Turo data: 2022 gegužės 20-21

Zarasų ir Ignalinos rajonai dažnam girdimi kaip vienas gražiausių regionų mūsų krašte. Kalvomis įsisiūbavęs kraštovaizdis vienur žydinčiomis pievomis pasidabinęs, kitur beržynėlių gojeliais apglėbtas, senolių viensėdžiais paramstytas. Gūdžių girių čia taip pat netrūksta – Ažvinčių, Labanoro, Minčios, Gražutės girios, tai tik keletas garsiausių Aukštaitijos dangų remiančių neaprėpiamų medynų. O ežerų gausumas ir grožis! Vieni it jūra baltą putą krantan plauna ir kito kranto nematyti, antri – jaukių slėnių apsupti baltų lelijų žiedais pasidabinę, treti – giliai giriose pasislėpę ir tik juodakakliams narams bei juodiesiems gandrams žinomi.

fd3

Aukštaitijos ežerai - Mariaus Karlono nuotrauka

Ne veltui čia įsteigtos kelios saugomos teritorijos, nors žvelgiant iš šono, visas šis Lietuvos kraštas galėtų būti viena saugoma teritorija, kaip kultūrinė ir gamtinė vertybė. Vis tik visos Aukštaitijos aplankyti per viena parą nespėsime, todėl susikoncentruosime šiaurinėje Aukštaitijos nacionalinio parko dalyje, Gražutės regioniniame parke ir Apvardų ežero užliejamose pievose.

IMG_0428

Natūralios pievos - Mariaus Karlono nuotrauka

Vakarop palikę sostinę pajudėsime Zarasų link. Prieš atvykstant į stovyklavietę prie Luodžio ežero, saulei leidžiantis dar sustosime Minčios girioje, kur klausysimės slankų bei lėlių ir stebėsime jų tuoktuvinius skrydžius virš galvos. Pasigrožėję vakarinėmis miško dvasiomis vyksim į Salaką, kur pasistatę palapines Luodžio pakrantėje griūsim skaičiuoti žvaigždžių ir klausytis nendrynuose netylančių baublių, nendrinių žiogelių, lakštingalų bei didžiųjų krakšlių choro.

Mėnulis

Naktis girioje - Mariaus Karlono nuotrauka

Gegužę rytas ankstyvas, todėl bandysime jo nepramiegoti ir anksti kėlę suvalgysim pusrytį bei patrauksim pas paukščius. Gretimais esantis Luodžio gamtos takas veda ežero pakrante per šlapius juodalksnynus – aplankysime jį ir bandysime surasti pilkąją meletą bei baltnugarį genį.

Pilkoji meleta Armando Naudžiaus

Pilkoji meleta - Armando Naudžiaus nuotrauka

Rytas trumpas, taigi svarbu visur suspėti. Palikę Luodį trauksime į Gražutės girią, kur stebėsime miško paukščius ir ieškosime paslaptingų mažųjų musinukių, juodųjų meletų, kukučių, eglinių kryžiasnapių, volungių  ir kitų miško paslapčių.

Eglinis kryžiasnapis -Marius Karlonas

Eglinis kryžiasnapis - Mariaus Karlono nuotrauka

Įdienojus padarysime pertrauką ir nuvykę ant kalvų greta miško susirengsime pikniką. Pikniko vieta parinkta neatsitiktinai – čia dienomis medžioja mažieji ereliai rėksniai, vapsvaėdžiai, paprastieji suopiai, ratus suka juodieji gandrai, retkarčiais praskrenda žuvininkai.

1y1

Mažasis erelis rėksnys - Mariaus Karlono nuotrauka

Po pietų vyksime į Baltarusijos pasienį – Apvardų ežero užliejamas pievas. Pelkėtos, šlapios pievos itin mėgiamos vandens paukščių ir tilvikų.

Dryžagalvė kryklė (Anas querquedula) MK

Dryžagalvė kryklė - Mariaus Karlono nuotrauka

Čia peri šaukštasnapės, pilkosios antys, dryžagalvės ir rudagalvės kryklės, mažieji kragai, pilkosios žąsys, raudonkojai tulikai, brastiniai tilvikai, perkūno oželiai, paprastieji griciukai ir net retieji kūdriniai tilvikai. Taigi žvalgytis ir ieškoti įdomybių tikrai bus ūpo.

kūdrinis tilvikas - MK

Kūdrinis tilvikas - Mariaus Karlono nuotrauka

Po ilgos dienos vakarop patrauksime Vilniaus link, tačiau nevažiuosime greičiausiu keliu, o patrauksime į Aukštaitijos nacionalinį parką. Todėl sugrįžę į Salaką pasileisime siaurais miškų keliukais Ignalinos link. Vingiuosime pro senolių trobesius, dangaus skaidrumo ežerus, žiedų nuklotas Aukštaitijos kalvas. Sustosime ir etnografiniame Vaišnoriškės kaime, kur pasigrožėsime aukštaičių trobomis, pabraidysime po Būkos upę, paieškosime ilgauodegių zylių, bukučių, mažųjų margųjų genių.

Miškiniškės 3

Miškiniškės - Mariaus Karlono nuotrauka

Vakarop pilna galva įspūdžių patrauksime atgal į sostinę.

Programa:

Pirma diena

19:00 Išvykstame iš Vilniaus.

21:00 Vakarinių paukščių stebėjimas/klausymasis Minčios girioje.

22:30 Kuriamės nakvynei prie Luodžio ežero.

Antra diena

5:45 Pusryčiai ir daiktų pakavimasis.

6:30 Rytinis stebėjimas Luodžio gamtos take.

8:30 Miško paukščių stebėjimas Gražutės girioje.

12:00 Plėšriųjų paukščių stebėjimas nuo kalvos ir piknikas.

15:00 Apvardų ežero užliejamos pievos.

17:30 Vaišnoriškės kaimas.

18:00 Grįžinėjam link Vilniaus.

19:00 Sustosime kavinėje (neįtraukta į sąskaitą, renkamasi individualiai)

21:00 Vilnius.

Galiojant karantino apribojimams, dalyvavimas ture tik su savo transportu.

Kaina - 120 eur. Vykstantiems mūsų transportu - 130 eur. Vykstant su mūsų transportu ir užsakant pusryčius ir pietų pikniką - 146 eur.

Vaikams iki 14 metų vykstantiems su tėvais asmeniniu transportu ir be pikniko, kaina - 30 eur  (nuo jų 10 eur keliaus gamtos apsaugai).

Į turo kainą įskaičiuota:

  • Para su gamtos gidu;
  • Saugomų teritorijų lankytojų bilietai;
  • Paukščių stebėjimo monokliai, per kuriuos stebėsime toliau esančius paukščius.

Pasirūpinti patiems:

  • Palapine, miegmaišiu ir stovyklavimo inventoriumi;
  • Žiūronais (galite užsisakyti rezervuodami turą);
  • Tinkama apranga (šilti, neperpučiami rūbai);
  • Žygio batais (per dieną nueisime apie 10 km įvairiais paviršiais);
  • Papildomais užkandžiais (ir maistu, jei neužsisakote piknikų);
  • Klausimais gidui ir gera nuotaika bet kokiomis oro sąlygomis.

Turas gali būti atšauktas jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 7 žmonės.

 Nuo kiekvieno šio turo dalyvio ORNITOSTOGOS 12 eur skiria gamtos apsaugai. 

Registracija į turą

 

Atsiliepimai apie turą

D.U.K.

Ne, keliauti gali tiek didelis, tiek mažas, tiek jaunas, tiek senas! Mūsų turuose laukiami visi! Keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Žinoma! Vaikai visada laukiami mūsų turuose, tik įvertinkite ar jie sugebės išlaikyti dėmesį visą dieną, būti ramūs ir tylūs teritorijose, kur stebėsime jautresnius paukščius, mėgautis ne visada iš taip arti matomais gyvūnais ir ar kelionės intensyvumas jiems nebus per didelis. Jei kyla abejonių, visuomet galite pasiteirauti ar Jūsų pasirinktas turas tinkamas vaikams. 

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Trukmė: 2 dienos

Lygis: Norintiems atrasti

Fizinis sunkumas: Vidutinis

Kaina: 120 eur

Artimiausias turas: 2022-05-20

Išvykimo vieta: Vilnius

Galiojant karantino apribojimams, dalyvavimas ture tik su savo transportu.