2023 birželio 17 (turas nevyks)
Paukščiai visą vasarą nečiulba. Garsiausiai giesmės skamba pavasarį, vos tik jie grįžta iš šiltųjų kraštų. Tada dar kurį laiką vasaros pradžioje, kai pirmieji jaunikliai palieka lizdus ir laikas kelti naujas tuoktuves bei galvoti apie antrąją vadą. O po Vasaros saulėgrįžos, žiūrėk, sparnuočių tuoktuviniai balsai tampa retesni ir tylesni, o vėliau – ir visai pradingsta iš bendro gamtos choro.
Todėl birželio mėnuo iki Rasų šventės, kol dienos vis dar eina ilgyn, yra geras laikas pasidžiaugti mūsų krašto paukščių giesmėmis – melodingomis, vingriomis, čiurlenančiomis, kukliomis, mielomis ar, priešingai, vedančiomis iš proto. Kaip lakštingalos, naktį plyšaujančios po langais.
Raudongalvė sniegena
Šio turo metu išgirsti, pasimokyti ir pasimėgauti paskutinėmis giesmėmis kviečiame į tris ornitologiniu (ir ne tik) požiūriu ypatingus Lietuvos gamtos kampelius – sengirės bruožų išsaugojusį Punios šilą, paukščių ežeru vadinamą Žuvintą bei jo apylinkes ir Nemuno salas ties Prienais, kurias ypač mėgsta kolonijomis perintys paukščiai.
Punios šile – pirmoje turo stotelėje – praleisime visą rytą. Kadaise žemiau Birštono, abipus Nemuno krantų, plytėjo neįžengiamos girios, kurios lietuviams teikė prieglobstį, maistą ir buvo šventa dievų vieta. Deja, bet šiandien iš šių gūdžių miškų teliko tik mažas, Nemuno kilpos apglėbtas žalias lopinėlis, kurio vertingiausia dalis paskelbta rezervatu. Ši teritorija, laimei, visai neseniai buvo padidinta dar penkis kartus ir šiandien Punios gamtinis rezervatas užima jau daugiau nei 2 tūkst. ha plotą. Dalyje šio miško ir pasivaikščiosime.
Margasparnė musinukė
Žygiuodami įdėmiai klausysimės paukščių. Dar turėtume išgirsti visas pečialindų rūšis – žaliąją, pilkąją ir ankstyvąją, savo fleitas skambiai laidys juodagalvės devynbalsės ir kiek kukliau čiulbės jų giminaitės sodinės devynbalsės. Miškas padovanos liepsnelių ir karietaičių giesmes, strazdo giesmininko pamokslus, juodojo strazdo melancholišką melodiją, amalinio strazdo traškėjimus, gegutės kukavimą ir paslaptingosios mažosios musinukės giesmelę.
Punios šile grožėsimės ir šimtamečiais ąžuolais, menančiais dar kunigaikščių laikus, storakamienėmis liepomis, išlakiomis eglėmis ir sutrūnijusiais virtuoliais, kurie tampa namais tūkstančiams įvairių organizmų – vabalų, grybų, kerpių ir samanų. Takelių pakraščiai bus nusėti žydinčiais augalais, įvairiomis miškų ir pakrūmių gėlėmis, viksvomis ir kitais žolynais.
Punios šile
Iš Punios šilo patrauksime į kitą – Žuvinto biosferos – rezervatą. Čia susipažinsime su vandens ir paežerių sparnuočiais, o netoliese plytinčiame Amalvo polderyje – su šlapynių ir atviro kraštovaizdžio plunksnuotaisiais.
Ežerą supančiuose nendrynuose gyvena didysis baublys, kurio duslų dumsėjimą ramią dieną galima girdėti net iš už 2 km atstumo. Jo kaimynystėje, pasistiebusios ant nendrių, čiulba ežerinės nendrinukės. Šalimais triukšmauja skardžiabalsės didžiosios krakšlės, be perstojo plepa jų giminaitės mažosios krakšlės, sirpia nendriniai žiogeliai, čiulba nendrinės startos, trumpas frazes kartoja ūsuotosios zylės, o šalia vandens augančiuose karkluose gieda raudongalvių sniegenų patinėliai. Visi šie paukščiai dar būna aktyvūs ir birželį.
Ežerinė nendrinukė
Kartu Žuvinte jau bus prasidėjęs ir „vaikų darželio“ sezonas. Ramiuose ežero užutekiuose jauniklius augina pilkosios žąsys, gulbės nebylės, įvairios antys, o salelėse peri pempės. Juos pro monoklius apžiūrėsime nuo biosferos rezervato direkcijos pastato stogo.
Vėliau patrauksime prie Amalvo polderio – ypatingai svarbios rezervato vietos šlapynių paukščiams, ilgasnapiams ir ilgakojams tilvikams. Čia dairysimės ir klausysimės raudonkojų tulikų melodingų „tiuh tiuh tiuh...“, pempių, tikučių, o šalia polderio esančiose ganyklose žvalgysimės geltonųjų kielių, medžiojančių nendrinių lingių, mažųjų erelių rėksnių, paprastųjų suopių ir pelėsakalių.
Pilkosios žąsys
O kad melodingos miško ir paežerių paukščių giesmės pernelyg neužliūliuotų, turo pabaigoje stabtelsime prie Nemuno salų ties Prienais pasiklausyti, kaip triukšmauja kolonijų paukščiai – rudagalviai kirai ir upinės žuvėdros. Birželis šiems sparnuočiams – įtemptas metas. Vieni jaunikliai jau išsiritę, kiti dar tik pakeliui, todėl kolonijose balsinga kakofonija netyla nuo ryto iki vakaro. Pro monoklius bandysime paieškoti žuvėdriukų ir kiriukų, o tai nebus taip paprasta, nes jie puikiai slepiasi ir susilieja su aplinka.
Saulei pamažu krypstant vakarop, su ausyse skambančiomis giesmėmis ir balsais, pajudėsime Vilniaus link.
Upinė žuvėdra
PROGRAMA:
6:00 – išvykimas iš Vilniaus
8:00 – paukščių giesmių klausymasis Punios šile
13:00 – piknikas Punios šile
14:30 – pažintis su vandens ir nendrynų paukščiais Žuvinte
16:30 – apsilankymas Amalvo polderyje
18:00 – pažintis su skardžiabalsiais kolonijų paukščiais prie Nemuno salų
21:00 – grįžimas į Vilnių
Kaina asmeniui vykstant savo transportu – 95 Eur, vykstant mūsų transportu – 120 Eur.
Turas skirtas ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams.
Į turo kainą įskaičiuota:
Pilna diena su gamtos gidu;
Paukščių stebėjimo monoklis, per kurį stebėsime toliau esančius paukščius.
Pasirūpinti patiems:
Žiūronais (galite užsisakyti rezervuodami turą);
Tinkama apranga;
Žygio batais (per dieną nueisime apie 10 km įvairiais paviršiais);
Pietų pikniku, papildomais užkandžiais ir gėrimais;
Klausimais gidui ir gera nuotaika bet kokiomis oro sąlygomis.
Turas gali būti atšauktas, jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 7 žmonės.
Nuo kiekvieno šio turo dalyvio ORNITOSTOGOS 5 proc. skirs „Sengirės fondui“.
Registracija į turą
Atsiliepimai apie turą
D.U.K.
Ne, keliauti gali tiek didelis, tiek mažas, tiek jaunas, tiek senas! Mūsų turuose laukiami visi! Keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas.
Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.
Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų.
Žinoma! Vaikai visada laukiami mūsų turuose, tik įvertinkite ar jie sugebės išlaikyti dėmesį visą dieną, būti ramūs ir tylūs teritorijose, kur stebėsime jautresnius paukščius, mėgautis ne visada iš taip arti matomais gyvūnais ir ar kelionės intensyvumas jiems nebus per didelis. Jei kyla abejonių, visuomet galite pasiteirauti ar Jūsų pasirinktas turas tinkamas vaikams.
Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą.
Trukmė: 1 diena
Lygis: Norintiems atrasti
Fizinis sunkumas: Vidutinis
Kaina: 95 Eur
Artimiausias turas: 2023-06-17
Išvykimo vieta: Vilnius