2024 gruodžio 7
Pasibaigus rudeninei paukščių migracijai, pajūrio miškai ir laukai nutyla, tik krūmynuose sucirpia viena kita zylė, o danguje praskrenda nebent suopis, kranklys, pilkoji varna ar kiras. Į Lietuvą ateina rimties metas ir tęsis iki pat vasario. Tačiau jūroje ir mariose – tikrai ne paukščių štilis. Čia nuo lapkričio mėnesio su kiekviena diena ima daugėti jūrinių paukščių. Nuo mums įprastų iki retų svečių iš tolimosios šiaurės – pingvinais vadinamų alkų ir laibasnapių narūnėlių, juodųjų ančių ir ledinių ančių, nuodėgulių, vidutinių dančiasnapių ir kitų.
Šioms sparnuotoms įdomybėms šis turas ir skirtas. Jo metu paukščių dairysimės visame Kuršių nerijos pajūryje.
Alka
Ką stebėsime? Kol Kuršių marios dar būna neužšalusios, jose galima išvysti gausius kuoduotųjų ir žilųjų ančių, klykuolių, ausuotųjų kragų, kormoranų, laukių, didžiųjų ir mažųjų dančiasnapių ir kitų vandens paukščių būrius. Tačiau kai marias sukausto ledai, vienintelė vieta vandens paukščiams sėkmingai susirasti maisto ir ištverti šaltąjį metų periodą tampa jūra. Priklausomai nuo žiemos šaltumo ir nuo to, ar Rygos ir Suomijos įlankos pasidengia ledu, žiemojančių vandens paukščių skaitlingumas ir rūšinė sudėtis Baltijos jūroje ties Kuršių nerijos priekrante gali skirtis. Tačiau net ir šiltomis žiemomis joje sparnuočių apstu.
Nuodėgulių būrys Baltijos jūroje
Neabejotinai dažniausia paukščių rūšis jūroje ties nerija – antis nuodėgulė. Ši tolimoje Skandinavijos ir Rusijos tundroje gyvenanti antelė ypač mėgsta Baltijos jūros krantą ties Lietuva. Kiekvienais metais ant Baltijos bangų supasi ir į sniegu pasidengusias Kuršių nerijos kopas žvelgia reikšminga pasaulinės populiacijos dalis – net iki 10 000 individų. Šios antys dažnai būriuojasi pajūryje ties Juodkrante ir Nida, kur iš vieno taško su žiūronais galima suskaičiuoti iki 1000 paukščių.
Kita iš šiaurės atklystanti jūrinė antis – taip pat tamsi, tačiau mažesnė už nuodėgulę ir be baltų dėmių sparnuose. Tai – juodoji antis. Ši nuodėgulės gentainė nėra tokia dažna kaip pastaroji, tačiau ją galima sutikti palei visą Kuršių nerijos pakrantę. Bene mėgstamiausia šių antelių vieta yra pajūris ties Smiltyne – būtent čia jos žiemomis telkiasi skaitlingiausiai.
Ledinė antis
O štai ledinė antis dažnai tituluojama gražiausia žiemos metu sutinkama antimi. Ši viešnia iš šiaurinių kraštų gerokai skiriasi nuo nuodėgulės ir juodosios anties. Jos apdaras – su kontrastinga šviesių ir tamsių spalvų gama. Šių ančių patinėliai išsiskiria ilga it yla uodega, kuri leidžia šią rūšį lengvai atpažinti net ir nepatyrusiems stebėtojams. Ledinės antys neretai mėgsta maitintis vos keliolika metrų nuo kranto, todėl jas pamatyti retsykiais pasiseka ir be specialios optikos. Viena geriausių vietų jas stebėti žiemomis – Kopgalis.
Liūdna, tačiau su kiekvienais metais visų trijų rūšių ančių į mūsų šalį žiemoti parskrenda vis mažiau. Vos per 20 metų šių paukščių sumažėjo kone 20 proc. Viena iš priežasčių – priegauda su žvejybiniais tinklais. Šios antys minta išimtinai tik nardydamos ir nuo jūros dugno rinkdamos įvairius vėžiagyvius ir moliuskus, todėl jūroje pastatyti žvejų tinklai visai nenoromis, bet kasmet pražudo šimtus šių ančių.
Alkos
Išvydę kitus atklydėlius iš šiaurės – alkas ir laibasnapius narūnėlius – daugelis nustemba: iš kur Lietuvoje pingvinai? Nors šie alkiniai paukščiai savo plunksnų apdaru ir stotu primena pingvinus, tačiau, priešingai nei pastarieji, puikiai skraido. Pas mus žiemoti atskrendančios alkos ir laibasnapiai narūnėliai peri ant stačių Švedijos, Norvegijos, Suomijos ir Rusijos pakrančių uolų. Juos pamatyti nėra labai lengva. Jeigu reikėtų įvertinti tikimybę, ar šio turo metu pamatysime alkas ar narūnėlius, tai ji būtų 30 proc. Tačiau viliamės, kad sėkmė šypsosis.
Dažniausiai jie maitinasi toliau jūroje, tačiau išskirtinėmis dienomis, ypatingai po audrų, pasiseka suskaičiuoti net ganėtinai skaitlingai skrendančius šių paukščių būrelius kelių šimtų metrų atstumu nuo Kuršių nerijos pakrantės.
Vidutiniai dančiasnapiai
Be ančių, alkų ir narūnėlių Baltijos jūroje galima išvysti narus. Šie dažnam kragą ar kormoraną primenantys sparnuočiai iš tiesų yra visai negiminingi pastariesiems. Išsiperėję tolimos taigos ir tundros ežerėliuose, žiemoti į Baltijos jūrą atskrenda juodakakliai ir rudakakliai narai. Šiuos paukščius pamatyti be specialios optikos sudėtinga – jie dažniausiai maitinasi tolimesniuose vandenyse, bent kelių šimtų metrų atstumu nuo kranto. Kad juos pamatytume, pasistatysime toliaregius monoklius.
O kur dar įvairių rūšių kirai, vidutiniai dančiasnapiai, ausuotieji ir raguotieji kragai, gulbės ir kormoranai ir net jūriniai ereliai, kurie dažnai patruliuoja virš vandenų. Nors ir žiema – paukščių tikrai pamatysite.
PROGRAMA:
04:30 Išvykstame iš Vilniaus
08:30 Jūros paukščių stebėjimas Kuršių nerijoje ties Kopgaliu
11:00 Kuršių marios ties Pervalka (Žirgų Rago švyturys)
12:45 Pietūs kavinėje „Kuršis“ (į turo kainą neįskaičiuota)
14:15 Nidos pajūris
15:30 Juodkrantės pajūris
17:00 Keliamės į Klaipėdą
17:30 Išvykstame iš Klaipėdos
21:00 Vilnius
Turas skirtas ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. 14-17 m. amžiaus dalyviai gali keliauti tik su pilnamečio palyda arba pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni.
KAINA:
- vienam asmeniui vykstant savo transportu – 120 Eur
- vykstant mūsų transportu (8 vietų mikroautobusas) + 25 Eur
Į turo kainą įskaičiuota:
- Pilna diena su gamtos gidu;
- Keltas ir įvažiavimas į Kuršių neriją;
- Saugomų teritorijų (nacionalinių, regioninių parkų, draustinių ir kt.) lankymo bilietai;
- Paukščių stebėjimo monoklis, per kurį stebėsime toliau esančius paukščius;
- 6 Eur nuo kiekvieno šio turo dalyvio ORNITOSTOGOS skiria gamtos apsaugai.
Pasirūpinti patiems:
- Kelto ir įvažiavimo į Kuršių neriją mokesčiais (vykstant savo transportu)
- Žiūronais (rezervuodami turą galėsite užsisakyti);
- Šiltais, neperpučiamais rūbais (beveik nevaikščiosime, daug stovėsime vienoje vietoje);
- Neperšlampamu rūbų sluoksniu;
- Šiltais batais;
- Papildomais užkandžiais ir šiltais gėrimais;
- Teigiamu nusiteikimu ir pasirengimu įvairioms oro sąlygoms;
- Klausimais gidui ir gera nuotaika!
Turas gali būti atšauktas, jei likus savaitei iki turo pradžios, susirinks mažiau nei 7 žmonės.
Registracija į turą
Turo apžvalgos
Atsiliepimai apie turą
D.U.K.
Mūsų turai skirti ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. O 14-17 m. dalyvius privalo lydėti suaugęs žmogus (šeimos narys ar kitas dalyvio artimasis) arba jie gali dalyvauti pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni. Tai vienintelis amžiaus apribojimas.
Visas keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas.
Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.
Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų.
Mūsų turai skirti dalyviams nuo 14 metų amžiaus. O 14-17 metų dalyvius turuose privalo lydėti suaugęs žmogus.
Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą.
Tokiais atvejais taikome šias sąlygas:
-
Atšaukus dalyvavimą likus daugiau nei savaitei iki turo, grąžiname 90 proc. sumos arba 100 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.
-
Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 4-7 dienos iki turo, grąžiname 70 proc. sumos arba 90 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.
-
Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 1-3 dienos iki turo, grąžiname 50 proc. sumos arba 70 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.
-
Atšaukus dalyvavimą likus mažiau nei 24 val iki turo, pinigų negrąžiname.
Trukmė: 1 diena
Lygis: Entuziastams
Fizinis sunkumas: Vidutinis
Kaina: 120 Eur
Artimiausias turas: 2024-12-07
Išvykimo vieta: Vilnius