Vasario 24 (grupė pilna)

Vasario 25 (vietų yra)

Gamta negyvena pagal mūsų – žmonių – kalendorių. Joje pirmieji pavasario ženklai pasirodo kur kas anksčiau nei mes nuplėšiame paskutinės vasario dienos lapelį.
 
Jau antrąją sausio savaitę, vos tik pašviečia saulė, galima išgirsti, kaip miestuose pirmuosius nedrąsius py-pu, py-pu ima traukti didžiosios zylės. Miške, pajutę ilgėjančias dienas, atkunta triukšmadariai bukučiai, žvaliau kamienais pradeda laipioti lipučiai ir tankmėje garsiau švilpauti juodagalvės sniegenos. O nuvykus į pamiškę jau galima išvysti virš laukų sinchroniškai skraidančius ir linksmai besivartančius kranklius, nes būtent vasarį prasideda šių juodulių tuoktuvės.

kranklys (D. Rackauskaite)

Kranklys (Dalios Račkauskaitės nuotrauka)

Kai vasaris persirita į antrąją pusę, su kiekviena diena pavasario ženklų ima daugėti. Būtent šiomis dienomis mūsų krašte pasirodo pirmieji migruojantys paukščiai. Tai dažniausiai būna vadinamieji artimieji migrantai – gulbės, žąsys, gervės, pempės, dirviniai vieversiai. Jie žiemoja Vakarų arba Centrinėje Europoje, todėl pajutę šilumos bangą į Lietuvos laukus ir ežerus sugrįžta vos per kelias dienas. 

16751896220_e56bae1c76_o

Paprastoji pempė (Dalios Račkauskaitės nuotrauka)

Būtent šiems sparnuotiems pavasario šaukliams ir bus skirtas turas. Jų ieškosime ir apie juos papasakosime keliaudami po pirmąją Lietuvos saugomą teritoriją – Žuvintą – ir jo apylinkes, kurios gamtos turtais stebina visais metų laikais. Šiemet sutapo, kad turas vyks ypatingą dieną – vasario 24-ąją, kuri nuo seno švenčiama kaip Vieversio diena.
 
Ar begali būti geresnis laikas ir vieta patirti artėjantį pavasarį?

Dirvinis vieversys (Dalia Rackauskaite)

Dirvinis vieversys (Dalios Račkauskaitės nuotrauka)

Tačiau į Žuvintą iš pat ryto neskubėsime. Pirmasis mūsų taškas bus netoli Kauno plytintys Žiemkelio laukai. Tai viena geriausių teritorijų stebėti paukščius šalia laikinosios sostinės. Čia ištempę ausis bandysime išgirsti nedrąsias pirmųjų vieversių giesmes, o šlapesnėse vietose, jei tik nepaspaus šaltukas ir lauko balų nesukaustys ledas, ieškosime maklinėjančių pempių ir gervių.
 
O kartu dairysimės ne tik sugrįžusių, bet iš mūsų krašto dar nespėjusių išskristi šiaurinių platumų paukščių – tundroje gyvenančių tūbuotųjų suopių, plėšriųjų medšarkių, svirbelių, sniegstarčių ir čimčiakų.

medsarke (Dalia Rackauskaite)

Plėšrioji medšarkė (Dalios Račkauskaitės nuotrauka)

Apžiūrėję Žiemkelio pievas trauksime į Žuvintą. Vos tik ežeras išsivaduoja iš ledo gniaužtų, atsivėrusiose properšose jau galima išvysti pirmąsias nebyles ir giesmininkes gulbes, pirmuosius tundrinių, želmeninių, baltakakčių ir pilkųjų žąsų būrelius, daugybę ančių – nuo kuoduotųjų iki rudagalvių kryklių – ir, žinoma, ežero prižiūrėtojus jūrinius erelius. Paukščius stebėsime žygiuodami pažintiniu taku ir užlipę į stebėjimo bokštelį.

gulbes giesmininkes (Dalios Rackauskaites foto)

Gulbės giesmininkės (Dalios Račkauskaitės nuotrauka)

Vėliau aplankysime dar kelias svarbias rezervato teritorijas. Netoliese telkštantį ir migruojančių paukščių mėgstamą Žaltyčio ežerą, aplinkinius laukus, kur dairysimės virš žemės grumstų kyšančių kuodukų (pempių) ir po pernykštę žolę žirgliojančių ilgų kojų (gervių). Amalvo polderį ir Buktos mišką, kuriame klausysimės, kaip pirmąsias giesmeles traukia smulkieji sparnuočiai – zylės, bukučiai, lipučiai, nykštukai, o sausų šakų skambumą išbando geniai.

Pilkoji gerve (Dalia Rackauskaite)

Pilkoji gervė (Dalios Račkauskaitės nuotrauka)

Suskaičiavę pavasario šauklius ir išnagrinėję visus artėjančio pavasario ženklus, iš Žuvinto patrauksime į Prienus (jei spėsime). Čia trumpai stabtelsime apžiūrėti salų Nemune. Perėjimo sezonas dar tikrai nebus prasidėjęs, bet salose ir aplink jas dairysimės kirų, didžiųjų ir galbūt mažųjų dančiasnapių, klykuolių, laukių ir mažųjų kragų. Turo metu papasakosime apie paukščių elgesio ypatumus, apie artimuosius ir tolimuosius migrantus, apie klimato kaitos įtaką metų laikų ciklui, ir, žinoma, pamokysime, kaip paukščius atpažinti.
 
Pasiilgusiems kelionių gamtoje ir norintiems patirti vieną paukštingiausių mūsų krašto laukinės gamtos kampelių – Žuvintą – tuo metu, kai žiemą užleidžia vietą pavasariui, šis turas kaip tik.

PROGRAMA:
 
6:00 – išvykstame iš Vilniaus pro Kauną;
7:30 – stebime paukščius Žiemkelio laukuose;
11:00 – pažintis su vandens paukščiais Žuvinte;
12:00 – vizitas Žuvinto lankytojų centre + pietūs (pasirūpinama individualiai)
13:30 – Žaltyčio ežero žvalgytuvės;
14:00 – žygis po Buktos mišką;
16:00 – pažintis su Amalvo polderiu;
17:30 – stabtelėjimas prie Nemuno salų Prienuose (jei spėsime);
18:00 – pajudame namo (per Kauną);
20:00 – pasiekiame Vilnių.

Turas skirtas ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. 14-17 m. amžiaus dalyviai gali keliauti tik su pilnamečio palyda arba pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni.

KAINA:

 • vienam asmeniui vykstant savo transportu – 115 Eur
 • vykstant mūsų transport (8 vietų mikroautobusas) + 20 Eur

Į turo kainą įskaičiuota:

Pasirūpinti patiems:

 • Žiūronais (galite užsisakyti rezervuodami turą);
 • Tinkama apranga (šiltais, neperšlampamais drabužiais);
 • Žygio batais (per dieną nueisime apie 10 km įvairiais paviršiais);
 • Papildomais užkandžiais ir maistu;
 • Klausimais gidams ir gera nuotaika bet kokiomis oro sąlygomis.

Turas gali būti atšauktas, jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 7 žmonės.

Registracija į turą

 

Atsiliepimai apie turą

D.U.K.

Mūsų turai skirti ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. O 14-17 m. dalyvius privalo lydėti suaugęs žmogus (šeimos narys ar kitas dalyvio artimasis) arba jie gali dalyvauti pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni. Tai vienintelis amžiaus apribojimas.

Visas keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Mūsų turai skirti dalyviams nuo 14 metų amžiaus. O 14-17 metų dalyvius turuose privalo lydėti suaugęs žmogus.  

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Tokiais atvejais taikome šias sąlygas:

 • Atšaukus dalyvavimą likus daugiau nei savaitei iki turo, grąžiname 90 proc. sumos arba 100 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

 • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 4-7 dienos iki turo, grąžiname 70 proc. sumos arba 90 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą. 

 • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 1-3 dienos iki turo, grąžiname 50 proc. sumos arba 70 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

 • Atšaukus dalyvavimą likus mažiau nei 24 val iki turo, pinigų negrąžiname.

Trukmė: 1 diena

Lygis: Norintiems atrasti

Fizinis sunkumas: Nebijantiems šalčio

Kaina: 115

Artimiausias turas:

2024-02-24

2024-02-25

Išvykimo vieta: Vilnius (per Kauną)