblinės pelėdos draugijos ir vos išgirdę jos balsą perduoda žinią, kad pasirodė rimtas plėšrūnas. Tikėkimės, kad mums pavyks ją ne tik išgirsti, bet ir išvysti tupinčią eglės viršūnėje. Kol surasime šią gražuolę, teks šiek tiek pašalti, todėl po paieškų iškart kursime laužą ir skanausime šiltą vakarienę.

Mėnulis

Suskaičiavę visas pelėdas, pasiklausę jų serenadų ir pasimėgavę naktinės girios paslaptimis, keliausime į viešbutį trumpam numigti. Vos tik pradės brėkšti ir danguje blankti žvaigždės, vėl patrauksime į girią klausytis beprasidedančio paukščių choro. Dėl gero kelių tinklo kiekvieną Biržų girios kampelį nesunku pasiekti, todėl keliausime skersai išilgai. Kelionės metu tikrai sutiksime čia gyvenančias stirnas, klausysimės traškančių karietaičių, linksmų liepsnelių, skudenančių juodgalvių sniegenų.

49131845217_176c4808f0_o

Uralinė pelėda (Armando Naudžiaus nuotrauka)

Po ankstyvo ryto išvykos, pasistiprinsime pusryčiais ir šiek tiek atsipūtę trauksime po girią pėsčiomis. Šio pasivaikščiojimo tikslas bus pamatyti Biržų girios sanitarus genius ir įsitikinti, ar per žiemą neišbluko jų spalvos. Čia galime sutikti beveik visas Lietuvoje gyvenančias jų rūšis: baltnugarius, didžiuosius, vidutinius ir mažuosius marguosius genius, juodąsias ir pilkąsias meletas, retus tripirščius genius.

IMGP1817

Tripirštis genys (Armando Naudžiaus nuotrauka)

Iki soties pasigrožėję žmogaus kirvio nepaliestais brandžiais medynais ir miško šlapynėmis, nepraleisime progos aplankyti Biržų pilį! Pilimi pasigrožėsime tyrinėdami ją supantį parką, kuriame taip pat gausu senų medžių, o šalia apsauginio pylimo, Širvėnos ežero pakrantėje, sutiksime ir meldynų paukščius. Keliaudami ilgiausiu Lietuvoje pėščiųjų tiltu per Širvėnos ežerą, stebėsime ežere nusileidusius migruojančių vandens paukščių būrius, o pasivaikščioję pakrante pamatysime, ką ankstyvą pavasarį galime sutikti visai šalia savo namų.

Po turiningo vakaro,  ne tokio ilgo miego ir įspūdžių pilno ryto, susipažinę su nemaža dalimi Biržų krašto grožio, apie 16 valandą patrauksime atgal į sostinę.

CIC NIG – kopija

Juodasis gandras ir paprastasis suopis

Programa:

Pirma diena

14:00 Išvykstame iš Vilniaus
17:00 Biržų giria su žvirblinėmis pelėdomis
21:00 Kuriame laužą sušilti ir vakarienės piknikas
22:00 Klausomės pelėdų ir naktinio girios gyvenimo
23:30 Keliaujame į viešbutį trumpam poilsiui
 
Antra diena

5:30 Keliamės
6:00 Išvykstame į girią
6:30 Klausomės bundančio miško ir stebime ankstyvus paukščius
7:30 Pusryčių piknikas
8:00 Keliaujam po girią ieškodami pelėdų, genių ir kitų ankstyvų pavasario paukščių
13:00 Pietų piknikas girioje
14:00 Paukščių stebėjimas Biržų pilies parke ir prie Širvėnos ežero
16:00 Išvykstame į Vilnių

Turas skirtas ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. 14-17 m. amžiaus dalyviai gali keliauti tik su pilnamečio palyda arba pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni.

KAINA:

 • vykstant savo transportu ir gyvenant vienviečiame kambaryje – 220 Eur (dviviečiame kambaryje – 200 Eur)
 • vykstant mūsų transportu (8 vietų mikroautobusas) +30 Eur
 • užsisakant vakarienės, pusryčių ir pietų piknikus +35 Eur

Į turo kainą įskaičiuota:

Pasirūpinti patiems:

 • Žiūronais (jei neturite, rezervuodami turą galėsite išsinuomoti);
 • Ypač šiltais rūbais;
 • Žygio ir guminiais batais (per turą nueisime apie 10 km įvairiais paviršiais);
 • Papildomais užkandžiais ir gėrimais (jei neužsisakote piknikų, tuomet ir maistu);
 • Teigiamu nusiteikimu ir pasirengimu įvairioms oro sąlygoms;
 • Klausimais gidui ir gera nuotaika!

Turas gali būti atšauktas jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 7 žmonės.

Registracija į turą

 

Atsiliepimai apie turą

D.U.K.

Mūsų turai skirti ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. O 14-17 m. dalyvius privalo lydėti suaugęs žmogus (šeimos narys ar kitas dalyvio artimasis) arba jie gali dalyvauti pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni. Tai vienintelis amžiaus apribojimas.

Visas keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Mūsų turai skirti dalyviams nuo 14 metų amžiaus. O 14-17 metų dalyvius turuose privalo lydėti suaugęs žmogus.  

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Tokiais atvejais taikome šias sąlygas:

 • Atšaukus dalyvavimą likus daugiau nei savaitei iki turo, grąžiname 90 proc. sumos arba 100 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

 • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 4-7 dienos iki turo, grąžiname 70 proc. sumos arba 90 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą. 

 • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 1-3 dienos iki turo, grąžiname 50 proc. sumos arba 70 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

 • Atšaukus dalyvavimą likus mažiau nei 24 val iki turo, pinigų negrąžiname.

Trukmė: 1 para

Lygis: Norintiems pažinti

Fizinis sunkumas: Nebijantiems šalčio

Kaina: 220 Eur

Artimiausi turai: 2024-04-06

Išvykimo vieta: Vilnius