Artimiausias turas: 2021-08-21

Kaip bebūtų keista atostogautojams, vasara gamtoje - darbymečio, paukščių pasaulyje – jauniklių auginimo metas, todėl didžiąją vasaros dalį, paukščių balsai prityla – nebėra laiko ir noro prieš kažką rodytis, tai metas rūpintis naujos kartos gerove. Ornitologui tai irgi šioks toks ramybės ir pasigėrėjimo laikas – tikrasis veiksmas prasidės, kai jaunikliai paliks lizdus, taps savarankiški ir artėjant rudeniui visi pradės galvoti kaip lengviau išgyventi žiemą ir tuo prasidės rudeninė migracija.

Laukai rūkeRudens rūkai (M. Karlono nuotrauka)

Gyvename ypatingoje šalyje, kurios sostinėj neršia lašišos, o vos daugiau kaip už 30 km nuo jos plyti įspūdingas Rūdininkų girios, pamerkiais besidriekiančių Paluknio pievų, Papio ežero ir Baltosios Vokės žuvininkystės tvenkinių bei durpyno kompleksas. Vilniaus apylinkėse tai viena iš ornitologiniu požiūriu įdomiausių ir vertingiausių teritorijų.

Dirviniai sėjikai (Pluvialis apricaria) MKDirviniai sėjikai (M. Karlono nuotrauka)

Rudeninės migracijos ženklų Paluknio pievose gausėja rugpjūčio antroje pusėje. Šiuo metu ir planuojame keliauti Ornitostogauti! Tada dirbamoje Paluknio pievų dalyje pradeda rinktis pempės, dirviniai sėjikai, maitinasi gervės – laukai užsipildo besibūriuojančiais ir kelionei besiruošiančiais - pamažu į pietus traukiančiais paukščiais. Laukuose maisto taip pat ieško gausūs žvirblinių paukščių būriai, o einant per pievas kyla besiilsintys pieviniai ir miškiniai kalviukai. Akylesnis stebėtojas tarp jų gali išgirsti ar pamatyti ir rudagurklių kalviukų. Šiuo metų laiku, skirtingai nei pavasarį, pievos neskamba nuo garsaus paukščių choro, reikia būti akylam ir dėmesingam, bet keliaujant su profesionaliais gamtos gidais, viską surasti žymiai lengviau. Turbūt daug kam įspūdingiausias šios teritorijos žavesys – plėšriųjų paukščių įvairovė ir gausa, ypatingai per migracijas pievos tampa mėgstama jų stotele. Be perėjimo metu įprastų rūšių, čia aptinkama sakalų keleivių, raudonkojų sakalų, startsakalių, javinių lingių. Ypatingai derliaus nuėmimo metu juos nesunku surasti besisukiojančius aplink dirbamus laukus, bet praleidus visą dieną, tikrai prisižiūrėsim pačių įvariausių!

Nendrinė lingė (Circus aeruginosus) M. Karlono nuotrauka. (1)Nendrinė lingė (M. Karlono nuotrauka)

Seklus Papio ežeras taip par yra mėgstama migruojančių vandens ir tilvikinių paukščių poilsio vieta. Ežere telkiasi žąsys, gausūs ančių būriai, tilvikai ir kirai. Šio turo metu taip pat lankysimės žmogaus veiklos sukurtoje, bet paukščiams ne mažiau svarbioje teritorijoje – Baltosios Vokės žuvininkystės tvenkiniuose. Šiame komplekse, baigus žuvininkystės sezoną ir išleidus vandenį, maistingame dumble ypatingai mėgsta būriuotis įvairiausi tilvikiniai paukščiai, gulbių būriai, garniai, o juos, žinoma, gano plėšrieji paukščiai.

Jūrinis MK Jūrinis erelis (M. Karlono nuotrauka)

Programa:

6:00 išvykstame iš Vilniaus.

6:40 Paluknio pievos.

11:00 Baltosios Vokės žuvininkystės tvenkiniai ir piknikas.

15:00 Papio ežeras ir gretimos šlapynės.

17:00 Baltosios Vokės durpynas.

18:30 grįžimas į Vilnių.

19:10 Vilnius.

Kaina vienam asmeniui: 60 eur. Vykstantiems su mūsų transportu – 70 eur. Su mūsų transportu ir pietų pikniku – 78 eur.

Vaikams iki 14 metų vykstantiems su tėvais asmeniniu transportu ir be pikniko, kaina - 20 eur  (nuo jų 10 eur keliaus gamtos apsaugai).

Į turo kainą įskaičiuota:

  • Pilna diena su gamtos gidu;
  • Paukščių stebėjimo vadovas lankomoms teritorijoms;
  • Paukščių stebėjimo monokliai, per kuriuos stebėsime toliau esančius paukščius.

Pasirūpinti patiems:

  • Žiūronais (galite užsisakyti rezervuodami turą);
  • Tinkama apranga;
  • Žygio batais (per dieną nueisime apie 10 km įvairiais paviršiais);
  • Papildomais užkandžiais (ir maistu, jei neužsisakote piknikų);
  • Klausimais gidui ir gera nuotaika bet kokiomis oro sąlygomis.

Turas gali būti atšauktas jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 5 žmonės.

Nuo kiekvieno šio turo dalyvio ORNITOSTOGOS 6 eur skiria gamtos apsaugai. 

 

Registracija į turą

 

Atsiliepimai apie turą

D.U.K.

Ne, keliauti gali tiek didelis, tiek mažas, tiek jaunas, tiek senas! Mūsų turuose laukiami visi! Keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Žinoma! Vaikai visada laukiami mūsų turuose, tik įvertinkite ar jie sugebės išlaikyti dėmesį visą dieną, būti ramūs ir tylūs teritorijose, kur stebėsime jautresnius paukščius, mėgautis ne visada iš taip arti matomais gyvūnais ir ar kelionės intensyvumas jiems nebus per didelis. Jei kyla abejonių, visuomet galite pasiteirauti ar Jūsų pasirinktas turas tinkamas vaikams. 

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

2020-08-29 dienos gidas

Nuotrauka Tomas Bauras

Albertas Skirpstas

 

11141182_1045597985465507_914295403108685692_n

Marius Karlonas

Trukmė: 1 diena

Lygis: Norintiems pažinti

Fizinis sunkumas: Lengvas

Kaina: 60 eur

Artimiausias turas: 2021-08-21

Išvykimo vieta: Vilnius