2024 balandžio 20

Ar žinote, kad pavažiavus vos 30 km nuo Vilniaus, driekiasi ornitologiniu požiūriu ypatingas buveinių kompleksas, kasmet sutraukiantis būrius migruojančių ir perinčių paukščių? Šio turo metu jus ir kviečiame aplankyti bene geriausias vietas stebėti paukščiams visai šalia sostinės.

57303437_596231384191405_8347113921521385472_n

Rytas girioje

Pirmoji turo teritorija – Rūdninkų giria. Iš pirmo žvilgsnio nuobodus ir monotoniškas pušynas savyje slepia daug gamtinių paslapčių. Rūdninkų giria – vienas vertingiausių miškų Pietų Lietuvoje. Pelkių, smėlynų, mišrių miškų, upių ir upelių bei neįžengiamų medynų kompleksas šią girią daro patrauklią aibei sparnuočių.

Čia sutinkami retieji kurtiniai ir tetervinai, slapukės jerubės, devynios genių rūšys, kukučiai, dirvoniniai kalviukai, juodieji gandrai, lututės, didieji apuokai ir dar galybė kitų miško paukščių. Nors visos dienos šiai giriai neskirsime, tačiau bent porą rytinių valandų pasivaikščiosime mišriame medyne ties Špigulės upeliu. Čia apstu genių, tarp kurių sutinkamos ir retos jų rūšys – tripirštis ir baltnugaris genys.

Baltnugaris genys gallery

Baltnugaris genys

Pasivaikščioję Rūdninkų girios pakraščiu, trauksime į Paluknio pievas – išskirtinę teritoriją paukščių stebėjimui Vilniaus apskrityje. Vietos unikalumą lemia šlapios pievos, per kurias teka, o pavasariais ištvinsta Merkys. Ši teritorija kiekvienais metais šienaujama ir ganoma, todėl buveinė nuolatos palaikoma atvira ir tinkama perėti retiems pievų sparnuočiams. Paluknio pievos ne kartą sausintos, o kelis sykius joms buvo iškilusi ir rimta grėsmė būti sunaikintoms. Tačiau tik Lietuvos ornitologų draugijos ir vietinių gyventojų dėka to pavyko išvengti.

ruff

Gaidukai

Paluknio pievose peri daug į Lietuvos raudonąją knygą įtrauktų paukščių rūšių, tačiau balandžio mėnesį čia galima stebėti ir migracijos metu poilsiui nusileidusius gulbių, žąsų, ančių, tilvikinių paukščių būrius. Virš pievų medžioja nendrinės ir javinės lingės, danguje ratus suka jūriniai ereliai ir mažieji ereliai rėksniai. Atidžiau įsiklausius ir apsižvalgius, pievose galima aptikti ir burbuliuojančių tetervinų.

Black Grouse - Eugenijus Drobelis

Tetervinas (Eugenijaus Drobelio nuotrauka)

Trečioji turo vieta bus Baltosios Vokės biosferos poligonas – Europos ekologinio tinklo NATURA 2000 dalis. Į šią teritoriją patenka Papio ežero ornitologinis draustinis ir Baltosios Vokės durpynas.

Pastaraisiais metais čia stebėta daugiau kaip 200 paukščių rūšių. Ežere stebėsime besibūriuojančias antis, kragus ir gulbes, išvysime ežero saloje besikuriančius rudagalvius kirus, klausysimės nendrynuose dumsinčių didžiųjų baublių bei ieškosime gražuolių ūsuotųjų zylių. 

GRU

Pilkoji gervė

Apžiūrėję ežerą, vyksime į gretimais esančias šlapynes, kuriose galima stebėti ne tik antis ir mažuosius kragus, tačiau ir įvairias vištelių rūšis – ilgasnapes, švygždas, plovines.

Vakarop, jei dar spėsime, aplankysime ir Baltosios Vokės durpyną, kuriame galima sutikti geltongalves kieles bei daug migruojančių ančių bei tilvikinių paukščių.

Paprastasis griciukas (Limosa limosa) MK

Paprastasis griciukas

Programa:

6:00 išvykstame iš Vilniaus.

6:40 Rūdninkų giria.

11:00 Paluknio pievos ir piknikas.

15:00 Papio ežeras ir gretimos šlapynės.

17:00 Baltosios Vokės durpynas.

18:30 grįžimas į Vilnių.

19:10 Vilnius.

Turas skirtas ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. 14-17 m. amžiaus dalyviai gali keliauti tik su pilnamečio palyda arba pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni.

KAINA:

 • vienam asmeniui vykstant savo transportu – 120 Eur
 • vykstant mūsų transportu (8 vietų mikroautobusas) + 15 Eur

Į turo kainą įskaičiuota: 

Pasirūpinti patiems:

 • Žiūronais (galite užsisakyti rezervuodami turą);
 • Tinkama apranga;
 • Žygio batais (per dieną nueisime apie 10 km įvairiais paviršiais);
 • Pietų pikniku, papildomais užkandžiais ir gėrimais;
 • Klausimais gidui ir gera nuotaika bet kokiomis oro sąlygomis.

Turas gali būti atšauktas jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 7 žmonės.

 

Registracija į turą

 

Atsiliepimai apie turą

D.U.K.

Mūsų turai skirti ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. O 14-17 m. dalyvius privalo lydėti suaugęs žmogus (šeimos narys ar kitas dalyvio artimasis) arba jie gali dalyvauti pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni. Tai vienintelis amžiaus apribojimas.

Visas keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Mūsų turai skirti dalyviams nuo 14 metų amžiaus. O 14-17 metų dalyvius turuose privalo lydėti suaugęs žmogus.  

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Tokiais atvejais taikome šias sąlygas:

 • Atšaukus dalyvavimą likus daugiau nei savaitei iki turo, grąžiname 90 proc. sumos arba 100 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

 • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 4-7 dienos iki turo, grąžiname 70 proc. sumos arba 90 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą. 

 • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 1-3 dienos iki turo, grąžiname 50 proc. sumos arba 70 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

 • Atšaukus dalyvavimą likus mažiau nei 24 val iki turo, pinigų negrąžiname.

Trukmė: 1 diena

Lygis: Norintiems atrasti

Fizinis sunkumas: Lengvas

Kaina: 120 Eur

Artimiausias turas: 2024-04-20

Išvykimo vieta: Vilnius