Turo data: 2022 kovo 26

Kadaise žemiau Birštono abipus Nemuno krantų plytėjo plačios girios, kuriose lietuviai priešus klaidindavo, ąžuolus garbindavo ir maistu apsirūpindavo. Vis tik iki šių dienų išliko tik 19 km Nemuno kilpos apglėbta, it nuo žmogaus kirvio saugoma – Punios šilo giria.

IMG_20190929_102154

Negyva mediena – bioįvairovės lopšys

Deja, bet ir Punios šilas visiškai neišvengė destruktyvaus žmonių požiūrio į gamtą, todėl nedidelė dalis šio miško ekosistemos pažeista šiuolaikinio ūkininkavimo, tačiau didžiojoje šilo teritorijoje vis dar plyti pirmykštis, sveikas miškas. Vertingiausia šilo dalis – rytinėje pusėje esantis rezervatinis, 457 ha miško plotas, kuriame draudžiama bet kokia žmogaus veikla ir lankymasis. Tačiau ir aplink rezervatą esantys medynai itin vertingi, čia augantys 400-600 metų amžiaus ąžuolai mena Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikus, o 200 metų dangų remiančios pušys nepalieka abejingų tarp jas reginčių. 

Lithuanian forest

Ne tik istorine ar estetine verte ši žymi vieta dvelkia, tikroji ir didžiausia šių dienų Punios šilo vertė – gamtinė. Punios šile dėl gausaus kiekio negyvos medienos ir brandžių drevėtų medžių apstu saugomų rūšių. Čia sutinkama net 115 į Lietuvos raudonąją knygą įrašytų nykstančių augalų, grybų, samanų, kerpių, žinduolių ir paukščių rūšių.

Elnias_foto_R.Jakaitis

Taurusis elnias (Renato Jakaičio nuotrauka)

Punios šile galima stebėti didžiąją dalį Lietuvoje sutinkamų miško paukščių. Čia peri jerubės, juodieji gandrai, jūriniai ereliai, mažieji ereliai rėksniai, vištvanagiai, sketsakaliai, gervės, slankos, brastiniai tilvikai, uldukai, paprastieji purpleliai, naminės ir žvirblinės pelėdos, kukučiai, pilkosios, žaliosios ir juodosios meletos, vidutiniai, mažieji ir didieji margieji geniai, baltnugariai geniai, mažosios musinukės, riešutinės, egliniai kryžiasnapiai ir dar daug kitų įdomių ir retų miško sparnuočių. 

Gandras_juodasis_foto_R.Jakaitis

Juodasis gandras (Renato Jakaičio nuotrauka)

Šio turo metu į Punios šilą vyksime pajusti pirmąjį pavasario dvelksmą, pasiklausyti pirmųjų paukščių giesmių, pakvėpuoti žibučių žiedadulkėmis, aplankyti didingas šilo vietas, išgirsti apie šią teritoriją daug įdomios informacijos iš puikiai ją žinančių gamtininkų.

Peleda_zvirbline_foto_R.Jakaitis

Žvirblinė pelėda (Renato Jakaičio nuotrauka)

Ankstyvą rytą išvykę iš Vilniaus Punios šile papusryčiausime su pirmaisiais strazdais, tuomet  lydimi gido susipažinsime su skirtingomis šilo vietomis ir bandysime aptikti įdomiausius šios girios sparnuočius. Per pietus ant Nemuno šlaito susirengsime pikniką, o atėjus vakarui klausysimės žvirblinių ir naminių pelėdų balsų. Į Vilnių sugrįšime prieš vidurnaktį, bet regėtų, girdėtų, lytėtų ir uostų įspūdžių pakaks dar kelioms savaitėms į priekį.

Baltnugaris genys gallery

Baltnugaris genys

Programa:

6:00 išvykstame iš Vilniaus.

8:00 atvykstame į Punios šilą. Kas nespėjo ryte, papusryčiauja.

13:00 pietų piknikas.

19:00 vakarienės piknikas.

19:30 – 21:30 pelėdų klausymasis (jei oras bus tinkamas)

21:30 – 23:30 grįžtam į Vilnių.

Kaina - 80 eur. Vykstantiems mūsų transportu - 90 eur. Su mūsų transportu bei užsakant pietų ir vakarienės piknikus - 106 eur.

Vaikams iki 14 metų vykstantiems su tėvais asmeniniu transportu ir be pikniko, kaina - 20 eur  (nuo jų 10 eur keliaus gamtos apsaugai).

Į turo kainą įskaičiuota:

  • Pilna diena su gamtos gidu;
  • Nemuno kilpų regioninio parko lankytojų bilietai;
  • Paukščių stebėjimo monokliai, per kuriuos stebėsime toliau esančius paukščius.

Pasirūpinti patiems:

  • Žiūronais (galite užsisakyti rezervuodami turą);
  • Tinkama apranga;
  • Žygio batais (per dieną nueisime apie 10 km įvairiais paviršiais);
  • Papildomais užkandžiais (ir maistu, jei neužsisakote piknikų);
  • Klausimais gidui ir gera nuotaika bet kokiomis oro sąlygomis.

Turas gali būti atšauktas jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 7 žmonės.

Nuo kiekvieno šio turo dalyvio ORNITOSTOGOS 8 eur skiria gamtos apsaugai.

Registracija į turą

 

Turo apžvalgos

Atsiliepimai apie turą

D.U.K.

Ne, keliauti gali tiek didelis, tiek mažas, tiek jaunas, tiek senas! Mūsų turuose laukiami visi! Keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Žinoma! Vaikai visada laukiami mūsų turuose, tik įvertinkite ar jie sugebės išlaikyti dėmesį visą dieną, būti ramūs ir tylūs teritorijose, kur stebėsime jautresnius paukščius, mėgautis ne visada iš taip arti matomais gyvūnais ir ar kelionės intensyvumas jiems nebus per didelis. Jei kyla abejonių, visuomet galite pasiteirauti ar Jūsų pasirinktas turas tinkamas vaikams. 

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Trukmė: 1 diena

Lygis: Norintiems atrasti

Fizinis sunkumas: Lengvas

Kaina: 80 eur

Artimiausias turas: 2022-03-26

Išvykimo vieta: Vilnius