Rgp 3, 2022

Šią vasarą verčiame naują mūsų turų istorijos puslapį ir gamtos entuziastus kviečiame stebėti bei pažinti ne tik Lietuvos paukščius, bet ir kitus sparnuočius – naktinius drugius. Vedliu po paslapčių ir įdomybių pilną drugių pasaulį bus gidas Giedrius Švitra – vienas geriausių Lietuvos entomologų, gamtosaugos ekspertas, legendinio profesoriaus Ričardo Kazlausko mokinys, Vilniaus universiteto alumnas.
 
Giedrius gamta susidomėjo nuo mažų dienų. Ypač vabzdžiais, kuriuos, pamena, gaudydavo gimtosios Ukmergės pievose ir jais šiurpindavo darželio auklėtojas. Vėliau sekė mokykla, biologijos ir zoologijos olimpiados, dar vėliau studijos VU Gamtos fakultete.
 
Tačiau svarbiausiu įvykiu, kuris visam laikui susaistė su drugeliais, Giedrius vadina reto stepinio perlinuko atradimą Ukmergės rajone. Šią naują rūšį Lietuvos faunai jis aptiko dar būdamas studentu, visai netikėtai, beveik netyčia. Tai išgarsino jį tarp entomologų ir atkreipė tuo metu dar docento R. Kazlausko dėmesį. Šis mokslininkas stepinio perlinuko radimo faktą pavadino „stumbro dydžio atradimu“, ėmėsi jaunąjį specialistą globoti ir vėliau tapo jo diplominio darbo vadovu.

giedrius_Kazlauskas

Giedrius ne vienerius metus dirbo chemijos ir biologijos mokytoju, buvo įvairių gamtos būrelių vadovu, dalyvavo daugelyje Lietuvos drugių tyrimų ir, kaip ir dera tikram entomologui, visą gyvenimą kruopščiai drugelius kolekcionavo.
 
2021 m. daugiau nei keturiasdešimt metų kauptą įspūdingą kolekciją Giedrius padovanojo VU Zoologijos muziejui. Ją sudaro 147 entomologinės dėžės su 15 554 drugių individais, priklausančiais 941 rūšiai. Iš jų net 34 drugelių rūšys Lietuvoje sugautos vos keletą kartų, o dviejų rūšių drugiai kolekcijoje – vieninteliais rasti mūsų šalyje.
 
Šiuo metu dirba Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos Metodiniame analitiniame centre, o neseniai įsitraukė ir į laumžirgių tyrimus, kurių rezultatas – kartu su kitais entomologais parengtas „Lietuvos laumžirgių paplitimo atlasas“.

Giedriaus turas:

Naktis su drugiais – nuotykis prie Vilniaus

Giedrius Svitra

Giedrius Švitra ir jo bendražygis Grizlis