Lietuvos ornitologų draugija (LOD) yra jau 40 metų veikianti nevyriausybinė organizacija, vienijanti gyvosios gamtos apsaugai neabejingus Lietuvos žmones, kurie globoja ir stebi paukščius bei jų aplinką, rūpinasi aplinkos išsaugojimu ir visuomenės ekologiniu švietimu, taip pat pilietiškai dalyvauja formuojant aplinkos ir biologinės įvairovės apsaugos politiką.
Organizacija tiki, kad tik bendromis draugijos narių pastangomis, entuziazmu, žiniomis bei patirtimi, sugebės pasiekti efektyvesnės ne tik paukščių, bet kartu ir visos gamtos apsaugos, taip dirbant paukščiams ir žmonėms. Tai gausiausia gamtosauginė narių organizacija šalyje.
LOD narių susirinkimas (Gintaro Stalausko nuotrauka)
Nuo 2024 metų Lietuvos ornitologų draugija yra „Ornitostogų“ organizuojamų Lietuvos paukščių pažinimo kursų, arba tiesiog ornimokyklos, partnerė. Tai vienintelė Lietuvoje paukščių entuziastams skirta plataus ekspertinio pobūdžio mokykla. Draugija dalinai kompensuoja šios mokyklos dalyvių metinį mokestį, o Draugijos ornitologai kursuose dalyvauja kaip kviestiniai svečiai, skaito temines paskaitas ir dalijasi ekspertinėmis žiniomis apie paukščių apsaugą Lietuvoje.
Nuo mokslinių tyrimų iki edukacijos
Svarbiausios Draugijos veiklos kryptys – paukščių ir jų buveinių praktinė apsauga, paukščių ir biologinės įvairovės apsaugos aktualijų viešinimas, draugijos narių ir sekėjų plėtra, paukščių taikomieji tyrimai ir stebėsena, ornitologinė ekspertizė, advokacija įvairiais aplinkosauginiais ir tame tarpe teisiniais klausimais, bendradarbiavimas nacionaliniu ir tarptautiniu lygmeniu, visuomenės įtraukimas į paukščių pažinimą ir stebėjimą.
LOD atlieka gamtotvarkos darbus (Justinos Kuliešės nuotrauka)
Nuo 1994 m. LOD Lietuvoje atstovauja tarptautinei gamtosauginei organizacijai „Birdlife International“, kuri vienija daugiau nei 100 pasaulio šalių partnerius, besirūpinančius paukščių ir jų gyvenamosios aplinkos apsauga.
Draugija aktyviai dalyvauja formuojant gamtosauginę politiką tiek Lietuvoje, tiek Europos Sąjungoje bendradarbiaujant su tarptautiniais partneriais. Taip pat ji kasmet organizuoja įvairius edukacinius ir paukščių stebėjimą populiarinančius renginius (paukščių stebėtojų ralis „Kuršių marios“, kalėdinis paukščių stebėtojų maratonas, rudeninės paukščių palydos, žalvarnių apsaugai skirtas renginys „Žalia varna“, ekskursijos, edukacijos ir kt.), leidžia žurnalą „Paukščiai“, renka duomenis apie Europos paukščiams svarbias teritorijas.
Plačiau apie Lietuvos ornitologų draugiją: www.birdlife.lt
Akimirka iš renginio „Žalia varna“ (Kęstučio Pleitos nuotrauka)