Sau 22, 2020

Su didele viltimi ir lūkesčiais pasitikom naujus metus tikėdamiesi, kad vis tik šiemet šaltis ir sniegas papokštavę ir neatėję kalendorinės žiemos proga, bent jau sausį būtinai aplankys mus. Kasdien nekantriai stebėjom prognozes ir sekėm oro mases, kada gi pagaliau tuos vandenis ir žemę sukaustys ledas, iš šiaurės plūstelės migrantai, o mūsų paukščiai pradės spiestis į didesnius būrius? Kol kas panašu, kad šie nuspėjami procesai nevyks, todėl nepaisant nenuspėjamų orų, vis tiek išsiruošėm į seniai suplanuotą žiemos turą – daugeliui neįtikėtiną paukščiams stebėti vietą – Kauną.

Žiemojantys vandens paukščiai Kauno centre

Dienos dar trumpos, tad norint pamatyti kuo daugiau, miegoti ilgai neteks. Visi džiugiai nusiteikę susitikom šeštadienio rytą, truputėlį nekantraudami ką netikėto atneš ši diena. Pasiekus Kauną beveik prašvito ir pasilabinę su kitu ekipažu patraukėme į pirmą stebėjimo vietą – turbūt vieną įspūdingiausių Kaune šaltomis žiemomis – Nemuną prie hidroelektrinės.

Heads up!

Kol marių nesukausto ledas, paukščiai neskuba čia telktis į skaitlingus būrius, bet vis viena pavyko aptikti  gulbes nebyles, didžiąsias antis, klykuoles, laukius, kuoduotąsias antis, kormoranus, pilkuosius garnius, balnuotosius, rudagalvius, kaspijinius, sidabrinius ir paprastuosius kirus ir, visų didžiausiam džiaugsmui, galėjom pasidžiaugti spektakliu, kaip suaugęs jūrinis erelis auklėja trečių kalendorinių metų vis dar gana jauną erelioką. Aplinkiniuose medžiuose ir krūmuose taip pat netrūko gyvybės, be zylių girdėjome karietaitę, žaliukes, juoduosius, amalinius ir smilginius strazdus.

Jūrinis erelis

Jūrinis erelis

Toliau traukėme Nemunu žemyn link Panemunės pėsčiųjų tilto, kur be jau matytų rūšių iki soties atsigėrėjom mažaisiais kragais, kurie savo vikrumu nardant ir po vandeniu ieškant maisto, sužavėjo visus turo dalyvius. Juo įdomiau, kad  juos galėjome matyti nardančius iš viršaus skaidriame vandenyje ir gėrėtis jų povandeninio gyvenimo subtilybėmis.

Industrinis Kauno peizažas ir paukščių stebėjimas ant Trijų mergelių tilto

Iki pietų spėjome aplankyti ir dar vieną itin pamėgtą paukščių vietą – Nemuno atkarpą ties Žemaisiais Šančiais. Čia pagaliau suradome Kaune pastaraisiais metais žiemojančią pilkųjų ančių porelę bei daugiabučių namų kiemuose besimaitinančius pietinius purplelius ir net gluosnių kamienais bekopinėjantį vidutinį genį.

Pilkosios antys

Pilkosios antys

Nors šaltukas ausų ir nekandžiojo, bet tądien buvome atvirose vietose ir stiprokas vėjas nuteikė tikrai gaiviai, todėl pietums jauki Laisvės alėjos užuovėja, šilta sriuba ir legendinės Kauno spurgos buvo idealus variantas! Pasistiprinę ir atšilę traukėme link Nemuno salos, kur įtvirtinome kirų žinias, iki soties atsižiūrėjom į eurazines cyples, pasigilinom į didžiųjų dančiasnapių apdaro spalvų subtilybes, gėrėjomės pilkųjų garnių sargybos rikiuotėmis ir būreliais mažųjų kragų. Apėję visą salą bandėm išmokti ir dažnam atrodo pačias nuobodžiausias, bet reto pažįstamas varninių paukščių rūšis, o  paukštvanagio išgąsdinti varnėnų būreliai tik patvirtino, kad šiemet tikros žiemos nėra.

Kiras

Stebim paukščius Nemuno saloje

Dienos pabaigai stabtelėjome prie Nemuno ir Neries santakos, kur taip pat matėme miegoti besiruošiančių ančių būrelius, medžiuose sutūpusius spalvinguosius dagilius.

Ornitostogautojai stebi paukščius Neryje

Tokią smagią ir turiningą dieną praleidę Kaune tikrai pamiršome jau spėjusius užklupti metų darbus, atradome ir sužinojome šį tą naujo apie paukščius, kurie lieka arba atskrenda pas mus žiemoti, o svarbiausia  – praleidome puikią dieną smagioje kompanijoje.

 Stebėtų rūšių sąrašas:

 

 1. Gulbė nebylė
 2. Eurazinė cyplė
 3. Pilkoji antis
 4. Rudagalvė kryklė
 5. Didžioji antis
 6. Kuoduotoji antis
 7. Klykuolė
 8. Didysis dančiasnapis
 9. Mažasis kragas
 10. Didysis kormoranas
 11. Pilkasis garnys
 12. Jūrinis erelis
 13. Paukštvanagis
 14. Laukys
 15. Rudagalvis kiras
 16. Paprastasis kiras
 17. Sidabrinis kiras
 18. Kaspijinis kiras
 19. Balnuotasis kiras
 20. Uolinis karvelis
 21. Pietinis purplelis
 22. Didysis margasis genys
 23. Vidutinis margasis genys
 24. Karietaitė
 25. Juodasis strazdas
 26. Smilginis strazdas
 27. Amalinis strazdas
 28. Mėlynoji zylė
 29. Didžioji zylė
 30. Kėkštas
 31. Šarka
 32. Kuosa
 33. Kovas
 34. Pilkoji varna
 35. Kranklys
 36. Paprastasis varnėnas
 37. Naminis žvirblis
 38. Karklažvirblis
 39. Žaliukė
 40. Dagilis
 41. Alksninukas
 42. Juodagalvė sniegena