Sau 22, 2020

Su didele viltimi ir lūkesčiais pasitikom naujus metus tikėdamiesi, kad vis tik šiemet šaltis ir sniegas papokštavę ir neatėję kalendorinės žiemos proga, bent jau sausį būtinai aplankys mus. Kasdien nekantriai stebėjom prognozes ir sekėm oro mases, kada gi pagaliau tuos vandenis ir žemę sukaustys ledas, iš šiaurės plūstelės migrantai, o mūsų paukščiai pradės spiestis į didesnius būrius? Kol kas panašu, kad šie nuspėjami procesai nevyks, todėl nepaisant nenuspėjamų orų, vis tiek išsiruošėm į seniai suplanuotą žiemos turą – daugeliui neįtikėtiną paukščiams stebėti vietą – Kauną.

Žiemojantys vandens paukščiai Kauno centre

Dienos dar trumpos, tad norint pamatyti kuo daugiau, miegoti ilgai neteks. Visi džiugiai nusiteikę susitikom šeštadienio rytą, truputėlį nekantraudami ką netikėto atneš ši diena. Pasiekus Kauną beveik prašvito ir pasilabinę su kitu ekipažu patraukėme į pirmą stebėjimo vietą – turbūt vieną įspūdingiausių Kaune šaltomis žiemomis – Nemuną prie hidroelektrinės.

Heads up!

Kol marių nesukausto ledas, paukščiai neskuba čia telktis į skaitlingus būrius, bet vis viena pavyko aptikti  gulbes nebyles, didžiąsias antis, klykuoles, laukius, kuoduotąsias antis, kormoranus, pilkuosius garnius, balnuotosius, rudagalvius, kaspijinius, sidabrinius ir paprastuosius kirus ir, visų didžiausiam džiaugsmui, galėjom pasidžiaugti spektakliu, kaip suaugęs jūrinis erelis auklėja trečių kalendorinių metų vis dar gana jauną erelioką. Aplinkiniuose medžiuose ir krūmuose taip pat netrūko gyvybės, be zylių girdėjome karietaitę, žaliukes, juoduosius, amalinius ir smilginius strazdus.

Jūrinis erelis

Jūrinis erelis

Toliau traukėme Nemunu žemyn link Panemunės pėsčiųjų tilto, kur be jau matytų rūšių iki soties atsigėrėjom mažaisiais kragais, kurie savo vikrumu nardant ir po vandeniu ieškant maisto, sužavėjo visus turo dalyvius. Juo įdomiau, kad  juos galėjome matyti nardančius iš viršaus skaidriame vandenyje ir gėrėtis jų povandeninio gyvenimo subtilybėmis.

Industrinis Kauno peizažas ir paukščių stebėjimas ant Trijų mergelių tilto

Iki pietų spėjome aplankyti ir dar vieną itin pamėgtą paukščių vietą – Nemuno atkarpą ties Žemaisiais Šančiais. Čia pagaliau suradome Kaune pastaraisiais metais žiemojančią pilkųjų ančių porelę bei daugiabučių namų kiemuose besimaitinančius pietinius purplelius ir net gluosnių kamienais bekopinėjantį vidutinį genį.

Pilkosios antys

Pilkosios antys

Nors šaltukas ausų ir nekandžiojo, bet tądien buvome atvirose vietose ir stiprokas vėjas nuteikė tikrai gaiviai, todėl pietums jauki Laisvės alėjos užuovėja, šilta sriuba ir legendinės Kauno spurgos buvo idealus variantas! Pasistiprinę ir atšilę traukėme link Nemuno salos, kur įtvirtinome kirų žinias, iki soties atsižiūrėjom į eurazines cyples, pasigilinom į didžiųjų dančiasnapių apdaro spalvų subtilybes, gėrėjomės pilkųjų garnių sargybos rikiuotėmis ir būreliais mažųjų kragų. Apėję visą salą bandėm išmokti ir dažnam atrodo pačias nuobodžiausias, bet reto pažįstamas varninių paukščių rūšis, o  paukštvanagio išgąsdinti varnėnų būreliai tik patvirtino, kad šiemet tikros žiemos nėra.

Kiras

Stebim paukščius Nemuno saloje

Dienos pabaigai stabtelėjome prie Nemuno ir Neries santakos, kur taip pat matėme miegoti besiruošiančių ančių būrelius, medžiuose sutūpusius spalvinguosius dagilius.

Ornitostogautojai stebi paukščius Neryje

Tokią smagią ir turiningą dieną praleidę Kaune tikrai pamiršome jau spėjusius užklupti metų darbus, atradome ir sužinojome šį tą naujo apie paukščius, kurie lieka arba atskrenda pas mus žiemoti, o svarbiausia  – praleidome puikią dieną smagioje kompanijoje.

 Stebėtų rūšių sąrašas:

 

  1. Gulbė nebylė
  2. Eurazinė cyplė
  3. Pilkoji antis
  4. Rudagalvė kryklė
  5. Didžioji antis
  6. Kuoduotoji antis
  7. Klykuolė
  8. Didysis dančiasnapis
  9. Mažasis kragas
  10. Didysis kormoranas
  11. Pilkasis garnys
  12. Jūrinis erelis
  13. Paukštvanagis
  14. Laukys
  15. Rudagalvis kiras
  16. Paprastasis kiras
  17. Sidabrinis kiras
  18. Kaspijinis kiras
  19. Balnuotasis kiras
  20. Uolinis karvelis
  21. Pietinis purplelis
  22. Didysis margasis genys
  23. Vidutinis margasis genys
  24. Karietaitė
  25. Juodasis strazdas
  26. Smilginis strazdas
  27. Amalinis strazdas
  28. Mėlynoji zylė
  29. Didžioji zylė
  30. Kėkštas
  31. Šarka
  32. Kuosa
  33. Kovas
  34. Pilkoji varna
  35. Kranklys
  36. Paprastasis varnėnas
  37. Naminis žvirblis
  38. Karklažvirblis
  39. Žaliukė
  40. Dagilis
  41. Alksninukas
  42. Juodagalvė sniegena