2024 vasario 16

Baigiantis rudeniui ir slenkant pirmiesiems žiemos mėnesiams, stoja trumpiausios metų dienos ir ilgiausios naktys. Paukščiai jau būna seniai išskridę, žvėrys susislėpę tankmėse ir miškuose bei laukuose stoja ramybės metas.
 
Tačiau pamažu viskas ima keistis vasarį. Net jei ir žiema neaplanko, net jei nešiugžda po kojomis purus sniegas, šerkšnu nepasidabina medžiai – vis tiek aukščiau kopianti saulė nešykšti gražaus oro, šviesių spalvų ir nuotaikos. Tokiomis dienomis geriausiai nesėdėti namuose ir traukti į miškus ir pamiškes pasivaikščioti laukinių žvėrių pėdsakais.

01s (18)

Taurieji elniai (Romualdo Barausko nuotrauka)

Nesvarbu, kokia žiema bebūtų – su sniegu ar be – vasarį ima tirpti žvėrių per rudenį sukauptas riebalų sluoksnis ir urgzti pilvai. Atsargumą keičia alkis ir žvėrys stengiasi kuo ilgiau pasiganyti laukuose.

01s (1)

Danielius (Romualdo Barausko nuotrauka)

Žiemos pradžioje žvėrims su kaupu užtekdavo be galo ilgai trunkančių sutemų ir nakties, kad jie galėtų sočiai pasimaitinti, paklajoti, pasimankštinti, o trumpą dieną prakiūtoti pasislėpus miško atkampumose ar neįžengiamuose šabakštynuose, tai vasarį žvėrys nebespėja reaguoti į vis anksčiau tekančią saulę. Rytų pašvaistė juos kaskart užklumpa dar nesugužėjusius į mišką. Būtent tada juos ir įmanoma pamatyti ir jais pasigrožėti.

01s (17)

Taurieji elniai (Romualdo Barausko nuotrauka)

Šio turo metu keliausime stebėti didžiules besiganančių elnių kaimenes, abejingai į žmogų spoksančius danielius, pernykštę žolę rupšnojančias stirnas ir šernų būrelius. Dairysimės ir tų, kurie sniege ar žemėje palieka ne kanopų, bet letenėlių įspaudus. Turėtume išvysti po laukus šmirinėjančias lapes, surasti vilkų ir lūšių pėdsakų. Šiems žvėrims jau bus prasidėjęs vestuvių metas.

01s (6)

Lapė snapė - Romualdo Barausko nuotrauka

Gidas plačiau papasakos apie kiekvieną žvėrį ir jo gyvenimo būdą. Parodys, kaip iš pėdsakų atskirti, kur praėjo briedis, o kur elnias ar danielius, kur nutipeno lapė, o kur barsukas ar ūsurinis šuo. Keliaudami po mišką, laukus ir pamiškes būsime atidūs kiekvienam žvėries paliktam ženklui – ne tik pėdsakams, bet ir žvėrių maudykloms, maitinimosi, miegojimo ir poilsio vietoms.

01s (8)

Šernas (Romualdo Barausko nuotrauka)

Ir dar vienas žvėris, kurio turo metu ieškosime, bus stumbras. Stumbrai – mūsų miško galiūnai, senųjų girių mohikanai ir mūsų didingos praeities simboliai ir pasididžiavimas. Kokia laimė, kad mes juos dar turime ir galime pasigėrėti jų kvapą gniaužianču stotu, titaniška jėga ir ramybe. Tikrai nėra didesnės laimės, kaip susitikti su jais akis į akį.

01s (20)

Stumbrai (Romualdo Barausko nuotrauka)

Programa:

5:30 – išvykstame iš Vilniaus;
7:00 – atvykstame į mišką;
7:00-7:15 – trumpas supažindinimas su turo planu;
7:15-12.00 – rytinis besiganančių ir į mišką grįžtančių žvėrių stebėjimas;
12:00-13:00 – piknikas prie laužo, pasakojimai apie žvėrių gyvenimą;
13:00-17:30 – popietinis žvėrių gyvenimo stebėjimas;
17:30-19:00 – grįžimas į Vilnių

Kaina asmeniui vykstant savo transportu – 105 Eur. Vykstant mūsų transportu (8 vietų autobusas) – 130 Eur. Užsisakant pietų pikniką +10 Eur.

Turas skirtas ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. 14-17 m. amžiaus dalyviai gali keliauti tik su pilnamečio palyda arba pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni.

Į turo kainą įskaičiuota:

 • Diena su gamtos gidu – žinių ir istorijų sukaupusiu žvėrių žinovu. 
 • Monoklis stebėti toliau esančius gyvūnus.

Pasirūpinti patiems:

 • Žiūronais (galima užsisakyti rezervuojant turą);
 • Šiltais rūbais;
 • Žygio batais (per dieną nueisime apie 7 km įvairiais paviršiais);
 • Botais paklampoti per miško purvynus;
 • Papildomais užkandžiais ir gėrimais;
 • Teigiamu nusiteikimu ir pasirengimu įvairioms oro sąlygoms;
 • Klausimai gidui ir gera nuotaika.

Turas gali būti atšauktas jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 9 žmonės.

Nuo kiekvieno šio turo dalyvio ORNITOSTOGOS 5 eur skiria gamtos apsaugai.

Registracija į turą

 

Atsiliepimai apie turą

Video

D.U.K.

Mūsų turai skirti ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. O 14-17 m. dalyvius privalo lydėti suaugęs žmogus (šeimos narys ar kitas dalyvio artimasis) arba jie gali dalyvauti pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni. Tai vienintelis amžiaus apribojimas.

Visas keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Mūsų turai skirti dalyviams nuo 14 metų amžiaus. O 14-17 metų dalyvius turuose privalo lydėti suaugęs žmogus.  

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Tokiais atvejais taikome šias sąlygas:

 • Atšaukus dalyvavimą likus daugiau nei savaitei iki turo, grąžiname 90 proc. sumos arba 100 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

 • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 4-7 dienos iki turo, grąžiname 70 proc. sumos arba 90 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą. 

 • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 1-3 dienos iki turo, grąžiname 50 proc. sumos arba 70 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

 • Atšaukus dalyvavimą likus mažiau nei 24 val iki turo, pinigų negrąžiname.

Trukmė: 1 diena

Lygis: Entuziastams

Fizinis sunkumas: Nebijantiems šalčio

Kaina: 105 Eur

Artimiausias turas: 2024-02-16

Išvykimo vieta: Vilnius