Turo data: 2021 lapkričio 13 

Kas paukščių pasaulyje vyksta, kai baigiasi vasara, aprimsta intensyvi rudeninė migracija, bet ežerų ir marių dar neužtraukia ledas? Šio turo metu būtent tai ir kviečiame sužinoti, keliaujant prie didžiųjų pietų Lietuvos vandens telkinių – Kauno marių, Metelio, Dusios ir Obelijos ežerų, kuriuos lapkritį aplanko sparnuoti svečiai iš tolimosios šiaurės – juodakakliai ir rudakakliai narai, retosios nuodėgulės ir juodosios antys, mažieji dančiasnapiai ir kiti.

Ančių būriai Dusios ežere

Ančių būriai virš Dusios ežero

Būtent rudens viduryje ir pabaigoje, kai didžioji dalis smulkiųjų giesmininkų, žąsų, gandrų ir gervių jau būna toli nuo Lietuvos, vandens paukščiai neskuba palikti mūsų šalies. Tiems, kurie perėjo tolimosios Arkties salose bei tundroje ir yra gerai užsigrūdinę, lapkritis ir palyginti lengvos lietuviškos žiemos atrodo lyg tropikai. Jie čia pasilieka ilgėliau, ilsisi, maitinasi ir sparnus į pietus kelia tik tada, kai paspaudžia rimti šalčiai.

IMG_5725

Kauno marios ties Arlaviškėmis

Kelionę pradėsime Kauno marių regioniniame parke, prie didžiausios dirbtinio vandens telkinio Vidurio ir Pietų Lietuvoje – Kauno marių. Įspūdingas, per tūkstantmečius susiformavęs Nemuno slėnis, pastačius Kauno hidroelektrinės užtvanką, buvo užlietas, tačiau tai sudarė sąlygas vykti kitiems gamtiniams procesams, prie kurių gamta iš dalies sugebėjo prisitaikyti.

Sustoję Kadagių slėnyje, išsitraukę žiūronus ir sureguliavę didelio artinimo monoklį, pasigrožėsime įspūdingomis Nemuno slėnio panoramomis ir unikalia kadagynų buveine. Ištvinusioje upėje dairysimės įvairių ančių – klykuolių, kuoduotojų, cyplių, rudagalvių – santalkų, stebėsime gulbes, didžiuosius kormoranus ir, žinoma, plėšriuosius paukščius. Šią vietą ypač mėgsta jūriniai ereliai, o galbūt išvysime ir svečią iš šiaurės kraštų – tūbuotąjį suopį.

IMG_0426

Kadagių slėnis (Viliaus Paškevičiaus nuotrauka)

Palikę Kadagių slėnį, leisimės žemyn ir aplankysime marių pakrantę ties Arlaviškių ornitologiniu draustiniu, kuris apima paukščių salas Nemune. Šios salos, iškilusios po Nemuno patvenkimo, ilgą laiką buvo atviros (neapaugusios krūmais ir žoline augmenija), todėl idealios perėti kirų, žuvėdrų ir kitų vandens paukščių kolonijoms. Ilgainiui salos apaugo ir tapo ne tokios patrauklios sparnuočiams, tačiau pastaraisiais metais Kauno marių regioninis parkas vykdo gamtotvarkos darbus ir stengiasi palaikyti jose žemaūgę augmeniją, kad paukščiai čia galėtų ne tik sėkmingai veistis, bet ir ilsėtis migracijų metu.
 
Ką čia stebėsime? Marių vandenis aplink „Paukščių salą“ ir pakrantę ties Viršužiglio kaimu ypatingai mėgsta migruojančiosklykuolės, žilosios ir kuoduotosios antys, didieji kormoranai, o neretai pasiseka aptikti ir retenybių – rudakaklių narų, nuodėgulių ir juodųjų ančių, kurių dideli pulkai migracijų metų dažniau ilsisi jūroje, tačiau maži būreliai užsuka ir į vidinius vandenis.

IMG_1213

Mišrus ančių būrys

Pakeliui dar stabtelėję keliose vietose palei Kauno marių pakrantę, galiausiai patrauksime į pietus. Čia mūsų lauks antroji saugoma teritorija – Metelių regioninis parkas, kuris apima trijų poledyninių ežerų kompleksą, sudarantį idealias sąlygas migruojančių paukščių santalkoms.

Pirmiausia apvažiuosime „dzūkų jūra“ vadinamą Dusios ežerą. Čia iš kelių taškų stebėsime įvairių ančių, laukių, dančiasnapių, kormoranų būrius, lipsime ant Prelomciškės piliakalnio, nuo kurios atsiveria įspūdinga didžiausio pietų Lietuvos ežero panorama. Apžvelgę šio ežero apylinkes, nepraleisime neaplankę ir greta slūgsančio Metelio, kurio pakrantėje dangų remia apžvalgos bokštas. Nuo jo matysime plačią ežero ir jį supančių kalvų panoramą bei skaičiuosime čia besiilsinčius paukščius – gulbes nebyles, laukius, dančiasnapius, baltuosius garnius, kurių dalis čia pasilieka ir per žiemą. O kad patikrintume ramesnes įlankas ir pakrantes, kurias ypatingai mėgsta vandens paukščiai, sustosime dar keliose šio ežero pakrantėse.

Tūbuotasis suopis (Buteo lagopus) MK - Žuvintui

Tūbuotasis suopis

Nors rudens dienos trumpos, bet prieš temstant dar spėsime aplankyti Simno žuvininkystės tvenkinius. Rudenį, kai vandenį nuleidžia ir atsiveria dumblo plotai, tvenkiniai privilioja įvairiausių migruojančių tilvikų ir sėjikų, iš kurių įstabiausi – auksu mirgantys dirviniai sėjikai. Jų čia dažnai susirenka iki kelių tūkstančių. Tvenkinių dumble mėgsta maitintis pempės, gulbės giesmininkės, varnėnai, pilkieji ir baltieji garniai, o visus lyg sargybiniai „prižiūri“ plačiasparniai jūriniai ereliai. 
 
Turo metu gidas ornitologas supažindins su kiekvienu paukščiu, padės juos atskirti nuo kitų, rodos, tokių panašių sparnuočių, ir papasakos įdomių istorijų iš jų gyvenimo. Taigi – leiskitės į vienos dienos ornitostogas, net jeigu už lango ir šlapias lapkritis!

Programa:

8:00 išvykstame nuo Kauno Akropolio.

9:00 Kadagių slėnis.

10:00 Paukščių salos Nemune. 

11:00 Marios ties Viršužigliu.

13:00 Metelių regioninio parko lankytojų centras ir pietų piknikas (užsisakyti rezervuojant turą).

14:30 Dusios ežeras nuo Prelomciškės piliakalnio. 

15:30 Metelių apžvalgos bokštas.

16:30 Simno žuvininkystės tvenkiniai.

 

Kaina - 80 eur. Vykstantiems mūsų transportu - 90 eur ir užsakant pietų pikniką - 98 eur. 
Vaikams iki 14 metų vykstantiems su tėvais asmeniniu transportu ir be pikniko, kaina - 20 eur  (nuo jų 10 eur keliaus gamtos apsaugai)

Į turo kainą įskaičiuota:

  • Įdomūs gamtos gido pasakojimai;
  • Lankytojų bilietai;
  • Paukščių stebėjimo monokliai, per kuriuos stebėsime toli esančius paukščius.

Pasirūpinti patiems:

  • Žiūronais (rezervuodami turą - galite užsisakyti);
  • Šiltais rūbais ir apsauga nuo lietaus ar vėjo;
  • Patogiais žygio batais (per dieną nueisime apie 8 km įvariais paviršiais);
  • Papildomu maistu užkandžiams bei vakarienei ir vandeniu;
  • Klausimais gidui ir gera nuotaika!

Turas gali būti atšauktas jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 7 žmonės.

 

Nuo kiekvieno šio turo dalyvio ORNITOSTOGOS 8 eur skiria gamtos apsaugai. 

Registracija į turą

 

Atsiliepimai apie turą

D.U.K.

Ne, keliauti gali tiek didelis, tiek mažas, tiek jaunas, tiek senas! Mūsų turuose laukiami visi! Keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Žinoma! Vaikai visada laukiami mūsų turuose, tik įvertinkite ar jie sugebės išlaikyti dėmesį visą dieną, būti ramūs ir tylūs teritorijose, kur stebėsime jautresnius paukščius, mėgautis ne visada iš taip arti matomais gyvūnais ir ar kelionės intensyvumas jiems nebus per didelis. Jei kyla abejonių, visuomet galite pasiteirauti ar Jūsų pasirinktas turas tinkamas vaikams. 

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Trukmė: 1 diena

Lygis: Norintiems pažinti

Fizinis sunkumas: Vidutinis

Kaina: 80 eur

Artimiausias turas: 2021-11-13

Išvykimo vieta: Kaunas