2024 balandžio 1 (grupė pilna)

Šio turo metu į Punios šilą – vieną seniausių Lietuvos girių – vyksime pajusti bundančios gamtos dvelksmo, pasiklausyti pirmųjų paukščių giesmių, pakvėpuoti žibučių žiedadulkėmis, aplankyti didingas šilo vietas ir išgirsti apie šią teritoriją daug įdomios informacijos iš ją puikiai pažįstančių gamtininkų. Po rytinio žygio šile popiet patrauksime susipažinti su migruojančiais paukščiais prie netoliese esančio Žuvinto.

Punios_silas.01_foto_R.Jakaitis

Punios šilas (Renato Jakaičio nuotrauka)

Kadaise žemiau Birštono abipus Nemuno krantų plytėjo plačios girios, kuriose lietuviai priešus klaidindavo, ąžuolus garbindavo ir maistu apsirūpindavo. Tačiau iki šių dienų išliko tik 19 km Nemuno kilpos apglėbtas ir lyg nuo žmogaus kirvio saugomas Punios šilas.

Deja, šilas neišvengė destruktyvaus žmonių požiūrio į gamtą. Nedidelė dalis miško ekosistemos yra pažeista šiuolaikinio ūkininkavimo, tačiau didžiojoje šilo teritorijoje vis dar plyti pirmykštis, sveikas miškas. Vertingiausia šilo dalis – rytinėje pusėje esantis rezervatinis, 457 ha miško plotas, kuriame draudžiama bet kokia žmogaus veikla ir lankymasis. Tačiau ne ką mažiau vertingi yra ir aplink rezervatą esantys medynai. Čia auga Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikus menantys 400-600 metų amžiaus ąžuolai, o dangų remia 200 metų skaičiuojančios pušys.

Elnias_foto_R.Jakaitis

Taurusis elnias (Renato Jakaičio nuotrauka)

Ši vieta pasižymi ne tik istorine ar estetine verte. Tikroji ir didžiausia šių dienų Punios šilo vertė – gamtinė. Dėl gausaus kiekio negyvos medienos ir brandžių drevėtų medžių šile apstu saugomų rūšių. Čia sutinkama net 115 į Lietuvos raudonąją knygą įrašytų nykstančių augalų, grybų, samanų, kerpių, žinduolių ir paukščių rūšių.

Gandras_juodasis_foto_R.Jakaitis

Juodasis gandras (Renato Jakaičio nuotrauka)

Šilo teritorijoje peri slapukės miško vištelės jerubės, reti juodieji gandrai, jūriniai ereliai, mažieji ereliai rėksniai, vištvanagiai, sketsakaliai, gervės, slankos, brastiniai tilvikai, uldukai, paprastieji purpleliai, naminės ir žvirblinės pelėdos, kukučiai, pilkosios, žaliosios ir juodosios meletos, vidutiniai, mažieji ir didieji margieji geniai, baltnugariai geniai, mažosios musinukės, riešutinės, egliniai kryžiasnapiai ir dar daug kitų įdomių ir retų miško sparnuočių. 

Peleda_zvirbline_foto_R.Jakaitis

Žvirblinė pelėda (Renato Jakaičio nuotrauka)

Dalies šių paukščių ieškosime ir klausysimės ir turo metu. Ankstyvą rytą išvyksime iš Vilniaus, o pusryčiausime jau Punios šile su strazdų, liepsnelių ir karietaičių giesmėmis. Pasistiprinę patrauksime po skirtingas šilo vietas ir bandysime aptikti įdomiausius girios sparnuočius. Pilni įspūdžių popiet patrauksime pasidairyti prie paukščių ežeru vadinamo Žuvinto. Ši teritorija pavasariais tampa stotele į šiaurę traukiantiems paukščiams – žąsims, gulbėms, įvairių rūšių antims ir tilvikams. Visų šių paukščių ieškosime, stebėsime, papasakosime apie juos plačiau ir pasimokinsime atpažinti. 

Baltnugaris genys gallery

Baltnugaris genys

Programa:

6:00 – išvykstame iš Vilniaus
8:00 – atvykstame į Punios šilą (kas nespėjo ryte, papusryčiauja)
13:00 – pietų piknikas
14:00 – išvykstame į Žuvintą (žąsų ir kitų vandens paukščių stebėjimas)
19:00 – išvykstame į Vilnių.

Turas skirtas ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. 14-17 m. amžiaus dalyviai gali keliauti tik su pilnamečio palyda arba pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni.

KAINA:

 • kaina asmeniui vykstant savo transportu: 125 Eur
 • vykstant mūsų transportu (8 vietų mikroautobusas) + 15 Eur

Į turo kainą įskaičiuota:

Pasirūpinti patiems:

 • Žiūronais (galite užsisakyti rezervuodami turą);
 • Tinkama apranga;
 • Žygio batais (per dieną nueisime apie 10 km įvairiais paviršiais);
 • Pietų pikniku, papildomais užkandžiais ir gėrimais;
 • Klausimais gidui ir gera nuotaika bet kokiomis oro sąlygomis.

Turas gali būti atšauktas, jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 7 žmonės.

 

Registracija į turą

 

Atsiliepimai apie turą

D.U.K.

Mūsų turai skirti ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. O 14-17 m. dalyvius privalo lydėti suaugęs žmogus (šeimos narys ar kitas dalyvio artimasis) arba jie gali dalyvauti pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni. Tai vienintelis amžiaus apribojimas.

Visas keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Mūsų turai skirti dalyviams nuo 14 metų amžiaus. O 14-17 metų dalyvius turuose privalo lydėti suaugęs žmogus.  

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Tokiais atvejais taikome šias sąlygas:

 • Atšaukus dalyvavimą likus daugiau nei savaitei iki turo, grąžiname 90 proc. sumos arba 100 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

 • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 4-7 dienos iki turo, grąžiname 70 proc. sumos arba 90 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą. 

 • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 1-3 dienos iki turo, grąžiname 50 proc. sumos arba 70 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

 • Atšaukus dalyvavimą likus mažiau nei 24 val iki turo, pinigų negrąžiname.

Trukmė: 1 diena

Lygis: Norintiems atrasti

Fizinis sunkumas: Lengvas

Kaina: 125 Eur

Artimiausias turas: 2024-04-01

Išvykimo vieta: Vilnius