2024 vasario 16

Baigiantis rudeniui ir slenkant pirmiesiems žiemos mėnesiams, stoja trumpiausios metų dienos, ilgiausios metų naktys, tamsa ir niūruma. Ištuštėja miškai ir laukai: paukščiai jau kadais išskrido, žvėrys susislėpė tankmėse – tuštuma laukuose bei miškuose. Kaip praskaidrinti gamtoje leidžiamą laiką niūriomis, tamsiomis, trumpomis, besniegėmis gruodžio ar sausio dienomis? Tenka gaudyti kiekvieną šviesesnę dieną, kiekvieną pasitaikiusią progą, žvalgantis per langą ir atidžiai sekant orų prognozes. Juk be abejonės turėsime dieną kitą ir sniego, ir gražaus šerkšno, ir kąsniais krintančių snaigių. Tereiks nepražiopsoti, nes tokios progos bus trumpos ir dažnai nesikartos. Vienintelis laukimas šiuo laiku – kada ateis žiema. Kada sniego baltuma nušvies žemę, apgobs rudeninės pilkumos monotoniją, o alkani paukšteliai ir žvėreliai vėl ims rodytis ir nebos žmogaus. Tad nesėdėkite namuose ir pirmai progai pasitaikius – pašalus, šerkšnui padabinus miškus ir klonius, krintant pirmoms snaigėms – skubėkite į gamtą!

01s (18)

Taurieji elniai - Romualdo Barausko nuotrauka

O tokios tinkamos dienos dažniausia ateina vasario mėnesį. Net jei ir žiema neaplanko, net jei nešiugžda po kojomis purus sniegas, šerkšnu nepasidabina medžiai – vis tiek ilgėjančios dienos, vis aukščiau kopianti saulė nešykšti gražaus oro, šviesių spalvų ir nuotaikos.

01s (5)

Stumbrai - Romualdo Barausko nuotrauka

O žvėrys? Kad ir kokia žiema bebūtų, jai baigiantis ištirpsta sotų rudenį sukauptas riebalų sluoksnis ir vis labiau urzgia alkanas pilvas, tad atsargumą keičia alkis. Jei žiemos pradžioje be galo ilgai trunkančių sutemų ir nakties su kaupu užtekdavo sočiai pasimaitinti, paklajoti, pasimankštinti, nesunku būdavo trumpą dieną prakiūtoti pasislėpus miško atkampumose ar neįžengiamuose šabakštynuose, baigiantis žiemai viskas pasikeičia. Žvėrys jau taip nevengia žmogaus, stengiasi kuo ilgiau pasiganyti laukuose, nespėja reaguoti į vis anksčiau tekančią saulę, tad ilgėjančių rytų pašvaistė juos kaskart užklumpa dar nesugužėjusius į mišką. Dienomis žvėrys nebetūno tankynėse, o klajoja miškų takeliais, lanko šėryklas ir net nesutemus vėl skuba į laukus numalšinti alkį.

01s (1)

Danielius - Romualdo Barausko nuotrauka

Taigi vasaris – tinkamiausias metas ir geriausia galimybė stebėti laukinius miško žvėris. Jei norite išvysti didžiules laukuose besiganančių elnių kaimenes, į mišką traukiančias raguotų patinų voras, stirnų būrius, abejingai į jus spoksančius danielius, po laukus šmirinėjančias lapes (juk dabar jų vestuvių metas) – traukiame kartu į mišką!

01s (6)

Lapė snapė - Romualdo Barausko nuotrauka

O juk vasaris – dar ir lūšių bei vilkų rujos metas. Jei pačių žvėrių ir nepamatysite, tai bent jau pėdų pėdelių, kitų veiklos žymių tikrai parodysime.

01s (2)

Taurusis elnias - Romualdo Barausko nuotrauka

Ir dar vienas žvėris, kurį tiesiog privalote pamatyti, ir kurį tikrai išvysite – tai stumbras. Stumbrai – miško galiūnai, miško karaliai, senųjų mūsų girių mohikanai, mūsų šalies didingos praeities simboliai ir pasididžiavimas.

01s (12)

Stumbrai - Romualdo Barausko nuotrauka

Kokia laimė, kad mes juos dar turime, kad jie gyvena mūsų miškuose. Ir tikrai nėra didesnio įspūdžio, didesnės laimės, kaip susitikti su jais akis į akį. Tad vasario 16-ąją toks susitikimas ir įvyks.

01s (20)

Stumbrai - Romualdo Barausko nuotrauka

Programa:

5:30 Išvykstame iš Vilniaus.

7:00 Atvykstame į mišką.

7:00 – 7:15 Trumpas supažindinimas su išvykos planu.

7:15– 12.00 Rytinis besiganančių ir į mišką grįžtančių žvėrių stebėjimas.

12:00 – 13:00 Piknikas prie laužo, pasakojimai apie žvėrių gyvenimą.

13:00 – 17:30 Popietinis žvėrių gyvenimo stebėjimas.

17:30 – 19:00 parvykimas į Vilnių.

Kaina asmeniui vykstant savo transportu – 105 Eur. Vykstant mūsų transportu (8 vietų autobusas) – 130 Eur. Užsisakant pietų pikniką +10 Eur.

Turas skirtas ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. 14-17 m. amžiaus dalyviai gali keliauti tik su pilnamečio palyda arba pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni.

Į turo kainą įskaičiuota:

 • Diena su gamtos gidu;
 • Monoklis stebėti toliau esančius gyvūnus.

Pasirūpinti patiems:

 • Žiūronais (galima užsisakyti rezervuojant turą);
 • Šiltais rūbais;
 • Žygio batais (per dieną nueisime apie 7 km įvairiais paviršiais);
 • Botais paklampoti per miško purvynus;
 • Papildomais užkandžiais ir gėrimais;
 • Teigiamu nusiteikimu ir pasirengimu įvairioms oro sąlygoms;
 • Klausimai gidui ir gera nuotaika.

Turas gali būti atšauktas jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 7 žmonės.

Nuo kiekvieno šio turo dalyvio ORNITOSTOGOS 5 eur skiria gamtos apsaugai.

Registracija į turą

 

Atsiliepimai apie turą

Video

D.U.K.

Mūsų turai skirti ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. O 14-17 m. dalyvius privalo lydėti suaugęs žmogus (šeimos narys ar kitas dalyvio artimasis) arba jie gali dalyvauti pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni. Tai vienintelis amžiaus apribojimas.

Visas keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Mūsų turai skirti dalyviams nuo 14 metų amžiaus. O 14-17 metų dalyvius turuose privalo lydėti suaugęs žmogus.  

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Tokiais atvejais taikome šias sąlygas:

 • Atšaukus dalyvavimą likus daugiau nei savaitei iki turo, grąžiname 90 proc. sumos arba 100 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

 • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 4-7 dienos iki turo, grąžiname 70 proc. sumos arba 90 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą. 

 • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 1-3 dienos iki turo, grąžiname 50 proc. sumos arba 70 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

 • Atšaukus dalyvavimą likus mažiau nei 24 val iki turo, pinigų negrąžiname.

Trukmė: 1 diena

Lygis: Entuziastams

Fizinis sunkumas: Nebijantiems šalčio

Kaina: 105 Eur

Artimiausias turas: 2024-02-16

Išvykimo vieta: Vilnius