2023 balandžio 1

Šio turo metu į Punios šilą – vieną seniausių Lietuvos girių – vyksime pajusti bundančios gamtos dvelksmo, pasiklausyti pirmųjų paukščių giesmių, pakvėpuoti žibučių žiedadulkėmis, aplankyti didingas šilo vietas ir išgirsti apie šią teritoriją daug įdomios informacijos iš ją puikiai pažįstančių gamtininkų.

Punios_silas.01_foto_R.Jakaitis

Punios šilas (Renato Jakaičio nuotrauka)

Kadaise žemiau Birštono, abipus Nemuno krantų, plytėjo plačios girios, kuriose lietuviai priešus klaidindavo, ąžuolus garbindavo ir maistu apsirūpindavo. Tačiau iki šių dienų išliko tik 19 km Nemuno kilpos apglėbtas ir lyg nuo žmogaus kirvio saugomas Punios šilas.

Deja, šilas neišvengė destruktyvaus žmonių požiūrio į gamtą. Nedidelė dalis miško ekosistemos yra pažeista šiuolaikinio ūkininkavimo, tačiau didžiojoje šilo teritorijoje vis dar plyti pirmykštis, sveikas miškas. Vertingiausia šilo dalis – rytinėje pusėje esantis rezervatinis, 457 ha miško plotas, kuriame draudžiama bet kokia žmogaus veikla ir lankymasis. Tačiau ne ką mažiau vertingi yra ir aplink rezervatą esantys medynai. Čia auga Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikus menantys 400-600 metų amžiaus ąžuolai, o dangų remia 200 metų skaičiuojančios pušys.

Elnias_foto_R.Jakaitis

Taurusis elnias (Renato Jakaičio nuotrauka)

Ši vieta pasižymi ne tik istorine ar estetine verte. Tikroji ir didžiausia šių dienų Punios šilo vertė – gamtinė. Dėl gausaus kiekio negyvos medienos ir brandžių drevėtų medžių šile apstu saugomų rūšių. Čia sutinkama net 115 į Lietuvos raudonąją knygą įrašytų nykstančių augalų, grybų, samanų, kerpių, žinduolių ir paukščių rūšių.

Gandras_juodasis_foto_R.Jakaitis

Juodasis gandras (Renato Jakaičio nuotrauka)

Šilo teritorijoje peri slapukės miško vištelės jerubės, reti juodieji gandrai, jūriniai ereliai, mažieji ereliai rėksniai, vištvanagiai, sketsakaliai, gervės, slankos, brastiniai tilvikai, uldukai, paprastieji purpleliai, naminės ir žvirblinės pelėdos, kukučiai, pilkosios, žaliosios ir juodosios meletos, vidutiniai, mažieji ir didieji margieji geniai, baltnugariai geniai, mažosios musinukės, riešutinės, egliniai kryžiasnapiai ir dar daug kitų įdomių ir retų miško sparnuočių. 

Peleda_zvirbline_foto_R.Jakaitis

Žvirblinė pelėda (Renato Jakaičio nuotrauka)

Dalies šių paukščių ieškosime ir klausysimės ir turo metu. Ankstyvą rytą išvyksime iš Vilniaus, o pusryčiausime jau Punios šile su strazdų, liepsnelių ir karietaičių giesmėmis. Pasistiprinę patrauksime su gidu po skirtingas šilo vietas ir bandysime aptikti įdomiausius girios sparnuočius. Atėjus pietų metui, ant Nemuno šlaito susirengsime pikniką, o saulei krypstant vakarop, įtempę ausis klausysimės žvirblinių ir naminių pelėdų. Į Vilnių sugrįšime prieš vidurnaktį.  Po kelionės dar ilgai nepamiršite regėtų, girdėtų, lytėtų ir uostų šilo paslapčių.

Baltnugaris genys gallery

Baltnugaris genys

Programa:

6:00 – išvykstame iš Vilniaus.
8:00 – atvykstame į Punios šilą. Kas nespėjo ryte, papusryčiauja.
13:00 – pietų piknikas.
19:00 – vakarienės piknikas.
19:30-21:30 – pelėdų klausymasis (jei oras bus tinkamas).
21:30-23:30 – grįžtam į Vilnių.

Kaina asmeniui vykstant savo transportu – 105 Eur, vykstant mūsų transportu – 125 Eur.

Turas skirtas ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams.

Į turo kainą įskaičiuota:

  • Pilna diena su gamtos gidu;
  • Nemuno kilpų regioninio parko lankytojų bilietai;
  • Paukščių stebėjimo monoklis, per kurį stebėsime toliau esančius paukščius.

Pasirūpinti patiems:

  • Žiūronais (galite užsisakyti rezervuodami turą);
  • Tinkama apranga;
  • Žygio batais (per dieną nueisime apie 10 km įvairiais paviršiais);
  • Pietų pikniku, papildomais užkandžiais ir gėrimais;
  • Klausimais gidui ir gera nuotaika bet kokiomis oro sąlygomis.

Turas gali būti atšauktas, jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 7 žmonės.

Nuo kiekvieno šio turo dalyvio ORNITOSTOGOS 9 Eur skiria Sengirės fondui.

Registracija į turą

 

Atsiliepimai apie turą

D.U.K.

Ne, keliauti gali tiek didelis, tiek mažas, tiek jaunas, tiek senas! Mūsų turuose laukiami visi! Keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Žinoma! Vaikai visada laukiami mūsų turuose, tik įvertinkite ar jie sugebės išlaikyti dėmesį visą dieną, būti ramūs ir tylūs teritorijose, kur stebėsime jautresnius paukščius, mėgautis ne visada iš taip arti matomais gyvūnais ir ar kelionės intensyvumas jiems nebus per didelis. Jei kyla abejonių, visuomet galite pasiteirauti ar Jūsų pasirinktas turas tinkamas vaikams. 

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Trukmė: 1 diena

Lygis: Norintiems atrasti

Fizinis sunkumas: Lengvas

Kaina: 105 Eur

Artimiausias turas: 2023-04-01

Išvykimo vieta: Vilnius