Geg 28, 2024

Pradėjus išsamiau domėtis paukščiais, dažnam gamtos entuziastui kyla klausimas – kokį paukščių pažinimo vadovą naudoti? Vieni tiks pradedantiesiems, kiti – jau pažengusiems stebėtojams. Vienuose galima rasti informacijos tik apie dažniausius Lietuvos sparnuočius, o kituose – ir apie tuos, kurie pasirodo migracijų metu. Vienuose pateikiamos skirtingų rūšių nuotraukos, o kituose – iliustracijos. Kaip nepasimesti ir išsirinkti tinkamiausią?
 

Žemiau pateikiame kelis per pastaruosius metus pasirodžiusius Lietuvos paukščių pažinimo vadovus ir trumpai aptariame, kokią informaciją juose galima rasti, kurie iš jų tiks žengiantiems pirmuosius žingsnius paukščių pažinimo kelionėje, o kurie – norintiems pagilinti turimas žinias.
 
Visus Lietuvos paukščių pažinimo vadovus rasite e. parduotuvėje www.ornishop.lt

Pažintis su paukščiais

Autoriai: Vytautas Jusys, Saulius Karalius
Puslapių skaičius: 288
 
Šioje kišeninio formato knygelėje rasite 254 dažniausiai Lietuvoje sutinkamų paukščių rūšių nuotraukas (daugiausia patino ir patelės), trumpus jų išvaizdos ir balsų aprašymus bei sužinosite, kur ir kada gamtoje labiausiai tikėtina juos pamatyti. Pagal puslapio apačioje pavaizduotą spalvotą 12 mėnesių juostelę matysite, kokiu metų laiku ir kaip dažnai galima pamatyti konkrečios rūšies sparnuotį mūsų krašte.
 
Kam skirta: Pradedantiesiems stebėtojams, norintiems pažinti, kokie paukščiai peri jų kieme, žiemą lankosi lesykloje, gyvena gretimame miške ar ežere. Dėl nedidelio formato knygelę patogu turėti su savimi keliaujant, einant į žygį ar susiruošus stovyklauti. Puikiai tiks ir vaikams.
 
11_Pazintis_su_pauksciais-1200x1200
 

Pažinkime Lietuvos paukščius

Autoriai: Vytautas Jusys, Saulius Karalius, Liutauras Raudonikis
Puslapių skaičius: 240
 
2019 m. išleistoje knygelėje aprašomi dažniausi Lietuvos paukščiai, pateikiami pagrindiniai jų skiriamieji požymiai: apdaro variacijos skirtingais metų laikais, lyčių skirtumai, taip pat biologijos ypatybės. Knyga gausiai iliustruota kokybiškomis nuotraukomis.
 
Kam skirta: Trumpi šios knygos tekstai skirti žmonėms, kurie domisi šalia jų gyvenančiais sparnuočiais, bet nėra patyrę paukščių stebėtojai. Ją patogu nuolat turėti po ranka, kad būtų galima ilgai nelaukus atpažinti pastebėtą paukštį.
 
10_Pazinkite_Lietuvos_paukscius-700x700
 

Lietuvos paukščiai

Autoriai: Romualdas Barauskas, Marius Karlonas
Puslapių skaičius: 288
 
Šiuo metu tai vienas populiariausių Lietuvos paukščių pažinimo vadovų. Pagrindinis jo išskirtinumas – ne tik spalvotos kokybiškos paukščių nuotraukos, bet ir QR kodai prie kiekvienos rūšies, kurių pagalba galima išgirsti paukščio balsą.  
 
Knygoje aprašomos 268 Lietuvoje perinčios bei kasmet migracijų metu matomos ir žiemojančios paukščių rūšys.Taip pat pateikiamas sąrašas rūšių, kurios anksčiau gyveno ir išnyko, sutinkamos gamtoje pabėgę iš nelaisvės arba nereguliariai ar itin retai užklysta į mūsų šalį. Aprašoma paukščio išvaizda, buveinė, kurioje rūšį galima sutikti, veisimasis bei kitos ypatypės, palengvinančios paukščio atpažinimą gamtoje.
 
Paukščių atpažinimą ypač palengvins prie kiekvienos rūšies pateikiamos 3 nuotraukos, kuriose atskleidžiami individų skirtumai pagal lytį, amžių, sezoniškumą, o kai kurioms rūšims – jauniklio ar lizdo nuotrauka.
 
Kam skirta: Tiek pradedantiems, tiek pažengusiems stebėtojams, kurie nori pagilinti žinias ir paukščius lengvai pažinti ne tik pagal išvaizdą, bet ir balsus.
 
01_LT_Pauksciai_virselis
 

Lietuvos paukščių pažinimo vadovas

Autoriai: Vytautas Jusys, Saulius Karalius, Liutauras Raudonikis
Puslapių skaičius: 288
 
Knygoje besidomintieji ras jau daugiau – net 399 rūšių – paukščių išvaizdos ir balso aprašymus, atnaujintus paplitimo šalyje žemėlapius, per 2200 kokybiškų nuotraukų, atnaujintus jų apsaugos statusus bei pagal naujausią Lietuvos perinčių paukščių atlaso medžiagą patikslintus duomenis apie Lietuvos paukščių paplitimą ir gausą.
 
Kam skirta: Pažengusiems stebėtojams, kurie domisi ne tik mūsų krašte perinčiais, bet ir rečiau užklystančiais paukščiais.
 
06_pazinimo_vadovas-1200x1200
 

Europos paukščiai

Autoriai: Lars Svensson, Dan Zetterström, Killian Mullarney
Puslapių skaičius: 480
 
Žodis „Europos“ pavadinime neturėtų išgąsdinti – knygoje pateikiami visi Vakarų Palearktikos regione, kuriam priklauso ir Lietuva, sutinkami paukščiai. Tai neabejotinai geriausias paukščių pažinimo vadovas pasaulyje, kuriam tikslumu ir informatyvumu iki šiol nėra lygių. Lietuvos paukščių mylėtojai jį geriau žino pagal anglišką versiją išleidusios britų leidyklos „HarperCollins“ pavadinimą – „Collins Bird Guide“.
 
Knygą sudaro išsamūs Vakarų Palearktikos regionui priklausančių 700 paukščių rūšių aprašymai, o pabaigoje dar keliasdešimt užklystančių rūšių ir tų, kurios paspruko iš nelaisvės arba į regioną buvo atvežtos. Labai tikslius aprašymus papildo informatyvios ir tikroviškos spalvotos iliustracijos su pagrindiniais rūšies identifikacijai reikalingais požymiais (lytis, amžius, plunksnų raštas poravimosi ir poilsio periodu, paukščio vaizdas skrydyje ir kt.). Taip pat publikuojami aktualiausi paplitimo žemėlapiai su patikima informacija apie paukščių perėjimo, migracijos ir žiemojimo vietas.
 
Prie dalies paukščių aprašymų lietuvių skaitytojai ras informacijos apie vienos ar kitos paukščio rūšies situaciją Lietuvoje, yra nurodyti rūšies aptinkamumo kodai ir retumas Lietuvoje.
 
Kam skirta: Pažengusiems paukščių stebėtojams, kurie domisi ne tik Lietuvos, bet ir visos Europos paukščiais, kurie nori išmokti identifikuoti paukščius net pagal smulkiausius požymius, ir kurie žino, kad domėjimasis paukščiais taps ilgai trunkančiu hobiu.
 
Collins_2
 

Lietuvoje žiemojantys paukščiai 

Autoriai: Vytautas Jusys, Marius Karlonas
Puslapių skaičius: 224
 
Šioje knygoje garsūs Lietuvos ornitologai apžvelgia visas Lietuvoje žiemos mėnesiais užregistruotas paukščių rūšis,tačiau nepateikia jų išvaizdos aprašymų, o  daugiau koncentruojasi į jų lankomas buveines, mitybos ypatumus, ekologinius bei elgesio niuansus. Apie retesnius stebėjimus pateikia tikslią faktinę informaciją.
 
Knygoje rasite visų 222 paukščių rūšių žiemojimo vietų Lietuvoje žemėlapius ir net 571 nuotrauką – beveik visos padarytos mūsų šalyje. Įdomius faktus papildo išsamūs skyriai apie lesinimą ir populiariausius paukščių stebėjimo renginius žiemą bei naudingi patarimai, kaip ir kur stebėti paukščius šaltuoju metų laiku.
 
Kam skirta: Besidomintiems paukščiais, kurie Lietuvoje ne tik peri, bet į mūsų kraštą atklysta šaltuoju sezonu, mėgstantiems stebėti paukščius žiemą (tiek lesyklose, tiek laukuose), sekantiems retus stebėjimus mūsų šalyje, norintiems prisidėti žiemojančių paukščių apskaitų Lietuvoje.
 
01_Ornitostogos_geguze_virselis_1-700x700
 

Nauji ir reti paukščiai Lietuvoje

Autoriai: Vytautas Jusys, Saulius Karalius, Liutauras Raudonikis
Puslapių skaičius: 224
 
Knygoje aprašytos 173 paukščių rūšys, kurios Lietuvoje aptiktos pirmą kartą, – vienos seniai, o kitos tik pastaraisiais metais, – arba kažkada buvusios įprastos, bet šiuo metu jau retos. Į ją įtraukti ir visais laikais retais laikyti sparnuočiai – pateikiama šių paukščių aptikimo Lietuvoje istorija, stebėjimų chronologija, apžvelgiama jų gausa paplitimo areale, įvertinamos ateities perspektyvos šalyje.
 
Kam skirta: Naudinga įsigyti jau šiek tiek susipažinus su Lietuvos sparnuočiais, siekiant susidėlioti pilną lietuviškos ornitofaunos paveikslą. Tik supratus tam tikrų rūšių aptikimo dažnį ar istorines plitimo ar išnykimo aplinkybes, paukščių pasaulis įgauna kontekstinį vaizdą, galima pradėti galvoti apie jo dinamiką ir visiškai kitokį sisteminį suvokimą.
 
07_Nauji_ir_reti-1200x1200