Turo data: 2021-08-27

Nors iš pažiūros negausi Kuršių nerijos gamtinių buveinių gama neturėtų būti itin patraukli sparnuočiams, tačiau būtent šioje siauroje smėlio ir pušynų juostoje galima sutikti kone 300 skirtingų paukščių rūšių. Nerijos patrauklumą ir unikalumą sparnuočiams lemia jos geografinė padėtis Europoje - pietrytinėje Baltijos jūros dalyje esanti siaura smėlio juosta – tai  lyg sparnuočių greitkelis pakeliui į perimvietes Šiaurėje ar grįžtantiems į žiemovietes Pietuose. Būtent geografinė nerijos padėtis lemia, jog čia susilieja net keletas migracinių paukščių kelių, kuriais kasmet praskrenda šimtai milijonų sparnuočių.

Migracijos stebėjimas rudenį nuo apsauginio kopagūbrio. Mariaus Karlono nuotrauka.Migracijos stebėjimas nuo apsauginio kopagūbrio (M. Karolono nuotrauka)

Didžioji dalis paukščių, praskrendančių šiuo migracijos srautų susiliejimo keliu ties Kuršių nerija, yra tik migrantai, kurie skrenda perėti į Latviją, Estiją, Suomiją, Norvegijos šiaurę, Vakarų Sibiro tundrą ir taigą. Tačiau į Kuršių nerijos pušynus ir kopas paukščiai žvelgia ne tik iš viršaus, sparnuočiai čia apsistoja ir nakvynei, o esant prastoms oro sąlygoms – audroms, lietui – randa prieglobstį ištisas dienas. Dalis paukščių čia pasilieka ir perėti, tarp kurių esti ir unikalių, kituose šalies regionuose nesutinkamų rūšių.

Kuršių nerijos paplūdimyje ilsisi migruojančios žuvėdros ir kirai. Mariaus Karlono nuotraukaKuršių Nerijos paplūdimyje besiilsintys migruojantys paukščiai (M. Karlono nuotrauka)

Kol dalis nerijoje perinčių sparnuočių dar lesina savo jauniklius, kitiems – tai jau rudeninės migracijos pradžia. Pirmieji rudeninės migracijos ženklai Kuršių nerijoje pasimato dar liepos pabaigoje, kuomet smėlėtame pajūryje ant išmestų jūržolių galima pastebėti pirmuosius migruojančius juodakrūčius bėgikus.

Juodakrūčiai bėgikai (Calidris alpina) savo ilgu snapu ieško smėlyje bestuburių. Mariaus Karlono nuotrauka.Juodkrūtis bėgikas smėlyje (M. Karlono nuotrauka)

Šie tilvikiniai paukščiai, kaip ir daugelis kitų jų gentainių, šiaurinius regionus palieka tik užauginę jauniklius tolimoje tundroje ir mūsų kraštuose kiekvienais metais pasirodo dar vasaros pabaigoje. Kone kartu su pirmaisiais bėgikais, liepos pabaigoje pasirodo ir pirmosiosios margasnapės žuvėdros, kurios Lietuvoje peri labai retai, o didžioji dalis pro Lietuvą praskrendančių šios rūšies sparnuočių atplasnoja nuo šiaurinių Baltijos jūros pakrančių. 

Upinė žuvėdra (Sterna hirundo) MKUpinė žuvėdra (M. Karolono nuotrauka)

Nuo rugpjūčio vidurio paukščių migracija įgauna pagreitį ir šiuo laikotarpiu mirguojančių paukščių ir jų rūšių skaitlingumas išauga. Paskutinėmis vasaros dienomis Baltijos jūros pakrante gausiai migruoja upinės, juodosios ir margasnapės žuvėdros, kirai, tilvikiniai paukščiai, viršum nerijos pradeda skristi pirmieji sktetsakaliai, pelėsakaliai, o kartais pavyksta įžiūrėti ir pietų kryptimi traukiančius raudonkojus sakalus. Kaip tik šiuo metu ir kviečiame jungtis prie Ornitostogų ir keliauti kartu stebėti šio įspūdingo gamtos fenomeno!

Migruojantis vapsvaėdis (Pernis apivorus). Mariaus Karlono nuotrauka.Migruojantis vapsvaėdis (M. Karlono nuotrauka)

Kuršių nerijoje aplankysime geriausias vietas migracijos stebėjimui: Parnidžio kopos apžvalgos aikštelę, kuri laikoma bene geriausia vieta Šiaurės Europoje stebėti paukščių migraciją, kadangi nuo šio taško galima matyti visus virš Kuršių nerijos skrendančius paukščius; Naglių rezervato pažintio tako galą nuo Pilkųjų kopų viršaus, kur matosi ne tik viršum galvos traukiantys plėšrieji ir kiti sparnuočiai, bet ir Kuršių mariose poilsiui nusileidę paukščiai; apsauginį kopagūbrį - čia viršuj jo ir palvės intensyviai migruoja žvirbliniai paukščiai, o tuo pačiu metu galima stebėti ir virš jūros skrendančius sparnuočius. Būdami Kuršių nerijoje negalėtume praleisti ir ornitologiškai svarbių ir įdomių teritorijų: Juodkrantės sengirės ir kormoranų kolonijos.

Didieji kormoranai. Mariaus Karlono nuotraukaDidieji kormoranai (M. Karlono nuotrauka)

Programa puiki, ganėtinai intensyvi, bet kupina galimybių pamatyti įvairių grupių paukščius, stebėti įspūdingą Baltijos migracijos greitkeliu plūstančių paukščių upę – šis turas yra tikra vyšnia užbaigti įspūdžių kupiną vasarą.

Urvinės antys MKUrvinės antys marių pakrantėje (M. Karlono nuotrauka)

Programa:

Penktadienis:

17:00 išvykstame iš Vilniaus.

Apie 21 val. atvykstame į viešbutį Nidoje.

Šeštadienis:

7:00 Paukščių stebėjimas ant Parnidžio kopos + pusryčių piknikas.

9:30 Paukščių stebėjimas nuo apsauginio kopagūbrio.

12:00 pietų piknikas prie Juodkrantės žiedavimo stoties.

13:00 Juodkrantės sengirė.

15:00 Kormoranų kolonija.

16:30 Dienos užbaigimas Naglių rezervate.

19:00 Vakarienė (neįtraukta į sąskaitą, renkamasi individualiai).

20:00 išvykstame į Vilnių.

Kaina - 200 eur (gyvenant vienam vienviečiam kambaryje). Vykstantiems mūsų transportu - 220 eur. Su mūsų transportu bei užsakant pusryčių ir pietų piknikus - 236 eur.

Vaikams iki 14 metų vykstantiems su tėvais asmeniniu transportu ir be pikniko, kaina - 50 eur  (nuo jų 5 eur keliaus gamtos apsaugai).

Į turo kainą įskaičiuota:

  • Pilna diena su gamtos gidu;
  • Kuršių Nerijos nacionalinio parko lankytojų bilietai;
  • Paukščių stebėjimo monokliai, per kuriuos stebėsime toliau esančius paukščius.

Pasirūpinti patiems:

  • Žiūronais (galite užsisakyti rezervuodami turą);
  • Tinkama apranga;
  • Žygio batais (per dieną nueisime apie 10 km įvairiais paviršiais);
  • Papildomais užkandžiais (ir maistu, jei neužsisakote piknikų);
  • Klausimais gidui ir gera nuotaika bet kokiomis oro sąlygomis.

Turas gali būti atšauktas jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 5 žmonės.

Nuo kiekvieno šio turo dalyvio ORNITOSTOGOS 20 eur skiria gamtos apsaugai.

Registracija į turą

 

Turo apžvalgos

Atsiliepimai apie turą

D.U.K.

Ne, keliauti gali tiek didelis, tiek mažas, tiek jaunas, tiek senas! Mūsų turuose laukiami visi! Keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Žinoma! Vaikai visada laukiami mūsų turuose, tik įvertinkite ar jie sugebės išlaikyti dėmesį visą dieną, būti ramūs ir tylūs teritorijose, kur stebėsime jautresnius paukščius, mėgautis ne visada iš taip arti matomais gyvūnais ir ar kelionės intensyvumas jiems nebus per didelis. Jei kyla abejonių, visuomet galite pasiteirauti ar Jūsų pasirinktas turas tinkamas vaikams. 

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Trukmė: 2 dienos

Lygis: Norintiems atrasti

Fizinis sunkumas: Lengvas

Kaina: 200 eur

Artimiausias turas: 2021-08-27

Išvykimo vieta: Vilnius