2024 birželio 15

Birželis – puikus metas po intensyvaus pavasario įjungti vasaros režimą ir neskubant, pasimėgaujant ilgomis ir šiltomis dienomis, leistis į sparnuotą nuotykį Kauno pašonėje. Nors laikinąją sostinę supančios teritorijos iš pirmo žvilgsnio ganėtinai urbanizuotos, tačiau yra keletas vietų, kur pavažiavus vos 20 minučių galima džiaugtis laukinės gamtos glūduma ir paukščių gausumu.

3

Išvyka pradėsime ankstyvą birželio rytą. Paukščiai šiuo metų laiku bunda dar ketvirtą valandą ryto, bet mes su jais ankstumu nesivaržysime – jau rasai apdžiūvus, pajudėsime iš Kauno ir netrukus pasieksime Žiemkelio pievas. Ši nors ir stipriai žmogaus rankų sužalota šlapynė yra viena vertingiausių Kauno pašonėje slūgsančių šlapžemių. Pavasarinės paukščių migracijos metu, kai vanduo šioje vietoje būna pakilęs ir išsiliejęs iš melioracijos kanalų, Žiemkelio pievos trumpam pavirsta į nedidelę paukščių oazę – poilsio stotelę migracijos metu.

Pievose leidžiasis antys, tilvikiniai paukščiai, vištelės, medžioja pelėdos ir plėšrieji paukščiai. Tačiau ir pasibaigus migracijai Žiemkelio pievos išlieka svarbi sparnuočių perimvietė. Jose galima aptiki didžiuosius baublius, švygždas, pievines linges, tetervinus, stulgius, perkūno oželius, brastinius tilvikus, mėlyngurkles, o iš pievas supančių girių atskrenda juodieji gandrai, mažieji ereliai rėksniai ir vapsvaėdžiai. Paukščių čia apstu, beliks tik juos surasti, o tam reikės įveikti 6 km žygį. Žygiuosime ir stebėsime paukščius šiose pievose ir jas supančiuose miškuose. Vien keliaujant šiuo maršrutu kartais pavyksta užfiksuoti apie 60 paukščių rūšių.

fbd

Mažasis erelis rėksnys

Ištyrinėję Žiemkelio pievas ir miškus, grįšime į automobilius ir keliausime į antrąjį mūsų dienos tikslą – Šilavoto žuvininkystės tvenkinius. Teritorija gerai žinoma ornitologams dėl savo svarbos migruojantiems ir čia perintiems sparnuočiams. Todėl papiknikavę leisimės tyrinėti šių vandens telkinių ir juose sutinkamų paukščių. Šiuose tvenkiniuose pasistengsime surasti jūrinius erelius, gulbes giesmininkes, juodakaklius kragus ir dar aibe kitų vandens ir nendrynų paukščių.

Dryžagalvė kryklė (Anas querquedula) MK

Dryžgalvė kryklė

Vėliau patrauksime link toliau nuo Kauno esančių Nemuno salų ties Prienais. Kad užpildytume dienos sąrašą kuo įvairesniais sparnuočiais, prie miško, šlapynių, pievų, vandens ir nendrynų paukščių mums dar trūks kolonijinių ir upių salose perinčių sparnuočių. O būtent tokių paukščių koloniją galima rasti saloje ties Prienais. Čia įsikūrusi gausi rudagalvių kirų kolonija, o salos pakraščiuose peri upinės ir retos mažosios žuvėdros. Taip pat čia sutinkami smaragdiniai tulžiai, raudonkojai tulikai, krantiniai tilvikai, didieji dančiasnapiai, klykuolės ir kiti sparnuočiai.

Pasigrožėję salų gyventojais, dar užsuksime prie Išlaužo žuvininkystės tvenkinių, kur stebėsime antis, baltuosius garnius, medžiojančius jūrinius erelius ir ieškosime nuleistų tvenkinių dumble besimaitinančių tilvikų – raudonkojų ir žaliakojų tulikų, krantinių tilvikų.

Pailsę ir nelaukdami sutemų vakarop sugrįšime į Kauną.

Tikutis (Tringa glareola) MK - Čepkeliams

Tikutis

Programa:
 
5:00 išvykstame iš Vilniaus pro Kauną
7:00 Žiemkelio pievos ir miškas
12:00 Šilavoto žuvininkystės tvenkiniai ir piknikas
16:00 Nemuno salos ties Prienais
17:30 Išlaužo žuvininkystės tvenkiniai
18.30 Grįžimas į Vilnių per Kauną

Turas skirtas ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. 14-17 m. amžiaus dalyviai gali keliauti tik su pilnamečio palyda arba pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni.

KAINA:

 • vienam asmeniui vykstant savo transportu – 125 Eur
 • vykstant mūsų transportu (8 vietų mikroautobusas) + 15 Eur

Į turo kainą įskaičiuota:

Pasirūpinti patiems:

 • Žiūronais (galite užsisakyti rezervuodami turą);
 • Tinkama apranga;
 • Žygio batais (per dieną nueisime apie 10 km įvairiais paviršiais);
 • Pietų pikniku, papildomais užkandžiais ir gėrimais;
 • Klausimais gidui ir gera nuotaika bet kokiomis oro sąlygomis.

Rekomenduojame:

 • Turėti arba išsinuomoti iš mūsų stebėjimo monoklį (+ 30 Eur), nepaisant to, kad jį turės ir gidas. Papildomas monoklis palengvins paukščių stebėjimą ir suteiks dar daugiau įsimintinų akimirkų. 

Turas gali būti atšauktas, jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 7 žmonės.

 

Registracija į turą

 

Atsiliepimai apie turą

Video

D.U.K.

Mūsų turai skirti ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. O 14-17 m. dalyvius privalo lydėti suaugęs žmogus (šeimos narys ar kitas dalyvio artimasis) arba jie gali dalyvauti pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni. Tai vienintelis amžiaus apribojimas.

Visas keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Mūsų turai skirti dalyviams nuo 14 metų amžiaus. O 14-17 metų dalyvius turuose privalo lydėti suaugęs žmogus.  

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Tokiais atvejais taikome šias sąlygas:

 • Atšaukus dalyvavimą likus daugiau nei savaitei iki turo, grąžiname 90 proc. sumos arba 100 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

 • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 4-7 dienos iki turo, grąžiname 70 proc. sumos arba 90 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą. 

 • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 1-3 dienos iki turo, grąžiname 50 proc. sumos arba 70 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

 • Atšaukus dalyvavimą likus mažiau nei 24 val iki turo, pinigų negrąžiname.

Trukmė: 1 diena

Lygis: Norintiems atrasti

Fizinis sunkumas: Vidutinis

Kaina: 125 Eur

Artimiausias turas: 2024-06-15

Išvykimo vieta: Kaunas