Vas 10, 2020

Praėjusį savaitgalį (vasario 8-9 d.) vyko pirmasis Ornitostogų renginys skirtas gamtosaugai. Nors Ornitostogos savo turais lietuvius pradėjo džiuginti tik prieš penkis mėnesius, tačiau jau pirmaisiais metais nusimatė ambicingą tikslą – nuo visų suorganizuotų turų 10 proc. skirti gamtosaugai ir 2019-2020 m. žiemą įgyvendinti pirmąjį savo gamtosauginį renginį. Šiam tikslui buvo pasirinktas Pietų Lietuvoje, Čepkelių rezervato pašonėje esantis Pakatrės pievų botaninis – zoologinis draustinis. Nuo žilos senovės šilų dzūkai Pakatrės pievose pjovė žolę savo gyvuliams maitinti, todėl buvo palaikomos atviros šlapžiamės, puikiai tikusios retoms sparnuočių rūšims. Pastarųjų metų sausros kone sustabdė Katros upės tėkmę į rytus ir dėl šios priežasties pievos dar labiau išsausėjo bei pradėjo apauginėti krūmokšniais. Kadaise prof. Tado Ivanausko numylėtas Katros slėnis šiuo metu neatpažįstamai pasikeitęs ir beprarandantis savo svarbą retiems sparnuočiams bei augalams. Plačiau apie Pakatrės pievose tarpstančią gyvybę skaitykite čia: https://www.ornitostogos.lt/apie-mus/gamtosauga

5

Ankstyvą šeštadienio rytą 14 talkininkų iš skirtingų Lietuvos kraštų išvyko Pietų Lietuvos link. Į Pakatrės pievas sugužėjęs būrys entuziastingų dalyvių netruko imtis pirmųjų darbų: 4 krūmapjovės it bitės pradėjo zvimbti įvairiose slėnio vietose, kardais, kirvukais ir grėbliais ginkluoti gamtos mylėtojai, metras po metro skverbėsi į užgožtus pievų kraštus.

2..

Su kiekviena minute iš krūmų ir nendrių gniaužtų buvo išlaisvinamas vis didesnis pievų ir aukštapelkės plotas. Netrukus į pievas atvyko ir sunkioji artilerija – „Brielmaier“ motoblokas – žoliapjovė. Nors darbas kupstuotoje, klampioje, nendrėmis, medeliais ir krūmais apaugusioje pievoje nebuvo lengvas, tačiau suvienytos jėgos vedė nusimatyto tikslo link – atkurti tinkamą buveinę retų paukščių perėjimui Pakatrės pievų centrinėje plynėje.

Ket

Per pietus pasistiprinę ant laužo virta dzūkiška grikine koše dalyviai tęsė darbus. Iki vakaro buvo atvertas didesnis nei 4 ha plotas!

Tikslas buvo gerokai didesnis, nei kad būrys entuziastų sugebėjo įveikti per vieną dieną, todėl talka tęsėsi ir sekmadienį. Saulėtas, vaiskus ir blizgiu šerkšnu tviskantis rytas, iš termosų garuojanti čiobrelių arbata ir naujas dienos tikslas – nuo krūmokšnių atverti pievų ir aukštapelkės plotą šiaurinėje Katros upės pusėje. Nors sekmadienį dalyvių buvo mažiau, tačiau saulėtas oras energijos ir noro negailėjo – iki vakaro buvo beveik pabaigtas 6 ha plotas.

1

Per dvi dienas talkoje dalyvavę gamtai neabejingi žmonės atkūrė atvirą buveinę kone 10 ha plote abipus Katros upės!  Tikimės, kad jau šį pavasarį reti sparnuočiai, augalai ir varliagyviai įvertins šias pastangas ir jus galėsime pradžiuginti naujienomis iš atgimstančio Pakatrės slėnio.

4

Visas Pakatrės pievų botaninio zoologinio - draustinio plotas siekia kone 100 ha, todėl net ir po dviejų dienų intensyvaus darbo buvo sutvarkyta tik dešimtadalis šios unikalios teritorijos. Tikime, jog ateityje, su jūsų visų pagalba tęsime Pakratrės pievoms atgimti reikalingus darbus ir atkursime vis didesnį šio slėnio plotą. 

Pakatrės pievos

Ornitostogos dėkoja visiems talkos dalyviams, be kurių tokio ploto gamtotvarka per tokį trumpą laiką nebūtų įvykus. Ypatingai norime padėkoti Lietuvos ornitologų draugijai už talkai paskolintas dvi krūmapjoves ir Baltijos aplinkos forumui, kuris į talką atvyko su Brielmaier motobloku bei gerokai paspartino nendrynų šienavimą.

Ornitostogos iš surinktų gamtosauginių lėšų organizavo talką, skyrė kurą logistikai, krūmapjovėms, aprūpino dalyvius pirštinėmis, maistu bei karšta koše.

3

Ačiū dalyvavusiems:

Armandas Naudžius

Robertas Akstinas

Justas Gulbinas

Lina Gulbinė

Žymantas Morkvėnas

Augustas Raudonius

Antanas Petraška

Eglė Milerytė

Tadas Stirbys

Dalė Draugelienė

Gintautas Draugelis

Tadas Gružinskas 

Rugilė Draugelytė

Marius Karlonas

 

3..

Pievos

 

Nuotraukos: Tado Gružinsko ir Armando Naudžiaus

 STEBĖK - PAŽINK - SAUGOK

ORNITOSTOGOS