2024 gegužės 18

Zarasų ir Ignalinos rajonai dažnai vadinami vienais gražiausių regionų mūsų krašte. Kalvomis įsisiūbavęs kraštovaizdis vienur pasidabinęs žydinčiomis pievomis, kitur beržynėlių gojeliais apglėbtas, senolių viensėdžiais paramstytas. Gūdžių girių čia taip pat netrūksta – Ažvinčių, Labanoro, Minčios, Gražutės girios, tai tik keletas garsiausių Aukštaitijos dangų remiančių neaprėpiamų medynų.

fd3

Aukštaitijos ežerai

O ežerų gausumas ir grožis! Vieni it jūra baltą putą krantan plauna ir kito kranto nematyti, antri – jaukių slėnių apsupti, baltų lelijų žiedais pasidabinę, treti – giliai giriose pasislėpę ir tik juodakakliams narams bei juodiesiems gandrams žinomi.
 
Ne veltui čia įsteigtos kelios saugomos teritorijos, nors žvelgiant iš šono, visas šis Lietuvos kraštas galėtų būti viena saugoma teritorija, kaip kultūrinė ir gamtinė vertybė.

IMG_0428

Natūralios pievos

Į šį ypatingą kraštą kviečiame ornitostogauti gegužės pabaigoje, kai gamta pačiame žydėjime ir giesmių skambėjime. Vienos dienos turo metu aplankysime šiaurinėje Aukštaitijos nacionalinio parko dalyje esantį Gražutės regioninį parką ir Apvardų ežero užliejamas pievas.

Iš pat ryto, dar saulei aukštai nepakilus, pajudėsime Zarasų link, prie Luodžio ežero. Čia pasivaikščiosime ežero pakrante, tarp šlapių juodalksnynų vedančiu Luodžio gamtos taku, kur bandysime surasti retą pilkąją meletą ir baltnugarį genį.

Pilkoji meleta Armando Naudžiaus

Pilkoji meleta (Armando Naudžiaus nuotrauka)

Rytas trumpas, taigi svarbu visur suspėti. Palikę Luodį trauksime į Gražutės girią, kur stebėsime miško paukščius ir ieškosime paslaptingų mažųjų musinukių, juodųjų meletų, kukučių, eglinių kryžiasnapių, volungių  ir kitų miško paslapčių.

Eglinis kryžiasnapis -Marius Karlonas

Eglinis kryžiasnapis

Įdienojus padarysime pertrauką ir nuvykę ant kalvų greta miško surengsime pikniką. Pikniko vieta parinkta neatsitiktinai – čia dienomis medžioja mažieji ereliai rėksniai, vapsvaėdžiai, paprastieji suopiai, ratus suka juodieji gandrai, retkarčiais praskrenda žuvininkai.

1y1

Mažasis erelis rėksnys

Po pietų vyksime į Baltarusijos pasienį – Apvardų ežero užliejamas pievas. Pelkėtas, šlapias pievas itin mėgsta vandens paukščiai,įvairūs tilvikai bei sėjikai.

Čia peri šaukštasnapės, pilkosios antys, dryžagalvės ir rudagalvės kryklės, mažieji kragai, pilkosios žąsys, raudonkojai tulikai, brastiniai tilvikai, perkūno oželiai, paprastieji griciukai ir net retieji kūdriniai tilvikai. Taigi žvalgytis ir ieškoti įdomybių tikrai bus ūpo.

Dryžagalvė kryklė (Anas querquedula) MK

Dryžagalvė kryklė

Po ilgos dienos vakarop patrauksime Vilniaus link, tačiau greičiausiu keliu nevažiuosime, o patrauksime per Aukštaitijos nacionalinį parką. Sugrįžę iki Salako, leisimės siaurais miškų keliukais Ignalinos link. Vingiuosime pro senolių trobesius, dangaus skaidrumo ežerus, žiedų nuklotas Aukštaitijos kalvas.

kūdrinis tilvikas - MK

Kūdrinis tilvikas

Keliaudami sustosime ir etnografiniame Vaišnoriškės kaime, kur pasigrožėsime aukštaičių trobomis, pabraidysime po Būkos upę, paieškosime ilgauodegių zylių, bukučių, mažųjų margųjų genių.

Vaisnoriske

Vaišnoriškės kaimas (Vilmos Gudynienės nuotrauka)

Programa:

5:00 Išvykstame iš Vilniaus
7:00 Rytinis stebėjimas Luodžio gamtos take.
9:00 Miško paukščių stebėjimas Gražutės girioje.
12:30 Plėšriųjų paukščių stebėjimas nuo kalvos ir piknikas.
15:30 Apvardų ežero užliejamos pievos.
18:00 Vaišnoriškės kaimas.
18:30 Grįžinėjam link Vilniaus.
19:30 Sustosime kavinėje (neįtraukta į sąskaitą, renkamasi individualiai)
21:30 Vilnius.

Turas skirtas ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. 14-17 m. amžiaus dalyviai gali keliauti tik su pilnamečio palyda arba pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni.

KAINA:

 • vienam asmeniui vykstant savo transportu – 120 Eur
 • vykstant mūsų transportu (8 vietų mikroautobusas) + 20 Eur

Į turo kainą įskaičiuota:

Pasirūpinti patiems:

 • Žiūronais (galite užsisakyti rezervuodami turą);
 • Tinkama apranga (šilti, neperpučiami rūbai);
 • Žygio batais (per dieną nueisime apie 10 km įvairiais paviršiais);
 • Pietų pikniku, papildomais užkandžiais ir gėrimais;
 • Klausimais gidui ir gera nuotaika bet kokiomis oro sąlygomis.

Turas gali būti atšauktas jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 7 žmonės.

 Nuo kiekvieno šio turo dalyvio ORNITOSTOGOS 6 Eur skiria gamtos apsaugai. 

Registracija į turą

 

Atsiliepimai apie turą

D.U.K.

Mūsų turai skirti ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. O 14-17 m. dalyvius privalo lydėti suaugęs žmogus (šeimos narys ar kitas dalyvio artimasis) arba jie gali dalyvauti pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni. Tai vienintelis amžiaus apribojimas.

Visas keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Mūsų turai skirti dalyviams nuo 14 metų amžiaus. O 14-17 metų dalyvius turuose privalo lydėti suaugęs žmogus.  

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Tokiais atvejais taikome šias sąlygas:

 • Atšaukus dalyvavimą likus daugiau nei savaitei iki turo, grąžiname 90 proc. sumos arba 100 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

 • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 4-7 dienos iki turo, grąžiname 70 proc. sumos arba 90 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą. 

 • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 1-3 dienos iki turo, grąžiname 50 proc. sumos arba 70 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

 • Atšaukus dalyvavimą likus mažiau nei 24 val iki turo, pinigų negrąžiname.

Trukmė: 1 diena

Lygis: Norintiems atrasti

Fizinis sunkumas: Vidutinis

Kaina: 120 Eur

Artimiausias turas: 2024-05-18

Išvykimo vieta: Vilnius