2024 rugsėjo 21-22

Baltijos jūra. Laukiniai paplūdimiai. Penkių šimtų metų istoriją menantys švyturiai. Jaukūs senoviniai kaimeliai. Žmogaus rankos mažai paliestos natūralios pievos įlankų krantuose. Taip atrodo Hyjuma – septinta pagal dydį Baltijos ir antra pagal dydį Estijos sala, kurioje apsilankyti kviečiame rudenį, kai tūkstančiai paukščių palieka perėjimo vietas šiaurėje ir būriais traukia šiltesnių kraštų link. Ši sala jų kelyje tampa trumpu prieglobsčiu. Sala tampa sparnuota.

Hiiumaa – Aleks Kend

Hyjumos sala (Aleks Kend nuotrauka)

Dviejų dienų turo maršrutas drieksis pro Piklos tvenkinius, kur leidžiasi migruojantys vandens paukščiai, Matsalu nacionalinį parką, kurio teritorijos paskelbtos ornitologiniu draustiniu, Hyjumos salos kopas, pievas ir akmenuotas pakrantes, kur maitinasi jūrų sparnuočiai, viduramžiais įkurto Kerdlos miestelio apylinkes ir žemyninį Rohukulos miestelį – jaukų laivų uostą.

tahkuna

Takhunos ragas (Mati Kose nuotrauka)

Šio turo pagrindinis fokusas bus rudeninė migracija, į Estijos pakrantes sutraukianti tūkstančius paukščių. Nuo gausių būrių žąsų ir berniklių iki ilgasnapių tilvikų. Nuo plėšriųjų sparnuočių iki kragų ir narų. Nuo pačių smulkiausių žvirblinių paukščių iki retų jūrinių rūšių – Lietuvoje neperinčių ledinių ančių, juodųjų ančių, nuodėgulių, paprastųjų gagų ir kartais į šias platumas užklystančių skiauterėtųjų gagų – viešnių iš tolimos šiaurės.
 
Pirmąją dieną su gidu artimiau tyrinėsite žemyninės Estijos laukinę gamtą. Pirmiausia keliausite į paukščių stebėtojų pamėgtus Piklos žuvininkystės tvenkinius. Čia specialiai stebėjimui pastatyti apžvalgos bokšteliai, iš kurių atsiveria vaizdinga panorama tiek į tvenkinius ir šlapias pakrantės pievas, tiek į jūrą.

Mati Kose

Žąsų būriai (Mati Kose nuotrauka)

Tvenkinių teritoriją rudenį mėgsta nebylės gulbės, gulbės giesmininkės ir mažosios gulbės, eurazinės cyplės, klykuolės, mažieji dančiasnapiai. Pakrantėse ir nuleistame tvenkinių dumble maisto ieško laplandiniai griciukai, tikučiai, juodakrūčiai bėgikai, o padangę raižo jūriniai ereliai.

42748218730_68a89a2025_o 2

Laplandiniai griciukai ir juodkrūčiai bėgikai (Dalios Račkauskaitės nuotrauka)

Kitas turo taškas – paukščių rojumi vadinamas, daugiau nei 48 tūkst. hektarų užimantis Matsalu nacionalinis parkas. Europos mastu saugoma teritorija garsėja užliejamomis pievomis, natūraliais žolynų plotais, nendrynais ir nedidelėmis salomis. Žygiuosime parku, lipsime į apžvalgos bokštelius ir dairysimės pačių įvairiausių sparnuočių, kurie čia stabteli pailsėti ir pasimaitinti prieš didžiąją kelionę į pietus. Čia galima pamatyti kone visus pagrindinius sparnuotus migrantus – tiek artimuosius, kurie traukia į Vakarų Europą (žąsys, gulbės, antys, garniai), tiek tolimuosius, kurie pasieks net Afriką (tilvikai, plėšrūnai, smulkieji paukščiai).

Matsalu NP – Pawel Sidlo

Matsalu nacionalinis parkas (Pawel Sidlo nuotrauka)

Pavakaroję Matsalu parke skubėsime Hapsalu miestelį pavakarieniauti ir tuomet į Rohukulos uostą, iš kurio paskutiniuoju keltu persikelsime į Hyjumos salą ir apsistosime nakvoti viešbutyje šalia uosto.
 
Sekmadienį kilsime anksti ryte ir pradėsime kelione į šiauriausią salos kraštą – Tahkunos ragą. Pasigrožėsime aukščiausiu Estijos švyturiu (beveik 43 metrai), pavaikščiosime akmenuota pakrante ir pasidairysime sėjikinių bei tilvikinių paukščių – akmenių, jūrinių bėgikų, smiltinukų, dirvinių sėjikų, juodkrūčių bėgikų, krantinių tilvikų, jūršarkių. 

29267710301_0c4f95f085_o 2

Akmenės (Dalios Račkauskaitės nuotrauka)

Kita Hyjumos salos vieta – Kergesarė – garsėja vaizdinga įlanka, gražiomis pajūrio pievomis ir jaukiais poilsiautojų nameliais. Rudenį čia pamažu įsivyrauja ramybė, kurią pertraukia nebent tik migruojančios pilkosios, baltakaktės ir tundrinės žąsys bei kiti paukščiai, kuriuos pabandysime pamatyti ir atpažinti.

36867689970_0894aa9f7a_o 2

Jūršarkė (Dalios Račkauskaitės nuotrauka)

Antrosios dienos pietūs lauks Kerdlos miestelyje, popiet apžiūrėsime jo pakrantę ir pamažu judėsime kelto link. Jūra, bangos, tolimi krantai – per pusantros valandos kelionės viską apžvelgsime iš denio, pro akis nepraleisdami ir jūros paukščių. Kas palydės iki žemyninės Estijos? Čia gali pasitaikyti ir netikėtų retenybių! Lydimi jūros paukščių, iš sparnuotos salos persikelsime į žemyninę Estijos dalį. Patyrę kaimyninės šalies gamtą, praplėtę pažinimo ribas ir pilni įspūdžių.

Mati Kose 2

Migruoti susiruošusios pilkosios gervės (Mati Kose nuotrauka)

PROGRAMA:

1 diena

5:00 – pajudame iš Vilniaus;
11:30 – vandens paukščių ir tilvikų stebėjimas Piklos žuvininkystės tvenkiniuose;
13:30 – pietūs prie Pernu miesto (neįtraukta į sąskaita, renkamasis individualiai);
15:30 – apsilankymas Matsalu nacionaliniame parke (žąsys, gulbės, antys ir vandens paukščiai, tilvikai, plėšrieji);
20:30 – vakarienė (neįtraukta į sąskaitą, renkamasis individualiai);
23:00 – kelionė keltu į Hyuma salą (~1,5 val);
1:00 – nakvynė viešbutyje Hyuma saloje (Heltermaa Hostel ar panašiame) 

2 diena

07:30 – pusryčiai viešbutyje;
08:30 – artimesnė pažintis su jūros paukščiais Tahkuna rage (šiauriausias Hyjumos taškas);
10:30 – Kergesarė pakrantės įlankos ir pievų paukščiai;
13:00 – pietūs Kerdlos miestelyje (neįtraukta į sąskaitą, renkamasi individualiai);
14:00 – jūros pakrantės ties Kerdla žvalgyba;
16:00 – kelionė keltu iš Hyjumos į žemyninę dalį (1,5 val.) ir jūros paukščių stebėjimas;
17:30 – pajudame į Vilnių;
00:00 – Vilnius.

Turas skirtas ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. 14-17 m. amžiaus dalyviai gali keliauti tik su pilnamečio palyda arba pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni.

KAINA:

 • vienam asmeniui vykstant savo transportu ir gyvenant vienviečiame kambaryje – 275 Eur (dviviečiame kambaryje – 255 Eur)
 • vykstant mūsų transportu (8 vietų mikroautobusas) + 50 Eur 

Į turo kainą įskaičiuota:

 • Dvi dienos su gamtos gidu – mokslinių žinių ir įdomių istorijų sukaupusiu profesionaliu ornitologu.
 • Paukščių stebėjimo monokliai, per kuriuos stebėsime toliau esančius paukščius;
 • Keltas į Hyuma salą vykstantiems Ornitostogų transportu
 • Nakvynė su pusryčiais

Pasirūpinti patiems:

 • Kelto į Hyuma salą bilietais, jei vykstate savo transportu;
 • Žiūronais (jei neturite savo – būtinai užsisakykite rezervuodami turą);
 • Tinkama apranga (šiltais, neperpučiamais, neperšlampamais drabužiais);
 • Žygio batais (per dieną nueisime apie 10 km įvairiais paviršiais);
 • Vandeniu, karštais ir gaiviaisiais gėrimais, papildomais užkandžiais;
 • Klausimais gidams ir gera nuotaika bet kokiomis oro sąlygomis.

Rekomenduojame:

 • Turėti arba išsinuomoti iš mūsų stebėjimo monoklį (+ 30 Eur), nepaisant to, kad jį turės ir gidas. Papildomas monoklis palengvins paukščių stebėjimą ir suteiks dar daugiau įsimintinų akimirkų. 

 Turas gali būti atšauktas, jei likus 2 savaitėms iki turo pradžios susirinks mažiau nei 12 žmonių.

Registracija į turą

 

Turo apžvalgos

Atsiliepimai apie turą

D.U.K.

Mūsų turai skirti ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. O 14-17 m. dalyvius privalo lydėti suaugęs žmogus (šeimos narys ar kitas dalyvio artimasis) arba jie gali dalyvauti pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni. Tai vienintelis amžiaus apribojimas.

Visas keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Mūsų turai skirti dalyviams nuo 14 metų amžiaus. O 14-17 metų dalyvius turuose privalo lydėti suaugęs žmogus.  

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Tokiais atvejais taikome šias sąlygas:

 • Atšaukus dalyvavimą likus daugiau nei savaitei iki turo, grąžiname 90 proc. sumos arba 100 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

 • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 4-7 dienos iki turo, grąžiname 70 proc. sumos arba 90 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą. 

 • Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 1-3 dienos iki turo, grąžiname 50 proc. sumos arba 70 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.

 • Atšaukus dalyvavimą likus mažiau nei 24 val iki turo, pinigų negrąžiname.

Trukmė: 2 dienos

Lygis: Norintiems atrasti

Fizinis sunkumas: Vidutinis

Kaina: 275 Eur