Stebėti, pažinti, saugoti. Tą kviečia daryti pirmasis katalogas, į kurį sudėjome viską, apie yra „Ornitostogos“, ir apie ką bus mūsų 2025 metai. Jame išsamiai pristatome kitąmet vyksiančius gamtos stebėjimo turus, tarp kurių ir naujiena – turai po tolimas egzotiškas šalis, pasakojame apie neatsiejamą savo veiklos dalį gamtosaugą, tiesiogines transliacijas iš retų paukščių lizdų, šiais metais įkurtą ir didelio susidomėjimo iš paukščių entuziastų sulaukusią Ornimokyklą ir daugelį kitų iniciatyvų.
Iš viso kataloge aprašyti beveik 40 skirtingų gamtos stebėjimo turų po Lietuvos, kaimyninių šalių ir tolimųjų kraštų laukinės gamtos kampelius. Kitąmet gamtos entuziastus pirmą kartą pakviesime leistis į savaitės, dešimties dienų ar dar ilgesnes keliones pažinti stulbinančią kitų egzotiškų kraštų gamtą.
2025 metais – nuo savanų iki atogrąžų
Jau vasarį – iškart po Valentino dienos – pakviesime į Šiaurės Graikiją, kraštą, kurį retai pamatysite turizmo reklamose. Mūsų tikslas bus aplankyti nuostabaus grožio Kerkinio ežerą ir jo apylinkes, kuriose kasmet žiemoja tūkstančiai Europos paukščių. Savaitės trukmės ture lauks pelikanų, flamingų, girnovių ir kitų vandens paukščių stebėjimai, žygiai į kalnus, plėšriųjų paukščių paieškos, kelionė laivu po ežerą ir daug kitų sparnuotų nuotykių, po kurių tikrai įsimylėsite kitokią Graikiją.
Garbanotasis pelikanas (Ondřej Prosický nuotrauka) ir Kerkinio ežeras (ververidis nuotrauka)
Balandį lauks kelionė į Rumuniją – Karpatų kalnus ir Dunojaus deltą. Tai viena iš TOP3 ornitologinio turizmo šalių Europoje. Turo dalyvių lauks lokių stebėjimas iš slėptuvių kalnuose ir net keturios naktys plaukiojančiame viešbutyje, stebint stulbinantį Dunojaus deltos gamtos pasaulį. Tai didžiausia ir labiausiai išsaugota Europos delta, įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Žmonėms, kurie domisi paukščiais, aplankyti šią vietą būtina bent kartą per gyvenimą.
Rudasis lokys Karpatuose (Janek Egy nuotrauka) ir Dunojaus platybės (porojnicu nuotrauka)
Birželį lauks pažintis su Kaukazo gamtos lobiais Sakartvele. Nuo stepių iki kalnų, nuo ledynų iki vienuolynų – vienuolikos dienų kelionė apims gražiausias šalies gamtos ir kultūros vietas. Lapkritį kviesime į nepakartojamą kelionę po Tanzanijos savanas su drambliais, liūtais, žirafomis, zebrais, leopardais, tūkstančiais egzotiškai atrodančių ir skambančių paukščių, o 2026 metų kovą lauks ekspedicija po laukines džiungles Kosta Rikoje – didžiausio biologinės įvairovės tankumo šalį pasaulyje. Tikrą pasaulio paukščių stebėtojų rojų.
Serengečio parke (Nick Dale nuotrauka) ir Kosta Rikos paukštis kecalis (Petr Salinger nuotrauka)
Nauji turai Lietuvoje
Kitų metų liepą pradžiuginsime besidominčius Lietuvos plėšriaisiais paukščiais. Vienos dienos turas vyks Asvejos krašte, kur turėsite progos susipažinti su skirtingomis lenktanagių rūšimis – mažaisiais ereliais rėksniais, vapsvaėdžiais, jūriniais ereliais, pievinėmis ir nendrinėmis lingėmis, skėtsakaliais, vištvanagiais ir kitais padangių plėšrūnais. Turą ves vienas geriausių Lietuvos plėšriųjų paukščių specialistų – ornitologas Saulis Skuja.
Nors į katalogą šio turo aprašymas nepateko, bet vasarą planuojame ir pažintį su augalais – retosiomis gegūnėmis ir daugeliu kitų vasaros pradžioje pražystančių gėlių. Turą po pievas, paupius ir pelkes ves botanikė Vilma Gudynienė. Jo metu tikrai praplėsite pažinimo ribas ir į žolynus imsite žiūrėti kitomis – meilės ir rūpesčio pilnomis akimis.
Nendrinė lingė (Marcin Perkowski nuotrauka) ir jūrinis erelis (Mariaus Karlono nuotrauka)
Išsaugoti namus retoms rūšims
Kataloge rasite atskirą skyrių apie mūsų su vokiečių partneriais įkurtą „Paramėlio gamtos atkūrimo fondą“, kurios tikslas – atkurti ir išsaugoti retų paukščių, žvėrių, varliagyvių ir augalų namus Pietų Lietuvoje – vadinamojoje Paramėlio saloje.
Susipažinsite su turtinga šios vietos biologine įvairove, sužinosite, ką pavyko nuveikti per pirmuosius fondo gyvavimo metus ir kokie ateities planai. O taip pat rasite skyrių apie jūsų pamėgtas tiesiogines transliacijas iš retų paukščių lizdų. Jame apžvelgiame dramatišką žuvininkės Laumės gyvenimą ir šiemet sėkmingai vadą užauginusių laplandinių pelėdų kasdienybę.
Žuvininkų lizdas (kadras iš tiesioginės transliacijos) ir laplandinė pelėda (Eugenijaus Drobelio nuotrauka)
Katalogą papildo interviu su „Ornitostogų“ įkūrėju, ornitologu Mariumi Karlonu, kuris teigia, kad paukščių stebėjimas keičia žmonių pasaulėžiūrą, ir Oliwieriu Myka, kuris lydi mūsų turų dalyvius po legendinę Belovežo sengirę ir migruojančių vandens paukščių gausa stulbinantį Biebžos upės slėnį. Šiuos turus po Lenkiją organizuosime ir 2025 metais.
Kur katalogą gauti?
Pirmąjį katalogą padovanosime visiems, kurie su mumis keliavo 2023-2024 metais, bei keliaus iki žiemos pabaigos. Taip pat katalogą galima įsigyti mūsų e. parduotuvėje arba užsukus į „Ornitostogų“ būstinę ir fizinę parduotuvę adresu S. Žukausko g. 26-60, Vilniuje.