Kov 30, 2020

Nors pastaruoju metu turime tikrai puikių naujai išleistų knygų apie paukščius lietuvių kalba, bet pradėjus gilintis į ornitologijos pasaulį, labai greitai prireikia žinių, kurių tenka ieškoti užsienio literatūroje. Todėl šiame straipsnyje trumpai aptarsime knygas, kurios padės susiorientuoti ir pasirinkti geriausius variantus savo bibliotekai. Kalbėsime tik apie ledinius anglų kalba, bet dažniausiai populiarios knygos turi savo leidimus įvairiomis kalbomis, todėl ieškant pagal autorių ir pavadinimą galima surasti. Visas knygas galima įsigyti internetu iš platintojų arba tiesiogiai iš leidyklų, pateikiamos nuorodos ir ves į atitinkamus puslapius. Dažniausiai siuntimas užtrunka iki 2 savaičių, todėl planuojant naudotis kelionėse, reikėtų tai įvertinti.

Pirmiausia pradėkime nuo dažniausiai paukščių pažinimui naudojamos knygos Europoje - "Collins Bird Guide" (L. Svensson, K. Mullarney, D. Zatterstrom, P. J. Grant) –  2010 metais išleistas antrasis, papildytas, šios knygos leidimas, išverstas į daugybę kalbų – tai irgi rodo knygos kokybę ir platų skaitytojų ratą. Ši knyga remiasi ne biogeografiniu regionavimu, bet apžvelgia rūšis gyvenančias žemyninėje Europoje ir Britų salyne. Pieštiniai paveikslėliai, paplitimo žemėlapiai, trumpi išvaizdos ir balsų aprašymai ir svarbiausia - dydis tinkamas naudojimui gamtoje – tai tikrai puikus pažinimo vadovas, kuris pravers ne tik paukščių pažinimui Lietuvoje, bet ir keliaujant po senąjį žemyną. Šią knygą galima turėti ir programėlės pavidalu savo telefone, kur ji yra papildyta balsų įrašais ir patikslintais paplitimo žemėlapiais Didžiojoje Britanijoje. Šiuo atveju, skaitmeninis variantas dažnu atveju patogesnis, nes aktualiausi atnaujinimai pasiekiami iš karto, todėl pavyzdžiui pasikeitus sistematikai, išskyrus naujas paukščių rūšis – tai pasikeičia ir programėlėje.

Collins Bird Guide

Daugiausia knygų rasite skirtų atskirų šalių ornitofaunai, bet jas aptarsime truputėlį vėliau. Išsamiausi ir universaliausi vadovai būna skirti atskiriems biogeografiniams regionams – tai toks gamtinis zonavimas, kuris atsižvelgiant į didesnius geografinius barjerus tam tikroje teritorijoje sukuria glaudžiau susietą gyvūnų „bendriją“. Lietuva priklauso Vakarų Palearktikos regionui ir nors paukščių rūšys pasiskirsto atitinkamai skirtingo klimato zonose - ne visos sutinkamos visame regione, bet ekosistemiškai ir tuo pačiu evoliuciškai, jos yra labiau izoliuotos nuo kitose pasaulio dalyse gyvenančių rūšių. Didžiausias šiam regionui skirtas leidinys yra 9 tomų S. Cramp ir K.E.L. Simmons nuo 1978 leistas knygų rinkinys - „Handbook of the birds of Europe, the Middle East and North Africa. The birds of the Western Palearctic“. Tai vienareikšmiškai chrestomatinis darbas, žinoma, tikrai netinkamas naudojimui gamtoje, atsižvelgiant į leidimo metus, dalis informacijos jame jau yra pasenusi, bet turbūt greitu metu kito tokio leidinio būtų sunku tikėtis, todėl šios knygos tikrai praturtins tiek ornitologo mėgėjo, tiek profesionalo biblioteką.

WP birds

Daugiau knygų aprašančių visas Vakarų Palearktikos rūšis nėra, tačiau, 2018 metais pasirodė pasaulyje garsių ornitologų H. Shirihai ir L. Svensson, ne mažiau įspūdingas dvitomis - „Handbook of Western Palearctic Birds“ skirtas Vakarų Palearktikoje sutinkamiems žvirbliniams paukščiams, o turint galvoje, kad šiai šeimai priskiriama 70 proc. visų pasaulio paukščių rūšių, todėl tai išsamus ir rimtas leidinys. Knygose pateikiama naujausia informacija apie atskirų rūšių identifikavimą – plunksnų variancijas, šėrimąsi, amžiaus ir lyčių skirtumus, taip pat balsų ir kitų identifikacinių kriterijų specifika kartu su detaliais taksonominiais aprašymais. Išskirtinius tekstus papildo daugiau kaip 5000 įspūdingų fotografijų, kuriose informatyviai parodyti apdaro ypatumai skiriantys rasines ir morfines variacijas regione.

Paserrines of WP

Taip pat atskiro dėmesio vertos knygos, kurios skirtos sudėtingesnių rūšių identifikacijai: jose dažniausiai greta lyginamos rūšys, kurias lengva sumaišyti tarpusavyje - akcentuojami net ir mažiausi niuansai padedantys tiksliai identifikuoti matytą paukštį. Viena iš jų, yra populiarios Helm leidyklos 2014 metais išleista K. Vinicombe ir iliustratoriaus A. Harris knyga „Helm Guide to Bird Identification“. Pieštiniuose paveikslėliuose pateikiamos panašiausios atskirų rūšių variancijos pvz. jaunikliai lyginami su patelėmis, skirtingo amžiaus variacijos tarp skirtingų rūšių, apdarai sezoninio šėrimosi metu. Išsamūs aprašymai taip pat išskiria ne tik apdaro subtilybes, bet ir laikotarpius kada identifikuoti rūšį sunkiausia, aprašo kitas sąlygas pvz. skrydžio ar giesmės ypatybes, kurios taip pat gali padėti sprendžiant ornitologinius rebusus.

Birds ID

O tiems, kurie jau žaidžia profesionalų lygoje, tiks N. Van Duivendijk 2010 metais išleista knyga „Advanced Bird ID Guide“- joje aprašoma visų 1000 Vakarų Palearktikoje sutinkamų rūšių detalios apdaro variacijos, tiesa, ja naudotis reikia ypatingų žinių ir noro kiekvieną aprašytą atvejį surasti nuotraukose ar gamtoje, todėl geriau judėkime prie knygų su paveikslėliais.

Advanced birds ID

Kai savame kieme visi paukščiai jau pažįstami arba susiformuoja įprotis apžiūrėti kiekvieną praskrendantį sparnuotį, reikia plėsti akiratį ir susipažinti su kitose pasaulio dalyse gyvenančiomis rūšimis. Detaliai nepristatysime visų įmanomų knygų, bet galima išskirti dvi pagrindines kolekcijas, kuriose surasite leidinius apie daugumą ornitologiniu požiūriu išskirtinių ir įdomių šalių. Pirmoji kolekcija jau anksčiau minėtos Helm leidyklos „Helm Field Guides“. Jų leidžiamose kygose paukščių rūšys pateikiamos pieštuose paveikslėliuose, dažniausiai leidžiamos minkštais viršeliais ir stengiamasi išlaikyti dydį tinkamą naudojimui gamtoje.

Helm field guides

Kitą, visiškai naują, paukščių pažinimo vadovų atskiroms šalims seriją, bendradarbiaudama su Birdlife International ir geriausiais tų šalių ornitologais, pradėjo leisti leidykla Lynx. Jei esate susidūrę su jų leistomis knygomis, tuomet nekils klausimų dėl jų kokybės, reikia paminėti, kad ši leidykla taip pat išleido viso pasaulio paukščių vadovus bei viso pasaulio paukščių iliustruotą sąrašą. Viso projekto tikslas yra glaudžiai susijęs su aplinkosauga – juo siekiama skatinti vietinių ornitologų ugdymą, taip pat ornitologinį turizmą, kuris prisideda prie ekonominės šalies gerovės ir suteikia pagrindo saugoti ypatingas teritorijas. Leidžiant knygas pirmiausia orientuotasi į šalis, kuriose arba iš viso nėra unifikuoto paukščių pažinimo vadovo, arba nėra atnaujintos jo versijos, todėl visose knygose paukščių pavadinimus rasite ne tik anglų ir lotynų kalbomis, bet ir nacionaline kalba. Šioje serijoje knygos leidžiamos nebūtinai atsižvelgiant į politines šalių ribas, bet ir apimant ekologiškai panašesnius geografinius regionus. Be paukščių piešinių (beje, panaudoti tie patys, kurie yra didžiosiose iliustruoto pasaulio paukščių sąrašo knygose), knygos papildomos QR kodais, kurie veda į nuotraukų ir balsų galerijas. Šios knygos leidžiamos minkštais ir kietais viršeliais, bet formatas yra didesnis, todėl gamtoje jas naudoti ne taip patogu. Kadangi tai naujas projektas, galbūt ateityje galėtume tikėtis skaitmeninių šių knygų varianto, taip jas padarant dar prieinamesnes plačiam naudojimui.

Lynx bird guides

Ir pabaigai apžvelkime paukščių pažinimo vadovus, kurie skirti atskirų grupių identifikavimui. Įgyjus šiek tiek patirties ir žinių paukščių stebėjime, neretai susidomima atskiromis grupėmis – vieni nori gilintis į plėšriųjų paukščių identifikavimą, kiti į sudėtingas kirų apdarų subtilybes, treti pasineria į smulkiuosius giemininkus ar tilvikus. Bet net ir ypatingai nesidomint kuria nors viena grupe, labai naudinga savo bibliotekoje turėti sprecializuotų knygų joms identifikuoti ir pažinti, nes dažniausiai šiuose leidiniuose pateikiama žymiai išsamesnė informacija ir galima rasti įžvalgų, kurios padės įsigilinti į paukščių atpažinimą iš skirtingų perspektyvų. Daugiausia tokių leidinių rasite jau minėtos Helm leidyklos kolekcijoje – jų identifikacijos gidų serijoje yra specializuoti leidiniai tilvikiniams paukščiams, kirams, albatrosams, audrapaukščiams, papūgoms ir panašiai.

helm-guides

Besigilinant į paukščių atpažinimą vėliau tampa įdomu nustatyti ne tik paukščio rūšį, bet ir amžių, lytį todėl pvz. tokiai grupei kaip plėšrieji paukščiai, kurių plunksnų būklė ir šėrimosi stadija gali padėti individą apibūdinti gana išsamiai - leidžiamos specializuotos knygos. Vakarų Palearktikai nuostabi knyga yra – D. Forsman „Flight Identification of Raptors of Europe, North Africa and the Middle East“ – joje pateikiama daugybė nuotraukų iš skirtingų kraštų, todėl galima matyti paukščio apdaro pokyčius skirtingais sezonais atskiruose migracijos taškuose, plačiai aprašoma variacijos ir amžiaus grupės, pateikiama naujausia informacija ir moksliniai duomenys.

Forsman Raptors

Šiame straipsnyje apžvelgėme tik pagrindines ir populiariausias knygas, daugiausia skirtas Vakarų Palearktikai, bet jų tikrai turėtų pakakti ne specifiniam paukščių pažinimui. Ir pabaigai  - knygos skirtos kaupti žinias, tačiau jų taikymas praktikoje vis tik turėtų būti svarbiausioje vietoje.