Turo data: 2021-09-18 

Žuvinto rezervatas – tai pirmoji Lietuvoje saugoma teritorija, įsteigta  1937 m. žymaus Lietuvos gamtininko prof. Tado Ivanausko. Ežero gamtinė svarba čia perintiems ir migracijų metu apsistojantiems sparnuočiams pastebėta dar prieš šimtą metų, tačiau ir šiomis dienomis ši teritorija vis dar stebina gamtininkus savo gamtine įvairove. Žuvinto ežeras žymus ir kaip pirmoji gulbių nebylių veisimosi vieta Lietuvoje, tik vėliau gulbės nebylės iš čia pradėjo plisti į kitus Lietuvos regionus. Ne veltui šios saugomos teritorijos simbolyje dar ir šiandien vaizduojami gulbių siluetai. Šiuo metu Žuvinto, Žaltyčio ir Amalvo ežerams su aplinkinėmis teritorijomis, apimantiems 14199 ha plotą, suteiktas Žuvinto biosferos rezervato statusas.

DJI_0175

Žuvinto ežeras - Regimanto Vabuolo nuotrauka

Rudeninės migracijos metu Žuvinto ežerą ir jo apylinkes užplūsta migruojantys paukščiai. Čia dideliais būriais leidžiasi migruojančios žąsys, gervės, antys, pempės, tilvikiniai paukščiai. Laukuose medžioja migruojantys plėšrūnai – nendrinės, pievinės, javinės lingės, suopiai, sakalai ir mažieji ereliai rėksniai. Virš ežero nuolatos sklando didžiausi Lietuvoje perintys plėšrieji paukščiai – jūriniai ereliai.

Šio turo metu į Žuvintą vyksime pasigrožėti rudenine migracija, kurios fenomenas kiekvienais metais džiugina gamtai neabejingus žmones. Rugsėjo vidurys yra pats geriausias metas stebėti gausius gervių būrius, kurie saulei tekant palieka savo nakvynės vietą Žuvinto pelkėje ir skrenda į aplinkinius laukus maitintis. Vakare, dvi valandos prieš saulėlydį, gervės pradeda grįžinėti į Žuvinto pelkę ir ilgakaklių būriai užpildo rausvą saulėlydžio dangų. Reginys, kai nenutrūkstamos gervių virtinės skrodžia čia pat virš galvos ir jų balsai, kurie it trimitai užpildo visą erdvę rudeniška melancholija  nepalieka abejingų ir kas kartą verčia laukti rudens vis labiau.

Pilkosios gervės (Grus grus) Dalio - Žuvintui

Pilkosios gervės - Dalios Račkauskaitės nuotrauka

Nors gervės suteiks šiai išvykai giliausius prisiminimus, tačiau grožėsimės ne tik jomis, bet ir kitais sparnuočiais, kuriuos padės atpažinti ir apie kiekvieną jų papasakos profesionalus gamtos gidas - ornitologas. Per dieną aplankysime kelias skirtingas Žuvinto rezervatui priklausačias teritorijas: Žuvinto ir Žaltyčio ežerus, Kiaulyčios pelkę, Amalvo pelkės gamtinį taką, Buktos miško gamtinį taką ir aplinkinius laukus, kuriuos itin pamėgę migruojantys paukščiai. Per dieną stebėsime apie 80 skirtingų paukščių rūšių.

 Žąsys Amalvo polderyje . MK

Migruojančios žąsys - Mariaus Karlono nuotrauka

Programa:

6:30 išvykstame iš Vilniaus.

9:00 Amalvo pelkės pažintinis takas.

10:30 Buktos miško pažintinis takas

12:30 Žaltyčio ežeras – piknikas.

14:00 Simno žuvininkystės tvenkiniai.

16:00 Žuvinto ežeras, ekskursija lankytojų centro ekspozicijoje ir filmas apie Žuvintą. 

17:30 – 19:00 Į nakvynę Žuvinto pelkėje grįžtančios gervės.

19:00 – 21:30 Parvykimas į Vilnių.

 

Kaina vienam asmeniui: 80 eur. Vykstantiems su mūsų transportu – 90 eur. Su mūsų transportu ir pietų pikniku – 98 eur.

Vaikams iki 14 metų vykstantiems su tėvais asmeniniu transportu ir be pikniko, kaina - 20 eur  (nuo jų 10 eur keliaus gamtos apsaugai)

Į turo kainą įskaičiuota:

  • Įdomūs gamtos gido pasakojimai;
  • Patogus transportas;
  • Pietų piknikas;
  • Lankytojų bilietai;
  • Paukščių stebėjimo monokliai, per kuriuos stebėsime toli esančius paukščius.

 Pasirūpinti patiems:

  • Žiūronais (rezervuodami turą - galite užsisakyti);
  • Šiltais rūbais ir apsauga nuo lietaus ar vėjo;
  • Patogiais žygio batais (per dieną nueisime apie 8 km įvariais paviršiais);
  • Papildomu maistu užkandžiams bei vakarienei ir vandeniu;
  • Klausimais gidui ir gera nuotaika;

Turas gali būti atšauktas jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 7 žmonės.

 

Nuo kiekvieno šio turo dalyvio ORNITOSTOGOS 8 eur skiria gamtos apsaugai. 

Registracija į turą

 

Atsiliepimai apie turą

D.U.K.

Ne, keliauti gali tiek didelis, tiek mažas, tiek jaunas, tiek senas! Mūsų turuose laukiami visi! Keliones planuojame taip, kad joms nereikėtų jokio specialaus fizinio pasirengimo, visuose aprašymuose nurodomas turo intensyvumas, o kilus abejonėms visada pakonsultuosime ar turas Jums tinkamas. 

Ne, turuose dalyvauti gali ir visiškai paukščių nepažįstantys žmonės ir tikri profesionalai. Jus lydintis gidas papasakos ir parodys viską taip, kad visiems būtų aišku ir įdomu. Pradedantiesiems toks gamtos pažinimo būdas gali tapti puikia pradžia susipažinti su gamtos pasauliu, nes ne tik aplankysite vertingas teritorijas, bet ir iš arti pamatysite kaip atrodo stebėjimas, kiek kantrybės, laiko, žinių reikia, norint kažką surasti.

Speciali apranga ir avalynė tikrai nebūtina, bet atsižvelgiant į oro sąlygas reikia apsirengti patogiai, kad galėtumėte laisvai judėti, per daug nesušiltumėte ar nesušaltumėte. Keliaujant gamtoje visada gerai apsirengti taip, kad būtų galima lengvai nusirengti, jei būtų šilčiau arba pasiimti papildomų drabužių, jei oras būtų vėsesnis. Svarbu avėti patogius batus, su kuriais nepavargtumėte visą kelionės laiką, labai svarbu, kad lyjant, vaikštant po rasotą žolę ar sniegą batai neperšlaptų, nes sušlapus kojoms būna didžiausias nekomfortas ir galimybė susirgti. Visada pravartu įsidėti apsiaustą ar striukę atsparius lietui ir saugančius nuo vėjo. Net ir ankstyvą rudenį ar vėlyvą pavasarį, keliaujant į gamtą, visada turėkite pirštines ir kepurę, nes Lietuvoje pasitaiko netikėtumų. 

Žinoma! Vaikai visada laukiami mūsų turuose, tik įvertinkite ar jie sugebės išlaikyti dėmesį visą dieną, būti ramūs ir tylūs teritorijose, kur stebėsime jautresnius paukščius, mėgautis ne visada iš taip arti matomais gyvūnais ir ar kelionės intensyvumas jiems nebus per didelis. Jei kyla abejonių, visuomet galite pasiteirauti ar Jūsų pasirinktas turas tinkamas vaikams. 

Keliaujant kartu su mumis savo automobiliu tikrai nebūtinas didesnis pravažumas. Turų maršrutą dėliojame taip, kad visur galėtumėte saugiai pravažiuoti, jei lankome tokias vietas kur reikalingas ypatingas transportas, tuomet dalį kelio einame pėščiomis arba ieškome alternatyvos ir renkamės kitą stebėjimo vietą. 

Trukmė: 1 diena

Lygis: Norintiems pažinti

Fizinis sunkumas: Vidutinis

Kaina: 80 eur

Artimiausias turas: 

2021-09-18

Išvykimo vieta: Vilnius