Sau 9, 2025

Vienas universaliausių Lietuvos gamtininkų, daugelį metų tyrinėjantis Punios šilo sengirę, ir aktyvus keliautojas, aplankęs jau daugiau nei 100 pasaulio šalių. Taip trumpai būtų galima pristatyti Žydrūną Preikšą. Daugybę žinių apie laukinę gamtą sukaupęs specialistas jau ne pirmus metus veda mūsų organizuojamą turą po Punios šilą, o nuo 2026 metų smalsius Lietuvos gamtos entuziastus lydės į Kostą Riką – didžiausio biologinės įvairovės tankumo šalį pasaulyje.

Aktyviau ir profesionaliau domėtis gamta Žydrūnas pradėjo nuo 1991 metų, kai įstojo į Lietuvos ornitologų draugiją (LOD) ir išvykos į gamtą, susipažįstant su paukščių pasauliu, darėsi vis dažnesnės. Pažintis su paukščiais, kaip pats prisimena, tęsėsi ilgai, bet kryptingai.

Ketverius metus (nuo 1996 iki 2000 metų) Žydrūnas atliko paukščiams svarbių teritorijų tyrimus beveik pusėje Lietuvos teritorijos, dalyvavo daugybėje su paukščiais susijusių tyrimų, buvo Lietuvos ornitofaunistinės komisijos, nagrinėjančios retų rūšių stebėjimus, narys, o nuo 1998 m. dalyvauja Tarptautinėje meldinės nendrinukės išsaugojimo grupės veikloje – lanko daugelį jos perimviečių, svarbių migracijos sustojimo vietų ir vieną pagrindinių žiemaviečių Senegale.

Zydrunas Preiksa 2

Tačiau Žydrūno domėjimasis gamta ties paukščiais nesustojo. Netrukus jį patraukė augalų pasaulis, o nuo 1998 metų, kai pradėjo dirbti Nemuno kilpų regioninio parko ekologu, gamtos pažinimas dar labiau prasiplėtė – jam tapo įdomios visos organizmų grupės.

„Pirmą kartą „nėriau“ į grybų, kerpių, samanų, moliuskų, vabzdžių pasaulį, vykdžiau gamtiniu požiūriu svarbių buveinių detalesnius įvertinimus, o nuo 2007 metų pradėjau rašyti mokslinį darbą – disertaciją apie sengires. Būtent tada įvyko didelis lūžis ir organizmų, besidauginančių sporomis, vadinamųjų kriptogamų, pažinimo link“, – pasakoja Ž. Preikša.

Inicijavo Punios rezervato išplėtimą

Kaip vieną svarbiausių kartu su kolegomis aplinkosaugininkais nuveiktų darbų gamtai Žydrūnas įvardija iniciatyvą išplėsti gamtinį rezervatą beveik visame Punios šile. Šį ambicingą tikslą pavyko pasiekti 2022 metais – Punios šilas tapo didžiausiu gamtiniu rezervatu šalyje. Jo plotas išsiplėtė apie 5 kartus ir šiuo metu siekia daugiau nei 22 kvadratinius kilometrus.

Taip pat Žydrūnas prisidėjo prie meldinės nendrinukės populiacijos ir jos buveinių su kitomis retomis asocijuotomis rūšimis atkūrimo, daugybės svarbių gamtai teritorijų išsaugojimo ir švietėjiškos veiklos.

Zydrunas Preiksa

Nuo 2013 metų Žydrūnas su grupele bendraminčių ir talkininkų pradėjo organizuoti kasmetinį „Rūšių ralį“, kurio metu siekiama konkrečioje teritorijoje užfiksuoti kuo daugiau augalų, gyvūnų, grybų karalysčių atstovų ir taip prisidėti prie geresnio Lietuvos bioįvairovės ištirtumo, o nuo 2024 metų ėmėsi rengti ir „Laumžirgių ralį“.

Daugiau nei 100 aplankytų šalių

Nuo 2009 metų VDU Žemės ūkio akademijoje Žydrūnas dėsto su biologine įvairove ir jos apsauga susijusius dalykus. Kaip pats sako, ėmęsis dėstytojo darbo jis privalėjo gilinti žinias, todėl pradėjo keliauti po įvairias skirtingas ekosistemas visame pasaulyje. Šiuo metu Žydrūnas yra jau aplankęs visus kontinentus, daugiau nei 100 šalių ir pabuvojęs visuose Žemėje esančiuose biomuose – geografinėse zonose.

„Kai keliauju po skirtingas šalis, stengiuosi jas pažintis tiek iš gamtinės, tiek iš kultūrinės pusės. Atokūs šalies regionai su natūraliu kraštovaizdžiu ir tradiciniu gyvenimo būdu paprastai būna žymiai įdomesni nei miestų gatvės ar nacionaliniai muziejai. Keliaudamas po gamtą niekada „neužsiciklinu“ stebėti vien paukščius, žinduolius ar kokią nedidelę grupę organizmų. Priešingai, mane visada domina visuma“, – sako „Ornitostogų“ gamtos gidas.

Žydrūno Preikšos vedami turai:

 
zp nuotrauka