Turo data: 2021 lapkričio 13 

Vasarai pasibaigus ir paukščiams išperėjus jauniklius – svarbiausi darbai atlikti, reikia ruoštis artėjančiai žiemai ir traukti kur šilčiau, kad sėkmingai ją ištvertum iki pavasario. Jau nuo vasaros vidurio paukščiai pamažu keliauja į pietus – labiausiai bijantys šalčių ir žiemojantys toliausiai - išskrenda pirmieji, o tie, kurie pasikeitusius orus prisitaikė ištverti lengviau – kelionėn ruoštis neskuba. Treti, įprastai gyvenantys dar šiauriau, pas mus atskrenda praleisti jiems palyginti lengvų, mūsų žiemų.

Ančių būriai Dusios ežere

Ančių būriai virš Dusios ežero - Mariaus Karlono nuotrauka

Didžiausiai metų kelionei reikia gerai pasirengti: ne tik atsinaujinti plunksnas, bet ir stipriai pasimaitinti bei pailsėti. Bet net ir geriausiai atlikusiems namų darbus kelionė iš tiesų nelengva, todėl tenka stabtelėti ir pakeliui. Per daugybę metų paukščiai jau yra suradę vietas, kur laukia saugus atokvėpis. Rudens viduryje, kai jau didžioji dalis giesmininkų, žąsų, gandrų ir gervių būna toli nuo Lietuvos, vandens paukščiai neskuba taip greit palikti mūsų šalies. Ypatingai tie, kurie gyvena šiaurėje, čia kaip tik randa laikiną prieglobstį kol vandenų nesukausto ledas, todėl lapkritis – puikiausias metas traukti prie didžiausių vandens telkinių pasidairyti, kas čia ilsisi šiemet.

Žemyninėje Lietuvos dalyje didžiausi vandens telkiniai slūgso Vidurio ir Pietų Lietuvoje. Vienas jų - dirbtinis, bet didžiausias vandens telkinys – Kauno marios. Kiti trys - Pietų Lietuvos perlai – Metelio, Dusios ir Obelijos ežerai. Didžiuliai ir ganėtinai seklūs vandens plotai sukuria idealias sąlygas paukščiams maitintis ir ilsėtis. Šio turo metu aplankysime minėtas teritorijas ir stebėsime čia besitelkiančius vandens paukščius.

IMG_5725

Kauno marios ties Arlaviškėmis - Mariaus Karlono nuotrauka

Visų pirma sustosime Kauno marių regioniniame parke. Įspūdingas, per tūkstantmečius susiformavęs Nemuno slėnis, pastačius Kauno hidroelektrinės užtvanką buvo užlietas, tačiau tai sudarė sąlygas vykti kitiems gamtiniams procesams, prie kurių gamta iš dalies sugebėjo prisitaikyti. Sustoję Kadagių slėnyje pasigrožėsime įspūdingomis Nemuno slėnio panoramomis ir unikalia kadagynų buveine – čia upė jau išplatėjusi, todėl panorama labiau primena didžiųjų pasaulio upių peizažus. Upėje stebėsime įvairių rūšių antis, gulbes, kormoranus, taip pat ieškosime plačiuose laukuose medžiojančių plėšriųjų paukščių.

IMG_0426

Kadagių slėnis - Viliaus Paškevičiaus nuotrauka

Palikę Kadagių slėnį leisimės žemyn ir aplankysime marių pakrantę ties Arlaviškių ornitologiniu draustiniu, kuris apima paukščių salas Nemune. Šios salos, iškilusios po Nemuno patvenkimo, ilgą laiką buvo atviros (neapaugusios krūmais ir žoline augmenija) todėl tai buvo ideali teritorija perėti kirų, žuvėdrų ir kitų vandens paukščių kolonijoms. Ilgainiui salos apaugo ir tapo ne tokios patrauklios sparnuočiams, tačiau pastaraisiais metais Kauno marių regioninis parkas vykdo gamtotvarkos darbus ir stengiasi palaikyti jose žemaūgę augmeniją, kad paukščiai čia galėtų ne tik sėkmingai veistis, bet ir ilsėtis migracijų metu. Marių vandenys aplink "Paukščių salą" ir pakrantė ties Viršužiglio kaimu ypatingai mėgiama migruojančių klykuolių, kuoduotųjų, žilųjų ančių, kormoranų. Ne retai čia pasiseka aptikti ir jūrinius paukščius - nuodėgules, juodąsias antis, juodakaklius narus. 

Pakeliui stabtelėsime dar keliose vietose palei Kauno marių pakrantę, stebėsim čia susitelkusius vandens paukščius, bet netrukus, kartu su paukščiais keliausime į pietus. O čia mūsų lauks antroji saugoma teritorija - Metelių regioninis parkas, apimantis trijų poledyninių ežerų kompleksą, kurie sudaro idealias sąlygas migruojančių paukščių santalkoms.

Pirmiausia apvažiuosime Dusios ežerą – čia iš kelių taškų stebėsime įvairių ančių, laukių, dančiasnapių, kormoranų būrius, lipsime ant Prelomciškės piliakalnio nuo kurios atsiveria puiki didžiausio pietų Lietuvos ežero panorama.

IMG_1213

Mišrus ančių būrys - Mariaus Karlono nuotrauka

Apžvelgę Dusios ežerą, negalėsime praleisti ir greta slūgsančio Metelio, kurio pakrantėje dangų remia apžvalgos bokštas. Nuo jo  matysime plačią Metelio ežero ir jį supančių kalvų panoramą bei galėsime suskaičiuoti čia besiilsinčius paukščius. Tam kad patikrintume ramesnes įlankas ir pakrantes, kurias ypatingai mėgsta vandens paukščiai, sustosime dar keliose papildomose ežero pakrantės vietose.

Nors rudens dienos trumpos, bet prieš temstant dar spėsime aplankyti Simno žuvininkystės tvenkinius, kuriuose nuleistų tvenkinių dumblas privilioja įvairiausius migruojančius tilvikinius ir sėjikinius paukščius, gulbes bei kitus vandens sparnuočius, kurie čia randa lengvo ir sotaus maisto, o mums leidžia jais pasigėrėti iš arti.

Tūbuotasis suopis (Buteo lagopus) MK - Žuvintui

Tūbuotasis suopis - Marius Karlonas

Aplankę svarbiausias vandens paukščių migracijos stoteles žemyninėje Lietuvos dalyje, pilni įspūdžių ir atradimų, trauksime namo.

Programa:

8:00 išvykstame nuo Kauno Akropolio.

9:00 Kadagių slėnis.

10:00 Paukščių salos Nemune. 

11:00 Marios ties Viršužigliu.

13:00 Metelių regioninio parko lankytojų centras ir pietų piknikas (užsisakyti rezervuojant turą).

14:30 Dusios ežeras nuo Prelomciškės piliakalnio. 

15:30 Metelių apžvalgos bokštas.

16:30 Simno žuvininkystės tvenkiniai.

 

Kaina - 80 eur. Vykstantiems mūsų transportu - 90 eur ir užsakant pietų pikniką - 98 eur. 
Vaikams iki 14 metų vykstantiems su tėvais asmeniniu transportu ir be pikniko, kaina - 20 eur  (nuo jų 10 eur keliaus gamtos apsaugai)

Į turo kainą įskaičiuota:

  • Įdomūs gamtos gido pasakojimai;
  • Lankytojų bilietai;
  • Paukščių stebėjimo monokliai, per kuriuos stebėsime toli esančius paukščius.

Pasirūpinti patiems:

  • Žiūronais (rezervuodami turą - galite užsisakyti);
  • Šiltais rūbais ir apsauga nuo lietaus ar vėjo;
  • Patogiais žygio batais (per dieną nueisime apie 8 km įvariais paviršiais);
  • Papildomu maistu užkandžiams bei vakarienei ir vandeniu;
  • Klausimais gidui ir gera nuotaika!

Turas gali būti atšauktas jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 7 žmonės.

 

Nuo kiekvieno šio turo dalyvio ORNITOSTOGOS 8 eur skiria gamtos apsaugai. 

Registracija į turą

 

Atsiliepimai apie turą

D.U.K.

Ne, keliauti gali tiek didelis, tiek mažas, tiek jaunas, tiek senas! Mūsų turuose laukiami visi! Keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Žinoma! Vaikai visada laukiami mūsų turuose, tik įvertinkite ar jie sugebės išlaikyti dėmesį visą dieną, būti ramūs ir tylūs teritorijose, kur stebėsime jautresnius paukščius, mėgautis ne visada iš taip arti matomais gyvūnais ir ar kelionės intensyvumas jiems nebus per didelis. Jei kyla abejonių, visuomet galite pasiteirauti ar Jūsų pasirinktas turas tinkamas vaikams. 

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Trukmė: 1 diena

Lygis: Norintiems pažinti

Fizinis sunkumas: Vidutinis

Kaina: 80 eur

Artimiausias turas: 2021-11-13

Išvykimo vieta: Kaunas