Turo data: 2021–04–10

Po ilgos ir tamsios žiemos tiek gamtai, tiek žmonėms norisi kuo greičiau pajusti pavasario dvelksmą ir gyvybę. Kol vieni paukščiai dar tik ruošiasi ilgai kelionei namo iš savo žiemaviečių, kiti jau skuba pakeliui, o treti ištvėrę nelengvą žiemą Lietuvoje vos pajutę ilgėjančią dieną ir artėjančią šilumą pradeda ieškoti sau porų, taisyti lizdus ir dėti kiaušinius. Taigi šį kartą keliausime į pelėdingiausią ir geniškiausią Lietuvos girią paklausyti naktinių pelėdų serenadų bei patikrinti, ar geniai neišbluko per žiemą!

briedžiai MK

Briedžiai - Mariaus Karlono nuotrauka

Unikali mūsų šalyje, Biržų giria, plyti pačiame pasienyje su Latvija. Čia įsteigtuose botaniniame draustinyje ir kertinėse miško buveinėse apstu saugomų botaninių vertybių. Tuo tarpu Biržų girios biosferos poligonas yra labai svarbi teritorija miško paukščiams, ypatingai pelėdoms ir geniams. 

Vakarėjant susitiksime Vilniuje ir vyksime tiesiai į girią, kur saulei leidžiantis pradeda švilpauti mažiausia iš Lietuvos pelėdų – žvirblinė. Ir čia pamatysime, kad iš tiesų svarbu ne ūgis, o smūgis – mažieji miško paukščiai nemėgsta jos draugijos ir vos išgirdę balsą perduoda žinią, kad pasirodė rimtas plėšrūnas, o mums, tikėkimės, pavyks ir ją pačią išvysti tupinčią kurios eglės viršūnėje. Kol surasime šią gražuolę, teks šiek tiek pašalti, todėl po to kursime laužą ir valgysime šiltą vakarienę.

Žvirblinė pelėda. Armando Naudžiaus Gallery

Žvirblinė pelėda - Armando Naudžiaus nuotrauka.

Ankstyvo pavasario dienos dar trumpos - miške greit išnyksta visi kontūrai ir lieka tik garsai. Dabar bus metas ieškoti didesnių pelėdų ir klausytis jų meilės dainų.

Naminė pelėda MK

Naminė pelėda - Mariaus Karlono nuotrauka

Biržų giria, turbūt vienintelė vieta Lietuvoje, kur apsilankius sunku nesusitikti su pelėda - čia gausiai peri naminės, uralinės, žvirblinės pelėdos, kurių ūbavimas pavasarį girdisi visoje girioje (tinkamu oru). Daugeliui žmonių pelėdų gyvenimas atrodo paslaptingas. Toks jis ir yra - nepašalus naktį girioje, neįmanoma pajausti jų kasdienybės peripetijų, o girią skrodžiantis jų ūbavimas privers oda šiauštis jau ne nuo šalčio. 

Suskaičiavę visas pelėdas pasimėgausim naktine girios ramybe ir paslaptimis, o tuoemt keliausime trumpam numigti, kad iš ryto vėl sveikintumėmės su pavasarėjančiu mišku.

Mėnulis

Kelsimės anksti, žvaigždėms blankstant, ir iš karto vėl patrauksime į girią. Brėkštant klausysimės beprasidedančio paukščių choro. Dėl gero kelių tinklo, kiekvienas Biržų girios kampelis nesunkiai pasiekiamas, todėl keliausime skersai - išilgai, sutiksime čia gyvenančias stirnas, klausysimės ratukais besiridinėjančių karietaičių, linksmų liepsnelių, skudenančių juodgalvių sniegenų.

49131845217_176c4808f0_o

Uralinė pelėda - Armando Naudžiaus nuotrauka.

Po aktyvaus ryto, pusryčiausime ir šiek tiek atsipūtę keliausime po girią pėsčiomis apeidami gerą ratą ir ieškodami Biržų girios sanitarų - genių. Čia galime sutikti beveik visas jų rūšis gyvenančias Lietuvoje: baltnugarius, didžiuosius, vidutinius ir mažuosius marguosius genius, juodąsias ir pilkąsias meletas, tripirščius genius.

IMGP1817

Tripirštis genys - Armando Naudžiaus nuotrauka

Giria žavi savo išlikusiais, kad ir nedideliais, bet žmogaus kirvio nedaug paliestais plotais, miškų šlapynėm ir brandžiais medynais. Atsigėrėję šiais vaizdais, ją kadangi negalime praleisti progos būnant Biržų krašte neaplankyti Biržų pilies! Pilimi pasigrožėsime tyrinėdami ją supantį parką, kuriame taip pat gausu senų medžių, o šalia apsauginio pylimo, Širvėnos ežero pakrantėje, sutiksime ir meldynų paukščius. Po to keliausime iki ilgiausio Lietuvoje pėščiųjų tilto per Širvėnos ežerą, stebėsime jame nusileidusius migruojančių vandens paukščių būrius, o pasivaikščioję pakrante pamatysime ką ankstyvą pavasarį galime sutikti visai šalia savo namų.

CIC NIG – kopija

Juodasis gandras ir paprastasis suopis - Mariaus Karlono nuotrauka

Po ilgos nakties ir ne tokio ilgo miego, susipažinę su nemaža dalimi Biržų krašto grožio apie 17 valandą patrauksime atgal į sostinę.

Programa:

Pirma diena

16:00 išvykstame iš Vilniaus.

18:30 Biržų giria su žvirblinėm pelėdom.

21:00 kuriame laužą sušilti ir vakarienės piknikas.

22:00 klausomės pelėdų ir naktinio girios gyvenimo.

23:30 keliaujame į viešbutį trumpam poilsiui.

Antra diena

5:30 keliamės.

6:00 išvykstame į girią.

6:30 klausomės bundančio miško, stebim ankstyvus paukščius.

7:30 pusryčių piknikas.

8:00 keliaujam po girią ieškodami pelėdų, genių ir kitų ankstyvų pavasario paukščių.

13:00 pietų piknikas girioje.

14:00 paukščių stebėjimas Biržų pilies parke ir prie Širvėnos ežero.

16:00 išvykstame į Vilnių.

Kaina - 140 eur. Vykstantiems mūsų transportu - 150 eur. Vykstant su mūsų transportu ir užsakant vakarienės, pusryčių bei pietų piknikus - 172 eur.

Vaikams iki 14 metų vykstantiems su tėvais asmeniniu transportu ir be pikniko, kaina - 30 eur  (nuo jų 10 eur keliaus gamtos apsaugai).

Į turo kainą įskaičiuota:

 • Para su gamtos gidu;
 • Nakvynė Tylos viešbutyje;
 • Lankytojų bilietai Biržų regioniniame parke;
 • Paukščių stebėjimo monokliai, per kuriuos stebėsime toliau esančius paukščius.

Pasirūpinti patiems:

 • Žiūronais (jei neturite, rezervuodami turą galėsite išsinuomoti);
 • Ypač šiltais rūbais;
 • Žygio ir guminiais batais (per turą nueisime apie 10 km įvairiais paviršiais);
 • Papildomais užkandžiais ir gėrimais (jei neužsisakote piknikų, tuomet ir maistu);
 • Teigiamu nusiteikimu ir pasirengimu įvairioms oro sąlygoms;
 • Klausimais gidui ir gera nuotaika!
   

Turas gali būti atšauktas jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 5 žmonės.

Nuo kiekvieno šio turo dalyvio ORNITOSTOGOS 15 eur skiria gamtos apsaugai. 

Registracija į turą

 

Turo apžvalgos

Atsiliepimai apie turą

D.U.K.

Ne, keliauti gali tiek didelis, tiek mažas, tiek jaunas, tiek senas! Mūsų turuose laukiami visi! Keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Žinoma! Vaikai visada laukiami mūsų turuose, tik įvertinkite ar jie sugebės išlaikyti dėmesį visą dieną, būti ramūs ir tylūs teritorijose, kur stebėsime jautresnius paukščius, mėgautis ne visada iš taip arti matomais gyvūnais ir ar kelionės intensyvumas jiems nebus per didelis. Jei kyla abejonių, visuomet galite pasiteirauti ar Jūsų pasirinktas turas tinkamas vaikams. 

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Trukmė: 1 para

Lygis: Norintiems pažinti

Fizinis sunkumas: Nebijantiems šalčio

Kaina: 140 eur

Artimiausias turas: 2021-04-10

Išvykimo vieta: Vilnius