Turo data: 2021-10-02 

Ignalinos rajone, toliausiai į rytus nutolusioje Lietuvos dalyje, greta Baltarusijos sienos driekiasi Birvėtos biosferos poligonas. Ši teritorija turi ir Ramsaro kovencijos  statusą, kuris suteikiamas tik ypatingą reikšmę turinčioms vietovėms – didelio ploto šlapžemėms su aibe perinčių retų vandens paukščių rūšių. Į šį gamtinį kompleksą patenka vieni didžiausių šalyje Birvėtos žuvininkystės tvenkiniai, Dysnos ir Birvėtos upių užliejami slėniai, molio karjerai. Tačiau Birvėtos biosferos poligoną papildo dar dvi gamtiškai itin vertingos teritorijos – Adutiškio miškas ir Svylos upės slėnis. Visas šis, skirtingų buveinių kompleksas, toliausiai į rytus nutolusioje Lietuvos dalyje sukuria ypatingas gamtines sąlygas tarpti ir kurtis įvairiausioms paukščių rūšims, kurias sunku aptikti kitose šalies vietose.

IMG_5616

Dirvinių sėjikų ir pempių būrys - Mariaus Karlono nuotrauka

Rudenį upių vanduo neišsilieja į aplinkinius slėnius todėl jie išlieka ganėtinai sausi, tačiau migruojančius paukščius vis viena traukia ši teritorija dėl Birvėtos žuvininkystės tvenkinių. Rugsėjo – spalio mėnesiais pradedamas išeidinėti vanduo iš tvenkinių ir atviri, seklūs dumblynai tampa rojumi migruojantiems tilvikiniams ir sėjikiniams paukščiams. Gausūs pempių, dirvinių sėjikų būriai nutūpia tvenkinių dugną, o tarp jų visuomet laksto ir tilvikų, tokių kaip: juodkrūčiai bėgikai, gaidukai, didžiosios kuolingos, raudonkojai, žaliakojai ir tamsieji tulikai, upiniai kirlikai ir kt. Tačiau ne vien dumblo mėgėjai telkiasi šiuose tvenkiniuose. Seklūs tvenkinių vandenys pritraukia daugelį  migruojančių ančių, mažąsias ir giesmininkes gulbes bei tūkstantinius žąsų būrius, kurie tvenkiniuose telkiasi poilsiui ir nakvynei. Tokia sparnuočių gausa ir tvenkiniai pilni žuvų negali būti nepastebėti jūrinių erelių, kurių vien sklandančių danguje kartais galima suskaičiuoti iki 30 individų. Tuo tarpu aplinkiniuose laukuose medžioja mirguojančios javinės ir nendrinės lingės, suopiai, sakalai, mažieji ereliai rėksniai ir kiti lenktasnapiai.

Jūrinis erelis MKfb

Jūrinis erelis - Mariaus Karlono nuotrauka

Šio turo metu, kartu su profesionaliu gamtos gidu – ornitologu, didžiąją dienos dalį praleisite Birvėtos žuvininkystės tvenkiniuose. Taip pat aplankysite Adutiškio mišką, ir aplinkinius laukus, kuriuose telkiasi žvirbliniai ir medžioja plėšrieji paukščiai. Gidas supažindins su visais sutiktais sparnuočiais, papasakos kuo kiekvienas jų ypatingas ir kaip juos atpažinti nuo kitų, panašių paukščių rūšių. Paukščius stebėsite per didelį optinį artinimą turinčius monoklius. Per dieną stebėsime apie 80 skirtingų paukščių rūšių.

 

Programa:

7:30 išvykstame iš Vilniaus.

10:00 Dysnos slėnis ir laukai prie Adutiškio miško.

11:00 Adutiškio miškas

12:30 Piknikas Adutiškio miške

13:30 Birvėtos žuvininkystės tvenkiniai

18:00 – 20:30 Parvykimas į Vilnių.

 

Turo kaina - 100 eur. Vykstantiems su asmeniniu transportu - 90 eur. Jei vietoj mūsų ruošiamo pikniko norėsite įsidėti savo lauknešėlį kaina - 10 eur mažesnė.
Vaikams iki 14 metų vykstantiems su tėvais asmeniniu transportu ir be pikniko, kaina - 20 eur  (nuo jų 10 eur keliaus gamtos apsaugai)

 

Į turo kainą įskaičiuota:

  • Visa diena su gamtos gidu;
  • Patogus transportas;
  • Pietų piknikas;
  • Paukščių stebėjimo monokliai per kuriuos stebėsime toliau esančius paukščius.

Pasirūpinti patiems:

  • Žiūronais (jei neturite, rezervuodami turą galėsite užsisakyti);
  • Šiltais rūbais (visą laiką leisime gamtoje);
  • Neperšlampamu rūbų sluoksniu;
  • Papildomu maistu vakarienei ir gėrimais;
  • Teigiamu nusiteikimu ir pasirengimu įvairioms oro sąlygoms;
  • Klausimais gidui ir gera nuotaika!

 

Turas gali būti atšauktas, jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 7 žmonės.

 

Nuo kiekvieno šio turo dalyvio ORNITOSTOGOS 10 eur skiria gamtos apsaugai. 

Registracija į turą

 

Atsiliepimai apie turą

D.U.K.

Ne, keliauti gali tiek didelis, tiek mažas, tiek jaunas, tiek senas! Mūsų turuose laukiami visi! Keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Žinoma! Vaikai visada laukiami mūsų turuose, tik įvertinkite ar jie sugebės išlaikyti dėmesį visą dieną, būti ramūs ir tylūs teritorijose, kur stebėsime jautresnius paukščius, mėgautis ne visada iš taip arti matomais gyvūnais ir ar kelionės intensyvumas jiems nebus per didelis. Jei kyla abejonių, visuomet galite pasiteirauti ar Jūsų pasirinktas turas tinkamas vaikams. 

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Trukmė: 1 diena

Lygis: Norintiems pažinti

Fizinis sunkumas: Lengvas

Kaina: 100 eur

Artimiausias turas: 2021-10-02 

Išvykimo vieta: Vilnius