Grd 13, 2021

Kuo storiau apsirengsiu, tuo bus šilčiau. Su tokiu klaidingu įsitikinimu dauguma žmonių pasitinka šaltąjį sezoną. Kad žiemą gamtoje jaustumėtės ne tik šiltai, bet ir patogiai, kartu su laisvalaikio prekės ženklo „Hiatus“ aprangos specialistu Vytautu Raliu dalinamės patarimais, padėsiančiais pasirinkti tinkamiausią žiemos aprangą. Tiek ramiam paukščių stebėjimui, tiek sparčiam žygiui po mišką.

Nesirinkite storų drabužių

Visi prisimename, kaip vaikystėje mus aprengdavo kuo šilčiau, kad net sunku būdavo pajudėti. Nekartokite šios klaidos. Venkite sunkių medvilninių drabužių, storų megztų šalikų ir sunkių kepurių. Aktyvesnės veiklos metu medvilnė ne tik labai lėtai garina drėgmę, bet ir prastai izoliuoja nuo šilumos. Kitaip tariant, susidaro prastas šilumos ir svorio santykis. Ką rinktis? Jei kalbėsime apie apatinius drabužius, vertėtų pasikliauti merino vilna ir veltu poliesteriu (flisu).

Vyriški fliso ir merino vilnos džemperiaihttps://ornishop.lt/apranga/apranga-vyrams/vyriski-dzemperiai

tituline  2021-02_Columbia_TK_F21_WinterApres-0057_SWAP

Sluoksniuokite

Sluoksniuoti – nereiškia ant savęs susidėti kuo daugiau drabužių. Svarbiau yra ne kiek, o kokie tai drabužiai. Kuo veikla aktyvesnė, tuo daugiau šilumos mes generuojame, o kuo daugiau šilumos, tuo daugiau drėgmės, nes kūnas bando save atvėsinti. Vadinasi, kuo daugiau drėgmės, tuo labiau reiktų, kad drabužis greičiau džiūtų.
 
Kitas aspektas – storis ir tankis. Kuo drabužis storesnis ir tankesnis, tuo ilgiau jis džiūs ir daugiau šilumos jame užstrigs. Taigi aktyvesnei veiklai labiau tiks plonesni ir greičiau džiūnantis apatiniai drabužiai, o pasyvesnei – kiek tankenis pirmasis sluoksnis, bet vis tiek kvėpuojantis. Čia nepamainomi yra merino vilnos ir poliesterio audiniai. Prisiminkite: pirmas sluoksnis turi kvėpuoti ir greitai džiūti, antras – sulaikyti šilumą ir kvėpuoti, trečias – apsaugoti nuo šalčio.
 
Vyriška termo apranga: https://ornishop.lt/apranga/apranga-vyrams/vyriska-termo-apranga
Moteriška termo apranga: https://ornishop.lt/apranga/apranga-moterims/moteriska-termo-apranga

Džinsams tarkite „ne“

Džinsus dažniausiai renkasi miesto gyventojai, kurie į gamtą važiuoja rečiau, sakykim, tik savaitgaliais. Džinsas ne tik nelaiko šilumos, tačiau yra ir neelastinga, nepatogi medžiaga. Todėl renkantis kelnes žiemai, svarbu atkreipti dėmesį ir kelis faktorius: apsaugą nu drėgmės, apsaugą nuo vėjo, gerą kvėpavimą ir patogumą. Čia nepamainomos yra žygiams skirtos kelnės – elastingos, kvėpuojančios, už džinsą tvirtesnės.
 
Žiemai skirtos kelnės dažnai būna su flisiniu pamušalu, kartais – su specialiais šiltais užpildais. Bet jeigu žygiams skirtos kelnės neturi pašiltinimo, vertėtų po apačia dėtis storesnes termo kelnes ir taip kompensuoti reikiamą šilumos kiekį. Žinoma, iki tam tikro lygio. Neturėtų būti per karšta, kad nesusidarytų daug drėgmės, kuri nebūtų išgarinama.

Striukėms – 3 faktoriai

Pirmasis faktorius – išorinis audinys. Jis paprastai turi pasižymėti trimis savybėmis – apsauga nuo drėgmės, apsauga nuo vėjo ir kvėpavimu. Apsauga nuo drėgmės svyruos ir žiemą ne visais atvejais ji reikalinga. Apsauga nuo vėjo reikalinga visada, o kvėpavimas būtinas akimirkoms, kai laiką leidžiate aktyviau. Jei striukė „nekvėpuos“, savo esmę praras ir sluoksniavimas.
 
Antrasis – užpildas. Kokį rinktis: pūkinį ar poliesterio? Pūkas yra kur kas spūdesnis, kompaktiškesnis bei nuostabus savo šilumos ir svorio santykiu. Pavyzdžiui, turime visiškai identiškas striukes, bet vienoje jų 200 g pūko, o kitoje 200 g sintetinio užpildo. Kadangi pūko šilumos-svorio santykis yra geresnis, striukė su 200g pūko bus šiltesnė. Tiesa, nors pūkinis užpildas patrauklus šiluminėmis savybėmis, šiuo metu jau naudojami ir sintetiniai užpildai, kurie svorio ir šilumos santykiu gana smarkiai priartėję prie geros kokybės pūko savybių. Pats svarbiausias poliesterio užpildo privalumas – nuostabi kova su drėgme. Užpildas puikiai kvėpuoja, o net ir sudrėkęs nepraranda šiluminių savybių, nesulimpa.
 
Trečiasis faktorius – ilgis ir pasiuvimas. Kuo ilgesnis produktas, tuo didesnę dalį kūno apsaugos nuo šalčio. Tačiau ilgis kiek apriboja judesius. Tai reiktų įsivertinti. Tuo tarpu gaminio pasiuvimas – dizainas ir išmodeliavimas – turės įtakos šilumos palaikymui. Drabužis neturi varžyti, bet per daug laisvos vietos neleis šilumai išlikti arti kūno.

Columbia_TK_F21Wholesale_WinterApres-4191  Columbia_TK_F21Wholesale_WinterApres-1483_MALBEC

Venkite storų šalikų

Kiekvienas atviras ir neapsaugotas kūno plotas „išmeta“ šilumą, todėl sandarumas ypač svarbu. Tačiau kad ir koks didelis ar iš pažiūros šiltas būtų storas megztas šalikas, jis ne visada gerai sulaikys šilumą, o pro jo „skyles“ skverbsis drėgmė. Be to, aktyviau judant, jis apskritai bus nepatogus. Alternatyva šalikui – sandarios ir patogios kaklo movos, kurias galima lengvai nusisegti.
 
Kaklo movos: https://ornishop.lt/aksesuarai/kaklo-movos

Be pirštinių – nė žingsnio

Rinkdamiesi pirštines, įvertinkite, kokia veikla lauke užsiimsite. Yra neperšlampamų pirštinių, kurios yra itin storos, orientuotos į itin šaltą orą ir pasyvią veiklą. Tuo pačiu, yra visiškai plonyčių, bet apsaugos nuo drėgmės neturinčių pirštinių iš merino vilnos arba fliso, kurios tiks bendram komfortui palaikyti vėsesniu oru ar itin aktyviai veiklai. Taigi, pasirinkimas visiškai priklauso nuo to, kiek tas pirštines naudosite ir kam.

Šiltos pirštinės: https://ornishop.lt/aksesuarai/pirstines

Šildykitės iš vidaus

Joks ilgesnis žygis žiemą neapsieis be termoso karštos arbatos ar kavos. Geri termosai yra tie, kurie sudaryti iš trijų sluoksnių – išorinio, kurį liečiame ir matome, vaakumo ir vidinio sluoksnio. Būtent vaakumas neleidžia šilumai ar šalčiui iš termoso „pabėgti“. Taigi – rinkitės trijų sluoksnių termoizoliacinį termosą, kuris būtų sandarus, iš nerūdijančio plieno, nesugeriantis kvapų. Tokie termosai skystį šiltą išlaiko net iki 12 valandų, o šaltą – dvigubai ilgiau.

Termosai: https://ornishop.lt/aksesuarai/gertuves

2021-02_Columbia_TK_F21_WinterApres-2043_SWAP  Columbia_TK_F21Wholesale_WinterApres-4233_MALBEC