2024 spalio 5

Spalio pradžioje visoje Europoje vyksta paukščių palydėtuvių šventės. Sparnuočiams neabejingi entuziastai keliauja į gamtą, stebi migruojančius paukščius, juos skaičiuoja ir taip simboliškai atsisveikina iki kitų metų pavasario. Išvysti migruojančius paukščius, jiems pamojuoti ir sužinoti apie rudeninį migraciją daug įdomybių kviečiame ir jus. Ne kur kitur, o labiausiai į rytus nutolusioje Lietuvos dalyje – Birvėtos biosferos poligone prie Baltarusijos sienos. Kuo ši vieta ypatinga?

Dirviniai sejikai (Pluvialis apricaria) MK

Dirviniai sėjikai

Birvėtos biosferos poligonas turi Ramsaro kovencijos statusą, o jis suteikiamas tik ypatingą reikšmę turinčioms vietovėms – didelio ploto šlapžemėms su aibe perinčių retų vandens paukščių rūšių. Į šį gamtinį kompleksą patenka vieni didžiausių šalyje Birvėtos žuvininkystės tvenkiniai, Dysnos ir Birvėtos upių užliejami slėniai bei molio karjerai. Tačiau šį poligoną papildo ir dar dvi gamtiškai itin vertingos teritorijos – Adutiškio miškas ir Svylos upės slėnis. Visas šis skirtingų buveinių kompleksas rytų Lietuvoje sukuria ypatingas gamtines sąlygas tarpti ir kurtis įvairiausioms paukščių rūšims, kurias sunku aptikti kitose šalies vietose.

Jūrelis

Jūrinis erelis

Nors rudenį upių vanduo neišsilieja į aplinkinius slėnius ir jie išlieka ganėtinai sausi, tačiau ši teritorija migruojančius paukščius vis viena traukia. Labiausiai – dėl Birvėtos žuvininkystės tvenkinių. Rugsėjo – spalio mėnesiais iš tvenkinių pradedamas išleisti vanduo ir atviri, seklūs dumblynai tampa rojumi migruojantiems tilvikiniams ir sėjikiniams paukščiams. Čia leidžiasi gausūs pempių ir dirvinių sėjikų būriai. Tarp jų visuomet gali pamatyti lakstančius juodkrūčius bėgikus, gaidukus, didžiąsias kuolingas, raudonkojus, žaliakojus ir tamsiuosius tulikus, upinius kirlikus, o kartais – ir retuosius laplandinius griciukus.

Litauen 2016_10_01-08 - 122 - Tag06

Gulbės giesmininkės

Šiuose tvenkiniuose telkiasi ne vien dumblo mėgėjai. Seklūs tvenkinių vandenys pritraukia daugelį  migruojančių ančių, mažąsias ir giesmininkes gulbes bei tūkstantinius žąsų būrius, kurie tvenkiniuose telkiasi poilsiui ir nakvynei. Tokia sparnuočių gausa ir tvenkiniai pilni žuvų negali būti nepastebėti jūrinių erelių, kurių vien sklandančių danguje kartais galima suskaičiuoti iki 30 individų. Tuo tarpu aplinkiniuose laukuose medžioja mirguojančios javinės ir nendrinės lingės, suopiai, sakalai, mažieji ereliai rėksniai ir kiti lenktasnapiai.

IMGP8511

Pilkoji meleta (Armando Naudžiaus nuotrauka)

Šio turo metu kartu su profesionaliu gamtos gidu ornitologu didžiąją dienos dalį praleisite Birvėtos žuvininkystės tvenkiniuose. Taip pat aplankysite Adutiškio mišką, kur gyvena žvirblinės pelėdos, retos uralinės pelėdos, juodosios ir pilkosios meletos, bei pasidairysite į šalia miško plytinčius laukus, kur rudenį telkiasi žvirbliniai paukščiais, o juos medžioja lenktasnapiai plėšrūnai.
 
Gidas supažindins su visais sutiktais sparnuočiais, papasakos, kuo kiekvienas jų ypatingas ir kaip juos atpažinti nuo kitų, panašių paukščių rūšių. Paukščius stebėsite per didelį optinį artinimą turinčius monoklius. Per dieną stebėsime apie 80 skirtingų paukščių rūšių.

Javinė lingė (Circus cyaneus) Mariaus Karlono nuotrauka

Javinė lingė

PROGRAMA:
 
7:30 išvykstame iš Vilniaus
10:00 Dysnos slėnis ir laukai prie Adutiškio miško
11:00 Adutiškio miškas
12:30 Piknikas Adutiškio miške
13:30 Birvėtos žuvininkystės tvenkiniai
18:00-20:30 Parvykimas į Vilnių
 
Turas skirtas ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. 14-17 m. amžiaus dalyviai gali keliauti tik su pilnamečio palyda arba pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni.

KAINA:

 • vienam asmeniui vykstant savo transportu – 125 Eur
 • vykstant mūsų transportu (8 vietų mikroautobusas) + 15 Eur

Į turo kainą įskaičiuota:

Pasirūpinti patiems:

 • Žiūronais (jei neturite, rezervuodami turą galėsite užsisakyti);
 • Šiltais rūbais (visą laiką leisime gamtoje);
 • Neperšlampamu rūbų sluoksniu;
 • Pietų pikniku, papildomais užkandžiais ir gėrimais;
 • Teigiamu nusiteikimu ir pasirengimu įvairioms oro sąlygoms;
 • Klausimais gidui ir gera nuotaika.

Rekomenduojame:

 • Turėti arba išsinuomoti iš mūsų stebėjimo monoklį (+ 30 Eur), nepaisant to, kad jį turės ir gidas. Papildomas monoklis palengvins paukščių stebėjimą ir suteiks dar daugiau įsimintinų akimirkų. 

Turas gali būti atšauktas, jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 7 žmonės.

 

Registracija į turą

 

Atsiliepimai apie turą

D.U.K.

Mūsų turai skirti ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. O 14-17 m. dalyvius privalo lydėti suaugęs žmogus (šeimos narys ar kitas dalyvio artimasis) arba jie gali dalyvauti pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni. Tai vienintelis amžiaus apribojimas.

Visas keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Mūsų turai skirti dalyviams nuo 14 metų amžiaus. O 14-17 metų dalyvius turuose privalo lydėti suaugęs žmogus.  

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Tokiais atvejais taikome šias sąlygas:

 • Atšaukus dalyvavimą likus daugiau nei savaitei iki turo, grąžiname 90 proc. sumos arba 100 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

 • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 4-7 dienos iki turo, grąžiname 70 proc. sumos arba 90 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą. 

 • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 1-3 dienos iki turo, grąžiname 50 proc. sumos arba 70 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

 • Atšaukus dalyvavimą likus mažiau nei 24 val iki turo, pinigų negrąžiname.

Trukmė: 1 diena

Lygis: Norintiems pažinti

Fizinis sunkumas: Lengvas

Kaina: 125 Eur

Artimiausias turas: 2024-10-05

Išvykimo vieta: Vilnius