Turo data: 2021-06-19

Birželis – puikus metas po intensyvaus pavasario įjungti vasaros režimą ir neskubant, pasimėgaujant ilgomis ir šiltomis dienomis leistis į plunksnuotą nuotykį Kauno pašonėje. Nors Kauno miestą supančios teritorijos iš pirmo žvilgsnio ganėtinai urbanizuotos, tačiau yra keletas vietų, kur pavažiavus vos 20 minučių galima džiaugtis laukinės gamtos glūduma ir paukščių gausumu.

3

Išvyka prasidės ankstyvą birželio rytą. Paukščiai šiuo metų laiku bunda dar ketvirtą valandą ryto, bet mes nesivaržysime su jais vyturio ankstumu - jau rasai apdžiūvus pajudėsime iš Kauno ir netrukus pasieksime Žiemkelio pievas. Ši, nors ir stipriai žmogaus rankų sužalota šlapynė yra viena vertingiausių Kauno pašonėje slūgsančių šlapžemių. Pavasarinės paukščių migracijos metu, kai vanduo šioje vietoje būna pakilęs ir išsiliejęs iš melioracijos kanalų, Žiemkelio pievos trumpam pavirsta į nedidelę paukščių oazę – poilsio stotelę migracijos metų. Čia leidžiasis antys, tilvikiniai paukščiai, vištelės, medžioja pelėdos ir plėšrieji paukščiai. Tačiau ir pasibaigus migracijai Žiemkelio pievos išlieka svarbi sparnuočių perimvietė. Jose galima aptiki didžiuosius baublius, švygždas, pievines linges, tetervinus, stulgius, perkūno oželius, brastinius tilvikus, mėlyngurkles, o iš pievas supančių girių čia atskrenda juodieji gandrai, mažieji ereliai rėksniai ir vapsvaėdžiai. Taigi paukščių čia apstu, beliks tik juos surasti, o tam reikės įveikti 6 km žygį. Žygiuosime ir stebėsime paukščius šiose pievose ir jas supančiuose miškuose. Vien keliaujant šiuo maršrutu kartais pavyksta užfiksuoti apie 60 paukščių rūšių.

fbd

Mažasis erelis rėksnys (M. Karlono nuotrauka)

Ištyrinėję Žiemkelio pievas ir miškus grįšime į automobilius ir keliausime į antrąjį mūsų dienos tikslą – Šilavoto žuvininkystės tvenkinius. Teritorija gerai žinoma ornitologams dėl savo svarbos migruojantiems ir čia perintiems sparnuočiams. Todėl papiknikavę leisimės tyrinėti šių vandens telkinių ir juose sutinkamų paukščių. Šiuose tvenkiniuose pasistengsime surasti jūrinius erelius, gulbes giesmininkes, juodakaklius kragus ir dar aibe kitų vandens ir nendrynų paukščių.

Dryžagalvė kryklė (Anas querquedula) MK

Dryžgalvė kryklė (M. Karlono nuotrauka)

Na ir paskutinis dienos tikslas, kiek toliau nutolęs nuo Kauno – Nemuno salos ties Prienais. Kad užpildytume dienos sąrašą kuo įvairesniais sparnuočiais, prie miško, šlapynių, pievų, vandens ir nendrynų paukščių mums dar trūks kolonijinių ir upių salose perinčių sparnuočių. O būtent tokių paukščių koloniją galima rasti Nemuno saloje ties Prienais. Čia įsikūrusi gausi rudagalvių kirų kolonija, o salos pakraščiuose peri upinės ir retos – mažosios žuvėdros. Taip pat čia sutinkami smaragdiniai tulžiai, raudonkojai tulikai, krantiniai tilvikai, didieji dančiasnapiai, klykuolės ir kiti sparnuočiai.

Tikutis (Tringa glareola) MK - Čepkeliams

Tikutis (M. Karlonos nuotrauka)

Pailsę ir nelaukdami sutemų vakarop sugrįšime į Kauną.

Programa:

6:00 išvykstame iš Kauno.

6:30 Žiemkelio pievos ir miškas.

12:00 Šilavoto žuvininkystės tvenkiniai ir piknikas.

16:00 Nemuno salos ties Prienais.

17:30 grįžimas į Kauną.

18:30 Kaunas.

Kaina vienam asmeniui: 60 eur. Vykstantiems su mūsų transportu – 70 eur. Su mūsų transportu ir pietų pikniku – 78 eur.

Vaikams iki 14 metų vykstantiems su tėvais asmeniniu transportu ir be pikniko, kaina - 20 eur  (nuo jų 10 eur keliaus gamtos apsaugai).

Į turo kainą įskaičiuota:

  • Pilna diena su gamtos gidu;
  • Paukščių stebėjimo vadovas lankomoms teritorijoms;
  • Paukščių stebėjimo monokliai, per kuriuos stebėsime toliau esančius paukščius.

Pasirūpinti patiems:

  • Žiūronais (galite užsisakyti rezervuodami turą);
  • Tinkama apranga;
  • Žygio batais (per dieną nueisime apie 10 km įvairiais paviršiais);
  • Papildomais užkandžiais (ir maistu, jei neužsisakote piknikų);
  • Klausimais gidui ir gera nuotaika bet kokiomis oro sąlygomis.

Turas gali būti atšauktas jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 5 žmonės.

Nuo kiekvieno šio turo dalyvio ORNITOSTOGOS 6 eur skiria gamtos apsaugai.

Registracija į turą

 

Atsiliepimai apie turą

Video

D.U.K.

Ne, keliauti gali tiek didelis, tiek mažas, tiek jaunas, tiek senas! Mūsų turuose laukiami visi! Keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Žinoma! Vaikai visada laukiami mūsų turuose, tik įvertinkite ar jie sugebės išlaikyti dėmesį visą dieną, būti ramūs ir tylūs teritorijose, kur stebėsime jautresnius paukščius, mėgautis ne visada iš taip arti matomais gyvūnais ir ar kelionės intensyvumas jiems nebus per didelis. Jei kyla abejonių, visuomet galite pasiteirauti ar Jūsų pasirinktas turas tinkamas vaikams. 

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Trukmė: 1 diena

Lygis: Norintiems atrasti

Fizinis sunkumas: Vidutinis

Kaina: 60 eur

Artimiausias turas: 2021-06-19

Išvykimo vieta: Kaunas