Paukščių stebėjimas – puikus būdas praleisti laisvalaikį, kadangi sparnuočių galima aptikti kone visur ir bet kuriuo metu. Tai patvirtina daugelyje Europos šalių vis labiau populiarėjantis ornitologinis turizmas ar tiesiog išvykos į gamtą. Dažniausiai tam nereikia nei įmantrios įrangos, nei didesnių pradinių investicijų. Užtenka ir paprasčiausių optinių prietaisų bei pradinių žinių apie paukščių išvaizdą, jų balsus bei buveines – ką ir kur galime aptikti tam tikru metų laiku. Nors paukščių įvairovė santykinai nemaža net miestuose ar gyvenvietėse, visgi norint aptikti kažką įdomesnio ar unikalaus, reikėtų aplankyti kuo įvairesnių vietovių, kuriose išlikusi natūrali, žmogaus mažai paveikta gamta.

Šiuo metu daug informacijos apie paukščius galima rasti internete, tačiau pastaraisiais metais Lietuvoje išleista ir keletas puikių paukščių pažinimo vadovų, po kurių pasirodymo susidomėjimas sparnuočiais labai išaugo. Padaugėjo ir interneto puslapių apie paukščius, besidominčiųjų sparnuočiais grupių socialiniuose tinkluose (Lietuvos ornitologų draugija), kur žmonės dalijasi informacija apie paukščius ir jų stebėjimus. Vis dėlto nemažai stebėtojų susiduria su ta pačia problema – vis dar stinga informacijos apie vietas, kuriose galima tikėtis sutikti vienų ar kitų rūšių paukščių.

Pastebėjus šį informacijos trūkumą 2014 metais Mariui Karlonui kilo mintis parengti paukščių stebėjimo gidą, kuriame būtų nurodytos geriausios stebėjimo vietos ir konkretūs maršrutai mūsų šalyje. Pirmasis šios serijos leidinys pasirodė 2017 metais, lietuvių bei anglų kalbomis išleistas „Paukščių stebėtojo gidas Nemuno deltos regione“. Pastarąjį leidinį Baltijos aplinkos forumo iniciatyva ir Šilutės miesto savivaldybės užsakymu parengė Lietuvos ornitologų draugija. 2018 metais Lietuvos ornitologų draugija inicijavo ir išleido antrąjį šios serijos leidinį, „Paukščių stebėtojo gidas Dzūkijos regione“, o 2019 metais Žemaitijos nacionalinio parko iniciatyva buvo išleistas ir trečiasis šios serijos leidinys „Paukščių stebėtojo gidas Žemaitijos regione“. Artimiausiais metais tikimės papildyti šią seriją, o vėliau išleisti ir visą šalį apimantį paukščių stebėtojo gidą.

Lietuvos ornitologų draugija vienija visus gamta ir paukščiais besidominčius žmones, todėl tapk draugijos nariu, aktyviai dalyvauk jos veikloje, atrask bendraminčius ir sparnuotas pasaulis pats atvers duris į savo paslaptis.

Tačiau greičiausiai tobulėjama laiką leidžiant su tos srities specialistais. Prisijungę prie Ornitostogų komandos organizuojamų turų, aplankysite visas geriausias paukščių stebėjimo vietas Lietuvoje pačiu tinkamiausiu sezonu. Taip pat įgausite daug žinių apie ornitologiją, gamtosaugą ir sužinosite kaip stebėti paukščių profesionaliai!