Turo data: 2022 sausio 15

Iš pirmo žvilgsnio žiema gamtoje - ramybės ir tylos metas, tačiau net tokioje šalyje kaip Lietuva, kur žiemos gana atšiaurios, galima stebėti ypatingus reginius. Žiemą dauguma vandens telkinių pasidengia ledu, nelieka atvirų vandens plotų paukščiams apsistoti ir maitintis, tik žmogaus veiklos sukurtos dirbtinos vandens properšos tampa patrauklios vandens paukščiams ir kartais net keičia paukščių migracijos įpročius.

8

Eurazinės cyplės prie Nemuno salos - Mariaus Karlono nuotrauka

Šio turo metu keliausime ne toli – pakviesime į žmogaus gyvenamąją aplinką įsiterpusią, bet vandens paukščių numylėtą -  Nemuno upę ties Kaunu.

DSC_2021_1327

Vandens paukščiai ties Žemaisiais Šančiais - Igorio Semionovo nuotrauka

Kiekvienais metais Kauno miestas tampa žiemojančių vandens paukščių širdimi – net ir šalčiausiomis žiemomis dėl Kauno hidroelektrinės veiklos Nemunas žemiau jos neužšąla, dėl to čia galima stebėti vienas didžiausių žiemojančių vandens paukščių santalkų. Kauno marios – didžiausias dirbtinis vandens telkinys Lietuvoje, susiformavęs 1959 metais užtvenkus Nemuną. Kauno hidroelektrinės užtvanka pakeitė ne tik upės hidrodinamiką, aplinkines teritorijas, bet ir sukūrė dirbtines sąlygas, prie kurių gamta prisitaikė savais būdais. Kiekvieną žiemą Nemune ties Kaunu suskaičiuojama iki 5000 klykuolių, 500 laukių, 500 kuoduotųjų, 10 000 didžiųjų ir kitų ančių, 1200 gulbių nebylių, 50 gulbių giesmininkių, 100 Eurazinių cyplių ir kt. 2019 metų viduržiemį vykdytos žiemojančių vandens paukščių apskaitos metu buvo suskaičiuota beveik 22 000 vandens paukščių vien tik Kauno mieste. Čia neretai aptinkama ir retų svečių: nuodėgulių, ledinių, juodųjų, smailiauodegių, pilkųjų, rudagalvių ančių. Toks vandens paukščių tankumas pritraukia ir plėšriuosius paukščius - kiekvienais metai Kauno mieste žiemoja iki 5-ių jūrinių erelių, taip pat vištvanagiai, paukštvanagiai, o kartkartėmis prie hidroelektrinės galima pastebėti ir greičiausius pasaulio gyvūnus - sakalus keleivius. 

DSC_3383_236

Kuoduotosios antys ir mažasis dančiasnapis - Igorio Semionovo nuotrauka

Turą pradėsime nuo Kauno hidroelektrinės užtvankos (KHE), kur telkiasi didžiausi vandens paukščių būriai. Čia stebėsime kuoduotųjų ir didžiųjų ančių, laukių, klykuolių, didžiųjų dančiasnapių, gulbių nebylių santalkas. Bandysime surasti ir retesnius vandens paukščius, tokius kaip Eurazinės cyplės, mažieji ir vidutiniai dančiasnapiai, žilosios, smailiauodegės, ledinės ir rudagalvės antys. Vaikščiodami aplink teritoriją stebėsime lesykloje besilankančius žiemoti pasilikusius žvirblinius paukščius ir bandysime suskaičiuoti - kiek jūrinių erelių tyko grobio tupėdami ant šakų ar sklandydami padangėje. Be visų įspūdingų reginių, šioje vietoje stabtelėsime ir pakalbėsime apie žmogaus veiklos įtaką paukščiams – paukščių lesinimą, aukštos įtampos laidų ir turizmo keliamas grėsmes ir kaip galime padėti gamtai prisitaikyti prie šių procesų arba jų išvengti.

DSC_2071_2264

Eurazinės cyplės ir didysis dančiasnapis - Igorio Semionovo nuotrauka

Nors Nemunas ties hidroelektrinės užtvanka stebina didžiuliais paukščių kiekiais, bet Kaunas tikrai gali pasiūlyti nemažai ir kitų vietų, kur laukinę gamtą galima stebėti iš arti. Todėl toliau keliausime ant Trijų Mergelių tilto, jungiančio Girčiupio mikrorajoną ir Panemunės šilą. Nuo šio 32 metrų aukščio tilto stebėsime Nemune apsistojusius vandens paukščius, pakrantėse ieškosime tulžių ir mažųjų kragų.

70262503_1345663142275943_8968082908812148736_n

Paukščių stebėtojai prie Nemuno - Mariaus Karlono nuotrauka

Toliau keliausime Nemunu žemyn ir stabtelėsime Žemuosiuos Šančiuose kur ties Iesios žiotimis telkiasi gausūs ančių ir gulbių būriai. Čia pat įrengta ir vandens paukščių lesykla, kurioje šaltomis žiemomis susirenka iki 1000 gulbių nebylių.

Ir galiausiai - savo kelionę baigsime pačioje Kauno širdyje – Nemuno saloje. Ši teritorija įprastai būna antra pagal žiemojančių vandens paukščių skaitlingumą Kauno mieste, o ir rūšine sudėtimi nenusileidžia KHE, o kartais net ir pralenkia. Be kitų, jau minėtų rūšių, čia galima išvysti rudagalves krykles, pilkuosius garnius, dešimtimis plaukiojančias Eurazines cyples, kuoduotąsias antis. Prieš saulei leidžiantis į šį Nemuno upės ruožą nakvoti suskrenda tūkstančiai kirų, kurie dienas leidžia maitindamiesi mieste ar sąvartynuose.  Vaikščiodami po salą stebėsime ten žiemojančius strazdus, juodgalves sniegenas, zyles, o galbūt pasiseks pamatyti ir kurapkas, kurių šeima jau ilgus dešimtmečius gyvena Nemuno saloje.

DSC_7021_2043_(nn)

Mažasis kragas - Igorio Semionovo nuotrauka

Pabaigoje visi kartu aplankysime Kauno rotušę, kur pasigrožėsime žiemos šventėms papuošta kalėdine eglute ir aplinkui tvyrančia šventine nuotaika.

Žiemą dienos trumpos, bet šio turo metu įsitikinsite, kad net ir jomis, nekeliaujant toli nuo savo namų galima atrasti ir pamatyti įspūdingų gamtos fenomenų!

Programa:

7:30 išvykstame iš Vilniaus (norintiems prisijungti iš Kauno - 9:00 susitinkame apžvalgos aikštelėje) .

9:30 Nemunas žemiau Kauno hidroelektrinės.

11:30 Trijų mergelių tiltas.

12:30 Pietūs šiltoje kavinėje (į kainą neįskaičiuota).

14:00 Nemunas ties Žemaisiais Šančiais.

16:00 Nemuno sala.

17:30 Kauno rotušė

20:00 parvykimas į Vilnių. 

Turo kaina - 50 eur. Vykstantiems mūsų transportu - 60 eur. 
Vaikams iki 14 metų vykstantiems su tėvais asmeniniu transportu kaina - 20 eur  (nuo jų 10 eur keliaus gamtos apsaugai)

Į turo kainą įskaičiuota:

  • Visa diena su gamtos gidu;
  • Vykstant mūsų transportu - patogus automobilis;
  • Paukščių stebėjimo monokliai, per kuriuose stebėsime toliau esančius paukščius.

Pasirūpinti patiems:

  • Žiūronais (galite užsisakyti rezervuodami turą);
  • Šiltais rūbais ir apsauga nuo lietaus ar vėjo;
  • Patogiais žygio batais (per dieną nueisime apie 8 km įvairiais paviršiais);
  • Papildomu maistu užkandžiams ir vakarienei bei vandeniu;
  • Klausimais gidui ir gera nuotaika!

 

Turas gali būti atšauktas jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 7 žmonės.

 

Nuo kiekvieno šio turo dalyvio ORNITOSTOGOS 5 eur skiria gamtos apsaugai. 

 

Registracija į turą

 

Atsiliepimai apie turą

D.U.K.

Ne, keliauti gali tiek didelis, tiek mažas, tiek jaunas, tiek senas! Mūsų turuose laukiami visi! Keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Žinoma! Vaikai visada laukiami mūsų turuose, tik įvertinkite ar jie sugebės išlaikyti dėmesį visą dieną, būti ramūs ir tylūs teritorijose, kur stebėsime jautresnius paukščius, mėgautis ne visada iš taip arti matomais gyvūnais ir ar kelionės intensyvumas jiems nebus per didelis. Jei kyla abejonių, visuomet galite pasiteirauti ar Jūsų pasirinktas turas tinkamas vaikams. 

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Trukmė: 1 dieną

Lygis: Paukščių mylėtojams

Fizinis sunkumas: Nebijantiems šalčio

Kaina: 50 eur

Artimiausi turai: 2022-01-15 

Išvykimo vieta: Vilnius