Rgs 11, 2023

Jau spalį skaitytojus pasieks didžiausia ir išsamiausia iki šiol išleista knyga apie Lietuvos grybus – „Didžioji Lietuvos grybų knyga“. Pirmą kartą knygų apie mūsų krašto grybus istorijoje joje bus aprašyti ne tik tradiciniai kepurėtieji, bet ir neįprasti ir retai sutinkami makroskopiniai grybai. Iš viso – daugiau nei 730 rūšių su spalvotomis nuotraukomis.

Šiuo metu prasidėjo ir iki spalio 1 d. tęsis išankstinė prekyba, kurios metu knygą galima užsisakyti su 10 proc. nuolaida. Pirmieji egzemplioriai bus išsiųsti spalio pradžioje. 

Knygos pagrindu tapo pernai Latvijoje mikologių Initos Dāniele ir Diānos Meiere parašyta knyga apie kaimyninės šalies grybus, o specialiai Lietuvai ją adaptavo ir papildė garsi lietuvių mikologė dr. Reda Iršėnaitė.

05_Grybai_knyga_post-02  05_Grybai_knyga_post-03

Kaip teigia knygos bendraautorė, per pastaruosius kelis dešimtmečius Lietuvoje išleista keletas knygų apie grybus, tačiau didžiojoje dalyje buvo aprašomi tik valgomieji grybai arba maža dalis grybų gupių.
 
„Ši knyga yra savotiškas tarpininkas tarp populiarių grybų leidinių ir mokslinių leidinių. Kadangi Lietuvoje yra daugiau kaip 2000 stambiųjų (makrogrybų) grybų, natūralu, kad visi jie netelpa į vieną knygą. Be to, grybų karalystėje vyksta daug pokyčių, atrandamos naujos rūšys, keičiasi pavadinimai ir klasifikacijos, todėl kiekvienas naujas leidinys pateikia naujos ir atnaujintos informacijos“, – sako R. Iršėnaitė.

Padės grybus atpažinti

Siekiant paskatinti skaitytojų domėjimąsi grybais ir jų įvairove, naujoje knygoje daug dėmesio skiriama ne tik tradiciniams kepurėtiesiems grybams, bet ir kitoms grybų grupėms. Šios apima tiek dažnesnius, tiek neįprastus ir retai aptinkamus grybus – pumpotaukšlius, žieviagrybius, šakočius, drebutinius, ausūnius, požeminius ir daugelį kitų makroskopinių grybų.

Pilkšvoji Kreivabudė (Pleurotus pulmonarius) (foto Aurelija Plūkė)  Taurinis žvakidėlis (Clavicorona pyxidata) (foto Aurelija Pluke)

Pilkšvoji kreivabudė ir taurinis žvakidėlis (Aurelijos Plūkės nuotraukos)

Įvade trumpai apžvelgiama grybų augimo aplinka, jų sandara, ekologija ir panaudojimas, paaiškinami grybų aprašymuose vartojami terminai. Aprašuose pateikiama svarbiausia informacija padės atpažinti grybus iš išorinių ir mikroskopinių požymių.

Skirta ne tik grybautojams

Didžioji dalis knygų apie Lietuvos grybus iki šiol buvo orientuota į grybautojus, bet naujasis leidinys bus įdomus kur kas platesniam skaitytojų ratui. Joje daug įdomios ir naudingos informacijos ras biologai, gamtos apsaugos specialistai, miškininkai, gamtos mokslų studentai ir tiesiog gamtos stebėtojai bei fotografai.

Knyga bus minkštais viršeliais, todėl ja bus patogu naudotis lauke – stebint, tyrinėjant ar vaikštant po mišką su krepšiu ir kaupiant grybų atsargas žiemai.

Knygos autorės: Inita Dāniele (Latvija), Diāna Meiere (Latvija), Reda Iršėnaitė (Lietuva)
Tekstų iš latvių kalbos vertėja: Aleksandra Fominaitė
Leidykla: Latvijos gamtos muziejus ir „Jāņa sēta“
Leidybos partneris Lietuvoje: „Ornitostogos“
Puslapių skaičius: 528
Viršeliai: minkšti