2024 rugsėjo 21-22 (gidas Antanas Petraška)
2024 spalio 5-6 (gidas Saulis Skuja, grupė pilna)
Baltijos jūra. Laukiniai paplūdimiai. Penkių šimtų metų istoriją menantys švyturiai. Jaukūs senoviniai kaimeliai. Žmogaus rankos mažai paliestos natūralios pievos įlankų krantuose. Taip atrodo Hyjuma – septinta pagal dydį Baltijos ir antra pagal dydį Estijos sala, kurioje apsilankyti kviečiame rudenį, kai tūkstančiai paukščių palieka perėjimo vietas šiaurėje ir būriais traukia šiltesnių kraštų link. Ši sala jų kelyje tampa trumpu prieglobsčiu. Sala tampa sparnuota.
Hyjumos sala (Aleks Kend nuotrauka)
Dviejų dienų turo maršrutas drieksis pro žemyninėje dalyje esantį Matsalu nacionalinį parką, kurio teritorijos paskelbtos ornitologiniu draustiniu, Hyjumos salos kopas, pievas ir akmenuotas pakrantes ir viduramžiais įkurto Kerdlos miestelio apylinkes.
Takhunos ragas (Mati Kose nuotrauka)
Šio turo pagrindinis fokusas bus rudeninė migracija, į Estijos pakrantes sutraukianti tūkstančius paukščių. Nuo gausių būrių žąsų ir berniklių iki ilgasnapių tilvikų. Nuo plėšriųjų sparnuočių iki kragų ir narų. Nuo pačių smulkiausių žvirblinių paukščių iki retų jūrinių rūšių – Lietuvoje neperinčių ledinių ančių, juodųjų ančių, nuodėgulių, paprastųjų gagų ir kartais į šias platumas užklystančių skiauterėtųjų gagų – viešnių iš tolimos šiaurės.
Žąsų būriai (Mati Kose nuotrauka)
Pirmąją dieną su gidu artimiau tyrinėsite žemyninės Estijos laukinę gamtą – paukščių rojumi vadinamą Matsalu nacionalinį parką. Daugiau nei 48 tūkst. hektarų užimantis parkas yra Europos mastu saugoma teritorija, garsėjanti užliejamomis pievomis, natūraliais žolynų plotais, nendrynais ir nedidelėmis salomis.
Laplandiniai griciukai ir juodkrūčiai bėgikai (Dalios Račkauskaitės nuotrauka)
Žygiuosime parku, lipsime į apžvalgos bokštelius ir dairysimės pačių įvairiausių sparnuočių, kurie čia stabteli pailsėti ir pasimaitinti prieš didžiąją kelionę į pietus. Čia galima pamatyti kone visus pagrindinius sparnuotus migrantus – tiek artimuosius, kurie traukia į Vakarų Europą (žąsys, gulbės, antys, garniai), tiek tolimuosius, kurie pasieks net Afriką (tilvikai, plėšrūnai, smulkieji paukščiai).
Iš Matsalu nacionalinio parko pajudėsime Rohukulos miestelio link, iš kurio keltu išplauksime į Hyjumą. Kelte pavakrieniausime ir leidžiantis saulei bei virš galvų triukšmaujant kirams po pusantros valandos pasieksime salą. Apsistosime salos šiaurėje įsikūrusio Kerdlos miestelio viešbutyje.
Matsalu nacionalinis parkas (Pawel Sidlo nuotrauka)
Sekmadienį kilsime anksti ryte, papusryčiausime ir iškeliausime pasitikti saulės į šiauriausią salos tašką – Tahkunos ragą. Pasigrožėsime aukščiausiu Estijos švyturiu (beveik 43 metrai), pavaikščiosime akmenuota pakrante ir pasidairysime sėjikinių bei tilvikinių paukščių – akmenių, jūrinių bėgikų, smiltinukų, dirvinių sėjikų, juodkrūčių bėgikų, krantinių tilvikų, jūršarkių.
Akmenės (Dalios Račkauskaitės nuotrauka)
Kita Hyjumos salos vieta – Kergesarė – garsėja vaizdinga įlanka, gražiomis pajūrio pievomis ir jaukiais poilsiautojų nameliais. Rudenį čia pamažu įsivyrauja ramybė, kurią pertraukia nebent tik migruojančios pilkosios, baltakaktės ir tundrinės žąsys bei kiti paukščiai, kuriuos pabandysime pamatyti ir atpažinti.
Jūršarkė (Dalios Račkauskaitės nuotrauka)
Antrosios dienos pietūs lauks Keinos miestelyje salos pietuose. Po jų trauksime į netoliese plytinčią Keinos įlanką – vieną iš septyniolikos tarptautiniu mastu saugomų Estijos šlapynių. Nors šią vietą vadina įlanką, ji yra beveik visiškai izoliuota nuo jūros. Vidutinis jos gylis tesiekia metrą, čia gausu vandens augalijos, įvairaus dydžio salelių, sutraukiančių daug rūšių paukščių. Tiesa, ši ypatinga vieta vis dar deramai neištyrinėta vietinių ornitologų, nors jos potencialas – didžiulis. Pavyzdžiui, būtent čia buvo rastas mažasis baltasis garnys – nauja rūšis Estijai.
Būtent rudenį Keinos įlanką aplanko tūkstančiai eurazinių cyplių, kuoduotųjų ančių, laukių, tarp kurių galima išvysti ir šaukštasnapių ančių, smailiauodegių ančių, pilkųjų ančių, rudagalvių ančių, mažųjų kragų, apsilanko būriai pempių ir gervių.
Sarės iškyšulys (šaltinis: hivaka)
Pasižvalgysime po įlankos pakrantes, užlipsime į specialiai pastatytus paukščių stebėjimo bokštelius, o vėliau patrauksime į Sarės iškyšulį pasivaikščioti po kadagynus, pasidairyti migruojančių smulkiųjų paukščių ir plėšrūnų, kurie čia mėgsta leistis.
Pamažu vakarėjant pajudėsime kelto link. Jūra, bangos, tolimi krantai – per pusantros valandos kelionės viską apžvelgsime iš denio, pro akis nepraleisdami ir jūros paukščių. Kas palydės iki žemyninės Estijos? Čia gali pasitaikyti ir netikėtų retenybių! Patyrę kaimyninės šalies laukinę gamtą, praplėtę pažinimo ribas ir pilni įspūdžių, pjudėsime namo.
Migruoti susiruošusios pilkosios gervės (Mati Kose nuotrauka)
PROGRAMA:
1 diena
5:00 – pajudame iš Vilniaus;
11:30 – pietūs prie Pernu miesto (neįtraukta į sąskaitą, renkamasi individualiai);
13:30 – apsilankymas Matsalu nacionaliniame parke (žąsys, gulbės, antys ir vandens paukščiai, tilvikai, plėšrieji);
18:00 – pajudame link kelto;
19:00 – kelionė keltu į Hyjuma salą (~1,5 val) ir vakarienė kelte (neįtraukta į sąskaitą, renkamasi individualiai);
21:00 – nakvynė viešbutyje Hotel Sõnajala.
2 diena
6:00 – pusryčiai viešbutyje;
07:15 – saulės pasitikimas Takhunos rage (šiauriausias Hyjumos taškas);
09:30 – Kergesarė pakrantės įlankos ir pievų paukščiai;
12:00 – pietūs Keinos miestelyje (neįtraukta į sąskaitą, renkamasi individualiai);
13:00 – paukščių stebėjimas Keinos įlankoje ir Sarės iškyšulyje;
16:00 – kelionė keltu iš Hyjumos į žemyninę dalį (~1,5 val) ir jūros paukščių stebėjimas;
17:30 – pajudame į Vilnių;
00:00 – Vilnius.
Turas skirtas ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. 14-17 m. amžiaus dalyviai gali keliauti tik su pilnamečio palyda arba pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni.
KAINA:
- vienam asmeniui vykstant savo transportu ir gyvenant vienviečiame kambaryje – 275 Eur (dviviečiame kambaryje – 255 Eur)
- vykstant mūsų transportu (8 vietų mikroautobusas) + 50 Eur
Į turo kainą įskaičiuota:
- Dvi dienos su gamtos gidu – mokslinių žinių ir įdomių istorijų sukaupusiu profesionaliu ornitologu.
- Paukščių stebėjimo monokliai, per kuriuos stebėsime toliau esančius paukščius;
- Keltas į Hyuma salą vykstantiems Ornitostogų transportu
- Nakvynė su pusryčiais
Pasirūpinti patiems:
- Kelto į Hyuma salą bilietais, jei vykstate savo transportu;
- Žiūronais (juos būtina turėti kiekvienam turo dalyviui, o jei neturite savo – galite užsisakyti rezervuodami turą);
- Tinkama apranga (šiltais, neperpučiamais, neperšlampamais drabužiais);
- Žygio batais (per dieną nueisime apie 10 km įvairiais paviršiais);
- Vandeniu, karštais ir gaiviaisiais gėrimais, papildomais užkandžiais;
- Klausimais gidams ir gera nuotaika bet kokiomis oro sąlygomis.
Rekomenduojame:
- Jei paukščius stebite ne pirmą kartą ir mokate naudotis monokliu, bet neturite nuosavo – rekomenduojame išsinuomoti monoklį iš mūsų (+ 30 Eur). Nepaisant to, kad jį turės ir gidas, papildomas monoklis palengvins ir praturtins paukščių stebėjimą, suteiks dar daugiau įsimintinų akimirkų.
Turas gali būti atšauktas, jei likus 2 savaitėms iki turo pradžios susirinks mažiau nei 12 žmonių.
Registracija į turą
Turo apžvalgos
Atsiliepimai apie turą
D.U.K.
Mūsų turai skirti ne jaunesniems nei 14 m. amžiaus dalyviams. O 14-17 m. dalyvius privalo lydėti suaugęs žmogus (šeimos narys ar kitas dalyvio artimasis) arba jie gali dalyvauti pateikę raštišką tėvų / globėjų sutikimą, kad gali keliauti vieni. Tai vienintelis amžiaus apribojimas.
Visas keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas.
Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.
Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų.
Mūsų turai skirti dalyviams nuo 14 metų amžiaus. O 14-17 metų dalyvius turuose privalo lydėti suaugęs žmogus.
Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą.
Tokiais atvejais taikome šias sąlygas:
-
Atšaukus dalyvavimą likus daugiau nei savaitei iki turo, grąžiname 90 proc. sumos arba 100 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.
-
Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 4-7 dienos iki turo, grąžiname 70 proc. sumos arba 90 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.
-
Atšaukus dalyvavimą kuomet lieka 1-3 dienos iki turo, grąžiname 50 proc. sumos arba 70 proc. sumos galime perkelti į bet kurį kitą turą.
-
Atšaukus dalyvavimą likus mažiau nei 24 val iki turo, pinigų negrąžiname.
Trukmė: 2 dienos
Lygis: Norintiems atrasti
Fizinis sunkumas: Vidutinis
Kaina: 275 Eur