Turo data: 2021-09-18

Baigiantis vasarai, nutyla paukščiai giesmininkai ir miškas pamažu nuščiuva. O naktimis? O naktimis miškas ima dainuoti: rugsėjo naktį miškas dainuoja, aidi, vaitoja, šėlsta nuo elnių riaumojimo, nuo elnių rujos. Net ir nematydamas gali puikiai skaityti nakties gyvenimą: ten, vidury lauko, aršiai riaumodamas patinas vaiko nuo savo haremo jaunesnius besisukiojančius konkurentus. O štai ten, pamiškėje, girdėti nedrąsus veršelio bliovimas. Ne, tai ne veršelis, tai jaunas plonabalsis antrų–trečių metų elniokas, kuriam brandžių patinų baubimas tarsi daininkui dainavimo pamoka. O štai už nugaros – duslus, lėtas, dvelkiantis pasitikėjimu seno patino baubimas. Šis elnias atsargus, matęs gyvenimo, gal net savo kūne kulką įstrigusią turįs, todėl ir velniškai atsargus, nelenda be reikalo į atviras vietas, tūno tankynėse, net savo pateles jaunesniems „adjutantams“ palydėti leidžia. Nepasiduos toks senis meilės aistrai, nepames galvos – gal ir kitų metų sulauks.

1001

Taurusis elnias - Romualdo Barausko nuotrauka

Dažnas miško lankytojas nė iš tolo nėra regėjęs elnio. Tai labai atsargus, labai jautrus gyvūnas, visada anksčiau nei žmogus pajuntantis, išgirstantis, užuodžiantis, pamatantis nekvietą įsibrovėlį į jo valdas ir tyliai pasišalinantis. Ir tik rugsėjį rujos metu elniai išsiduoda savo baubimu, jog čia gyvena. Kaip atsikraustė elniai į mūsų kraštą? Taurieji elniai čia gyveno visada: pasibaigus paskutiniam ledynmečiui ir mūsų platumose atsikūrus miškams, elniai sugrįžo į šiuos miškus. Labiausiai jiems tinka vešlūs derlingų žemių lapuotynai su gausia žoline augmenija. Juk ir minta jie tiek žole, tiek medžių lapais ir jaunais ūgliais. Tad intensyvus miškų kirtimas, jaunuolynų gausėjimas šiuo metu ir sąlygoja spartų tauriųjų elnių bandos gausėjimą.

1005

Taurusis elnias - Romualdo Barausko nuotrauka

Viduramžiais mūsų protėviams taurusis elnias buvo itin geidžiamas medžioklės grobis, tad jų banda nuolat retėjo, kol XVIII–XIX amžiuje jų praktiškai miškuose nebeliko, jie gyveno tik didikų aptvaruose. XX amžiaus pradžioje I pasaulinio karo sumaištyje iš grafo Naryškino aptvarų Žagarėje Joniškio rajone pabėgę elniai ir sudarė pirmąją atsikuriančią Lietuvos elnių populiacijos bandą. Vėliau, tarpukariu ir po antrojo pasaulinio karo elniai pamažu plito ir iš Latvijos teritorijos, ir iš Lenkijos, ir iš Karaliaučiaus krašto, buvo atvežti ir paleisti daugelyje vietų iš Voronežo veislyno. Vis tik intensyviausiai gausėjo ir buvo puoselėjama Žagarės miško elnių banda, kuri ir sudarė dabartinių mūsų krašto elnių populiacijos branduolį. Ši banda pamažu savaime plito po aplinkinius Joniškio, Mažeikių, Šiaulių, Pakruojo, Akmenės rajonus, žvėrys buvo perkeliami į kitas šalies vietas ir baigiantis XX amžiui jau plačiai ir gausiai gyveno visoje Lietuvos teritorijoje.

IMG_0601

Taurusis elnias - Romualdo Barausko nuotrauka

Tad jei norite patirti nenusakomų įspūdžių, išgirsti tamsos apgaubto miško tylą veriantį elnio baubimą – aistringą, užburiantį, pavergiantį, jaudinantį, audrinantį, bauginantį – keliaukime naktį į mišką...

Turo metu temstant vakare klausysime pradedančio atgyti miško, stebėsime į miško pakraščius traukiančius patinus ir pateles. Sutemus rinksimės prie liepsnojančio laužo girios viduryje, aplinkui skambant elnių serenadoms. Prie laužo Jūsų lauks ir vaišės, garuojanti arbata ar kava, ir vieno iš geriausių Lietuvoje elnių žinovo pasakojimas apie tauriųjų elnių bei kitų žvėrių gyvenimą. Pavargę vidurnaktį galės eiti ilsėtis į palapines, budriejį galės visą naktį prie laužo klausytis miško balsų. Švintant vėl išjudėsime į miško pakraščius, į atvirumas, aikšteles, kad savo akimis pabandyti pamatyti šį nuostabų rudeninį miško spektaklį. Nurimus miškui, renkamės stovyklavietėje, užkandžiaujame ir pamažu grįžtame namo.

*Į šį turą gali registruotis tik asmenys, turintys ne mažiau 16-os metų. 

 Red Deer - Romualdas Barauskas

Taurusis elnias - Romualdo Barausko nuotrauka

Programa:

15:00 išvykstame iš Vilniaus;

17:00 atvykstame į paslaptingą elnių mišką;

17:00 – 17:30 trumpas supažindinimas su elnių gyvenimu ir išvykos planu;

17:30 – 20.00 baubiančių elnių klausymas, stebėjimas;

21:00 – 24:00 piknikas prie laužo baubiančių elnių apsuptyje, pasakojimai apie žvėrių gyvenimą;

24:00 – 5:30 miegas palapinėse arba naktinėjimas prie laužo;

5:30 – 10:00 elnių klausymas ir stebėjimas; 

10:30 – 12:00 kava, užkandžiai, išvykos aptarimas;

12:00 – 14:00 parvykimas į Vilnių.

 

Kaina vienam asmeniui - 95 eur. Vykstantiems su mūsų transportu – 110 eur. Su mūsų transportu ir vakarienės bei pusryčių piknikais – 126 eur.

Į turo kainą įskaičiuota:

 • Visa para su gamtos gidu;
 • Patogus transportas;
 • Palapinės.

Pasirūpinti patiems:

 • Žiūronais (jei neturite, rezervuojant turą galėsite išsinuomoti);
 • Šiltais rūbais (visą laiką leisime gamtoje);
 • Neperšlampamu rūbų sluoksniu;
 • Šiltu miegmaišiu ir kilimėliu;
 • Žygio batais (per dieną nueisime apie 5 km įvariais paviršiais);
 • Botais, jei tektų paklampoti per miško purvynus;
 • Papildomais užkandžiais ir gėrimais;
 • Teigiamu nusiteikimu ir pasirengimu įvairioms oro sąlygoms;
 • Klausimais gidui ir gera nuotaika.

Turas gali būti atšauktas jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 7 žmonės.

 

 Nuo kiekvieno šio turo dalyvio ORNITOSTOGOS 10 eur skiria gamtos apsaugai. 

Registracija į turą

 

Atsiliepimai apie turą

Video

D.U.K.

Ne, keliauti gali tiek didelis, tiek mažas, tiek jaunas, tiek senas! Mūsų turuose laukiami visi! Keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Žinoma! Vaikai visada laukiami mūsų turuose, tik įvertinkite ar jie sugebės išlaikyti dėmesį visą dieną, būti ramūs ir tylūs teritorijose, kur stebėsime jautresnius paukščius, mėgautis ne visada iš taip arti matomais gyvūnais ir ar kelionės intensyvumas jiems nebus per didelis. Jei kyla abejonių, visuomet galite pasiteirauti ar Jūsų pasirinktas turas tinkamas vaikams. 

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Trukmė: 1 para

Lygis: Entuziastams

Fizinis sunkumas: Vidutinis

Kaina: 95 eur

Artimiausias turas: 2021-09-18

Išvykimo vieta: Vilnius