Lapkričio 11

Kas vyksta paukščių pasaulyje, kai baigiasi vasara, aprimsta intensyvi rudeninė migracija, bet ežerų dar neužtraukia ledas? Šio turo metu tai ir kviečiame sužinoti keliaujant prie didžiųjų Dzūkijos ežerų – Metelio, Dusios ir Žuvinto. Būtent artėjant žiemai šiuos vandens telkinius aplanko sparnuoti svečiai iš tolimosios šiaurės, kuriems mūsų kraštas – lyg tropikai.

Danč – kopija

Didysis dančiasnapis (Mariaus Karlono nuotrauka)

Šiuo metų laiku ežeruose jau galima dairytis juodakaklių ir rudakaklių narų. Ant bangelių jau supasi ir viena kita retoji nuodėgulė ir juodosios antys. Sniego baltumo plunksnas demonstruoja mažieji dančiasnapiai. Laukuose ratus suka tolimosios tundros gyventojai tūbuotieji suopiai, o medžiuose, krūmuose ir pievose galima dairytis šiaurinių kikilių, sniegstarčių ir pirmųjų gražuolių svirbelių.

45989692164_6c1758a4d9_o

Žiloji antis (Dalios Račkauskaitės nuotrauka)

Būtent rudens viduryje ir pabaigoje, kai didžioji dalis smulkiųjų giesmininkų, žąsų, gandrų ir gervių jau būna toli nuo Lietuvos, vandens paukščiai neskuba palikti mūsų šalies, o nemaža dalis atskrenda čia praleisti žiemos. Tiems, kurie perėjo tolimosios Arkties salose bei tundroje, mūsų lietuviškos žiemos visiškai negąsdina Jie čia ilsisi ir maitinasi, o sparnus į pietus kelia nebent tik tada, kai paspaudžia rimti šalčiai ir vandenis sukausto ledas.

15873078046_1139b6029c_o

Šiaurinis kikilis (Dalios Račkauskaitės nuotrauka)

Kelionę pradėsime Metelių regioniniame parke, kuris apima trijų poledyninių ežerų – Dusios, Metelio ir Obelijos – kompleksą, sudarantį idealias sąlygas migruojančių paukščių santalkoms.

Pirmiausia apvažiuosime „dzūkų jūra“ vadinamą Dusios ežerą. Čia iš kelių taškų stebėsime įvairias antis, tarp kurių pasistengsime išvysti žiląsias, juodąsias ir nuodėgules, laukius, dančiasnapius ir kormoranų būrius. Užlipsime ir ant Prelomciškės piliakalnio, nuo kurio apžvelgsime įspūdingą didžiausio pietų Lietuvos ežero panoramą.

IMG_1213

Mišrus ančių būrys (Mariaus Karlono nuotrauka)

Vėliau keliausime prie greta slūgsančio Metelio, kurio pakrantėje stūkso apžvalgos bokštas. Nuo jo matysime plačią ežero ir jį supančių kalvų panoramą bei skaičiuosime čia besiilsinčius paukščius – gulbes nebyles, laukius, dančiasnapius, baltuosius garnius, kurių dalis čia pasilieka per žiemą. O kad patikrintume ramesnes įlankas ir pakrantes, kurias ypatingai mėgsta vandens paukščiai, sustosime dar keliose šio ežero pakrantėse.

danciasnapis

Mažasis dančiasnapis (Dalios Račkauskaitės nuotrauka)

Nors rudens dienos trumpos, bet prieš temstant dar spėsime aplankyti Simno žuvininkystės tvenkinius. Rudenį, kai vandenį nuleidžia ir atsiveria dumblo plotai, tvenkiniai privilioja įvairiausių migruojančių tilvikų ir sėjikų, iš kurių įstabiausi – auksu mirgantys dirviniai sėjikai. Jų dažnai susirenka iki kelių tūkstančių. Tvenkinių dumble mėgsta maitintis ir pempės, juodkrūčiai bėgikai, pilkieji ir baltieji garniai, o visus lyg sargybiniai prižiūri jūriniai ereliai.

Tūbuotasis suopis (Buteo lagopus) MK - Žuvintui

Tūbuotasis suopis

Turo pabaigai lauks paukščių ežeru vadinamas Žuvintas. Čia sparnuočiai glaudžiasi visais metų laikais, o vandens paukščių būna gausu iki ežerą užtraukia storas ledas. Lapkritį čia dar turėtume išvysti ančių, laukių, dančiasnapių, o galbūt ir vieną kitą žąsį.

Gidas ornitologas supažindins su kiekvienu paukščiu, padės juos atskirti nuo kitų, rodos, tokių panašių sparnuočių, ir papasakos įdomių istorijų iš jų gyvenimo. Taigi – leiskitės į vienos dienos ornitostogas, net jeigu už lango ir šlapias lapkritis!

PROGRAMA:

7:00 – išvykimas iš Vilniaus per Kauną;
9:00 – vandens paukščių stebėjimas prie Dusios ežero;
12:00 – pietų piknikas;
13:00 – paukščių stebėjimas nuo Metelių apžvalgos bokšto;
15:00 – apsilankymas Simno žuvininkystės tvenkiniuose;
16:30 – vandens paukščiai Žuvinto ežere;
18:00 – pajudame atgal į Vilnių.

Turas skirtas ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. 14-17 m. amžiaus dalyviai gali keliauti tik su pilnamečio palyda arba pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni.

KAINA:

 • vienam asmeniui vykstant savo transportu – 125 Eur
 • vykstant mūsų transportu (8 vietų mikroautobusas) + 20 Eur

Į turo kainą įskaičiuota:

Pasirūpinti patiems:

 • Žiūronais (rezervuodami turą – galite užsisakyti);
 • Šiltais rūbais ir apsauga nuo lietaus ar vėjo;
 • Patogiais žygio batais (per dieną nueisime apie 10 km įvariais paviršiais);
 • Pietų pikniku, papildomais užkandžiais ir gėrimais;
 • Klausimais gidui ir gera nuotaika.

Rekomenduojame:

 • Turėti arba išsinuomoti iš mūsų stebėjimo monoklį (+ 30 Eur), nepaisant to, kad jį turės ir gidas. Papildomas monoklis palengvins paukščių stebėjimą ir suteiks dar daugiau įsimintinų akimirkų. 

Turas gali būti atšauktas, jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 9 žmonės.

 

Registracija į turą

 

Atsiliepimai apie turą

D.U.K.

Mūsų turai skirti ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. O 14-17 m. dalyvius privalo lydėti suaugęs žmogus (šeimos narys ar kitas dalyvio artimasis) arba jie gali dalyvauti pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni. Tai vienintelis amžiaus apribojimas.

Visas keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Mūsų turai skirti dalyviams nuo 14 metų amžiaus. O 14-17 metų dalyvius turuose privalo lydėti suaugęs žmogus.  

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Tokiais atvejais taikome šias sąlygas:

 • Atšaukus dalyvavimą likus daugiau nei savaitei iki turo, grąžiname 90 proc. sumos arba 100 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

 • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 4-7 dienos iki turo, grąžiname 70 proc. sumos arba 90 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą. 

 • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 1-3 dienos iki turo, grąžiname 50 proc. sumos arba 70 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

 • Atšaukus dalyvavimą likus mažiau nei 24 val iki turo, pinigų negrąžiname.

Trukmė: 1 diena

Lygis: Norintiems pažinti

Fizinis sunkumas: Vidutinis

Kaina: 125 Eur

Artimiausias turas: 2023-11-11

Išvykimo vieta: Kaunas