Turo data: 2021 gruodžio 4

Pasibaigus rudeninei paukščių migracijai pajūrio miškai ir laukai nutyla, tik kur ne kur girdisi zylių cirpavimai, o danguje praskrenda nebent suopis, kranklys, pilkoji varna ar kiras. Nors į Lietuvą ateina rimties metas, kuris tęsiasi iki vasario mėnesio, jūroje ir mariose vandens paukščių nestinga ir su kiekviena diena nuo lapkričio pradžios jų pradeda daugėti.  Kol Kuršių marios neužšalusios, jose kaupiasi kuoduotųjų, žilųjų ančių santalkos, klykuolės, ausuotieji kragai, kormoranai, laukiai ir kiti vėlyvi vandens paukščiai. Marias sukausčius ledui, jūra lieka vienintelė vieta vandens paukščiams sėkmingai susirasti maisto ir ištverti šaltąjį metų periodą. Priklausomai nuo žiemos šaltumo ir nuo to, ar Rygos ir Suomijos įlankos pasidengia ledu, žiemojančių vandens paukščių skaitlingumas ir rūšinė sudėtis Baltijos jūroje ties Kuršių nerijos priekrante gerokai skiriasi.

Alka

Alka - Mariaus Karlono nuotrauka

Tačiau net ir šiltomis žiemomis Baltijos jūroje ties nerija sparnuočių apstu: bene dažniausia paukščių rūšis jūroje – antis nuodėgulė. Ši iš tolimos šiaurės Skandinavijoje ir Rusijos tundroje žiemoti atskrendanti antelė yra itin pamėgus Baltijos jūros krantą ties Lietuva, todėl kiekvienais metais reikšminga pasaulinės populiacijos dalis (iki 10 000 individų) supasi Baltijos jūros bangose, žvelgdama į sniegu pasidengusias Nerijos kopas. Itin pamėgtos šių ančių vietos yra pajūris ties Juodkrante ir Nida, čia iš vieno taško su žiūronais galima suskaičiuoti iki 1000 paukščių.

Nuodėgulės.. 

Nuodėgulių būrys Baltijos jūroje - Mariaus Karlono nuotrauka

Kita jūrinė antis sutinkama Baltijos jūroje taip pat tamsi, tačiau mažesnė ir be baltų dėmių sparnuose – juodoji antis. Ši nuodėgulės gentainė nėra tokia dažna kaip pastaroji, tačiau sutinkama palei visą Kuršių nerijos pakrantę Baltijos jūroje. Kiekvieną žiemą čia suskaičiuojama keli šimtai juodųjų ančių, dažniausiai besimaitinančių kartu su nuodėgulėmis. Bene mėgstamiausia šių antelių vieta yra pajūris ties Smiltyne - būtent čia jos žiemomis telkiasi skaitlingiausiai.

Ledinė

Ledinė antis - Mariaus Karlono nuotrauka

Ledinė antis – neretai tituluojama kaip gražiausia žiemos metu sutinkama antis. Išskirtinės išvaizdos šiaurinių kraštų svetė gerokai skiriasi nuo nuodėgulės ir juodosios anties – puošnus apdaras su kontrastinga šviesių ir tamsių spalvų gama, ilga it yla patinėlių uodega, šią antelę leidžia lengvai atpažinti net ir nepatyrusiems stebėtojams. Ledinės antys neretai mėgsta maitintis vos keliolika metrų nuo kranto, todėl jas pamatyti pasiseka ir be specialios optikos. Gera vieta šių ančių stebėjimui žiemos metu – Kopgalio molas. 

Liūdna, tačiau su kiekvienais metais visų trijų rūšių ančių į mūsų šalį žiemoti parskrenda vis mažiau, vos per 20 metų šių paukščių sumažėjo kone 20%. Viena to priežasčių – priegauda su žvejybiniais tinklais. Šios antys minta išimtinai tik nardydamos ir nuo jūros dugno rinkdamos įvarius vėžiagyvius ir moliuskus, jūroje pastatyti žvejų tinklai, visai nenoromis, pražudo šimtus šių ančių kiekvieną žiemą.

Be minėtų ančių, Baltijos jūroje stebima ir daugiau vandens paukščių, įdomesni ir verti paminėjimo – narai. Šie, dažnam kragą ar kormoraną primenantys sparnuočiai, iš tiesų yra visai negiminingi pastariesiems. Išsiperėję tolimos taigos ir tundros ežerėliuose, žiemoti į Baltijos jūrą atskrenda juodakaklis ir rudakaklis narai. Pastebėti šiuos paukščius be specialios optikos sudėtinga, kadangi dažniausiai šie paukščiai maitinasi gilesniuose vandenyse, bent kelių šimtų metrų atstumu nuo kranto.

alkos

Alkos - Mariaus Karlono nuotrauka

Tuo tarpu išvydus alką ar laibasnapį narūnėlį, daugelis nustemba: iš kur Lietuvoje – pingvinai? Nors šie paukščiai savo išvaizda ir primena pingvinus, tačiau priešingai nuo pastarųjų, alkiniai paukščiai puikiai skraido. Pas mus žiemoti atskrendančios alkos ir laibasnapiai narūnėliai peri Švedijos, Norvegijos, Suomijos ir Rusijos pakrantėse ant stačių uolų. Šiuos paukščius pamatyti nėra labai lengva, dažniausiai jie maitinasi toliau jūroje, tačiau išskirtinėmis dienomis, ypatingai po audrų, pasiseka suskaičiuoti ir šimtinius šių paukščių būrius, skrendančius visai greta Kuršių nerijos pakrantės.

Be jau minėtų paukščių, žiemos metu Baltijos jūroje galima stebėti įvairių rūšių kirus, dančiasnapius, kragus, gulbes, o kartkartėmis ir patruliuojančius jūrinius erelius.

 Vidutiniai dančiasnapiai

Vidutiniai dančiasnapiai - Mariaus Karlono nuotrauka

Šio turo metu jūrinius paukščius stebėsime keturiose skirtingose Lietuvos pajūrio vietose, iš kurių net trys gražiausioje Lietuvos vietoje – Kuršių nerijoje.

Ankstų rytą išvykę iš Vilniaus važiuosime tiesiai į Palangą. Palangos tiltas – viena geriausių vietų žiemojantiems jūriniams paukščiams. Šioje vietoje paukščiai dažnai žiemoja visai greta tilto, todėl juos patogu apžiūrėti. Palikę Palangą važiuosime į Klaipėdą ir su automobiliu kelsimės į Kuršių neriją. Nedelsdami pasieksime Nidą, kur po karštos kavos puodelio ir šilto pikniko užlipsime ant kopos ir stebėsime čia žiemojančius jūrinius paukščius. Trečia stotelė – Juodkrantė. Šioje vietoje žiemojančių paukščių santalkos būna gausiausios, todėl pasigrožėję gausiais būriais nuodėgulių, skubėsime į šiaurinę nerijos dalį – Kopgalį. Kopgalio molas suteikia užuovėją vandens paukščiams, todėl čia jiems patogu ilsėtis ir maitintis. Neretai antys šioje vietoje laikosi visai greta molo ar kranto.

Nors paukščių įvairovė šio turo metu nebus didelė, tačiau svečiai iš tolimos šiaurės yra didelė egzotika, kurią stebėti galime Lietuvos pajūryje tik žiemą.

 

Programa:

6:00 išvykstame iš Vilniaus.

9:30 Palangos tiltas.  

11:30 Keliamės į Kuršių neriją.

12:30 Pietūs kavinėje Nidoje (į kainą neįskaičiuota).

13:30 Nidos pajūris

14:30 Juodkrantė.

15:45 Kopgalis.

17:00 – 21:00 Parvykimas į Vilnių.

 

Turo kaina - 95 eur. Vykstantiems su mūsų transportu - 105 eur.  
Vaikams iki 14 metų vykstantiems su tėvais asmeniniu transportu, kaina - 30 eur  (nuo jų 10 eur keliaus gamtos apsaugai)

Į turo kainą įskaičiuota:

 • Visa diena su gamtos gidu;
 • Parkų lankytojų bilietai;
 • Keltas į Kuršių neriją;
 • Paukščių stebėjimo monokliai, per kuriuos stebėsime toliau esančius paukščius.

Pasirūpinti patiems:

 • Žiūronais (rezervuodami turą galėsite užsisakyti);
 • Šiltais, neperpučiamais rūbais (beveik nevaikščiosime, daug stovėsime vienoje vietoje);
 • Neperšlampamu rūbų sluoksniu;
 • Šiltais batais;
 • Teigiamu nusiteikimu ir pasirengimu įvairioms oro sąlygoms;
 • Klausimais gidui ir gera nuotaika!
   

Turas gali būti atšauktas, jei likus savaitei iki turo pradžios, susirinks mažiau nei 7 žmonės.

 

Nuo kiekvieno šio turo dalyvio ORNITOSTOGOS 10 eur skiria gamtos apsaugai. 

Registracija į turą

 

Turo apžvalgos

Atsiliepimai apie turą

D.U.K.

Ne, keliauti gali tiek didelis, tiek mažas, tiek jaunas, tiek senas! Mūsų turuose laukiami visi! Keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Žinoma! Vaikai visada laukiami mūsų turuose, tik įvertinkite ar jie sugebės išlaikyti dėmesį visą dieną, būti ramūs ir tylūs teritorijose, kur stebėsime jautresnius paukščius, mėgautis ne visada iš taip arti matomais gyvūnais ir ar kelionės intensyvumas jiems nebus per didelis. Jei kyla abejonių, visuomet galite pasiteirauti ar Jūsų pasirinktas turas tinkamas vaikams. 

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Trukmė: 1 diena

Lygis: Entuziastams

Fizinis sunkumas: Vidutinis

Kaina: 95 eur

Artimiausias turas: 2021-12-04

Išvykimo vieta: Vilnius