Rgs 10, 2019

Yra daugybė paukščių atpažinimo programėlių, kurios paremtos popierinių knygų suskaitmeninimu ar atskirom duomenų bazėm, bet šį kartą dėmesį Norvegų universiteto sukurtai programėlei - BirdID Nord University. 

Ši programėlė sukurta internetinio puslapio pagrindu, kuriame galima rasti dar daugiau informacijos apie jų kuruojamas vakarų palearktikos paukščių pažinimo programas, organizuojamus kursus tiek Lietuvoje, tiek kitose šalyse, naudotis nuotraukų ir balsų duomenų bazėmis, taip pat mokymosi platformomis ir laikyti oficialiai patvirtintus egzaminus, bei gauti sertifikatus apie savo žinių lygį.

Bet šiandien plačiau apie mobiliąją aplikaciją, kuri gali būti nebloga pirmoji programėlė Jūsų telefone paukščių identifikavimui. Programėlė yra nemokama ir ją galima parsisiųsti iš Google Play parduotuvės Android arba AppStore iOS naudotojams. Nors programėlė yra anglų kalba, bet kai kurie jos elementai yra išversti į nacionalines kalbas, todėl pasirinkę lietuvių kalbą nustatymuose, visus paukščių pavadinimus ir kai kuriuos mygtukus bei pasirinkimus matysite lietuviškai.

Screenshot_2019-09-05-16-25-53-315_phoot.pimms.hintbird

Norint naudotis programėle registracija nereikialinga, tačiau jei atliksite paukščių išvaizdos ar balsų pažinimo testus ir norėsi sekti savo progresą arba dalintis pasiekimais su kitais vartotojais, turėsite įrašyti savo vardą ar pseudonimą skelbdami rezultatus. Taip pat programėlė turi ne tik treniravimosi funkciją, bet ir pasiekimų patikrinimo, jei jau jaučiatės pakankamai tvirtai ir norite užtikrinti savo rezultatus, galite rinktis išvaizdos ar balsų egzaminus, jie taip pat yra keturių lygių - tik juose galioja griežtesnės taisyklės: atsakymo laikas visada limituotas ir klausimų kiekis - 30.

Pagrindinis Norvegų universiteto ir programėlės tikslas skatinti mokytis pažinti paukščius tiek iš išvaizdos, tiek iš balsų, todėl ir pirmasis pasirinkimas yra treniravimosi testai (Training Quiz). Juose galima rinktis skirtingo lygio (nuo 1 iki 4), skirtinguose arealuose sutinkamų paukščių (konkrečios šalies arba visos Vakarų Palearktikos), taip pat klausimus su laiko limitu arba nelimituotus. O dėl galimybės skelbti savo pasiekimų rezultatus internete ir matyti kitų vartotojų lygį, galima įsitraukti į savotiškas varžybas dėl savo žinių lygio. Tai puiki alternatyva betiksliam telefono "skrolinimui" - vietoj to, galima išmokti naują paukščių rūšį pažinti iš išvaizdos ar balso!

Antrasis programėlės skyrius skirtas paukščių identifikavimo gidui - galite parsisiųsti tik jus dominančios šalies paukščius arba visos Vakarų Palearktikos. Žinoma, jei norėsite jais naudotis telefone tai užims šiek tiek vietos, kitu atveju galite jais naudotis nesisiųsdami, bet tam bus reikalinga interneto prieiga.

Savo pasirinktame sąraše galėsite matyti lietuviškus paukščių pavadinimus ir lotyniškus atitikmenis, deja, paukščių aprašymai bus anglų kalba, bet tikrai gausu rūšies kokybiškų nuotraukų ir vizualiai parodyta į ką atkreipti dėmesį identifikuojant rūšį, todėl neturėtų būti sunku suprasti kas yra svarbiausia. Paukščių nuotraukos pateiktos tiek suaugusių patinų ir patelių, tiek jauniklių, tiek skirtingų sezonų, taip pat skrendančių paukščių todėl tai tikrai kokybiškas pažinimo gidas. Be nuotraukų ir paukščio išvaizdos aprašymo taip pat rasite ir jo balsą, tiesa ne visų rūšių pavyzdžių yra daug, bet bendrai identifikacijai to gali užtekti. Taip pat pateikta nuoroda į rūšies paplitimo žemėlapį, ekologines ypatybes, papildomų nuorodų į kitus šaltinius, pateikiama bendra informacija apie fizinius duomenis: ilgį, sparnų ilgį, svorį ir galiausiai labai naudinga funkcija - panašių rūšių sąrašas. Deja nėra galimybės vizualiai sugretinti panašių rūšių nuotraukas, bet mygtukas vis tiek leidžia lengviau rasti ir palyginti.

Screenshot_2019-09-05-16-26-10-128_phoot.pimms.hintbird  Screenshot_2019-09-05-16-26-27-975_phoot.pimms.hintbird  Screenshot_2019-09-05-16-26-34-132_phoot.pimms.hintbird

Labai įdomi ir išskirtinė šios programėlės funkcija ieškoti paukščių skirstant juos pagal siluetą - tai tikrai naudinga pradedantiesiems stebėtojams, nežinant sistematikos, o tiesiog vizualiai įsivaizduojant paukštį, tiesa, deja, bet pasirinkus vieną iš silueto grupių paukščiai atvaizduojami ne nuotraukomis, o pavadinimais, todėl vis tiek reikia žinoti paukščio rūšį norint pasitikrinti. Žinoma yra paieškos sistema, kuria naudojantis galima kitaip filtruoti paukščius - paieška veikia tik ta kalba, kuri nustatyta kaip pagrindinė ir lotyniškais paukščių pavadinimais. Taip pat apibūdintojas prisimena anksčiau žiūrėtas rūšis, todėl tai irgi gali būti greitesnis priėjimas prie dominančios rūšies.

Trečioje skiltyje programėlė jau nuves jus tiesiai į Nord University interneto puslapį, kuriame rasite informaciją apie artėjančius kursus, įvairias ekskursijas ir kitą jų veiklą. 

Vartotojai programėlę vertina šiek tiek daugiau nei keturiomis žvaigždutėmis.

Jei turite papildomų pastebėjimų ar naudingos vartojimosi patirties - pasidalinkite su mumis!