Turo data: 2022 balandžio 23

Pirmoji turo teritorija šiai dienai – Rūdninkų giria. Iš pirmo žvilgsnio nuobodus ir monotoniškas pušynas savyje slepia daug gamtinių paslapčių. Rūdninkų giria – vienas vertingiausių miškų Pietų Lietuvoje. Pelkių, smėlynų, mišrių miškų, upių ir upelių bei neįžengiamų medynų kompleksas šią girią daro patrauklią aibei sparnuočių.

57303437_596231384191405_8347113921521385472_n

Rytas girioje - Mariaus Karlono nuotrauka

Čia sutinkami kurtiniai, tetervinai, jerubės, devynios genių rūšys, kukučiai, dirvoniniai kalviukai, juodieji gandrai, lututės, didieji apuokai ir dar galybė kitų miško sparnuočių. Nors visos dienos šiai giriai neskirsime, tačiau bent porą rytinių valandų pasivaikščiosime mišriame medyne ties Špigulės upeliu. Čia apstu genių, tarp kurių sutinkamos ir tokios retos jų rūšys kaip tripirštis ar baltnugaris.

Baltnugaris genys gallery

Baltnugaris genys - Mariaus Karlono nuotrauka

Antroji vieta – Paluknio pievos – viena geriausių teritorijų paukščių stebėjimui Vilniaus apskrityje. Vietos unikalumą lemia šlapios pievos, per kurias teka, o pavasariais ir ištvinsta, Merkio upė. Ši teritorija kiekvienais metais šienaujama ir ganoma, todėl buveinė nuolatos palaikoma atvira ir tinkama perėti retiems pievų sparnuočiams.

ruff

Gaidukai - Mariaus Karlono nuotrauka

Paluknio pievos ne kartą sausintos, o kelis sykius joms buvo iškilusi ir rimta grėsmė būti sunaikintoms. Tik Lietuvos ornitologų draugijos ir vietinių gyventojų dėka to pavyko išvengti. Paluknio pievose peri daug į Lietuvos Raudonąją knygą įtrauktų paukščių rūšių, tačiau balandžio mėnesį čia galima stebėti migracijos metu poilsiui nusileidusius gulbių, žąsų, ančių, tilvikinių paukščių būrius. Virš pievų medžioja nendrinės ir javinės lingės, danguje ratus suka jūriniai ereliai ir mažieji ereliai rėksniai. Atidžiau įsiklausius ir apsižvalgius pievose galima aptikti burbuliuojančius tetervinus.

Black Grouse - Eugenijus Drobelis

Tetervinas - Eugenijaus Drobelio nuotrauka

Trečioji vieta – Baltosios Vokės biosferos poligonas. Į šią teritoriją patenka Papio ežero ornitologinis draustinis ir Baltosios Vokės durpynas. Baltosios Vokės biosferos poligonas yra ir Europos ekologinio tinklo NATURA 2000 dalis. 

GRU

Pilkoji gervė - Mariaus Karlono nuotrauka

Pastaraisiais metais čia stebėta daugiau kaip 200 paukščių rūšių. Apžvelgę ežere besibūriuojančias antis, kragus, gulbes, stebėsime ežero saloje besikuriančius rudagalvius kirus, klausysimės nendrynuose dumsinčių didžiųjų baublių bei ieškosime ūsuotųjų zylių.  Apžiūrėję ežerą vyksime į gretimais esančias šlapynes, kuriose ne tik antis ir mažuosius kragus galima stebėti, tačiau ir įvairias vištelių rūšis: ilgasnapes, švygždas, plovines.

Paprastasis griciukas (Limosa limosa) MK

Paprastasis griciukas - Mariaus Karlono nuotrauka

Vakarop, jei dar spėsime, aplankysime ir Baltosios Vokės durpyną, kuriame galima sutikti geltongalves kieles bei migruojančių ančių bei tilvikinių paukščių būrius.

Programa:

6:00 išvykstame iš Vilniaus.

6:40 Rūdninkų giria.

11:00 Paluknio pievos ir piknikas.

15:00 Papio ežeras ir gretimos šlapynės.

17:00 Baltosios Vokės durpynas.

18:30 grįžimas į Vilnių.

19:10 Vilnius.

Kaina vienam asmeniui: 60 eur. Vykstantiems su mūsų transportu – 70 eur. Su mūsų transportu ir pietų pikniku – 78 eur.

Vaikams iki 14 metų vykstantiems su tėvais asmeniniu transportu ir be pikniko, kaina - 20 eur  (nuo jų 10 eur keliaus gamtos apsaugai).

Į turo kainą įskaičiuota:

  • Pilna diena su gamtos gidu;
  • Paukščių stebėjimo vadovas lankomoms teritorijoms;
  • Paukščių stebėjimo monokliai, per kuriuos stebėsime toliau esančius paukščius.

Pasirūpinti patiems:

  • Žiūronais (galite užsisakyti rezervuodami turą);
  • Tinkama apranga;
  • Žygio batais (per dieną nueisime apie 10 km įvairiais paviršiais);
  • Papildomais užkandžiais (ir maistu, jei neužsisakote piknikų);
  • Klausimais gidui ir gera nuotaika bet kokiomis oro sąlygomis.

Turas gali būti atšauktas jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 7 žmonės.

Nuo kiekvieno šio turo dalyvio ORNITOSTOGOS 6 eur skiria gamtos apsaugai. 

Registracija į turą

 

Atsiliepimai apie turą

D.U.K.

Ne, keliauti gali tiek didelis, tiek mažas, tiek jaunas, tiek senas! Mūsų turuose laukiami visi! Keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Žinoma! Vaikai visada laukiami mūsų turuose, tik įvertinkite ar jie sugebės išlaikyti dėmesį visą dieną, būti ramūs ir tylūs teritorijose, kur stebėsime jautresnius paukščius, mėgautis ne visada iš taip arti matomais gyvūnais ir ar kelionės intensyvumas jiems nebus per didelis. Jei kyla abejonių, visuomet galite pasiteirauti ar Jūsų pasirinktas turas tinkamas vaikams. 

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Trukmė: 1 diena

Lygis: Norintiems atrasti

Fizinis sunkumas: Lengvas

Kaina: 60 eur

Artimiausias turas: 2022-04-23

Išvykimo vieta: Vilnius