2024 gegužės 18

Nebūtina keliauti į atogrąžų miškus, kad pamatytumėte ir išgirstumėte ryškiai salotine spalva ir lipniais pirštų galiukais pasipuošusias varles – medvarles. Šias mažas pietinių kraštų šaltakraujes, užaugančias tik iki penkių centimetrų, galima sutikti ir Lietuvoje. Tiesa, tik šiaurinėje ir pietinėje šalies dalyse – upių slėniuose, kur auga saulės įšildomi plačialapiai miškai, krūmai ir aukštos drėgmę mėgstančios žolės. Būtent į tokią vietą jus ir kviečiame.

europine medvarle (Dalia Rackauskaite)

Europinė medvarlė (Dalios Račkauskaitės nuotrauka)

Tai vienintelis mūsų turas, kurio didžioji dalis bus skirta artimesnei pažinčiai su Lietuvos varliagyviais, bet tuo pačiu nepamiršime ir paukščių. Jus lydintis gidas ornitologas papasakos apie paukščius, pamokys juos atpažinti iš išvaizdos ir balsų, o vėliau prie grupės prisijungsiantis herpetologas pakvies į varlių karalystę, kurioje praleisite iki pat sutemų.

Per vieną dieną susipažinsite su retosiomis medvarlėmis, į Raudonąją knygą įrašytomis jų giminaitėmis raudonpilvėmis kūmutėmis, žaliosiomis ir nendrinėmis rupūžėmis, mažosiomis kūdrinėmis varlėmis ir dviem tritonų rūšimis, iš kurių rečiausia – skiauterėtasis tritonas.

skiauteretasis tritonas

Skiauterėtasis tritonas

Turas prasidės po pietų vienoje iš Pietų Lietuvos teritorijų, kurios tikslias koordinates dalyviai sužinos tik likus kelioms dienoms iki išvykos. Susirinkusių dalyvių pirmiausiai lauks trumpa profesionalaus herpetologo paskaita apie mūsų šalyje gyvenančius varliagyvius, vėliau pietų piknikas gamtoje, o po jų – išvyka ieškoti varliagyvių ir stebėti bei klausytis paukščių.

17810667568_a06d3ece08_o

Raudongalvė sniegena (Dalios Račkauskaitės nuotrauka)

Gegužės mėnuo, kai viskas aplink žydi, skleidžiasi ir kvepia, padovanos ne vieną susitikimą su sparnuočiais. Pamiškės skambės nuo devynbalsių, strazdų, musinukių ir raudongalvių sniegenų, kurios iš visų paukščių sugrįžta bene vėliausiai. Pievose ant žolių stiebų supsis kiauliukės. Danguje orą sparnais virpins vieversiai ir pieviniai kalviukai, o dar aukščiau karšto oro bangas (termikus) gaudys plėšrieji paukščiai – mažieji ereliai rėksniai, paprastieji suopiai ir vapsvaėdžiai. Kiekvieną sutiktą paukštį gidas padės atpažinti ir papasakos apie jį įdomių istorijų.

51205860099_10cfc2a626_o 2

Mažasis erelis rėksnys (Dalios Račkauskaitės nuotrauka)

Kai pasieksime šlapynes, prasidės pažintis su varlėmis ir tritonais. Gidas herpetologas parodys varles iš arti ir papasakos įdomių faktų apie kiekvienos rūšies biologiją, gyvenimo būdą, buveines ir joms kylančias grėsmes.
 
Sužinosite, kurios rupūžės kukuoja kaip gegutės, kurios gali sulaukti net 17 metų ir kurios turi trumpesnes kojas nei kitų varliagyvių, todėl negali šokinėti ir yra vadinamos bėgiojančiomis rupūžėmis? Išgirsite istorijų apie skiauterėtųjų tritonų ritualinius tuoktuvių šokius ir mažųjų kūdrinių varlių tuoktuves su didžiosiomis kūdrinėmis varlėmis.

52211654544_be6bae46e7_o

Žalioji rupūžė (Dalios Račkauskaitės nuotrauka)

Kai saulė ims pamažu krypti vakarop, aplankysime dar vieną slaptą vietą ir čia pasiklausysime gamtos koncerto. Leidžiantis sutemoms, pradeda giedoti juodieji strazdai ir strazdai giesmininkai, aktyvios būna liepsnelės, atkunta šlapynėse gyvenančios ilgasnapės ir nendrinės vištelės, iš tolumos atsklinda duslus didžiojo baublio dumsėjimas, be perstojo triukšmauja smulkūs šlapynių giesmininkai – didžiosios ir mažosios krakšlės, ežerinės nendrinukės ir slapukai nendriniai žiogeliai, o tamsai vis labiau užklojant žemę pragysta lakštingalos. 

51151180814_07a98df9f6_o 2

Nendrinis žiogelis (Dalios Račkauskaitės nuotrauka)

Į bendra chorą įsijungia ir varlės – išgirsite, kaip kurkia medvarlių patinėliai, kaip joms atsiliepia raudonpilvės kūmutės ir nuo jų neatsilieka mažosios kūdrinės varės. Išgirsti šį vakarinį koncertą, kuriame savo partijas atlieka Lietuvoje ypač reti varliagyviai, yra nepamirštama patirtis, po kurios į kiekvieną po kojomis šokinėjančią varlę ir ropojančią rupūžę žiūrėsite jau kitomis – susižavėjimo ir rūpesčio – pilnomis akimis. 

41122073565_cbd0ca9387_o

Mažoji kūdrinė varlė (Dalios Račkauskaitės nuotrauka)

PROGRAMA:

10:30 – išvykimas iš Vilniaus;
13.00 –  atvykimas į turo vietą;
14.00 – trumpa gido herpetologo paskaita apie Lietuvoje gyvenančius varliagyvius;
14:30 – pietų piknikas gamtoje;
15:30 – paukščių stebėjimas ir varliagyvių (medvarlių, raudonpilvių kūmučių, mažųjų kūdrinių varlių, skiauterėtųjų tritonų) paieška;
20:00 – vakarinio varliagyvių ir paukščių koncerto klausymasis;
21:00 – pajudame namų link.

SVARBU: Turas įvyks tik esant palankioms oro sąlygoms – saulėtai dienai. 

Turas skirtas ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. 14-17 m. amžiaus dalyviai gali keliauti tik su pilnamečio palyda arba pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni.

KAINA:

  • vienam asmeniui vykstant savo transportu – 135 Eur
  • vykstant mūsų transportu (8 vietų mikroautobusas) + 20 Eur

Į turo kainą įskaičiuota:

Pasirūpinti patiems:

  • Žiūronais (galima užsisakyti rezervuodami turą);
  • Prognozuojamam orui tinkama apranga;
  • Žygio ir guminiais batais (per dieną nueisime apie 6 km įvairiais paviršiais);
  • Pietų pikniku, papildomais užkandžiais ir gėrimais;
  • Klausimais gidui ir gera nuotaika bet kokiomis oro sąlygomis.

Turas gali būti atšauktas jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 9 žmonės.

Registracija į turą

 

Atsiliepimai apie turą

D.U.K.

Mūsų turai skirti ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. O 14-17 m. dalyvius privalo lydėti suaugęs žmogus (šeimos narys ar kitas dalyvio artimasis) arba jie gali dalyvauti pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni. Tai vienintelis amžiaus apribojimas.

Visas keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Mūsų turai skirti dalyviams nuo 14 metų amžiaus. O 14-17 metų dalyvius turuose privalo lydėti suaugęs žmogus.  

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Tokiais atvejais taikome šias sąlygas:

  • Atšaukus dalyvavimą likus daugiau nei savaitei iki turo, grąžiname 90 proc. sumos arba 100 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

  • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 4-7 dienos iki turo, grąžiname 70 proc. sumos arba 90 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą. 

  • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 1-3 dienos iki turo, grąžiname 50 proc. sumos arba 70 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

  • Atšaukus dalyvavimą likus mažiau nei 24 val iki turo, pinigų negrąžiname.

Antanas-Petraska123

Antanas Petraška

+

herpetologas

Trukmė: 1 diena

Lygis: Norintiems atrasti

Fizinis sunkumas: Lengvas

Kaina: 135 Eur

Artimiausias turas: 2024-05-18

Išvykimo vieta: Vilnius