2024 kovo 23-24 (vietų liko tik savo transportu)

Ar kada lankėtės Nemuno deltoje ankstyvą pavasarį, kai Nemunas ištvinsta ir vanduo užlieja kelių dešimčių tūkstančių hektarų pievų plotus? Kai čia leidžiasi iš pietinių kraštų į šiaurę grįžtantys tūkstantiniai vandens paukščių būriai? Kai gulbių ir žąsų girgsėjimai ir trimitavimai pripildo visą padangę? Kai savo akimis ir ausimis galima patirti, ką reiškia pasakymas „vandens paukščių karalystė“?

MGL9352

Užlietos pamario pievos (Žymanto Morkvėno nuotrauka)

Šis turas – puiki galimybė pamatyti deltą tuo metų laiku, kai dalis smulkiųjų giesmininkų dar nėra grįžę iš žiemojimo vietų, bet vandens paukščiai, priešingai, jau traukia į perimvietes. Mūsų krašte jie sustoja pailsėti, pasistiprinti ir sukaupti jėgų tolimesnei kelionei. Kovo paskutinė dekada ir balandžio pirmosios savaitės yra pats vandens paukščių migracijos pikas, todėl šiuo metu jus ir kviečiame ornitostogauti. Mūsų tikslas bus pamatyti ne rūšinę įvairovę, bet išvysti sparnuočių gausą. Šimtus, tūkstančius žąsų, gulbių, ančių ir pirmųjų tilvikų!

Žąsys MK

Žąsų būrys

Turas prasidės Pagėgių apskrityje plytinčiose pievose. Keliaudami palei upinės kilmės Senrusnės ir Sennemunės ežerus, grožėsimės gausiais pilkųjų, želmeninių ir baltakakčių žąsų būriais, sniego baltumo gulbėmis giesmininkėmis ir nebylėmis, įvairių rūšių antimis. Kadangi šiose pievose potvynis ima slūgti pirmiausiai ir atsiveria įmirkę plotai, balandžio pradžioje čia jau galima stebėti ir pirmuosius dumble maisto ieškančius tilvikus ir sėjikus – impozantiškus gaidukus, retas didžiąsias ir vidutines kuolingas, gausius pempių būrius.

kuol

Didžiosios kuolingos

Toliau mūsų maršrutas tęsis per Sausgalvių kaimą supančias pievas – tikrą vandens paukščių karalystę. Per pavasario polaidį, kai aplinkinės pievos būna plačiai užlietos, šis kaimas išlieka neapsemtas ir atrodo kaip sala, taip simboliškai pateisindamas savo pavadinimą. Jau kovo pabaigoje aplinkinės kaimo pievos prisipildo gulbėmis nebylėmis ir gulbėmis giesmininkėmis. Taip pat čia leidžiasi žąsų būriai, tarp kurių bandysime aptikti ir itin retą, globaliai nykstančią mažąją žąsį. O ten, kur telkiasi gausybė paukščių, tikrai išvysime ir juos akylai stebinčius jūrinius erelius.

Kas ankstyvą pavasarį čiulba miškuose, išgirsime lankydamiesi Žalgirių miške. Jame kasmet peri mažieji ereliai rėksniai, o temstant galima išgirsti ūbaujant didįjį apuoką. Toliau mūsų lauks Rupkalvių ornitologinis draustinis ir Šyšos pievos, kurias ypač mėgsta kuoduotosios, rudagalvės, smailiauodegės, šaukštasnapės ir pilkosios antys, dryžagalvės ir rudagalvės kryklės.

Jūrelis-1

Jūrinis erelis

Antrąją turo dieną tuos, kurie atsikels anksčiau, pakviesime į Aukštumalą – vieną unikaliausių Lietuvos aukštapelkių, kuri buvo smarkiai pažeista žmogaus ir tik visai neseniai pradėtas įgyvendinti jos atkūrimo projektas. Grįžę iš pelkės,  po pusryčių keliausime pasivaikščioti po Kintų žuvininkystės tvenkinius, kurie yra geriausia vieta jūriniams ereliams stebėti ne tik Nemuno deltoje, bet ir visoje Lietuvoje. Tvenkinius mėgsta ir kuoduotosios, šaukštasnapės bei retosios urvinės antys.

Prieš pietus nuvyksime iki lagūninės kilmės Krokų lankos ežero ir nuo apžvalgos bokštelio apžvelgsime ežero vandenis su ančių santalkomis ir paežerės pievas, kur mėgsta leistis žąsys ir medžioti plėšrieji paukščiai – jūriniai ereliai, migruojančios javinės lingės. Papietavę trauksime į užliejamas Stankiškių pievas ir Kniaupo įlanką, kur žvalgysimės į šimtinius ančių būrius, gulbes ir kragus.

NF7A6957

Baltakaktės žąsys

Dienai persiritus į antrąją pusę, užsuksime ir į Ventės rago ornitologinę stotį. Jos vedėjas Vytautas Jusys papasakos apie pavasarinę migraciją ir parodys, kaip žieduojami smulkieji giesmininkai. Nors pavasarį sparnuočių sužieduojama mažiau nei per rudeninę migraciją, tačiau turo metu tikrai turėtumėme išvysti į tinklus papuolusį kokį nors žvirblinį paukštį. Jei pasiseks – galbūt ir retenybę, kurių per migracijas stotyje visuomet pasitaiko.

Šio turo metu jus lydės profesionalus gidas ornitologas, pro kurio akis neprasprūsta joks paukštis. Jis papasakos apie sparnuočių gyvenimą, padės kiekvieną iš jų atpažinti. Paukščius stebėsime pro didelio artinimo monoklį ir žiūronus. Pastaruosius bus galima užsisakyti prieš turą.

Programa:
 
Pirma diena
 
6:00 – išvykstame iš Vilniaus (kitus keleivius galime paimti pakeliui į pamarį, jei atvyksite sutartu laiku iki kelio Vilnius – Kaunas – Jurbarkas – Pagėgiai);
9:30 – migruojančių paukščių stebėjimas Nemuno deltoje (Pagėgių apskrityje);
12:00 –Sausgalviai;
13:00 – pietūs kavinėje (rekomenduojame užsisakyti registruojantis į turą);
14:30 – Žalgirių miškas;
16:00 – Rupkalvių ornitologinis draustinis ir Šyšos pievos;
17:30 – Rusnės sala;
19:00 – vakarienė restorane „Prie Peterso Tilto“ (neįtraukta į kainą, renkamasi individualiai);
21:00 – vakarinių paukščių stebėjimas/klausymasis užliejamose pievose;
22:30 – nakvynė viešbutyje „Mėlynasis Karpis“.
 
Antra diena
 
6:00 – rytinis stebėjimas Aukštumalos pelkės pažintiniame take (dalyvavimas nebūtinas);
7:30 – pusryčiai (įskaičiuota į kainą);
8:30 – Kintų žuvininkystės tvenkiniai;
10:30 – Krokų Lankos ežeras ir Mingės pievos;
12:00 – Stankiškių pievos ir Kniaupo įlanka;
13:00 – pietūs kavinėje (rekomenduojame užsisakyti registruojantis į turą);
15:00 – Ventės rago ornitologinės stoties vedėjo Vytauto Jusio 30 min. ekskursija;
17:00 – Sakučių užliejamos pievos;
18:00 – pajudam į Vilnių;
19:00 – sustosime kavinėje (neįtraukta į kainą, renkamasi individualiai);
22:00 – Vilnius.

Turas skirtas ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. 14-17 m. amžiaus dalyviai gali keliauti tik su pilnamečio palyda arba pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni.

KAINA:

 •  vykstant savo transportu ir gyvenant vienviečiame kambaryje – 200 Eur
  (dviviečiame kambaryje – 185 Eur)
 • vykstant mūsų transportu (8 vietų mikroautobusas) + 35 Eur
 • užsisakant pietus (2 dienas) +20 Eur
Į turo kainą įskaičiuota:
 • Dvi dienos su gamtos gidu;
 • Saugomų teritorijų (nacionalinių, regioninių parkų, draustinių ir kt.) lankymo bilietai;
 • Nakvynė Mėlynojo Karpio viešbutyje;
 • Pusryčiai antrąjį rytą;
 • Ekskursija po Ventės ragą;
 • Paukščių stebėjimo monoklis, per kurį stebėsime toliau esančius paukščius;
 • 10 Eur nuo kiekvieno turo dalyvio skiriama gamtos apsaugai.
Pasirūpinti patiems:
 • Žiūronais (galite užsisakyti rezervuodami turą);
 • Tinkama apranga (šilti, neperpučiami rūbai, sluoksnis apsaugantis nuo lietaus, kepurė, pirštinės);
 • Žygio ir guminiais batais (per dieną nueisime apie 10 km įvairiais paviršiais, gali tekti bristi per balas);
 • Papildomais užkandžiais (ir maistu, jei neužsisakote piknikų);
 • Klausimais gidui ir gera nuotaika bet kokiomis oro sąlygomis.

Rekomenduojame:

 • Turėti arba išsinuomoti iš mūsų stebėjimo monoklį (+ 30 Eur), nepaisant to, kad jį turės ir gidas. Papildomas monoklis palengvins paukščių stebėjimą ir suteiks dar daugiau įsimintinų akimirkų. 
Turas gali būti atšauktas, jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 7 žmonės.
 

Registracija į turą


Atsiliepimai apie turą

D.U.K.

Mūsų turai skirti ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. O 14-17 m. dalyvius privalo lydėti suaugęs žmogus (šeimos narys ar kitas dalyvio artimasis) arba jie gali dalyvauti pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni. Tai vienintelis amžiaus apribojimas.

Visas keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Mūsų turai skirti dalyviams nuo 14 metų amžiaus. O 14-17 metų dalyvius turuose privalo lydėti suaugęs žmogus.  

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Tokiais atvejais taikome šias sąlygas:

 • Atšaukus dalyvavimą likus daugiau nei savaitei iki turo, grąžiname 90 proc. sumos arba 100 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

 • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 4-7 dienos iki turo, grąžiname 70 proc. sumos arba 90 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą. 

 • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 1-3 dienos iki turo, grąžiname 50 proc. sumos arba 70 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

 • Atšaukus dalyvavimą likus mažiau nei 24 val iki turo, pinigų negrąžiname.

Trukmė: 2 dienos

Lygis: Norintiems atrasti

Fizinis sunkumas: Nebijantiems šalčio

Kaina: 200 Eur

Artimiausias turas: 2024-03-23/24

Išvykimo vieta: Vilnius