2024 rugsėjo 14-15

Baigiantis vasarai, nutyla paukščiai giesmininkai ir miškas pamažu nuščiuva. O naktimis? Naktimis ima dainuoti, riaumoti, aidėti ir vaitoti – vyksta galiūnų elnių ruja. Jei norite išgirsti aistringą, užburiantį, jaudinantį ir šiek tiek bauginantį elnio baubimą bei pamatyti šiuos didingus raguočius, keliaukime kartu į paslaptingą mišką...

1001

Taurusis elnias (Romualdo Barausko nuotrauka)

Dažnas žmogus nė iš tolo nėra regėjęs elnio. Tai labai atsargus ir jautrus gyvūnas. Visada anksčiau nei žmogus pajunta, išgirsta, užuodžia ir pamato nekviestą įsibrovėlį, o tada tyliai pasišalina. Ir tik rugsėjį rujos metu plačiaragiai išsiduoda savo baubimu.

Štai ten, vidury lauko, aršiai riaumoja patinas ir vaiko nuo savo haremo jaunesnius besisukiojančius konkurentus. Tolėliau pamiškėje bliauna nedrąsus veršelis. Bet tai ne veršelis, o jaunas plonabalsis antrų–trečių metų elniokas, bandantis pamėgdžiotibrandžių patinų baubimą. O už nugaros? Tai lėtas, duslus, pasitikėjimu dvelkiantis seno patino baubimas. Šis elnias matęs gyvenimo ir velniškai atsargus, nelenda be reikalo į atviras vietas, tūno tankynėse ir net savo pateles jaunesniems „adjutantams“ palydėti leidžia. Nepasiduos toks senis meilės aistrai, nepames galvos – gal ir kitų metų sulauks.

stebii

Tauriųjų elnių miške

Turo metu temstant klausysimės pradedančio atgyti miško ir stebėsime į miško pakraščius traukiančius patinus ir pateles. Kai sutems, aplinkui skambant elnių serenadoms, rinksimės prie laužo girios viduryje. Čia jūsų lauks vaišės, garuojanti arbata, kava ir vieno iš geriausių Lietuvoje elnių žinovo pasakojimai apie tauriųjų elnių bei kitų žvėrių gyvenimą. Kas pavargs, vidurnaktį galės eiti ilsėtis į palapines, o budriejį – likti visą naktį prie laužo klausytis miško balsų. Švintant vėl išjudėsime į miško pakraščius ir aikšteles, kad savo akimis pamatytume nuostabų rytinį miško spektaklį. Miškui nurimus, rinksimės stovyklavietėje ir pasistiprinę pamažu judėsime namų link.

IMG_0601

Taurusis elnias (Romualdo Barausko nuotrauka)

Kaip taurieji elniai atsikraustė į mūsų kraštą? Pasibaigus paskutiniam ledynmečiui ir mūsų platumose atsikūrus miškams, elniai į juos sugrįžo ir nuo to laiko gyvena. Labiausiai jiems tinka vešlūs derlingų žemių lapuotynai su gausia žoline augmenija, kadangi jie minta tiek žole, tiek medžių lapais, tiek jaunais ūgliais. Todėl šiuo metu vykstantis intensyvus miškų kirtimas ir jaunuolynų gausėjimas sąlygoja spartų tauriųjų elnių bandos gausėjimą.
 
Tiesa, Viduramžiais mūsų protėviams taurusis elnias buvo itin geidžiamas medžioklės grobis, todėl jų banda nuolat retėjo, kol XVIII–XIX a. miškuose jų praktiškai nebeliko – jie gyveno tik didikų aptvaruose. Būtent XX a. pradžioje I pasaulinio karo sumaištyje iš grafo Naryškino aptvarų Žagarėje Joniškio rajone pabėgę elniai ir sudarė pirmąją atsikuriančią Lietuvos elnių populiacijos bandą.


Red Deer - Romualdas Barauskas

Taurusis elnias (Romualdo Barausko nuotrauka)

Vėliau, tarpukariu ir po Antrojo pasaulinio karo elniai pamažu plito ir iš Latvijos teritorijos, ir iš Lenkijos, ir iš Karaliaučiaus krašto. Be to, daugelyje vietų elniai buvo atvežti iš Voronežo veislyno ir paleisti mūsų krašte. Vis tik intensyviausiai gausėjo ir buvo puoselėjama Žagarės miško elnių banda, kuri ir sudaro dabartinių mūsų krašto elnių populiacijos branduolį. Ši banda pamažu savaime plito po aplinkinius Joniškio, Mažeikių, Šiaulių, Pakruojo, Akmenės rajonus, žvėrys buvo perkeliami į kitas šalies vietas ir baigiantis XX a. jau plačiai ir gausiai gyveno visoje Lietuvos teritorijoje.

PROGRAMA:

15:00 išvykstame iš Vilniaus
17:00 atvykstame į paslaptingą elnių mišką
17:00 – 17:30 trumpas supažįstame su elnių gyvenimu ir išvykos planu
17:30 – 20.00 stebime elnius ir klausomės baubimų
21:00 – 24:00 kuriame laužą, piknikaujam ir klausomės pasakojimų apie žvėrių gyvenimą
24:00 – 5:30 miegas palapinėse arba naktinėjimas prie laužo
5:30 – 10:00 stebime elnius ir klausomės baubimų
10:30 – 12:00 kava, užkandžiai ir išvykos aptarimas
12:00 – 14:00 grįžinėjame į Vilnių

Kaina asmeniui vykstant savo transportu – 130 Eur. Vykstant mūsų transportu (8 vietų autobusas) – 155 Eur. Užsisakant vakarienės ir pusryčių piknikus +20 Eur.

Turas skirtas ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. 14-17 m. amžiaus dalyviai gali keliauti tik su pilnamečio palyda arba pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni.

Į turo kainą įskaičiuota:

  • Visa para su gamtos gidu;
  • Patogus transportas;
  • Palapinės.

Pasirūpinti patiems:

  • Žiūronais (jei neturite, rezervuojant turą galėsite išsinuomoti);
  • Šiltais rūbais (visą laiką leisime gamtoje);
  • Neperšlampamu rūbų sluoksniu;
  • Šiltu miegmaišiu ir kilimėliu;
  • Žygio batais (per dieną nueisime apie 5 km įvariais paviršiais);
  • Botais, jei tektų paklampoti per miško purvynus;
  • Papildomais užkandžiais ir gėrimais;
  • Teigiamu nusiteikimu ir pasirengimu įvairioms oro sąlygoms;
  • Klausimais gidui ir gera nuotaika.

Turas gali būti atšauktas jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 7 žmonės.

 Nuo kiekvieno šio turo dalyvio ORNITOSTOGOS 7 Eur skiria gamtos apsaugai. 

Registracija į turą

 

Atsiliepimai apie turą

Video

D.U.K.

Mūsų turai skirti ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. O 14-17 m. dalyvius privalo lydėti suaugęs žmogus (šeimos narys ar kitas dalyvio artimasis) arba jie gali dalyvauti pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni. Tai vienintelis amžiaus apribojimas.

Visas keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Mūsų turai skirti dalyviams nuo 14 metų amžiaus. O 14-17 metų dalyvius turuose privalo lydėti suaugęs žmogus.  

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Tokiais atvejais taikome šias sąlygas:

  • Atšaukus dalyvavimą likus daugiau nei savaitei iki turo, grąžiname 90 proc. sumos arba 100 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

  • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 4-7 dienos iki turo, grąžiname 70 proc. sumos arba 90 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą. 

  • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 1-3 dienos iki turo, grąžiname 50 proc. sumos arba 70 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

  • Atšaukus dalyvavimą likus mažiau nei 24 val iki turo, pinigų negrąžiname.

Trukmė: 1 para

Lygis: Entuziastams

Fizinis sunkumas: Vidutinis

Kaina: 130 Eur

Artimiausias turas: 2024-09-14

Išvykimo vieta: Vilnius