- Lesinimas – puiki edukacinė priemonė pradėti pažintį su paukščiais.
- Jautriausias periodas papildomam maitinimui – rudeninė migracija.
- Geriausias lesalas paukščiams – neapdoroti grūdai ir sėklos, taukai ir riebalai.
Paspaudus šaltukui daugybė žmonių susimąsto apie laukinių gyvūnų ir paukščių buitį ir kaip jiems sunku išgyventi šį laikotarpį. Jei iki tol ne kiekvienas turėjo įsirengęs lesyklą prie savo namų, tai spustelėjus šaltukui suskumba tai padaryti ar bent paberti trupinių šalia gyvenantiems sparnuočiams. Atėjus žiemai spaudoje pasirodo straipsniai paukščių lesinimo klausimais, įvairios organizacijos pateikia savo poziciją, tačiau surasti vieningą nuomonę gana sunku, nes gamtoje retai būna vienareikšmiai atsakymai.
Karklažvirbliai
Mūsų nuomone, didžiausia paukščių lesinimo nauda – edukacinė. Neretas ornitologas dalindamasis savo susidomėjimo paukščiais pradžia prisimena tą „kitokią zylę“ apsilankusią lesykloje ir iš tiesų, atradimo džiaugsmas vaikams, kai į jų lesyklą atskrenda skirtingi sparnuočiai – skatina susidomėjimą ir smalsumą. Pažintis su paukščiais tokiu būdu – tai ir galimybė juos atidžiau iš arčiau apžiūrėti, stebėti jų elgseną, vidurūšinius ir tarprūšinius santykius – kovą dėl maisto, hierarchinį pasiskirstymą, agresyvumą, tyrinėti morfologijos bei biologijos ypatybes – paukščio apdarą, spalvas, raštus, mokytis atskirti ne tik rūšį, bet ir lytį, stebėti kokį lesalą kokios rūšys renkasi ir panašiai. Ypatingai ši veikla aktuali vaikams gyvenantiems miestuose ir neturintiems dažnos galimybės leisti laiką gamtoje, tuomet lesykla už lango gali duoti labai daug naudos ugdant atžalų sąmoningą ir empatišką požiūrį į gamtą.
Didžiosios zylės
Viena dažniausių priežasčių kodėl žmonės lesina paukščius – noras jiems padėti. Šis požiūris nėra visiškai klaidingas - žmogus keičia gamtą dideliais mastais ir tempais, todėl paukščių lesinimą galėtume pavadinti kompensacine priemone už „euroremontus“ miesto skveruose ir parkuose, pagal liniuotę nuskustas vejas, jaunus medelius, trinkelių dykras, pesticidais nupurkštus laukus, kuriuose nerasi nė vabaliuko, žmonių neprižiūrimas namines kates pražudančias aibę paukščių jauniklių. Visgi vertinant lesinimo naudą paukščiams reikėtų suprasti, kad neturime nei tiek laiko, nei resursų dirbtinai sukurti tokią maisto įvairovę, kuri egzistuoja natūraliai gamtoje. Todėl siekdami ilgalaikių ir tvarių tikslų verčiau pavasarį pasodinkite ornitochorinių medžių - uogas nokinančių krūmų ar medžių (pvz. gudobelę ar šermukšnį), kurie ne tik paukščiams suteiks maisto šaltinį, bet ir mums sukurs malonesnį mikroklimatą, valys orą ir teiks estetinį pasigėrėjimą. Dar svarbiau palaikyti iniciatyvas viešosiose vietose palikti šiek tiek „šabakštynų“, kur per vasarą ne tik subręs sėklos tinkamos paukščiams maitintis žiemą, bet jie čia ras slėptuvę nuo plėšrūnų ir trikdymo bei perėjimo vietas.
Mėlynoji zylė
Jei savo aplinkoje sukursite erdvę, kurioje bus gausu vietų pasislėpti nuo šalčio ar įsitaisyti nakvynei (tam tinka ir perėjimui keliami inkilai!), o lesykloje pasiūlysite įvairaus maisto, tuomet net ir mieste galite sulaukti nemažai skirtingų rūšių sparnuočių. Saulėgrąžomis mielai vaišinasi zylės, žaliukės, bukučiai, lašinukais pasmaguriauti užsuks įvairūs geniai, grūdus les žvirbliai, geltonosios startos, balandžiai, uogų ar obuolių paskanauti atskirs smilginiai, juodieji strazdai, svečiai iš šiaurės – svirbeliai. Jei nenuskinsite viso vyšnių derliaus jomis pasmaguriaus svilikai. Tuo tarpu kėkštai ypatingai įvertins jūsų pastangas, jei iš rudens paruošite jiems ąžuolo gilių.
Dagilis
Paukščių lesinime labai svarbu suprasti savo tikslą ir norint padėti – nepridaryti žalos.
Taisyklės, kurių svarbu laikytis:
1. Nelesinti paukščių rudeninės migracijos metu. Iki lapkričio galo migruojantys paukščiai ieško vietų kur apsistoti žiemojimui, šiuo laikotarpiu svarbu jų neužlaikyti parodant lesalą lesyklose, nes taip galima iškreipti sparnuočių migracinį instinktą ir pakeisti per šimtus metų nusistovėjusias jų žiemovietes.
2. Nelesinti vandens paukščių. Mes laikomės pozicijos, kad vandens paukščių lesinimas atneša daugiau žalos nei naudos – ypatingai pavojinga paukščius lesinti vandens telkiniuose, kurie gali užšalti žiemą. Gaudami maisto paukščiai ten laikosi kiek įmanoma ilgiau, todėl gali įšalti lede. Liekant mažoms properšoms didėja tikimybė būti sumedžiotiems plėšrūnų.
3. Nusprendus paukščius lesinti, būtina tai daryti tik su kokybišku, o geriausia ir įvairiu maistu. Išsamų tinkamo paukščių lesalo racioną rasite Lietuvos ornitologų draugijos (LOD) svetainėje - čia.
4. Statant lesyklas, jas būtina įrengti taip, kad nesukeltų pavojaus paukščiams. Vengti lesalo pateikimo kibiose pakuotėse/tinkleliuose, į kuriuos įsipainioję paukščiai gali sušalti. Lesyklą stekitės įrengti taip, kad nepasiektų katės.
Tinkamas lesyklėles smulkiesiems paukščiams rasite mūsų e.parduotuvėje:
Pakabinama lesykla – įsigyti
Pritvirtinama lesykla – įsigyti
Bukutis