2024 rugsėjo 14-15

Nors iš pažiūros negausi Kuršių nerijos gamtinių buveinių gama neturėtų būti itin patraukli sparnuočiams, tačiau būtent šioje siauroje smėlio ir pušynų juostoje galima sutikti kone 300 skirtingų paukščių rūšių.

Nerijos patrauklumą ir unikalumą sparnuočiams lemia jos geografinė padėtis Europoje. Pietrytinėje Baltijos jūros dalyje esanti siaura smėlio juosta – tai lyg sparnuočių greitkelis grįžtantiems į perimvietes šiaurėje ar traukiantiems į žiemovietes pietuose. Būtent geografinė nerijos padėtis lemia, jog čia susilieja net keli migraciniai paukščių keliai, kuriais kasmet praskrenda šimtai milijonų sparnuočių.

Migracijos stebėjimas rudenį nuo apsauginio kopagūbrio. Mariaus Karlono nuotrauka.Migracijos stebėjimas nuo apsauginio kopagūbrio

Didžioji dalis paukščių, praskrendančių šiuo migracijos srautų susiliejimo keliu ties Kuršių nerija, yra tik migrantai, kurie skrenda perėti į Latviją, Estiją, Suomiją, Norvegijos šiaurę, Vakarų Sibiro tundrą ir taigą. Tačiau į Kuršių nerijos pušynus ir kopas paukščiai žvelgia ne tik iš viršaus, sparnuočiai čia apsistoja ir nakvynei, o esant prastoms oro sąlygoms – audroms, lietui – randa prieglobstį ištisas dienas. Dalis paukščių čia pasilieka ir perėti, tarp kurių esti ir unikalių, kituose šalies regionuose nesutinkamų rūšių.

Kuršių nerijos paplūdimyje ilsisi migruojančios žuvėdros ir kirai. Mariaus Karlono nuotraukaKuršių nerijos paplūdimyje besiilsintys migruojantys paukščiai

Pirmieji rudeninės migracijos ženklai Kuršių nerijoje pasimato dar liepos pabaigoje, kuomet smėlėtame pajūryje ant išmestų jūržolių galima pastebėti pirmuosius juodakrūčius bėgikus.

Juodakrūčiai bėgikai (Calidris alpina) savo ilgu snapu ieško smėlyje bestuburių. Mariaus Karlono nuotrauka.Juodkrūtis bėgikas smėlyje

Šie tilvikiniai paukščiai, kaip ir daugelis kitų jų gentainių, šiaurinius regionus palieka tik užauginę jauniklius ir mūsų kraštuose kiekvienais metais pasirodo dar vasaros pabaigoje. Kone kartu su pirmaisiais bėgikais liepos pabaigoje pasirodo ir pirmosiosios margasnapės žuvėdros, kurios Lietuvoje peri labai retai, o didžioji dalis pro Lietuvą praskrendančių šios rūšies sparnuočių atplasnoja nuo šiaurinių Baltijos jūros pakrančių.

Upinė žuvėdra (Sterna hirundo) MKUpinė žuvėdra

Nuo rugpjūčio vidurio paukščių migracija įgauna pagreitį ir šiuo laikotarpiu migruojančių paukščių ir jų rūšių skaitlingumas išauga. Paskutinėmis vasaros dienomis ir rugsėjo pradžioje Baltijos jūros pakrante gausiai migruoja upinės, juodosios ir margasnapės žuvėdros, kirai, tilvikiniai paukščiai, viršum nerijos pradeda skristi pirmieji sktetsakaliai, pelėsakaliai, o kartais pavyksta įžiūrėti ir pietų kryptimi traukiančius raudonkojus sakalus.

Kaip tik šiuo metu ir kviečiame jungtis prie mūsų ir keliauti kartu stebėti įspūdingo gamtos fenomeno!

Migruojantis vapsvaėdis (Pernis apivorus). Mariaus Karlono nuotrauka.Migruojantis vapsvaėdis

Kuršių nerijoje praleisime dvi dienas, per kurias aplankysime geriausias vietas migracijos stebėjimui. Parnidžio kopos apžvalgos aikštelę, kuri laikoma bene geriausia vieta Šiaurės Europoje stebėti paukščių migraciją, kadangi nuo šio taško galima matyti visus virš Kuršių nerijos skrendančius paukščius. Naglių rezervato pažintio tako galą nuo Pilkųjų kopų viršaus, kur matosi ne tik viršum galvos traukiantys plėšrieji ir kiti sparnuočiai, bet ir Kuršių mariose poilsiui nusileidę paukščiai. Ir apsauginį kopagūbrį, kur intensyviai migruoja žvirbliniai paukščiai, o tuo pačiu metu galima stebėti ir virš jūros skrendančius sparnuočius.

Būdami Kuršių nerijoje negalėtume praleisti ir ornitologiškai svarbių ir įdomių teritorijų – Juodkrantės sengirės ir kormoranų kolonijos.

Didieji kormoranai. Mariaus Karlono nuotraukaDidieji kormoranai

Programa ganėtinai intensyvi, bet kupina galimybių pamatyti įvairių grupių paukščius, stebėti įspūdingą Baltijos migracijos greitkeliu plūstančių paukščių upę. Šis turas yra tikra vyšnia pradėti įspūdžių kupiną rudenį.

Urvinės antys MKUrvinės antys marių pakrantėje

Programa:
 
Šeštadienis:
 
10:00 išvykstame iš Vilniaus
12:00 Paukščių stebėjimas Raseinių žuvininkystės tvenkiniuose ir pietūs (neįtraukta į sąskaitą, renkamasi individualiai)
14:30 Kopgalis
16:30 Juodkrantės kormoranų kolonija
18:00 Vakarienė Nidoje (neįtraukta į sąskaitą, renkamasi individualiai)
19:00 Vakarinis pasivaikščiojimas Nidoje
21:00 Nakvynė
 
Sekmadienis:
 
7:00 Paukščių stebėjimas ant Parnidžio kopos + pusryčiai viešbutyje
9:30 Paukščių stebėjimas prie jūros ties Nida
11:30 Naglių rezervatas
13:00 Pietų piknikas prie Juodkrantės marių
14:00 Juodkrantės sengirė
16:00 Pajūris ties Juodkrantės žiedavimo stotimi
19:00 Vakarienė (neįtraukta į sąskaitą, renkamasi individualiai)
20:00 išvykstame į Vilnių

Turas skirtas ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. 14-17 m. amžiaus dalyviai gali keliauti tik su pilnamečio palyda arba pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni.

KAINA:

 • vienam asmeniui vykstant savo transportu ir gyvenant vienviečiame kambaryje – 220 Eur
  (dviviečiame kambaryje – 195 Eur)
 • vykstant mūsų transportu (8 vietų mikroautobusas) + 35 Eur
 • užsisakant pietų pikniką antrąją turo dieną +10 Eur

Į turo kainą įskaičiuota:

Pasirūpinti patiems:

 • Vykstant savo transportu, reikės susimokėti kelto mokestį ir ekologinį mokestį.
 • Žiūronais (galite užsisakyti rezervuodami turą);
 • Tinkama apranga;
 • Žygio batais (per dieną nueisime apie 10 km įvairiais paviršiais);
 • Papildomais užkandžiais (ir maistu, jei neužsisakote piknikų);
 • Klausimais gidui ir gera nuotaika bet kokiomis oro sąlygomis.

Rekomenduojame:

 • Turėti arba išsinuomoti iš mūsų stebėjimo monoklį (+ 30 Eur), nepaisant to, kad jį turės ir gidas. Papildomas monoklis palengvins paukščių stebėjimą ir suteiks dar daugiau įsimintinų akimirkų. 

Turas gali būti atšauktas jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 7 žmonės.

 

Registracija į turą

 

Atsiliepimai apie turą

D.U.K.

Mūsų turai skirti ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. O 14-17 m. dalyvius privalo lydėti suaugęs žmogus (šeimos narys ar kitas dalyvio artimasis) arba jie gali dalyvauti pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni. Tai vienintelis amžiaus apribojimas.

Visas keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Mūsų turai skirti dalyviams nuo 14 metų amžiaus. O 14-17 metų dalyvius turuose privalo lydėti suaugęs žmogus.  

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Tokiais atvejais taikome šias sąlygas:

 • Atšaukus dalyvavimą likus daugiau nei savaitei iki turo, grąžiname 90 proc. sumos arba 100 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

 • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 4-7 dienos iki turo, grąžiname 70 proc. sumos arba 90 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą. 

 • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 1-3 dienos iki turo, grąžiname 50 proc. sumos arba 70 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

 • Atšaukus dalyvavimą likus mažiau nei 24 val iki turo, pinigų negrąžiname.

Trukmė: 2 dienos

Lygis: Norintiems atrasti

Fizinis sunkumas: Lengvas

Kaina: 220 Eur

Artimiausias turas: 2024-09-14

Išvykimo vieta: Vilnius