2023 rugpjūčio 19

Gyvename ypatingoje šalyje, kurios sostinėje neršia lašišos, o vos daugiau kaip už 30 km nuo jos plyti įspūdingas Rūdininkų girios, pamerkiais besidriekiančių Paluknio pievų, Papio ežero ir Baltosios Vokės žuvininkystės tvenkinių bei durpyno kompleksas. Vilniaus apylinkėse tai viena iš ornitologiniu požiūriu įdomiausių ir vertingiausių teritorijų, kurioje ir kviečiame ornitostogauti.

Laukai rūkeRudens rūkai

Rudeninės migracijos ženklų Paluknio pievose gausėja rugpjūčio antroje pusėje. Dirbamoje Paluknio pievų dalyje pradeda rinktis pempės, dirviniai sėjikai, maitinasi gervės. Laukai užsipildo besibūriuojančiais, kelionei besiruošiančiais ir pamažu į pietus traukiančiais paukščiais. Laukuose maisto ieško ir gausūs žvirblinių paukščių būriai, o keliaujant per pievas kyla besiilsintys pieviniai ir miškiniai kalviukai. Akylesnis stebėtojas tarp jų gali išgirsti ar pamatyti ir Lietuvoje retų rudagurklių kalviukų.

Dirviniai sėjikai (Pluvialis apricaria) MKDirviniai sėjikai

Šiuo metų laiku, skirtingai nei pavasarį, pievos neskamba nuo garsaus paukščių choro, bet keliaujant su profesionaliais gamtos gidais, viską surasti žymiai lengviau. Bene įspūdingiausias šios teritorijos žavesys – plėšriųjų paukščių įvairovė ir gausa. Per migracijas Paluknio pievos tampa mėgstama jų stotele. Be perėjimo metu įprastų rūšių, čia aptinkama sakalų keleivių, raudonkojų sakalų, startsakalių, javinių lingių. Ypatingai derliaus nuėmimo metu juos nesunku surasti besisukiojančius aplink dirbamus laukus, o praleidus čia visą dieną, jų čia galima prisižiūrėti pačių įvariausių!

Nendrinė lingė (Circus aeruginosus) M. Karlono nuotrauka. (1)Nendrinė lingė

Seklus Papio ežeras – taip pat mėgstama migruojančių vandens ir tilvikinių paukščių poilsio vieta. Ežere telkiasi žąsys, gausūs ančių būriai, įvairūs tilvikai ir kirai. Juos visus stebėsime iš toliau pro monoklį. Virš ežero mėgsta pasirodyti ir jūriniai ereliai. Jei pasiseks, galbūt pamatysime, kaip jie medžiodami pakelia būrį išsigandusių žąsų ar ančių.

Papis ir B. Voke

Papio ežeras

Šio turo metu lankysimės ir žmogaus veiklos sukurtoje, bet paukščiams ne mažiau svarbioje teritorijoje – Šventininkų karjere. Čia telkšančiuose vandens telkiniuose mėgsta apsistoti upiniai kirlikai, upinės žuvėdros, migruojančios antys, įvairūs kirai. Pasidairyti į paukščius ir susimedžioti sau grobio atskrenda suopiai, nendrinės lingės, paukštvanagiai. 

Jūrinis MK Jūrinis erelis

Programa:
 
6:00 išvykstame iš Vilniaus
6:40 Papio ežeras, gretimos šlapynės
11:00 Rūdninkų giria ir piknikas
12:00 Paluknio pievos
15:00 Šventininkų karjeras
18:30 Vilnius

Kaina asmeniui vykstant savo transportu – 95 Eur, vykstant mūsų transportu – 115 Eur.

Turas skirtas ne jaunesniems nei 14 amžiaus dalyviams.

Į turo kainą įskaičiuota:

  • Pilna diena su gamtos gidu;
  • Paukščių stebėjimo monoklis, per kurį stebėsime toliau esančius paukščius.

Pasirūpinti patiems:

  • Žiūronais (galite užsisakyti rezervuodami turą);
  • Tinkama apranga;
  • Žygio batais (per dieną nueisime apie 10 km įvairiais paviršiais);
  • Pietų pikniku, papildomais užkandžiais ir gėrimais;
  • Klausimais gidui ir gera nuotaika bet kokiomis oro sąlygomis.

Turas gali būti atšauktas, jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 7 žmonės.

Nuo kiekvieno šio turo dalyvio ORNITOSTOGOS 4 Eur skiria gamtos apsaugai. 

 

Registracija į turą

 

Atsiliepimai apie turą

D.U.K.

Ne, keliauti gali tiek didelis, tiek mažas, tiek jaunas, tiek senas! Mūsų turuose laukiami visi! Keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Žinoma! Vaikai visada laukiami mūsų turuose, tik įvertinkite ar jie sugebės išlaikyti dėmesį visą dieną, būti ramūs ir tylūs teritorijose, kur stebėsime jautresnius paukščius, mėgautis ne visada iš taip arti matomais gyvūnais ir ar kelionės intensyvumas jiems nebus per didelis. Jei kyla abejonių, visuomet galite pasiteirauti ar Jūsų pasirinktas turas tinkamas vaikams. 

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Trukmė: 1 diena

Lygis: Norintiems pažinti

Fizinis sunkumas: Lengvas

Kaina: 95 Eur

Artimiausias turas: 2022-08-20

Išvykimo vieta: Vilnius